12 pytań do hodowcy przy zakupie szczeniaka

pytania do hodowcy

Wiesz już, która rasa psa jest Twoją ulubioną? Zatem pewnie nie możesz się doczekać, żeby zabrać szczeniaka ze sobą do domu. Aby jednak uniknąć później przykrych niespodzianek, należy kupić wybranego psa rasowego tylko od renomowanego hodowcy. Za pomocą poniższych punktów można sprawdzić wiarygodność hodowcy. Poznaj 12 pytań do hodowcy, które należy zadać przy zakupie szczeniaka.

Kiedy już zobaczysz słodkiego szczeniaka merdającego radośnie ogonkiem i patrzącego na Ciebie z zaciekawieniem swoimi ogromnymi oczami, często jest już za późno na podjęcie jakichkolwiek racjonalnych decyzji. Niestety, wiedzą o tym również pseudohodowcy zwierząt, którzy liczą na szybkie pieniądze zarobione na chorych i słabo zsocjalizowanych szczeniętach. Często, nawet jeśli wiemy, że ten sprzedawca nie jest wiarygodny, czujemy potrzebę, aby poprzez nasz zakup dać choć jednemu z jego niewinnych psów lepsze życie. Tyle, że wtedy nie wyświadczasz ani sobie ani zwierzęciu przysługi!

Dlaczego tak ważne jest, aby kupować psy od wiarygodnego hodowcy?

Z pewnością chcesz mieć zdrowego psa o stabilnym charakterze, z którego Ty i Twoja rodzina będziecie mogli cieszyć się przez wiele lat. Na pewno nie chcesz myśleć o problemach behawioralnych, chorobach i częstych wizytach u weterynarza. A kto kupi szczeniaka od kogoś, kto tylko rozmnaża psy, niestety musi się tego spodziewać. Rzekoma okazja szybko okazuje się pułapką pełną kosztów, bo nierzadko opłaty weterynaryjne wielokrotnie przekraczają cenę zapłaconą za szczeniaka. Co więcej, swoim zakupem wspierasz przestępcze machinacje handlarzy zwierzętami, których cierpienie przez to się przedłuża. Dlatego pamiętaj, aby starannie wybrać hodowcę swojego szczeniaka. Renomowany hodowca starannie dobiera swoje psy hodowlane według ustalonych kryteriów. Zdrowie i siła rasy są zawsze priorytetem. Wykluczając psy chore lub wykazujące niepożądane zachowania, hodowca zapewnia, że rasa może być kontynuowana, a Ty otrzymasz szczeniaka, z którym nie musisz obawiać się żadnych przykrych niespodzianek.

Poszukiwanie hodowcy i pierwszy kontakt

Zapytaj innych opiekunów psów lub kluby poświęcone konkretnej rasie o adresy renomowanych hodowców. Podczas poszukiwań w Internecie upewnij się, że hodowca jest zarejestrowany w związku lub przynajmniej w oficjalnie zarejestrowanym klubie rasy. Zadzwoń do hodowcy i poproś o umówienie się na spotkanie, aby poznać go osobiście na miejscu. Pierwsze ważne pytania możesz zadać telefonicznie, aby ustalić, czy warto wybrać się do hodowcy. Oczywiście rozmowa telefoniczna nie zastąpi wizyty u hodowcy, obejrzenia hodowli, szczeniąt i osobistej rozmowy na miejscu. Na pewno warto zadać następujące 12 pytań. Poważny hodowca ucieszy się z Twojego zainteresowania i chętnie odpowie szczegółowo na wszystkie poniższe pytania.

12 pytań do hodowcy przy zakupie szczeniaka

  • Czy mogę zobaczyć miejsce hodowli?

