Przedszkole dla psów

przedszkole dla psów

Niektórzy opiekunowie psów zapewniają sobie i swojemu nowemu czworonożnemu przyjacielowi miejsce w przedszkolu dla psów jeszcze przed wprowadzeniem się nowego członka rodziny. Poniżej znajdziesz informacje o tym, co może zdziałać przedszkole dla psów, oraz jak znaleźć dobre przedszkole, które będzie odpowiadać Tobie i Twojemu zwierzakowi.

Czego mój pies nauczy się w przedszkolu dla psów?

Jakie są korzyści z uczęszczania do przedszkola dla psów? Sesje szkoleniowe, które zwykle odbywają się raz w tygodniu i są powiązane z działalnością przedszkola dla psów, mogą być wzbogacającym doświadczeniem na wiele sposobów: Młodzi czworonożni przyjaciele wiele się tu uczą, ale i sami opiekunowie poszerzają swoje horyzonty poprzez wymianę doświadczeń z trenerem i innymi psimi przyjaciółmi. Ponadto, w tej przestrzeni często rozwijają się przyjaźnie. W przedszkolu dla psów nacisk kładzie się na spokojną, wspólną zabawę z innymi psami i naukę: Tutaj młode psy spotykają się, uczą się pierwszych podstawowych komend i doświadczają przyjaznego dla szczeniąt szkolenia, które przyda im się w codziennym życiu. Szczególną zaletą tego szkolenia jest socjalizacja: Wiele psów różnych ras i rozmiarów może się tu zapoznać – wzmacnia to umiejętności społeczne młodych czworonożnych przyjaciół i zapewnia bezkonfliktową wspólnotę zwierząt. Dodatkowo szkolenie wzmacnia więź między psem a opiekunem.

Od kiedy mój szczeniak może iść do przedszkola dla psów?

Przedszkola są zazwyczaj połączone ze szkołami dla psów, co oznacza, że gdy pies dorasta, może kontynuować naukę w innych grupach w szkole dla psów. Bardzo młodym psom, które dopiero co trafiły do Ciebie od hodowcy, należy dać trochę czasu, zanim przedszkole przygotuje je do dorosłego życia. Najpóźniej możesz rozpocząć szkolenie swojego nowego współlokatora w wieku jedenastu tygodni. Do 16 tygodnia życia włącznie pies znajduje się w fazie wdrukowania zachowań („imprintingu”), która jest szczególnie ważna dla jego charakteru w dorosłym życiu. Szkolenie trafia w tym czasie na szczególnie podatny grunt. W przedszkolu dla psów możesz ćwiczyć z innymi szczeniętami w wieku co najmniej pięciu miesięcy. Przejście od szczenięcia do dorosłego psa jest płynne i zależy również od danej rasy: Małe psy dorastają szybciej niż duże. Ważnym warunkiem uczęszczania do szkoły dla szczeniąt jest to, że Twój czworonożny przyjaciel został kilkakrotnie odrobaczony i zaszczepiony.

szczeniaki na lekcji socjalizacji

Jak wygląda „plan lekcji”?

Przez większość czasu przedszkole dla psów to nauka poprzez zabawę, która koncentruje się na podstawowych komendach, takich jak „chodź” jako sygnał przywołania lub „nie” jako sygnał zatrzymania czynności. Same „lekcje” trwają maksymalnie dziesięć minut, ponieważ Twój mały towarzysz nie powinien być zmuszany dłużej się koncentrować. Pomiędzy lekcjami zawsze odbywają się krótkie gry. Uwaga: Sesje zabaw nie powinny też trwać zbyt długo; konieczna jest różnorodność, aby nie przemęczyć szczeniaka! Nie należy również lekceważyć szkolenia opiekuna: Trener psów wyjaśnia, na czym polega szkolenie, i daje liczne wskazówki, jak dobrze dogadać się ze swoim szczeniakiem.

Wspólna nauka

Zasadniczo w przedszkolu dla psów nauka odbywa się w grupach. Grupa nie powinna być zbyt duża – nawet najlepszy trener psów nie będzie w stanie doradzić więcej niż dziesięciu duetom człowiek-zwierzę na jednych zajęciach. Najlepsza liczba par to mniej więcej sześć. Wspólny trening sprzyja również uczeniu się od siebie nawzajem, ponieważ bardziej doświadczone młode psy w najlepszym wypadku dają dobry przykład. Wiele szkół dla psów oferuje szkolenie szczeniąt według wielkości – duże rasy trenują oddzielnie od mniejszych. Ten podział nie jest obowiązkowy, ale może mieć sens, ponieważ młode psy dużych ras są często jeszcze bardzo żywiołowe i nie potrafią właściwie ocenić swojej siły fizycznej.

