Opieka nad psem zimą: Wskazówki na mroźną porę roku

pielęgnacja psa zimą

Nie chcesz przegapić żadnej aktywności z psem zimą? Nie musisz, jeśli zastosujesz się do kilku porad i wskazówek dotyczących pielęgnacji psa podczas mroźnej pory roku!

Na jak długo należy wychodzić na spacer, gdy jest bardzo zimno?

Prawdziwi miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu nie znają złej pogody. Bez względu na to, czy na chodnikach jest błoto pośniegowe, śnieg, lód czy sól – pies i jego opiekun nadal wychodzą na spacery i cieszą się zimą.

Kiedy jednak temperatura spada poniżej zera, należy zadbać o to, aby pies, przebywając na zewnątrz, cały czas pozostawał w ruchu. W przeciwnym razie może szybko zmarznąć. Jeśli chodzi o długość spaceru, nie ma właściwie żadnych ograniczeń, jeśli Twój czworonożny przyjaciel lubi szaleć w śniegu.

Istnieją jednak również rasy, które w zimnych porach roku nie lubią spędzać na zewnątrz więcej czasu niż to konieczne. Dotyczy to zwłaszcza psów o krótkiej sierści i niewielkiej ilości podszerstka, które po prostu szybciej zaczynają marznąć, nawet gdy są w ruchu.

Jak mogę stwierdzić, że mój pies marznie?

Jeśli zimą Twój pies podczas spaceru zaczyna się trząść, jest to wyraźny znak, że jest mu zimno. Innym indykatorem jest ciasna postawa ciała psa, gdy podciąga grzbiet i podkula ogon. Niepokój i dreptanie w kółko czy w miejscu to również oznaki, że Twój pies jest zmarznięty.

Jeśli rozpoznasz te oznaki u swojego czworonoga, czas szybko wrócić do ciepłego domu. Tam należy dokładnie osuszyć psa i w razie potrzeby zawinąć go w ciepły koc i ułożyć w legowisku.

Kiedy pies powinien nosić ubranko?

Dla większości psów nie jest konieczne noszenie ubranek podczas zimowych spacerów.

Istnieją jednak wyjątki: W przypadku starego lub schorowanego psa jak najbardziej wskazane jest założenie mu ubranka dla psa. Psy o krótkiej sierści i niewielkiej ilości podszerstka z natury nie są dobrze chronione przed zimnem i wilgocią. Ciepłe, nieprzemakalne ubranko może zapewnić im ochronę przed zimnem.

Wybierając ubranko dla psa, należy zwrócić uwagę na to, czy zapewnia ono psu wystarczającą swobodę ruchów i przede wszystkim, czy jest oddychające. Pies powinien czuć się komfortowo w zimie pomimo ubranka i mieć możliwość nieskrempowanego intensywnego ruchu.

Śnieg, mróz i sól drogowa: Pielęgnacja łap zimą jest koniecznością!

Nie należy zapominać, że warunki atmosferyczne bardzo obciążają łapy psa. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację łap psa w zimie.

Nierzadko dochodzi do pękania opuszek łap lub sklejania się palców, co utrudnia chodzenie i może prowadzić do urazów. Można temu zaradzić, stosując kilka prostych sztuczek.

pielęgnacja łap psa zimą © DoraZett / stock.adobe.com
Podczas zimowych spacerów należy regularnie sprawdzać łapy psa i usuwać z nich grudki śniegu.

Umyj łapy

Po każdym spacerze należy krótko umyć łapy psa letnią wodą. Wystarczy wziąć miskę z wodą, zanurzyć w niej na krótko łapy i przemyć.

W ten sposób procedura jest wykonywana szybko i nie trzeba umieszczać psa w wannie lub pod prysznicem.

Zapobiegnie to również wylizywaniu łap przez psa i spożywaniu przez niego brudu i soli.

Przytnij sierść na łapach

Długie włosy na łapach sprzyjają tworzeniu się kul śnieżnych, dlatego należy regularnie starannie przycinać nożyczkami długą sierść między palcami psa.

Używaj specjalnej maści na łapy

Istnieją dwa rodzaje produktów do pielęgnacji łap:

Po pierwsze, istnieje wosk do łap dla psów, który zapobiega przedostawaniu się brudu i zanieczyszczeń pomiędzy opuszki łap. Jeśli łapy psa nie są szczególnie podrażnione w zimie, smarowanie ich woskiem jest to całkowicie wystarczającą ochroną.

Do drugie, istnieją maści pielęgnacyjne. Należy je stosować dodatkowo po umyciu łap po spacerze. Jest to szczególnie przydatne dla psów, które cierpią z powodu suchych i popękanych opuszek łap.

Czy buty dla psów przydają się w zimie?

Jeśli Twój pies bardzo cierpi z powodu podrażnionej skóry na opuszkach lub nawet robią mu się rany na łapach, zakładanie mu butów dla psów jest jak najbardziej wskazane. Buty dla psa chronią łapy psa przed solą drogową, żwirem i lodem.

Jeśli jednak Twój pies nie ma większych problemów z urazami łap w zimie, buty dla psa nie są konieczne.

W sklepie zooplus znajdziesz wiele produktów do optymalnej pielęgnacji łap pupila. Nic więcej nie stanie na przeszkodzie, aby wybierać się na długie zimowe spacery!

Najczęściej polecane