Zdrowe rasy psów

Zdrowe rasy psów rzadko chorują i uchodzą za ogólnie odporne i wytrzymałe. Oczywiście są to między innymi te rasy, których hodowle rozwijano w kierunku użytkowym, a więc pracujące rasy psów. Jednakże również w przypadku tych ras należy zwracać uwagę na to, by piesek pochodził z profesjonalnej, zrzeszonej hodowli. Chów wsobny bowiem stanowi ogromny problem w hodowlach ukierunkowanych na szybki zysk i powoduje on poważne problemy zdrowotne u zwierząt. Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

Australian Kelpie

Wysportowany, inteligentny, pokorny – pies o takim charakterze z pewnością spodoba się nawet najbardziej wymagającej osobie.

Bearded Collie

Bearded Collies to bardzo żywotne psy, jednocześnie uchodzące za spokojne i czujne. Zaintrygowany? Przeczytaj już teraz!

Bichon frisé

Nieskomplikowany amancik, który przyjacielskim usposobieniem urzeknie każdego!

Border Collie

Inteligentny i wymagający Border Collie wciąż spełnia głównie zadanie psa pasterskiego. Czy nadaje się na psa rodzinnego?

Cocker Spaniel angielski

Wdzięczny i towarzyski cocker spaniel angielski to jedna z najbardziej popularnych i lubianych ras. Dowiedz się o nim więcej!

Maltańczyk

Maltańczyk to mały pies charakteryzujący się ogromem pozytywnej energii! Dla kogo się nadaje i czego potrzebuje? Dowiedz się!

Ogar polski

Tego psa cechuje przyjacielska osobowość, lecz bywa również uparty...

Owczarek niemiecki

Za sprawą niezwykłej inteligencji i przyjaznej natury to najpopularniejsza rasa użytkowa i jedna z najbardziej lubianych ras rodzinnych.

Pinczer miniaturowy

Pinczer w miniaturowym formacie? Nie daj się nabrać na słodki wygląd tej rasy! Dowiedz się więcej. Przejdź do artykułu.

Pinczer niemiecki

Dawniej jedna z najpopularniejszych ras psów stajennych, dziś uwielbiana rasa rodzinna. Pinczer niemiecki - aktywny, wierny i przyjacielski.

Poza tym ważne jest, by hodowca zlecał wszelkie konieczne kontrole zdrowotne szczeniąt, zwłaszcza względem chorób, które u szczeniąt danej rasy pojawiają się statystycznie często. Generalnie zdrowe rasy psów są jednak odporne na choroby. Jednak odpowiednia pielęgnacja oraz kompletna dieta ze zbilansowaną dawką witamin, minerałów i substancji odżywczych również w przypadków zdrowych ras psów jest nieodzowna.

Sznaucer olbrzymi i owczarek belgijski

Sznaucer olbrzymi został wyhodowany, by służyć jako pies stróżujący i pilnować trzody. W gruncie rzeczy jest to zwierzę bardzo wytrzymałe, ale zaleca się w jego przypadku wykluczenie poprzez testy dziedziczonych genetycznie chorób oczu i tarczycy, a także dysplazji stawu biodrowego. Inną dużą rasą uchodzącą za zdrową jest owczarek belgijski. Te wspaniale prezentujące się, inteligentne psy wykorzystywane były pierwotnie do wypasania bydła. Rasa ta jest znana ze swojego żelaznego zdrowia, jednak jej hodowca musi pamiętać o testach pod kątem dysplazji i chorób wzroku.

Szwedzki lapphund i Treeing Tennessee Brindle

Do średniej wielkości psów o dobrym zdrowiu należy między innymi szwedzki lapphund. Mowa o jednej z najstarszych psich ras na całym świecie, której pierwotnie używano do pomocy w polowaniach oraz w wypasaniu i pilnowaniu reniferów. Psy tej rasy cechuje praktycznie brak dziedzicznych problemów ze zdrowiem. Świadomy swoich obowiązków hodowca zbada jednak szczenięta tej rasy pod kątem postępującego zaniku siatkówki oraz dysplazji stawu biodrowego. Rasa psa o nazwie Treeing Tennessee Brindle to sztandarowy przykład na to, że ze skrzyżowania ras może powstać rasa ciesząca się naprawdę wyjątkowo dobrym zdrowiem. Jest to amerykańska rasa, której hodowla ukierunkowana była na stworzenie silnego psa myśliwskiego. Nie wykazuje ona niemal żadnych genetycznych uwarunkowań do zdrowotnych problemów, jednak ze względu na kształt uszu psów tej rasy należy szczególną uwagę poświęcić ich pielęgnacji, by zapobiec infekcjom.

Islandzki szpic pasterski i terier australijski

Islandzki pies pasterski to niezwykle przyjacielska rasa, pierwotnie wykorzystywana do zaganiania owiec i kucyków. Najczęściej z psami tej rasy nie ma problemów o charakterze zdrowotnym.

Niewielką, ale jakże wytrzymałą i solidną rasą jest terier australijski. Posiada on żywotną i przyjazną osobowość. Pierwotnie psy te miały polować na szkodniki. Podobnie jak inne psy pracujące, teriery australijskie cechuje wyjątkowo solidne zdrowie. Zwrócić uwagę w ich przypadku należy jednak na problemy z oczami oraz tarczycą.