Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.
BARF dla psa – co to takiego?

© Westend61 / stock.adobe.com
Czym jest BARF?
BARF („Biologically Appropriate Raw Food”), czyli biologicznie odpowiednia surowa dieta, powstała w odniesieniu do naturalnego pożywienia pierwotnych psów, jako drapieżców i mięsożerców. Posiłek przygotowany ze świeżego surowego mięsa i podrobów, warzyw oraz suplementów z witaminami i minerałami ma jak najlepiej imitować naturalny posiłek wilka.

© bina01 / stock.adobe.com
Dlaczego BARF?
Jak każda metoda żywieniowa, także dieta typu BARF ma swoich zwolenników i przeciwników. Opiekunowie, których dieta oparta na surowym mięsie przekonuje, donoszą o zdrowych zębach psa, błyszczącej sierści, poprawie w przypadku chorób chronicznych oraz polepszeniu kondycji wzroku. Biologicznie odpowiednia surowa dieta może być dopasowana specjalnie do potrzeb konkretnego psa i z całą pewnością takie posiłki nie zawierają wypełniaczy i substancji konserwujących – nic więc dziwnego, że przynosi korzyści zwłaszcza psom chorym i wykazującym nietolerancje pokarmowe.
BARF – o czym trzeba pamiętać?
Jeśli chcesz karmić swojego psa samodzielnie przygotowanymi posiłkami, pamiętaj, by nie podawać mu wyłącznie mięsa mięśniowego – przy takiej diecie niedobory gwarantowane! By Twój pies dostał wszystko, czego potrzebuje jego organizm do prawidłowego funkcjonowania, ilości wszystkich składników – roślinnych, podrobów, suplementów - muszą być dokładnie wykalkulowane. Z tego względu dieta typu BARF to dieta niezwykle wymagająca i czasochłonna. Na szczęście także producenci karm dla psów odpowiadają już z nawiązką na rosnące zapotrzebowanie na posiłki typu BARF. Można więc nabyć mrożone mięsa we właściwych porcjach z odpowiednimi dodatkami. Zadaniem właściciela jest tylko posiłek rozmrozić i podać psu.

© kalypso0 / stock.adobe.com
BARF dla początkujących
- Oszacuj czas i nakład pracy i zbierz informacje:
Barf jest czasochłonną i wymagającą metodą karmienia, jeżeli zdecydujesz się na przygotowywanie posiłków samodzielnie. Musisz zawsze zaplanować zakup i przechowywanie surowego mięsa. Ponadto, ilość pokarmu z dodatkami musi być dokładnie obliczona – kalorie i makroskładniki oraz ważne składniki mineralne muszą być dostosowane do potrzeb psa. Najlepiej wcześniej zlecić także zbadanie psa przez lekarza weterynarii i upewnić się, jakich składników odżywczych potrzebuje Twój pies. Doinformuj się o różnych metodach BARF i zdecyduj, która z nich jest najbardziej odpowiednia dla Twojego pupila. - Zwróć uwagę na wybór mięsa:
Zdecydowanie musisz się doinformować, jakimi rodzajami mięsa można karmić psa. Nie wszystkie podroby nadają się do regularnego barfowania, na przykład wątróbki i nerki zawierają substancje, które w dużej ilości są szkodliwe, dlatego powinny być podawane najwyżej raz w tygodniu. Również wieprzowina może być niebezpieczna dla zwierząt, ponieważ może przenosić wirus Aujeszky'ego (wywołujący wściekliznę rzekomą), który jest śmiertelny dla psów. - Uważaj przy podawaniu kości!
Zawsze upewnij się, że kości, którymi karmisz psa, nie pękną. W ten sposób unikniesz zranienia psa. - Zróżnicowana dieta:
Mięso nie powinno być jedynym składnikiem diety psa. Do mięsa dodawaj również podroby, kości, oleje, owoce i warzywa (w postaci przecierów). Uwaga: Niektóre owoce i warzywa są dla psa trujące.
Gdzie kupić produkty BARF?
W sklepie internetowym zooplus możesz zamówić gotowe posiłki typu BARF oraz suplementy diety BARF i naturalne mięsne przysmaki!