Pielęgnacja sierści psa: Porady dla wszystkich typów sierści

pielęgnacja sierści psa każdego typu

Dobrze wypielęgnowana sierść nadaje psu blask.

Wypielęgnowane od głowy po łapy – takie psy nie tylko dobrze wyglądają, ale też czują się w pełni komfortowo w swojej skórze. W tym artykule znajdziesz wskazówki dotyczące pielęgnacji sierści psa niezależnie od jej typu.

Pielęgnacja sierści psa – sprawa zależna od typu

W związku z tym, że istnieje ponad 300 różnych ras psów, istnieje również wiele różnych typów sierści. Powodem tego jest fakt, że na przestrzeni wieków sierść psów dostosowywała się do różnych warunków. U wielu psów futro składa się z wierzchniej sierści i izolującego podszerstka.

Podszerstek może być bardzo obfity, na przykład u ras psów takich jak samoyed. Inne psy, takie jak dalmatyńczyki, mają go niewiele lub nie mają go wcale. W zależności od struktury włosów pielęgnacja jest różna.

Psy rasowe z sierścią podwójną – prototyp krótkowłosy

Typ krótkowłosy jest uważany za pierwowzór „szaty” psa – wilk również ma taką sierść. Charakterystyczne dla niego jest to, że oprócz sierści zewnętrznej ma obfity podszerstek.

Wiosną pies gubi dużą jego część i odpowiednio też się leni, a jesienią następuje zmiana sierści na grubszą zimową. W zależności od struktury włosów pielęgnacja jest różna.

Typowym przykładem psa krótkowłosego jest owczarek niemiecki. Ale również labradory retrievery, rottweilery, szpice i wszystkie psy zaprzęgowe mają umaszczenie krótkowłose. Rozróżnia się dwa typy sierści podwójnej: odmianę krótkowłosą o długości do 4 cm oraz długowłosą o długości do 10 cm. Podszerstek może osiągać taką samą długość.

Psy krótkowłose oznaczają niewielkie potrzeby pielęgnacyjne

Pod pojęciem „sierść gładka” albo „odmiana krótkowłosa” rozumiemy krótką, prostą sierść bez lub z bardzo małym podszerstkiem. Z uwagi na to, że sierść składa się prawie wyłącznie z włosów zewnętrznych, zmiana sierści następuje w niewielkim zakresie. Przez cały rok pies traci stosunkowo mało sierści, ale w mniej więcej równych ilościach. Do psów gładkowłosych należą na przykład boksery i pinczery.

Odmiana długowłosa – należy poświęcić więcej czasu na pielęgnację sierści psa

Sama nazwa już to sugeruje: Psy długowłose rozpoznajemy po długiej sierści. Rozróżniamy psy długowłose z grubym i cienkim podszerstkiem.

Większość długowłosych psów myśliwskich, takich jak irlandzki seter czerwony, ma mało podszerstka. Taka sierść wymaga regularnego szczotkowania, ale nie jest zbyt czasochłonne.

Jeśli psy o długiej sierści mają również dużo podszerstka, należy zaplanować dużo czasu na pielęgnację! Ten typ sierści ma tendencję do tworzenia kłaczków. Dotyczy to takich psów jak bobtail czy terrier tybetański.

Loki z powodu kręconych włosów

Najbardziej znanym przedstawicielem odmian z „kręconą sierścią” jest pudel, którego loki są rozłożone na całym ciele. Ta grupa obejmuje również psy wodne, takie jak barbet. Psy z kręconą sierścią są zawsze długowłose. Ich sierść składa się prawie w całości z miękkiego podszerstka, który jednak prawie nie wypada.

Nie następuje zmiana sierści. Dlatego też te psy potrzebują regularnego strzyżenia. Ważna jest również pielęgnacja uszu: Niektóre psy z kręconą sierścią wymagają regularnego usuwania włosów z kanałów słuchowych.

