Pies i kot pod jednym dachem

pies i kot w jednym domu

Jak pies z kotem? W przysłowiu psy i koty nie mogą się znieść. Ale domniemani awanturnicy mogą bardzo dobrze razem żyć pod jednym dachem – pod warunkiem przestrzegania kilku zasad. Tutaj dowiesz się, co to za zasady oraz jakie sztuczki można zastosować, aby pies i kot mogli razem zamieszkać.

Jakie wymagania muszą zostać spełnione?

Podstawowym warunkiem, który musi zostać spełniony, aby pies mógł zamieszkać w jednym domostwie z kotem, jest to, aby żaden z nich nie miał negatywnych doświadczeń z drugim. Jeśli kot był już goniony przez psa i prawie zagryziony „na śmierć”, czeka Cię duży wysiłek, aby pokonać strach kota i przyzwyczaić go do życia ze swoim „śmiertelnym wrogiem”. Również psy, które całe swoje życie namiętnie ganiały za kotami lub które miały bolesne doświadczenia z ich ostrymi pazurami, niechętnie przyjmą to zwierzę do swojego stada.

Zapoznanie psa z kotem wymaga zaplanowania

Aby odnieść sukces, należy starannie przygotować się do pierwszego spotkania tych dwóch zwierząt. Stwórz plan integracji i najlepiej poświęć kilka dni wolnego czasu na jego wdrożenie. Zadbaj o to, aby w pierwszych dniach spotkania zwierząt była z Tobą druga osoba, aby mogła np. poświęcić cały swój czas kotu, podczas gdy Ty głównie zajmujesz się psem. Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, by móc skupić swoją uwagę w pełni na zwierzętach podczas ich pierwszych spotkań. Specjalne wydarzenia, takie jak odwiedziny przyjaciół lub duże spotkania rodzinne, nie powinny się odbywać w tym czasie. Nawet głośne odgłosy z radia czy telewizora mogą poważnie zakłócić pierwsze spotkania psa i kota.

Z kolei psy z wrodzonym instynktem łowieckim czy bardzo płochliwe koty nie są całkowitym kryterium wykluczającym pokojowe współżycie. Oczywiście, zawsze należy poradzić sobie z niepowodzeniami w tym przypadku, a faza aklimatyzacji psa i kota zajmie trochę czasu – jednak nie jest to niemożliwe. Nawet najbardziej pozornie nieprzystosowane rasy psów są w stanie spokojnie żyć z kotem pod jednym dachem, pod warunkiem, że zostały w delikatny sposób przyzwyczajone do nowego współlokatora. Aby więc mieszkanie psa i kota w jednym domu się powiodło, trzeba przede wszystkim dużo czasu i jeszcze więcej cierpliwości. W żadnym wypadku nie puszczaj tak po prostu psa i kota – pies będzie bezlitośnie gonił za kotem, a Ty zostaniesz z całkowicie agresywnym lub przestraszonym kotem, który nie pozwoli na drugie spotkanie z tym „potworem”.

 Jak zaplanować spotkanie psa z kotem

  • Stwórz plan integracji i najlepiej poświęć kilka dni wolnego czasu na jego wdrożenie
  • Zadbaj o to, aby w pierwszych dniach spotkania zwierząt była z Tobą druga osoba, aby mogła np. poświęcić cały swój czas kotu, podczas gdy Ty głównie zajmujesz się psem
  • Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby skupić swoją uwagę w pełni na zwierzętach podczas ich pierwszych spotkań
  • Specjalne wydarzenia, takie jak odwiedziny przyjaciół lub duże spotkania rodzinne, nie powinny się odbywać w tym czasie. Nawet głośne odgłosy z radia czy telewizora mogą poważnie zakłócić pierwsze spotkania psa i kota

Kto do kogo pasuje?

