Jak zbudować więź z psem?

Artykuł napisany przez Jana Schubert
jak pogłębiać więź z psem

Niektóre więzi między ludźmi i psami są tak silne, że można je zobaczyć i wyczuć.

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Zarówno ludzie, jak i psy mają zdolność do tworzenia silnych więzi w swoich relacjach. Dowiedz się, jak budować i wzmacniać więź z psem.

Dlaczego więź między psem a opiekunem jest tak ważna?

Kiedy spotykają się dwie czujące istoty, takie jak człowiek i pies, może z tego wyniknąć coś naprawdę wyjątkowego. To coś ma miejsce na subtelnym, emocjonalnym poziomie.

Chodzi o bycie dostrzeżonym z własnymi pragnieniami i potrzebami. W idealnym układzie z takiej relacji mogą wyrosnąć głębokie zaufanie i wzajemne zrozumienie.

Pies jest zwierzęciem, które pragnie przewodnictwa i bezpieczeństwa w ramach swojej potrzeby hierarchii. Chce być prowadzony, zachowywać się poprawnie, a w zamian być kochany i zauważany.

Jeśli pies czuje się postrzegany jako lojalny, faktycznie staje się najbardziej lojalnym sojusznikiem, jakiego można sobie wyobrazić. Niektórzy nazywają to bezwarunkową miłością. Coś, co jest również bardzo dobre dla ludzi.

Tworzenie więzi sprzyja uczeniu się

Więź między psem a opiekunem jest niezbędna dla rozwoju psa. W przypadku niewłaściwego zachowania, z czułością wychowywany pies zazwyczaj wie, że nie działał w najlepszym interesie opiekuna. Ta świadomość jest ważnym punktem wyjścia do nauki nowych rzeczy.

Na poziomie więzi pies chce się uczyć, aby się przypodobać. Karanie pod postacią krzyczenia nie pomaga psu, a jedynie osłabia jego więź z Tobą.

Więź jest tym, co daje Ci specjalny dostęp do psa. Bez więzi pies prawie nie uczestniczy w procesie uczenia się. Może robić to, o co się go prosi, ale tylko ze strachu przed karą lub ze względu na perspektywę łapówki w postaci smakołyku. Dobre szkolenie psów opiera się na budowaniu więzi.

Zaufanie zamiast strachu
Pracuj z pozytywnym wzmocnieniem, gdy chcesz czegoś nauczyć swojego psa. To najszybszy sposób na osiągnięcie celu, a zarazem na pogłębienie więzi z psem.

przestraszony pies
Kiedy przywiązany pies się boi, szuka ochrony u swojego opiekuna.

Po czym rozpoznać dobrą więź z psem?

Oczywiście więź jest czymś subtelnym i trudnym do uchwycenia. Nie chodzi o to, że słabo przywiązany pies nie wykonuje poleceń lub staje się nie do zniesienia. Nie, w większości przypadków pies pracuje, ale brakuje mu czegoś ważnego.

Najlepszym sposobem na zrozumienie potencjału dobrej więzi jest jej doświadczenie. Różnica jest niesamowita, zwłaszcza dla nas samych:

  • Widzisz więcej.
  • Przepływ informacji z psem jest bardziej stały.
  • „Wiesz”, co dzieje się z Twoim zwierzęciem.
  • Jesteś w stanie lepiej interpretować postawy i mimikę psa.
  • Łatwiej wyczuć, czy pies coś lubi, czy jest zawstydzony, w jakim jest nastroju.

Przywoływanie pokazuje, czy pies jest do Ciebie przywiązany. Jeśli pies waha się lub ucieka przed Tobą, jest to oznaka słabej więzi. Twój pies nie czuje się (jeszcze) całkowicie bezpiecznie z Tobą lub ma złe doświadczenia.

Kiedy pies odczuwa strach w danej sytuacji, naturalnie ma tendencję do ucieczki. W ten sposób wyraża swoją potrzebę bezpieczeństwa. Jeśli pies biegnie prosto do Ciebie, gdy się boi i chowa się między Twoimi nogami, jest to znak silnej więzi.

Pies ufa ci całkowicie, oddaje się w Twoje ręce i pokazuje, że możesz zapewnić mu bezpieczeństwo, którego potrzebuje. Wielokrotnie udowodniłeś, że jesteś przywódcą stada, który dotrzymuje obietnic. Kimś, kto jest silny i przy kim pies może być słaby. Trzymasz wszystko pod kontrolą dla jego dobra.

Wskazówka
W sytuacji strachu możesz wesprzeć psa, osłaniając go swoim ciałem. Poczucie bycia chronionym da mu poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie, które pozwolą mu dobrze poradzić sobie ze strachem.

karma dla psow rasowych

Jak mogę budować więź z moim psem?

Podstawą więzi jest wspólny intensywnie spędzony czas i chęć prawdziwego zrozumienia psa w jego naturze. Pies to dostrzega i reaguje na to, zbliżając się.

Dobrze wiedzieć
Więź zwykle buduje się niemal sama, jeśli odpowiednio traktujesz psa i angażujesz się w jego życie.

Zabawa i wspólne przygody to z pewnością najskuteczniejszy sposób na budowanie więzi z psem. Optymalnie, powinieneś zejść do poziomu oczu psa. Usiądź na podłodze, aby wejść z nim w interakcję.

Dzięki zabawie dowiesz się, co pies lubi, a czego nie, w czym jest uzdolniony, a w czym nie. Następnie możesz poprawić te obszary poprzez trening, aby stworzyć wspólne poczucie osiągnięcia.