Renomowany hodowca chętnie pokaże Ci miejsce, w którym przebywają jego psy. Podczas wizyty upewnij się, że hodowla jest czysta i że szczenięta dorastają w jasnym, przestronnym, ciepłym i przyjaznym otoczeniu. Powinny też mieć wystarczająco dużo wody, zabawek, legowisk i kocyków, a także bliski związku z rodziną hodowcy. Aby móc odpowiednio opiekować się psią matką i każdym z małych piesków, hodowcy zazwyczaj nie mają szczeniąt przez cały rok ani kilku miotów w tym samym czasie.

szczeniaki od hodowcy
  • Czy mogę w spokoju przyjrzeć się szczeniakom?

Jeśli hodowca ma obecnie w domu szczenięta, z pewnością z dumą pokaże Ci te milutkie stworzonka. I nawet jeśli serce skacze nam na widok nieporadnych jeszcze czworonogów i najchętniej przygarnęlibyśmy je wszystkie od razu, warto przyjrzeć się im przez chwilę bardzo uważnie. Czy wszystkie szczenięta wyglądają zdrowo, a pokój dla szczeniąt jest czysty i zadbany? Jak wygląda ich sierść i jak maluchy się zachowują? Szczeniaki są z natury otwarte, ciekawskie i uwielbiają ruch. Jeśli natomiast nie wykazują zainteresowania Twoją wizytą, leżą apatycznie w kącie, wydają się niespokojne lub ewentualnie mają wzdęty brzuch, należy zdecydowanie powstrzymać się od ich kupna.

  • Czy mogę zobaczyć mamę szczeniąt?

Aby szczeniaki miały optymalny start w życie, powinny one pozostać z matką przez co najmniej osiem tygodni. W wielu krajach jest to nawet zapisane w odpowiedniej ustawie. Jeśli małe psy żyją u hodowcy bez matki, wskazuje to na wątpliwy handel szczeniakami. Oczywiście, niektórzy handlarze także o tym wiedzą i na pytanie o matkę pokazują swoim klientom jakąś inną dorosłą sukę. Dlatego należy uważnie przyglądać się i obserwować, jak suka zachowuje się w stosunku do szczeniąt. Jeśli nie wykazuje żadnego zainteresowania nimi, a nawet je odpycha, prawdopodobnie nie jest ich matką. Zwróć także uwagę na relacje między matką szczeniąt a hodowcą. Czy istnieje między nimi bliska, pełna miłości i przyjaźni relacja, czy też interakcja wydaje się raczej szorstka i nacechowana nieufnością? W takim przypadku należy zdecydowanie zacząć szukać innego hodowcy.

  • Czego hodowca chce się ode mnie dowiedzieć?

Hodowla psów rasowych wymaga od hodowcy wiele poświęcenia i zaangażowania. Bez pasji do swojej pracy hodowca prawdopodobnie nie byłby w stanie spełnić surowych warunków narzuconych przez komisję hodowlaną, przejść testów osób odpowiedzialnych za kontrolę standardu rasy, spędzić długich godzin na wystawach hodowlanych i tolerować nieprzespanych nocy przy ciężarnej suczce. Oczywiście hodowca zarabia również pieniądze na sprzedaży swoich szczeniąt, ale sądząc po ilości pracy, jaką wkłada w hodowlę, szybko można się zorientować, że jego głównym celem jest miłość i zachowanie charakteru danej rasy psów. Każdy, kto tak dużo inwestuje, chce również wiedzieć, że ich ukochane szczenięta będą się miały dobrze w nowym domu. Nie zdziw się więc, jeśli hodowca będzie intensywnie wypytywał o Twoją sytuację, pracę i plany na przyszłość –zinterpretuj to jako pozytywny znak, że jesteś u dobrego hodowcy. Im lepiej hodowca Cię pozna, tym lepiej będzie mógł ocenić, czy rasa i dane szczenię pasuje do Ciebie i Twojego życia.

  • Czy szczenięta są zaszczepione, zaczipowane i odrobaczone?