Jeśli nie masz jeszcze na oku konkretnego kota lub psa, który miałby zamieszkać z Tobą jako drugi zwierzak domowy, możesz oczywiście przy wyborze upewnić się, że obie te stworzenia pasują do siebie jak najlepiej. Wzajemna socjalizacja najlepiej sprawdza się u młodych zwierząt, które od samego początku potrafią przyzwyczaić się do życia z inną rasą i to bez żadnych „wstępnych starań”.

biało-czarny pies i kot

Jeżeli masz już w domu starszego psa lub starszego kota, nowy przybysz powinien być spokojniejszy, czyli niezbyt niesforny i temperamentny. Jeśli z kolei masz w domu bardzo żywiołowego psa, kot również powinien mieć w sobie pierwiastek pewności siebie, aby móc przeciwstawić się temu wulkanowi energii.

Kto był pierwszy?

Nawiasem mówiąc, pytanie, które zwierzę było pierwsze, ma również decydujący wpływ na integrację kotów i psów: pies czy kot? O ile psy, jako zwierzęta stadne, zazwyczaj dość szybko akceptują nowego członka rodziny, o tyle koty często są znacznie bardziej sceptycznie nastawione do nowego przybysza i mają tendencję do postrzegania psa jako zagrożenia dla swojego terytorium. Tak więc włączenie kota do psiego gospodarstwa domowego zwykle przebiega łagodniej niż w odwrotnej sytuacji.

Ustalenia dotyczące domu

Jeżeli jest jasne, że nowy zwierzęcy współlokator ma zamieszkać z Tobą i jesteś gotowy poświęcić odpowiedni czas, wysiłek oraz cierpliwość, aby zbliżyć do siebie zwierzęta, możesz wkrótce wprowadzić w życie swój wcześniej sporządzony plan. Zanim jednak pies i kot spotkają się po raz pierwszy, warto zdecydować się na wprowadzenie w domu kilku rozwiązań.

Stwórz możliwości odosobnienia

Aby uniknąć konfliktów, na pierwsze spotkanie należy wybrać jak najbardziej neutralne pomieszczenie w domu. Ulubione miejsce „zadomowionego zwierzęcia” z pewnością byłoby nieodpowiednim miejscem na pierwsze spotkanie. Dodatkowo należy zapewnić kotu odpowiednie miejsca do odosobnienia, gdyby poczuł się nieswojo w tej sytuacji. Drapak dla kota, podwyższona półka lub pusty parapet, z którego może początkowo obserwować psa z daleka, zapewnia kotu bezpieczeństwo. Należy również przygotować osobny pokój dla nowego mieszkańca, w którym będzie mógł przebywać oraz wycofać się przez pierwsze kilka dni.

Oddzielenie miski z jedzeniem od kuwety

Przestrzenna separacja jest również zalecana dla miejsc karmienia obu zwierząt. Aby uniknąć zazdrości o jedzenie, należy również wybrać podwyższone miejsce w domu na miejsce do karmienia kota oraz w razie potrzeby podawać pokarm zwierzakom o różnych porach. Podobnie jak miska na karmę innego zwierzęcego domownika, kocia kuweta to dla psa absolutne tabu. Kot bezwzględnie potrzebuje spokoju w swojej odosobnionej samotni i reaguje niezwykle wrażliwie na każde naruszenie jego prywatności. Nierzadko zdarza się, że psy zjadają nieczystości z kuwety, powodując, że kot przenosi się w inne miejsca i załatwia tam swoje potrzeby, powodując zabrudzenia.