Wskazówki: Co wyróżnia dobre przedszkole dla psów?

  • Możliwość wstępnego zapoznania się:Przedszkole dla psów oferuje bezpłatną rozmowę wstępną oraz możliwość obejrzenia szkolenia również bez swojego czworonożnego przyjaciela. W ten sposób możesz poczuć atmosferę, jaka panuje w przedszkolu dla psów. Swobodna interakcja z psami i docenianie ich postępów powinny być na porządku dziennym.
  • Know-how:Profesjonalni treserzy psów posiadają odpowiednie wykształcenie i regularnie uczestniczą w kursach doszkalających. Trenerzy-wolontariusze również powinni mieć duże doświadczenie i zawsze być otwarci na pytania.
  • Skład:Nie powinno się szkolić zbyt wielu psów na raz: Pięć czy sześć zwierząt na trenera to dla niego bardzo przystępna liczba. W szkoleniu szczeniąt często lepiej jest „uczyć” duże i małe psy oddzielnie, ponieważ duże rasy często nie potrafią jeszcze właściwie ocenić swojej siły.
  • Więź pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem:Uwaga psa powinna być skupiona na człowieku – a nie na smakołykach. Należy je dawać psu bardzo oszczędnie.
  • Motywacja:Pochwały i pieszczoty motywują psa. Krzyk, nieodpowiednie „pomoce naukowe” takie jak obroże z kolcami, czy nawet przemoc, są natomiast absolutnie nie na miejscu – nawet w grupach ze starszymi „uczniami” – i stanowią powód do natychmiastowego opuszczenia przedszkola dla psów. Lekcja powinna zawsze zakończyć się poczuciem osiągnięcia celu.
  • Plac dla psów:Szkolenie szczeniąt najlepiej przeprowadzać na ogrodzonej posesji. Istnieje również kilka pozytywnych sposobów na przyzwyczajenie psa do przedmiotów codziennego użytku: Przeszkody lub tunele do zabawy, strach na wróble lub zabawki dla psów – urozmaicony repertuar daje pewne korzyści dla interesującego treningu.
  • Dobre samopoczucie:Ty i Twój czworonożny przyjaciel powinniście czuć się komfortowo. Ważny sygnał, że przedszkole jest dobre dla psów: Twój pies wyraźnie cieszy się na te lekcje!
przedszkole dla psów

Czy można obejść się bez przedszkola dla psów?

Szczególnie jeśli dysponujesz już doświadczeniem z psami i masz u swego boku nieskomplikowanego czworonożnego przyjaciela, uczęszczanie do przedszkola, a później do szkoły dla psów nie jest obowiązkowe. Jednak warto pamiętać, że szczenięta powinny być dobrze zsocjalizowane i poznać jak najwięcej innych psów w młodości – wspólne szkolenia szczeniąt są do tego idealne, a opiekunowie często też przy okazji wiele się uczą. Dlatego też nawet dla doświadczonych opiekunów przedszkola dla psów mogą być bardzo wzbogacającym doświadczeniem do życia ze swoim czworonożnym towarzyszem.

Jeszcze jedna wskazówka na koniec: Jeśli chodzi o szkolenie psów, natkniesz się na wiele różnych opinii i metod, gdy tylko porozmawiasz z innymi opiekunami lub przeczytasz kilka książek na ten temat. Znalezienie odpowiedniej metody szkolenia dla siebie i swojego psa nie jest takie proste, zwłaszcza, że ​​może prowadzić do wielu kontrowersji wśród opiekunów. Jeśli jesteś opiekunem psa po raz pierwszy, podejdź do tego tematu z otwartym umysłem, poczytaj stosowne materiały i porozmawiaj z doświadczonymi opiekunami psów, aby zorientować się, co Ci odpowiada. W szkole dla szczeniąt możesz trafić na nowe pomysły i uzyskać dobre rady. Nie zmieniaj jednak metod treningu bez głębszego zastanowienia i ważnego powodu, aby nie dezorientować swojego psa.

Najczęściej polecane