Czyszczenie uszu psa: Praktyczne domowe wskazówki

czyszczenie uszu psa u weterynarza

Jeśli widzisz u pupila zalegającą w uszach woskowinę, należy je oczyścić. Przy odrobinie wprawy można to zrobić również samodzielnie w domu.

W niektórych przypadkach opiekunowie psów nie mogą uniknąć czyszczenia uszu swoich czworonożnych przyjaciół. Regularna pielęgnacja jest szczególnie ważna w przypadku psów, które mają skłonność do infekcji uszu. Podpowiadamy, jak prawidłowo czyścić uszy psa i kiedy jest to konieczne.

Czyszczenie uszu psa: Dlaczego jest ważne?

Po pierwsze, tworzenie się woskowiny w uchu psa jest całkowicie normalne. Dzieje się tak dlatego, że wydzielina ta pełni ważną funkcję oczyszczającą.

Wiąże ona złogi, takie jak martwe komórki naskórka, włosy czy cząsteczki brudu, i transportuje je przez zewnętrzny przewód słuchowy. Dlatego gruczoły łojowe i potowe przewodu słuchowego zewnętrznego stale produkują żółtobrązową i woskowatą masę.

W niektórych przypadkach jednak produkowana jest zbyt duża ilość woskowiny usznej lub dochodzi do zapalenia ucha. Psy z zapaleniem ucha często drapią uszy, które puchną i stają się czerwone. Ponadto, psy z zapaleniem uszu często trzymają głowę krzywo lub częściej nią potrząsają.

Kiedy i jak często należy czyścić uszy psa?

Twój pupil bawił się w głębokim błocie i jego uszy są teraz brudne od zewnątrz? Możesz więc łatwo usunąć grudki brudu z ucha za pomocą miękkiej szmatki.

W niektórych przypadkach jednak brud dostaje się głębiej, przez co uszy wymagają dokładniejszego czyszczenia.

W przypadku inwazji roztocza usznego

Roztocza uszne (Otodectes cynotis) nie są rzadkością u psów. Żyją one w przewodzie słuchowym zewnętrznym i żywią się płynem tkankowym oraz komórkami skóry.

Zazwyczaj inwazja tych pasożytów powoduje, że woskowina uszna przybiera barwę od ciemnobrązowej do czarnej. Zaczyna również wydzielać nieprzyjemny zapach i podrażnia skórę w uchu, powodując stan zapalny.

Przed badaniem uszu

Jeśli lekarz weterynarii chce dokładniej obejrzeć ucho Twojego zwierzęcia za pomocą otoskopu (lusterka usznego), musi najpierw oczyścić mu uszy.

Otoskop pozwala zajrzeć do wnętrza przewodu słuchowego i obejrzeć błonę bębenkową. Lekarze weterynarii używają go np. przy podejrzeniu zapalenia ucha środkowego (otitis media) lub gdy chcą znaleźć ciało obce tkwiące w uchu.

U psów ze skłonnością do stanów zapalnych

Uszy zdrowego psa zazwyczaj nie wymagają regularnego czyszczenia. Jeśli jednak pies ma tendencję do częstego brudzenia i zapaleń uszu, zaleca się regularne czyszczenie uszu.

Częstą przyczyną zapalenia ucha u psów są kąpiele w jeziorach, stawach lub strumieniach.

Jak prawidłowo czyścić uszy psa?

Zazwyczaj możesz wyczyścić uszy psa w domu bez pomocy weterynarza. Możesz skorzystać z poniższych instrukcji:

1. Obejrzyj ucho

Przed przystąpieniem do czyszczenia uszu należy obejrzeć je od zewnątrz i od wewnątrz. Poszukaj ewentualnych urazów lub podrażnień małżowiny usznej. Jeśli pies nie chce, by dotykać jego uszy, ponieważ wyraźnie odczuwa ból, należy zlecić czyszczenie uszu lekarzowi weterynarii.

2. Stosuj roztwory płuczące

Aby usunąć brud i woskowinę z uszu psa, warto zastosować delikatny płyn do płukania. Nie wolno stosować dostępnych na rynku mydeł ani roztworów z alkoholem, ponieważ mogą one uszkodzić wrażliwą skórę psa i wywołać bolesne stany zapalne. Zaleca się stosowanie specjalnych środków do czyszczenia uszu, które są dostosowane do skóry uszu psów.

W sklepie internetowym zooplus znajdziesz wybór produktów pielęgnacyjnych przeznaczonych specjalnie do czyszczenia uszu psów.

preparaty do czyszczenia uszu psa
W przypadku uporczywych zabrudzeń warto użyć środka do czyszczenia psich uszu.

3. Wmasuj roztwór do płukania w ucho

Aby rozluźnić wszystkie cząsteczki brudu w głębi ucha psa, należy wmasować roztwór. Aby to zrobić, chwyć palcami podstawę ucha psa. Następnie delikatnie ugniataj i wmasowuj płyn.

4. Usuń zabrudzenia ściereczkami

Zanieczyszczenia rozluźnione przez płukankę można teraz usunąć z ucha za pomocą bezpyłowych wacików lub miękkich ściereczek. Nigdy nie używaj patyczków do uszu, ponieważ mogą one uszkodzić wewnętrzne struktury ucha, takie jak błona bębenkowa, a także ponownie wcisnąć wydzielinę uszną głęboko do kanałów słuchowych. W większości przypadków pies i tak potrząśnie głową, kiedy poczuje wewnątrz płyn, i usunie tak z ucha zanieczyszczenia i brud.

Na co jeszcze trzeba uważać podczas czyszczenia uszu psa?

Uszy psów są zazwyczaj bardzo wrażliwe. Aby uniknąć urazów lub infekcji w uchu, ważne jest, aby zawsze postępować ostrożnie i delikatnie podczas czyszczenia. Upewnij się, że używasz tylko łagodnych roztworów i nieostrych narzędzi.

Jeśli pies zareaguje strachem, agresją lub wyraźnym bólem, należy przerwać czyszczenie i uspokoić psa. Jeśli pies nie uspokaja się i całkowicie odmawia czyszczenia uszu, należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

Najczęściej polecane