Hodowcy są zobowiązani do terminowego szczepienia swoich szczeniąt. W wieku ośmiu tygodni małe pieski są szczepione przeciwko żółtaczce, leptospirozie, parwowirozie i nosówce. Poproś o przedstawienie świadectwa szczepień, sprawdź jego autentyczność i zobacz, czy wszystkie obowiązkowe szczepienia są wpisane. Jeśli masz kontakt z hodowcą przed pierwszym szczepieniem, możesz również zapytać go, czy możesz towarzyszyć mu u weterynarza. Zapytaj też o nazwisko i adres odpowiedzialnego weterynarza i dowiedz się, czy szczenięta są zaczipowane i regularnie odrobaczane.

  • Czy dostępne są wszystkie niezbędne dokumenty?

Psy z oficjalnie uznanej hodowli są zarejestrowane i posiadają rodowód, który hodowca chętnie Ci pokaże. Wiążą się z tym różne testy predyspozycji i testy zdrowotne psów dopuszczonych do hodowli. Renomowany hodowca musi mieć wszystkie te papiery. Przyjrzyj się dokładnie certyfikatom oraz rodowodom i zadaj pytania na ich temat. Hodowca zazwyczaj bardzo starannie dobiera zwierzęta i z pewnością chętnie wyjaśni Ci swój wybór, jeśli tylko o to poprosisz.

  • Czy hodowca jest członkiem uznanego związku lub klubu rasy?

Profesjonalni hodowcy danej rasy są zazwyczaj zorganizowani w oficjalnym klubie rasy. Jeśli jest to uznana rasa psów, klub jest zrzeszony w związku wyższego szczebla. Sprawdź, czy hodowca posiada dowód członkostwa. W poszukiwaniu hodowcy najlepiej jest kontaktować się tylko z tymi, których adresy znajdują się na stronie internetowej związku danej rasy.

  • Dlaczego hodowca zdecydował się na akurat tę rasę?

Jak już wspomniano w punkcie 4: Hodowla psów rasowych wymaga zamiłowania, ponieważ na tym niezwykle pracochłonnym „hobby” raczej nie można się wzbogacić. Hodowca będzie więc miał dobre powody, dla których zdecydował się na hodowlę „swojej” rasy. Co sprawia, że ​​rasa jest tak wyjątkowa w jego oczach? Co ceni sobie w pracy z tymi psami? Podczas osobistej rozmowy z doświadczonym hodowcą możesz się dowiedzieć sporo o danej rasie. Sprawdź, czy Twoje motywacje wyboru tej rasy są zgodne z doświadczeniem i przeżyciami hodowcy. Rozmowa z hodowcą, który ma wieloletnie doświadczenie z daną rasą, jest często bardzo pouczająca i nie zastąpi jej żaden opis rasy w książkach czy w Internecie.

szczenięta rasy samojed z hodowcą
  • Jaką karmę hodowca podaje swoim szczeniakom?

Prawidłowe odżywianie odgrywa kluczową rolę dla zdrowia szczeniąt. W ciągu pierwszych sześciu do dziesięciu tygodni szczeniak otrzymuje wszystkie ważne składniki odżywcze z mleka matki, a potem musi stopniowo przyzwyczajać się do samodzielnego jedzenia. Młode psy potrzebują od dwóch do czterech razy więcej energii i składników odżywczych niż psy dorosłe, co oznacza, że potrzebują specjalnej karmy dla szczeniąt, która jest idealnie dostosowana do ich potrzeb. Poważny hodowca dba o wysokiej jakości karmę dla szczeniąt, aby zapewnić szczeniętom wszystkie potrzebne im składniki odżywcze w odpowiedniej ilości, aby mogły zdrowo rosnąć i aby zapobiegać późniejszym dolegliwościom. Kiedy zapytasz go o karmę, z pewnością chętnie udzieli Ci informacji i jednocześnie zaleci plan żywieniowy na kilka pierwszych tygodni w nowym domu.

  • Jak szczenięta są socjalizowane?

