Jogging z psem: Jak czerpać więcej radości z biegania? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
jogging z psem

Co za frajda! Jogging jest o wiele przyjemniejszy z ukochanym czworonogiem u boku.

Słońce świeci, a Ty już cieszysz się na myśl o miłym biegu ze swoim czworonożnym przyjacielem? Zanim zasznurujesz buty, pomyśl o kilku rzeczach, o których musisz pamiętać podczas joggingu z psem.

Jak nauczyć psa ze sobą biegać?

Jeśli pies nie jest doświadczony w joggingu, musisz przyzwyczajać go do tego sportu wytrzymałościowego krok po kroku. Oznacza to, że na początku należy biegać tylko na bardzo krótkich dystansach.

Na początku zacznij od truchtania na 50 metrów. Głównym celem na początku treningu jest, aby Twój pies zrozumiał, że nie wolno mu ciągnąć na smyczy. Jeśli mu się to uda, natychmiast nagródź go smakołykami i dużą liczbą przychylnych słów.

Kiedy pies rozumie Twoje wszystkie komendy, możesz powoli zwiększać dystans i tempo. Rozwijaj w ten sposób jogging z psem stopniowo przez kilka tygodni. Pamiętaj o regularnych przerwach na odpoczynek, aby pies się nie przemęczał.

W międzyczasie nie zapominaj nagradzać swojego czworonoga. W ten sposób powiążesz wydarzenie sportowe z pozytywnym doświadczeniem, dzięki czemu Twój pies za każdym razem będzie cieszył się na wspólny trening.

Jaki sprzęt jest potrzebny do joggingu z psem?

To, czy potrzebujesz sprzętu do joggingu z psem, zależy od tego, jak doświadczony jest Twój czworonóg. Jeśli Twój pies biega swobodnie obok Ciebie i jest już wyszkolony, nie musisz koniecznie posiadać specjalnego sprzętu.

Jeśli natomiast chcesz dopiero przyzwyczajać psa do joggingu, a on nadal ma problemy z wykonywaniem Twoich poleceń, to pomogą Ci w tym poniższe akcesoria:

1. Smycz do biegania z paskiem na brzuch

Smycze do biegania są w przeciwieństwie do normalnych smyczy bardziej elastyczne i mają mniej ciężkich elementów z metalu. Zintegrowany pasek na brzuch odciąża ramię podczas biegu, a także umożliwia bezpieczne przymocowanie do niego butelki z wodą, smakołyków i innych drobnych przedmiotów (np. kluczy lub telefonu komórkowego).

smycz do biegania z psem
© Soloviova Liudmyla / stock.adobe.com

2. Smakołyki

Aby nagrodzić psa między dystansami, będziesz potrzebować pysznych smakołyków. Najlepiej sprawdzają się treningowe ciasteczka dla psów oraz krokieciki suchej karmy.

3. Szelki

Dla psa wygodniejsze jest noszenie szelek na klatce piersiowej zamiast obroży na szyi. Dzięki szelkom zrobi sobie mniejszą krzywdę, jeśli coś pójdzie nie tak lub pociągnie za mocno na smyczy.

4. Światełka

Szczególną ostrożność należy zachować, wybierając się z psem na jogging o zmierzchu lub późnym wieczorem. W ciemności musisz sprawić, by Twój pies był bardziej widoczny dla innych przechodniów, kierowców i rowerzystów. W tym pomoże Ci szeroka gama odblasków, świecących zawieszek lub świecących obroży.

5. Butelka na wodę

Jeśli na trasie Waszego biegu nie ma strumienia lub jeziora, z którego pies mógłby się napić, pamiętaj o zabraniu dla niego butelki z wodą. Zapobiegnie to odwodnieniu psa.