Kontakt cielesny jest bardzo ważny dla wielu psów, ale nie dla niektórych. Tutaj musisz najpierw poznać swoje zwierzę. Pozwól psu przytulić się do Ciebie, jeśli tego chce. Odrzucenie jego czułości, zwłaszcza na początku znajomości, utrudni Wam dalsze budowanie więzi.

Jeśli pies reaguje bardzo lekceważąco na Twoje próby kontaktu, może mieć złe doświadczenia. Psy ze schronisk są często szczególnie podejrzliwe na początku. Daj swojemu psu szansę na otwieranie się na Ciebie w jego własnym tempie. Zasadniczo wszystkie psy są zainteresowane pewną ilością kontaktu fizycznego.

Cierpliwość jest wielką cnotą – zwłaszcza w kontaktach z psami. Psy chcą się podobać ludziom. Chcą dobrze wykonywać polecenia i być grzecznymi, aby ich opiekun mógł być z nich dumny. Jeśli robią coś źle, to albo dlatego, że jeszcze tego nie zrozumiały, albo nie zostało im to wyjaśnione.

Zainwestuj czas i podejdź do codziennej rutyny z dużym spokojem i opanowaniem. Powtarzaj lekcje na różne sposoby, jeśli nie osiągniesz pożądanego sukcesu w nauce od razu. Twój pies odwzajemni Twoją cierpliwość uczuciem, a zaufanie do Ciebie wzrośnie i rozkwitnie.

Jedzenie jako potwierdzenie, a nie manipulacja

Kiedy pies dobrze wykona jakąś nową czynność, możesz dać mu smakołyk, aby potwierdzić, że to co robi, robi dobrze. Jedzenie jest używane jako pozytywne wzmocnienie. Działa to jednak tylko w ramach istniejących więzi.

Jedzenie nigdy nie powinno być używane jako szantaż lub manipulacja. Nie próbuj nakłaniać psa do zrobienia czegoś, czego nie chce lub nie jest w stanie zrobić (w danym momencie) za pomocą jedzenia lub smakołyków.

W ten sposób tworzysz konflikt dla psa: Chce przysmak, ale odrzuca rzeczywistą lekcję. Instynkt jedzenia zwycięży i doprowadzi do wewnętrznego konfliktu, który jest sprzeczny z dobrą więzią.

Pozbawienie psa jedzenia jest niedopuszczalne

Nie można pozbawiać psa jedzenia jako kary! Odpowiedzialność za karmienie jest elementarna i pies odczuwa ją jako egzystencjalną. Szantażowanie psa w ten sposób trwale zachwiałoby jego zaufaniem do Ciebie.

Prawdopodobnie zakwestionowałby również Twoje roszczenia do pozycji przywódcy stada, a wasze relacje mogłyby doznać poważnych szkód.

Ważne: Istnieją granice, których nie wolno przekraczać. Pozbawienie psa pożywienia jako środek treningowy jest jedną z nich!

Trener psów pomaga wzmocnić więź z psem

W szkołach dla psów trenuje się nie tylko podstawowe zachowania. Dobrzy trenerzy wspierają także w odkrywaniu i rozwijaniu więzi z psem.

Po stworzeniu delikatnych początków więzi pod kierunkiem trenera, można kontynuować pracę nad nią samodzielnie. Trenerzy psów dają narzędzia potrzebne do dalszego rozwoju jako opiekun i pies.

Kiedy bawisz się z psem, ustawienie się w pozycji na poziomie jego oczu wzmacnia więź.

W skrócie: Jak budować więź z psem

  • Baw się i trenuj z psem
  • Często chwal psa w codziennych sytuacjach
  • Zapewniaj psu kontakt fizyczny, gdy tego chce
  • Zachowaj spokój w stresujących sytuacjach i bądź sprawiedliwy i cierpliwy podczas szkolenia psa
  • Konsekwentnie wdrażaj zasady i pokazuj siłę psychiczną

Wniosek: Więź jest kluczem do prawdziwego partnerstwa

Posiadanie więzi oznacza działanie w najlepszym interesie psa. Twoim obowiązkiem jako opiekuna jest edukowanie psa, którego podstawą tego nie jest przymus, ale motywacja.

Psy, które zbudowały głęboką więź ze swoim opiekunem, mogą znacznie lepiej rozwijać swój potencjał. Uczą się szybciej, osiągają więcej i wykazują mniej problemów behawioralnych.

Więź nie jest emocjonalnym sentymentalizmem, ale kluczem do prawdziwego partnerstwa, w którym pies i człowiek mogą się wzajemnie rozwijać.


Jana Schubert
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Jana Schubert

Już jako dziecko wolała przytulać się do swojego kota perskiego niż pluszowego misia. Jak nieco podrosła, tak długo prosiła rodziców o własnego konia, aż jej ulegli i pozwolili kupić swojego wierzchowca. Dzięki zwierzętom przeżyła wiele wspaniałych chwil i pomimo tego, że życie ze zwierzętami nie zawsze jest łatwe, nie wyobraża sobie nie mieć ich u swojego boku – jak twierdzi, dotykają takich obszarów jej duszy, do których nikt inny nie ma dostępu. Ten ich wspaniały czar odczuwa także, gdy o nich pisze i ma nadzieję, że choć trochę tej magii odczuwa się podczas czytania przygotowanych przez nią artykułów.


Najczęściej polecane