Pierwsze tygodnie życia psa mają kluczowe znaczenie dla jego późniejszego życia. Bliski kontakt z matką, wspólne mieszkanie z rodzeństwem oraz intensywna opieka hodowcy i jego rodziny kształtują małego psa oraz sprawiają, że może on przejść przez swoje dalsze życie pewny siebie i wolny od lęku. W pierwszych tygodniach szczenię powinno jak najwięcej dowiedzieć się o tym, z czym spotka się w późniejszym życiu codziennym: Inne psy, inni ludzie, dzieci, odgłosy urządzeń kuchennych, samochodów lub motocykli. Udana socjalizacja jest niezbędna, aby pies był zrównoważony, wolny od lęków i o silnym charakterze. Jednak ważne jest, aby mały pies nie został przeciążony. Szanujący się hodowca ma zazwyczaj dokładny plan socjalizacji swoich szczeniąt w pierwszych tygodniach ich pobytu u niego. Zadba o to, by zdążyły już poznać jak najwięcej, zanim zostaną przekazane nowej rodzinie, a jednocześnie dopilnuje, by nie przesadzić z wizytami obcych, innych zwierząt, hałasem odkurzacza, telewizora i trzaskających toreb. Będzie on w stanie dokładnie wytłumaczyć, do czego szczenięta były już przyzwyczajone i w jakim stopniu należy kontynuować socjalizację młodego psa w domu i w życiu codziennym.

  • Ile kosztuje szczeniak i czy zostanie podpisana umowa sprzedaży?

Oczywiście będzie trzeba również przedyskutować sprawy biznesowe z hodowcą i bez wątpienia zainteresuje Cię cena, jaką pobiera za swoje szczenięta. Psy rodowodowe kosztują zazwyczaj od 1600 do 7000 złotych. Cena może oczywiście różnić się w zależności od rasy i hodowcy. Nastaw się sceptycznie, jeśli cena jest znacznie niższa od średniej ceny za psa danej rasy. Hodowca inwestuje w swoje psy dużo czasu i pieniędzy, zabiera je do weterynarza, na badania, szczepi i odrobacza, zapewnia zwierzętom odpowiednią karmę, opiekę i zajęcie oraz bierze udział w doszkalaniu. Cena jest zatem uzasadniona, a hodowca z pewnością wyjaśni Ci, co się na nią składa.

Ponadto poważny hodowca będzie sprzedawał swoje psy tylko z umową sprzedaży. Oprócz uzgodnionej ceny zakupu i danych kontaktowych kupującego i hodowcy, zawiera ona również ważne informacje dotyczące odpowiedzialności hodowcy i cech identyfikacyjnych psa, takich jak rasa, płeć, numer księgi stadnej i numer chipa szczenięcia.

  • Czy mogę odwiedzić hodowcę ponownie?

Pies może spowodować wiele zmian w życiu nowego opiekuna i dlatego należy odpowiednio rozważyć zakup pupila. Hodowca udzieli Ci rady i wsparcia w podjęciu tej ważnej decyzji i nigdy nie będzie Cię namawiał czy naciskał na zakup. Raczej wyjaśni szczegółowo, czego potrzebują psy tej rasy, czy dobrze dogadują się z małymi dziećmi i jakie wymagania stawiają w zakresie pielęgnacjiżywienia i wychowania. To całkiem normalne, a nawet wskazane, by przy pierwszej wizycie nie podejmować decyzji o zakupie szczeniaka. Zapytaj hodowcę, czy możesz ponownie odwiedzić szczenięta, aby lepiej je poznać. Każdy szczeniak jest jedyny w swoim rodzaju, więc im lepiej hodowca Cię pozna, tym łatwiej będzie mu wybrać z miotu szczeniaka, który idealnie do Ciebie pasuje i z którego przyjaźni będziesz się cieszyć przez wiele długich lat.

Najczęściej polecane