Małe rasy kotów

Nie dziwi zapewne, że małe rasy kotów są niezwykle popularne — są praktyczne. Abisyńczyki czy koty burmskie należą na przykład do czołowych przedstawicieli małych kocich ras i jednocześnie znajdują się na liście 20 najpopularniejszych kotów w ogóle. Najmniejszy kot świata, kot singapurski, o wzroście 20 cm w kłębie to z kolei prawdziwy karzełek nawet wśród swoich małych kocich krewnych. Koty małych ras są wesołe, pewne siebie i wielu przekonują swoim, potęgowanym jeszcze niedużymi rozmiarami, uroczym wyglądem. Czytaj dalej

Znajdź rasę kota

Ważne cechy

Mój kot powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyszynszylowykremowyniebieskoszarybiałylilowybrązowy / czekoladowy / seal
Wzór
tabbyszylkretowy / tricolor / calicobicolor / tuxedo / vancolorpoint
10 min

Kot birmański

W tym artykule przedstawiamy fascynującą rasę „Święty kot birmański”, będącą połączeniem kotów perskich i syjamskich.
13 min

Kot somalijski

Jesteś miłośnikiem kotów abisyńskich, ale podobają Ci się jednocześnie rasy długowłose? Na pewno spodoba Ci się kot somalijski!

Wulkany energii — żywotne lecz kruche

Małe koty są ruchliwymi istotami, które stale chcą mieć jakieś angażujące zajęcie. Z reguły zaleca się więc adopcję nie jednego, ale dwóch lub kilku małych kotów, by stanowiły dla siebie wzajemnie towarzystwo do zabaw, harców, wspinaczek, pościgów itd. Szukając rasowego zwierzęcia, zawsze zwracaj się do certyfikowanych, profesjonalnych hodowców, którzy koncentrują się przede wszystkim na dobrobycie i zdrowiu zwierząt, a nie na zysku z ich sprzedaży. Profesjonalny hodowca nie dopuszcza do chowu wsobnego i dba o to, by kocięta nie były narażone na żadne wady genetyczne. W hodowli najmniejszych kotów, takich jak na przykład koty singapurskie, należy zachować szczególną ostrożność, by nie przesadzić z ich rozmiarami, należy dbać o strukturę kości oraz budowę mięśni, gdyż są one niezwykle delikatne. Ze swoim pupilem regularnie odwiedzaj weterynarza i przeprowadzaj kontrole zdrowotne. W ten sposób zapewnisz mu bezpieczną drogę przez życie.

Myślisz o adopcji kota małej rasy?

Dowiedz się jak najwięcej o charakterze każdej z małych ras. Na przykład kot bombajski jest przyjazny i lubi pieszczoty, poza tym przywiązuje się do właściciela. Oznaczać to może, że podczas nieobecność właściciela może być w nie najlepszym nastroju, dlatego zaleca się trzymanie go z krewniakiem. Devon Rex z kolei jest bardzo żywotny i potrzebuje bardzo dużo zajęć ruchowych i intelektualnych. Uchodzi on za rasę nadającą się dla alergików. Mały kot cejloński jest z reguły bardzo tolerancyjny wobec innych zwierząt i generalnie dość towarzyski. O tych i innych małych rasach kotów przeczytasz w Magazynie zooplus! Ta strona została stworzona specjalnie dla Ciebie!