Jakie są fakty? Czy pies jest czystym mięsożercą?
Psy są wszystkożerne, dobrze trawią także pokarm roślinny – w tym zakresie mają lepsze umiejętności niż ich dzicy krewni, wilki, choć i one spożywają pokarm roślinny. Badania nad składem pożywienia wilków wykazały, że dieta zwłaszcza tych, które żyją w pobliżu miast, składa się w dużej mierze z roślin i resztek jedzenia.
W trakcie udomawiania, układ trawienny psa domowego dostosowywał się do spożywania pożywienia bogatego w elementy roślinne i węglowodany oraz resztek jedzenia człowieka. Jednak uzębienie psa i jego krótki przewód pokarmowy wskazują na preferowane spożycie białka zwierzęcego.
Na przykład badanie przeprowadzone przez naukowców z Indii wykazało, że psy żyjące na indyjskich ulicach odżywiają się głównie bogatymi w węglowodany resztkami jedzenia. Jednak zawsze, gdy jest to możliwe, wybierają pożywienie pochodzenia zwierzęcego.
Dlaczego pies w ogóle potrzebuje białka zwierzęcego?
Białko zwierzęce jest dla psów najważniejszym źródłem niezbędnych aminokwasów, będących budulcem dla mięśni i przyczyniających się do odnowy komórkowej. Chociaż niektóre pokarmy roślinne mogą dostarczyć większość tych aminokwasów, mięso wciąż pozostaje wysokiej jakości źródłem białka.
Przewód pokarmowy psa, który jest krótszy niż u człowieka, przez lata przystosowywał się do trawienia mięsa. Między innymi dlatego białka roślinne i węglowodany muszą zostać przetworzone zanim pies będzie mógł je wykorzystać.
Czy psy trawią zboża i inne źródła węglowodanów?
Amylaza to enzym służący do trawienia skrobi i tylko przy wystarczającej jego aktywności organizm psa jest w stanie strawić pokarmy bogate w węglowodany, a w diecie wegetariańskiej psa, zamiast mięsa energię dostarczają właśnie one.
Zgodnie z badaniami (na przykład tymi z lat 2013 i 2014), wiele psów wykazywało zwiększoną aktywność amylazy, jednak między poszczególnymi rasami, a także indywidualnymi osobnikami występowały pewne różnice.
Nie można zatem wychodzić z założenia, że dieta wysokowęglowodanowa sprawdzi się w przypadku każdego czworonoga. Do każdego psa trzeba podchodzić indywidualnie i wybrać dietę, która będzie dla niego najlepsza.