Odmiana szorstkowłosa – wytrzymała sierść do lasu i na pole

Sierść psów szorstkowłosych nie przepuszcza wody i często towarzyszy jej bujny podszerstek. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy zawiera nawet tę cechę umaszczenia w nazwie rasy. Ale także sznaucery, border terriery i wiele innych terierów należy do tej odmiany. Wierzchnia sierść u tych psów nie wypada samoistnie, co wymaga trymowania.

Rzadkie „typy specjalne sierści“

Nagie psy, takie jak grzywacz chiński, mają mało sierści, więc ich pielęgnacja jest odpowiednio łatwa. Jednak w słoneczne dni może być wymagana ochrona przeciwsłoneczna.

Psy z sierścią „filcową”, na przykład puli, również mają prawdziwe „specjalne umaszczenie”. Ich sierść, podobnie jak sierść kędzierzawa, składa się głównie z podszerstka. Dzięki grubej, miękkiej strukturze filcuje się już po kilku centymetrach wzrostu i zapewnia optymalną izolację bez uszkadzania skóry. Opiekunowie psów z sierścią „filcową” powinni skonsultować się z hodowcą lub groomerem, aby uzyskać informacje na temat najlepszego sposobu pielęgnacji psa.

pielęgnacja sierści psa rasy dalmatyńczyka

Najważniejsza rzecz w pielęgnacji psa: Przyzwyczajaj go do szczotkowania

Najłatwiej jest przyzwyczaić szczeniaka do regularnej pielęgnacji. Dobrym momentem na ćwiczenie szczotkowania jest czas, kiedy szczeniak jest zmęczony po zabawie lub spacerze. Wybierz spokojny czas i miejsce, a także miękką szczotkę dla szczeniąt lub szczotkę z naturalnego włosia. Ogranicz pierwsze sesje pielęgnacyjne do jednej lub dwóch minut i po ich zakończeniu pochwal czworonożnego przyjaciela.

Ważne jest, aby pies nauczył się dwóch rzeczy: pielęgnacja sierści to przyjemny rytuał i to dwunożny przyjaciel określa, kiedy jest jej koniec. Zawsze kończ sesję pielęgnacyjną pochwałą i smakołykiem, jeśli Twój czworonożny przyjaciel leżał grzecznie.

Jaka szczotka do jakiego futra psa?

Klasyczne odmiany z krótką sierścią można pielęgnować grzebieniami lub szczotkami do masażu. Każdy, kto uważa, że pudle i podobne do niego psy nie potrzebują zbyt wiele pielęgnacji, jest w błędzie: W sierści tych psów również formują się kłaczki! Na przykład pod pachami lub w okolicy pośladków. Oprócz grzebienia pomocne są również zgrzebła. Wymagają one również regularnego strzyżenia. Dla psów szorstkowłosych szczególnie polecane są szczotki, które usuwają martwe włosy.

Następująca zasada odnosi się do wszystkich rodzajów sierści: Jeśli powstaną małe kłaczki, może pomóc nożyk do sierści. W przypadku większych powierzchni z kłaczkami odpowiednie jest strzyżenie.

Wśród wielu opiekunów psów popularny jest Furminator. Idealnie nadaje się do pozbycia się luźnego podszerstka. Jest dostępny dla psów długo- i krótkowłosych. Nie zastępuje to jednak trymowania i nie jest odpowiednie dla psów bez podszerstka.

FURminator

Podwójna szczotka FURminator

  • Rozplątuje sierść, usuwa kołtuny i splątania
  • Antypoślizgowy, ergonomiczny uchwyt
  • Stosuje się na mokrą i suchą sierść

Specjalne potrzeby pielęgnacyjne dla sierści psa

Czesanie lub szczotkowanie stanowi podstawę każdej regularnej pielęgnacji sierści, ale niektóre rasy mają większe wymagania: Wymagają regularnego przycinania i strzyżenia.

Trymowanie

Trymowanie to proces wyrywania martwych włosów palcami lub trymerem. Wymagają tego zwłaszcza psy szorstkowłose, ponieważ ich sierść nie wypada sama. Trymowanie jest ważne, aby uniknąć podrażnienia skóry i stanów zapalnych. Mogą się one szybko rozwijać pod martwą sierścią.

Ten szczególny rodzaj pielęgnacji powinien być wykonywany co osiem do dwunastu tygodni. Ci, którzy cenią sobie typowy dla rasy wygląd, potrzebują dużo praktyki – lub eksperta u swego boku.

Strzyżenie

Pies nie zrzuca sierści – czy dlatego jest łatwy w pielęgnacji? Przeważnie nie, ponieważ ci czworonożni przyjaciele wymagają strzyżenia co dwa do trzech miesięcy. W przeciwnym razie futro będzie zbyt długie, co może prowadzić do formowania się kłaczków i zapalenia skóry.

Psy muszą najpierw przyzwyczaić się do dźwięku maszynki do strzyżenia – najlepiej zacząć od szczenięcia, stosując wiele pozytywnych bodźców! Sierść na głowie i łapach często trzeba przycinać ręcznie. W razie wątpliwości pozostaw strzyżenie psiemu groomerowi.

Jeszcze jedno: To, co jest obowiązkowe u psów z kręconą sierścią, może być szkodliwe dla innych. Nie powinny być strzyżone. Szczególnie u psów krótko- i szorstkowłosych struktura sierści po strzyżeniu zmienia się na niekorzyść. Podszerstek staje się grubszy, a warstwa wierzchnia mniejsza. Jeśli chcemy sprawić, żeby psy z dużą ilością sierści miały bardziej „przewiewne” futerko, można to zrobić na przykład poprzez wyczesanie podszerstka.

Wizyta u psiego fryzjera

Także ci, którzy chcą samodzielnie trymować i strzyc swojego psa, powinni skorzystać z pomocy eksperta. Najlepiej porozmawiać o tym z hodowcą psa – wielu hodowców daje swoim kupującym wskazówki na temat wszystkiego, co ma związek z opieką nad psem.

Jeśli nie chcesz samodzielnie trymować i strzyc swojego psa, poszukaj groomera. W tym temacie również wskazane jest trenowanie już z młodym psem. Wielu groomerów oferuje sesję próbną dla szczeniąt, która polega głównie na pozytywnym kojarzeniu i pierwszych drobnych korektach sierści.

Kiedy należy kąpać psa?

Co do kąpieli psów to obowiązuje następująca zasada: Tak często, jak to konieczne, tak rzadko, jak to możliwe. Brud można często wyszczotkować z sierści psa, kiedy jest ona sucha. Rzadkie kąpiele chronią skórę psa przed podrażnieniami. Zawsze używaj specjalnego szamponu dla psów, ponieważ jest on dostosowany do wartości pH skóry psa. Kąpanie psa jest konieczne, na przykład, w następujących sytuacjach:

  • przy silnym zabrudzeniu
  • jeśli pies tarzał się w padlinie lub odchodach
  • przed strzyżeniem

Zdrowa sierść dzięki zbilansowanej diecie

Ważnym warunkiem zdrowej, lśniącej sierści jest zrównoważona dieta. Należy zwracać uwagę na białka wysokiej jakości, tzn. na dużą zawartość mięsa.

Wskazówka: Kiedy sierść psa jest szczególnie obciążona – na przykład podczas sezonu grzewczego lub zmiany sierści – suplementy diety dla skóry i sierści mogą być dla niego bardzo przydatne.

Należą do nich smakołyki z olejem z łososia, które zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Tabletki z drożdżami piwnymi mogą również sprawić, że sierść znów nabierze blasku. Alternatywnie można dodawać do karmy olej lniany – jedną do dwóch łyżeczek dziennie dla psa ważącego 15 kilogramów.

Jeśli sierść psa wygląda na matową lub wypada coraz częściej, należy udać się z czworonożnym przyjacielem do weterynarza.

Najczęściej polecane