Szczeniak ze schroniska

Adopcja szczenięcia ze schroniska

Chciałbyś przygarnąć psiaka do swojego domu? Niekoniecznie rasowego? Wobec tego dobrą alternatywą dla Ciebie może okazać się adopcja szczeniaka ze schroniska!

Piesek ze schroniska – jak to jest?

Wielu miłośników zwierząt szuka nie tyle pieska określonej rasy, co kundelka, który mógłby stać się wiernym kompanem ich i ich rodzin. Jeśli właśnie takiego psa szukasz, zajrzyj do schroniska! Czeka tam na dom mnóstwo zwierzaków, których adopcja przyniesie obopólne korzyści. Doświadczeni pracownicy schroniska z pewnością są w stanie doradzić Ci, które szczenię idealnie będzie pasowało do Ciebie i Twojego trybu życia oraz jak zająć się psiakiem po przeprowadzce do nowego domu. Najczęściej szczenięta ze schroniska nie są tak ułożone i przystosowane do życia z człowiekiem, jak szczenięta od zrzeszonego hodowcy. Dowiedz się koniecznie, w jakich warunkach przebywał wcześniej piesek, którym się zainteresujesz, gdyż jego doświadczenia mają znaczący wpływ na jego dalsze wychowanie.

Nieważne czy szczenię czy senior: Zwierzęta ze schroniska zawsze są szczepione i odrobaczane, a także poddawane regularnym kontrolom zdrowotnym. Pracownicy schroniska przekazują do adopcji z reguły zwierzęta zdrowe, u których wszelkie choroby przewlekłe zostały wykluczone. Biorąc zwierzę ze schroniska wspierasz placówkę, dając każdemu przebywającemu tam zwierzęciu perspektywę na przyszłość!

Szczeniak ze schroniska a szczeniak z prywatnej hodowli

Weź pod uwagę, że istnieje wiele hodowli, których właściciele zajmują się rozmnażaniem psów bez odpowiedniej wiedzy, często bez zapewniania im odpowiedniej opieki weterynaryjnej, dla których liczy się tylko zysk ze sprzedaży szczeniąt. Nie powinieneś wspierać ich działalności, kupując od nich – również wówczas, gdy Twoim celem jest ratowanie pieska. Jak wiadomo, popyt napędza podaż. Szczenię „uratowane” z takiej hodowli zapewne zastąpi więc kolejne szczeniątko. Jeśli spotkasz się z takim hodowcą, najlepiej zgłoś go do odpowiedniej służby. Szczeniak ze schroniska na pewno jest zaszczepiony, odrobaczony i odbył niejedną kontrolę weterynaryjną. Z reguły przy adopcji ze schroniska zwraca się także uwagę na to, żeby dobrać pieska do właściciela pod kątem charakteru i trybu życia. W schroniskach bardzo dba się o dobro zwierząt.

Poszukiwania idealnego szczeniaczka

Szczeniaków w schroniskach jest mnóstwo, wszelkich ras, rozmiarów i maści. Niezależnie od tego, czy masz już wyobrażenie odnośnie wyglądu pieska czy też nie, zaleca się odwiedzenie w pierwszej kolejności najbliżej umiejscowionego schroniska. Nawet jeśli nie znajdziesz tam w danym momencie żadnego szczeniaczka, pracownicy placówki na pewno skierują Cię do pobliskich miejsc, które młodymi pieskami dysponują. Zaletą niezbyt oddalonych placówek jest to, że możesz bez problemu kilkakrotnie odwiedzić najpierw szczeniaczka. Jeśli nie znajdziesz w okolicy żadnego młodego pieska, skorzystaj z Internetu – schroniska z reguły przedstawiają swoje zwierzęta na swoich stronach internetowych.

Adopcja

Kiedy już znajdziesz dla siebie szczenię, pracownicy schroniska będą chcieli Cię lepiej poznać, zanim powierzą Ci swojego podopiecznego. Nic w tym dziwnego – będą chcieli oni po prostu zapobiec sytuacji, że psiak po kilku miesiącach wyląduje z powrotem w schronisku. Często po wstępnych rozmowach przeprowadza się wizytę domową, w trakcie której pracownik placówki sprawdza, czy masz w miejscu zamieszkania warunki odpowiednie dla psa. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, koniecznie upewnij się, że wynajmujący nie ma nic przeciwko czworonogowi. Po udanej wizycie przechodzi się do formalności.

Szczenię ze schroniska zmienia właściciela zawsze już zaczipowane i zaszczepione. Wprowadzić do nowego domu szczenię można najwcześniej w wieku od ósmego tygodnia życia. Niektórzy dziwią się, że adopcja ze schroniska również jest płatna – w końcu daje się psu nowy dom! Należy wziąć jednak pod uwagę, że utrzymanie schroniska kosztuje. Poprzez swoją opłatę wspomagasz inne zwierzęta ze schroniska.

Życzymy Ci wiele radości ze szczeniaczka!

Najczęściej polecane