6. Lokalizator GPS

Chcesz monitorować ruch swojego psa lub rejestrować trasę jego biegu? Z pomocą urządzenia GPS możesz łatwo zmierzyć aktywność swojego psa i zlokalizować go, jeśli zajdzie taka potrzeba. Większość urządzeń jest wodoodporna i działa również poza granicami kraju.

Jakie warunki należy uwzględnić, chcąc uprawiać jogging z psem?

Jeśli chcesz uprawiać jogging ze swoim psem, musisz rozważyć kilka kwestii. Jest to ważne, by pies nie doznał kontuzji i nie przeciążył się podczas joggingu.

Najważniejszą kwestią do ustalenia jest, czy pies jest zdrowy. Zanim Twój pupil przebiegnie z Tobą kilka kilometrów, musisz ocenić także jego kondycję fizyczną. Jeśli jest kontuzjowany lub ma problemy z biodrami, nie należy go dodatkowo obciążać poprzez uprawianie sportów wytrzymałościowych. Jeśli nie masz pewności, czy Twój pies może uprawiać takie sporty, zawsze możesz poprosić lekarza weterynarii o poradę.

Ważnym warunkiem uprawiania joggingu z psem jest również odpowiedni wiek psa. Szkielet szczenięcia nie jest jeszcze w pełni rozwinięty – jeśli zbytnio obciążysz fizycznie szczeniaka lub młodego psa, ryzykujesz uszkodzeniem jego układu mięśniowo-szkieletowego, w tym kości, mięśni, ścięgien i więzadeł. Dlatego nie zaczynaj joggingu ze swoim czworonożnym przyjacielem, dopóki nie będzie on w pełni dojrzały (około 2 roku życia).

Kolejnym warunkiem uprawiania joggingu z psem jest jego zachowanie społeczne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na swojej trasie spotkacie inne psy. Aby radość z biegania nie była zmącona przez konflikty z innymi psami, Twój czworonożny przyjaciel powinien bezwzględnie wykonywać Twoje polecenia.

Dlatego ważne jest, nie tylko w przypadku joggingu z psem, aby pies były socjalizowany od szczenięctwa i najlepiej uczęszczał do szkoły dla psów. Jeśli Twój pies nie potrafi koegzystować z innymi psami lub ludźmi, powinieneś raczej poszukać ustronnych ścieżek do biegania.

sporty wytrzymałościowe dla psa
By odczuwać prawdziwą przyjemność z biegania z pupilem, ważne jest, aby Cię słuchał.

Jogging z psem: Jakie rasy są odpowiednie?

Rasy psów różnią się między sobą pod wieloma względami – przede wszystkim budową i temperamentem. Oznacza to również, że nie każdy pies jest stworzony do sportów wytrzymałościowych.

Krótko mówiąc, rasy o długich nogach i stosunkowo krótszym grzbiecie lepiej nadają się do dłuższych biegów. Z kolei psy o krótkich łapach i dłuższym grzbiecie mogą łatwiej doznać urazów kręgosłupa i stawów podczas takiego wysiłku.

Następujące rasy psów doskonale nadają się do joggingu z psem:

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że charty nadają się do joggingu, są one stworzone raczej do krótkich biegów. Greyhoundy i whippety, na przykład, są najlepszymi wśród psich ras sprinterami.

Na co jeszcze trzeba uważać podczas joggingu z psem?

Aby pies mógł się dobrze zregenerować, uprawiaj jogging z psem tylko raz lub dwa razy w tygodniu. W ten sposób można zapobiec bolesnym i długotrwałym urazom u psa.

Kolejna rada na gorące letnie dni: Bieganie w palącym słońcu nie jest przecież przyjemnym doświadczeniem ani dla psa, ani dla człowieka. Upewnij się, że na Waszej trasie jest wystarczająco dużo cienia lub biegaj wyłącznie w chłodniejszych godzinach porannych lub wieczornych. Jeśli biegasz w lecie, unikaj też gorącego asfaltu – wybieraj raczej chłodną i miękką leśną glebę.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane