10 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed adopcją psa

przed adopcją psa

Zakochany w małym szczeniaczku czy uroczym psie ze schroniska opiekun widzi wspólną przyszłość przez różowe okulary. To, że czworonożny współlokator wniesie wiele radości do domu jest oczywiste – jednak nie można zapominać o tych mniej przyjemnych aspektach posiadania psa zanim zdecydujemy się zaprosić go do naszego świata. Przeczytaj, o czym musisz wiedzieć przed adopcją psa!

Decyzja na wiele lat

Przepełnione schroniska dla zwierząt niestety świadczą o tym, że wielu opiekunów nie przemyślało dobrze swojej decyzji o posiadaniu psa. Adopcja czworonoga wiąże się z wzięciem na siebie odpowiedzialności za zwierzę na długie lata. Duże psy żyją dwanaście lat i więcej – psy małych ras nawet dłużej. Należy się dobrze zastanowić czy przez te lata będziemy w stanie wygospodarować odpowiednią ilość czasu i środków finansowych na ich utrzymanie. Oczywiście w życiu nie ma nic pewnego: Zawsze mogą wystąpić nieprzewidziane okoliczności takie jak rozwód czy choroba, które zmuszą nas do oddania naszego podopiecznego. Jednak to wszystko, co można przewidzieć, trzeba wziąć pod uwagę.

Psy kosztują

Przecież tyle, co ten pies zje nie może kosztować majątku – myślą niektórzy. Jednak przed podjęciem decyzji, warto przemyśleć czy nas na psa po prostu stać. Weźmy pod uwagę nie tylko koszty podstawowego wyposażenia czy samego zakupu czworonoga. Przygarnięcie psa ze schroniska czy zakup od hodowcy to koszt przynajmniej kilkuset złotych. Wysokiej jakości, wysokobiałkowa karma dla psów dużych ras może znacznie uszczuplić nasz budżet, dlatego zapoznaj się z zaleceniami producenta karmy dotyczącymi żywienia i oblicz przybliżone koszty. Wizyty u weterynarza czy podatek od psa to również nieodłączny element życia z psem. Na początku Waszej wspólnej drogi zaleca się uczęszczanie do psiego przedszkola czy szkoły dla psów, co wiąże się również z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Ponadto, musimy zapewnić sobie zapas gotówki na wypadek choroby naszego podopiecznego: Koszty leczenia mogą być naprawdę wysokie – zarówno w przypadku chorób przewlekłych jak i stanów ostrych. Wprawdzie miłości do zwierząt nie da się w żaden sposób przeliczyć na pieniądze, ale odpowiedzialny opiekun musi wziąć pod uwagę wszelkie koszty związane z posiadaniem psa.

Potencjalne kłopoty z właścicielem mieszkania i sąsiadami

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, to przed przygarnięciem psa konieczne będzie uzyskanie zgody właściciela. Jeśli ten jej nie wyrazi, będzie miał prawo zażądać usunięcia psa z mieszkania. A jeżeli tego nie zrobisz, będzie mógł wypowiedzieć umowę najmu. Wiele umów zawiera warunek, że pies nie może być uciążliwy dla pozostałych lokatorów. Zatem uważaj: Nie pozwalaj psu załatwiać potrzeb fizjologicznych na posesji, na wspólnych klatkach schodowych prowadź go na smyczy i pilnuj, aby nie stał się naczelnym szczekaczem na osiedlu. W ten sposób wyeliminujesz źródła potencjalnych konfliktów i zadbasz o wspólny komfort. Ważne jest, aby zaakceptować fakt, że nie każdy sąsiad musi być miłośnikiem psów.

adopcja szczeniaka

Przed adopcją psa: Nie każdy pies pasuje do każdego

Przed kupnem psa, przemyśl dobrze jaka rasa psa lub jaki typ psa będzie pasował do Ciebie i Twojego stylu życia. Border Collie jest co prawda piękny, ale jeżeli nie masz stada owiec lub alternatywnie, dużej ilości czasu na wspólne aktywności, zdecyduj się na inną rasę. I odwrotnie: Jeżeli lubisz długie wędrówki i aktywnie spędzasz czas wolny, nie kupuj mopsa. Wiele ras psów wymaga poświęcenia czasu na pielęgnację sierści – tak jest na przykład w przypadku owczarka staroangielskiego. Z kolei psy myśliwskie, takie jak münsterländer czy wyżeł weimarski najlepiej czują się u boku myśliwego, a bycie psem rodzinnym przyjdzie im z dużym trudem. Niektóre rasy psów sprawdzą się lepiej w roli pierwszego psa w życiu niż inne. Warto dokładnie zgłębić temat przeznaczenia poszczególnych ras i nie lekceważyć naturalnej potrzeby ruchu i wymagań psów pracujących.

Sierść i higiena

Puszysty szczeniaczek jest niewątpliwie uroczy, ale wielu opiekunów psów jest zaskoczonych jak bardzo „włochate” jest życie z psem. Małe kłaczki sierści będą znajdowały się na ubraniu, sofie czy na dywanie. Czarne sztruksowe lub aksamitne ubrania psiarze natychmiast eliminują ze swojej garderoby. Warto zaopatrzyć się w dobrą szczotkę i odkurzacz przystosowany do usuwania sierści zwierząt, a w okresie zmiany sierści szczotkować naszego podopiecznego codzienne, aby zminimalizować ilość włosów, które pies może pozostawić w domu – jednak musisz się przyzwyczaić, że psia sierść już zawsze będzie Ci towarzyszyła. Ten, kto dzieli mieszkanie z pudlem lub innym psem, który prawie nie linieje, nie musi wprawdzie zmagać się z problemem wszechobecnych psich kłaczków, ale w przypadku każdego psa trzeba się liczyć z tym, że będzie przynosił brud do mieszkania. Zatem osoby pedantyczne powinny się dobrze zastanowić, czy uda im się na to przymknąć oko.

Do przemyślenia przed adopcją psa: Urlop już nigdy nie będzie taki sam

Spontaniczny wypad do Paryża na weekend a może trzytygodniowa wycieczka po Stanach Zjednoczonych? Jak masz psa i chcesz wyjechać na wakacje, musisz je dokładnie przemyśleć. Szczęśliwy ten, kto ma rodzinę w pobliżu, która zna psa i u której zwierzak chętnie zostanie. Ale nie zawsze jest taka możliwość i wtedy pozostaje nam umieszczenie psa na ten czas w pensjonacie. To jest jednak dodatkowy wydatek, a poza tym wielu opiekunów psów ma wyrzuty sumienia, że ich psiak jest sam w hotelu podczas, gdy oni siedzą na plaży, popijając drinki. Zatem zanim weźmiesz pod opiekę psa, zastanów się dobrze jakie masz w tym zakresie możliwości. Wskazówka: Przed wyjazdem na wakacje, oddaj psa na próbę do hotelu i sprawdź, jak pies to zniesie. Co prawda taka usługa nie należy do najtańszych, ale warto za nią zapłacić, jeśli zagwarantuje nam to spokój ducha podczas urlopu. W ten sposób sprawdzisz czy Twój podopieczny dobrze się w nim czuje. Niektórzy opiekunowie chętnie zabierają swojego psa na wakacje, ale pamiętajmy, że do tego celu najlepsze będą oczywiście samochody czy przyczepy kempingowe, chociaż obecnie wiele hoteli chętnie przyjmuje w swoje progi dobrze wychowane zwierzęta.

Zostawanie samemu

Psy to zwierzęta stadne i niechętnie zostają same w domu. Dorosły pies może zostać przez jakiś czas sam pod warunkiem, że stopniowo go do tego przyzwyczaimy. Nie powinno to jednak trwać dłużej niż pięć godzin dziennie. Zatem jeśli jesteś studentem, aktualnie poszukujesz pracy lub jesteś na urlopie macierzyńskim, zastanów się nad późniejszą pracą na pół etatu. Niektórzy pracodawcy co prawda pozwalają na zabieranie psa do pracy, ale należą oni do znakomitej mniejszości. Alternatywą może być oczywiście hotel dla psów czy rodzina, która mieszka w okolicy, z którą pies zdążył się zaprzyjaźnić.

adopcja psa ze schroniska

Małe pieski urosną

Nie zapominajmy, że z każdego szczenięcia wyrośnie kiedyś większy pies – co nie dla wszystkich zdaje się być takie oczywiste. Nie można inaczej wytłumaczyć, dlaczego niektórzy właściciele są zachwyceni, kiedy mały, słodki szczeniak skacze na nich na powitanie, a kiedy za 4 miesiące taki 4-kilogramowy maluch będzie ważył pięć razy tyle i będzie tak samo ich witał, tyle, że być może ubłoconymi łapami, zachwyt odejdzie w niepamięć. Także inne tematy, takie jak spanie w łóżku, żebranie przy stole, szczekanie czy zostawanie samemu powinniśmy przepracować już na etapie szczenięcym. Jeśli mieszkamy w wieloosobowym gospodarstwie domowym, ważne jest, aby wszyscy jego członkowie postępowali konsekwentnie tak samo.

Spacer również w niepogodę!

Spacer z psem, gdy na zewnątrz świeci słońce to sama przyjemność! Jednak Twój przyszły członek rodziny nie będzie zwracał uwagi na to czy akurat świeci słońce czy pada deszcz. Jeżeli mieszkacie w bloku, obowiązkowe będzie kilka spacerów w ciągu dnia, nawet przy wietrznej, deszczowej, śnieżnej czy mroźnej pogodzie. Psy niektórych ras same niechętnie wychodzą na zewnątrz, gdy pogoda nie dopisuje, jednak większość psów lubi długie wędrówki. Przy takiej pogodzie dochodzą dodatkowe obowiązki w domu: Zanim wpuścisz psa po spacerze na sofę, musisz go osuszyć. Weekend też nie będzie żadnym usprawiedliwieniem – również w sobotę trzeba rano wstać, aby wyprowadzić psa na dwór: Konieczne będzie opuszczenie wygodnego, ciepłego łóżka i torowanie drogi przez wiatr i deszcz, aby pies mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Z drugiej strony, stwarza to możliwość spędzenia wielu pięknych chwil na łonie natury, która otwiera się tylko przed psimi opiekunami.

Psie odchody to codzienność

A propos spacerów. Podczas przebywania na dworze, Twój czworonożny przyjaciel będzie załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne. Jeśli zrobi to na drodze lub ścieżce publicznej, masz obowiązek sprzątnięcia po nim. W niektórych miejscach dostępne są pojemniki z woreczkami na odchody, ale najlepiej zawsze mieć przy sobie kilka torebek na wszelki wypadek, kiedy wybieramy się na spacer. Również pola, łąki czy pobocza nie powinny stać się polami minowymi. Na przykład na łąkach, gdzie pasą się zwierzęta psie odchody mogą prowadzić do dużych szkód – jeśli pies wypróżni się na siano przeznaczone dla koni, konie już go nie zjedzą. Zatem wyrób w sobie nawyk sprzątania odchodów Twojego podopiecznego wszędzie, nie tylko w miejscach publicznych.

Przed adopcją psa: Podsumowanie

Życie z psem, oprócz oczywistych radości i przyjemności, niesie ze sobą również szereg obowiązków. Jednak, jeśli dobrze je przemyślimy i zaplanujemy jeszcze przed zakupem psa, zyskamy wspaniałego towarzysza, który w bezcenny sposób wzbogaci nasze życie!

Najczęściej polecane