Przyzwyczajanie się do zapachów i dźwięków

Równolegle z przygotowaniami w mieszkaniu można również „przygotować” zwierzęta na przybycie nowego domownika. Jedną z możliwości jest wytarcie futra obu zwierząt suchą szmatką, a następnie umieszczenie jej w miejscu karmienia drugiego zwierzaka. W ten sposób kot i pies mogą przyzwyczaić się do swojego zapachu i skojarzyć go z czymś pozytywnym dzięki połączeniu zapachu oraz pokarmu. Jeśli pies ma tendencję do głośnego szczekania, możesz zawczasu przyzwyczaić kota do tego nieznanego i prawdopodobnie przerażającego go dźwięku. Nagraj szczekanie psa, a następnie odtwórz je kotu – najpierw cicho, a następnie powoli coraz głośniej, aż do osiągnięcia rzeczywistej głośności szczekania. Jeśli kot trafi do domu z psami, należy również dać mu możliwość samodzielnego poznania nowego środowiska przed pierwszym spotkaniem z psem. Podczas gdy człowiek spaceruje z psem, kot może zrobić pierwszy obchód mieszkania. W ten sposób w momencie spotkania z psem zna już drogę i wie, dokąd może się wycofać.

Jak powinno przebiegać pierwsze spotkanie?

Po przygotowaniach w mieszkaniu i pierwszych czynnościach aklimatyzacyjnych z jeszcze odseparowanymi zwierzętami nic nie stoi na przeszkodzie do pierwszego spotkania psa i kota. Mimo dobrego przygotowania i poczucia gotowości: prawdziwa praca dopiero się zaczyna. Nie oczekuj, że pies i kot będą szczęśliwi, że się poznali. „Miłość od pierwszego wejrzenia” prawdopodobnie nie istnieje u tych naturalnie wrogo nastawionych do siebie zwierząt. Zmniejsz więc swoje oczekiwania i nie pozwól, aby niepowodzenia, które z pewnością wystąpią na początku, Cię zniechęciły. Minie trochę czasu, zanim pies i kot się dogadają.

pies i kot na jednym legowisku

Oba zwierzaki powinny być jak najbardziej zrównoważone, zanim zobaczą się po raz pierwszy. Dlatego krótko przed spotkaniem zabierz psa na długi spacer, aby zmęczył się fizycznie i był zadowolony. Nawiasem mówiąc, pusty żołądek również ma negatywny wpływ na samopoczucie zwierząt. Upewnij się więc, że oba zwierzaki wcześniej zjadły i są syte. Włącz radio lub telewizor w pomieszczeniu, w którym ma się odbyć spotkanie i przymocuj psa do smyczy w pomieszczeniu – alternatywnie możesz trzymać smycz mocno w dłoni. Smycz jest niezwykle ważna, aby uniknąć ewentualnych scen pogoni psa za kotem. Gdyby pies ścigał kota po całym mieszkaniu przy pierwszym spotkaniu, byłoby to zazwyczaj koniec udanej integracji.

Pierwszy kontakt

Gdy pies jest bezpiecznie przypięty do smyczy, inna osoba może pozwolić kotu wejść do pomieszczenia. Kot powinien zdecydować sam, jak bardzo zbliży się do psa. W większości przypadków koty najpierw uciekają do wysokiego i jak najdalszego „punktu widokowego”, z którego mogą obserwować sytuację oraz swojego „przeciwnika”. Dla prawie wszystkich zwierząt poznanie nowego współlokatora na „własnym terytorium” oznacza stres. Strach i nerwowość są zwykle dominujące i dopiero stopniowo zastępuje je pewna ciekawość nowego partnera. Dlatego nie wymagaj zbyt wiele od swoich zwierząt i zakończ pierwsze spotkanie już po kilku minutach – nawet jeśli okazało się zaskakująco pozytywne.

Jak mam się zachowywać podczas spotkania?

Ważne jest, aby emanować spokojem i opanowaniem. Jeśli człowiek jest spięty i nerwowy podczas pierwszego spotkania, z dużym prawdopodobieństwem przeniesie się to na Twojego pupila. Zamiast tego wciel się w rolę mediatora, który zapewnia zwierzętom bezpieczeństwo oraz spokój. Głaszcz psa i kota, a także mów spokojnie i cicho. Jeśli twój pies gorączkowo szarpie za smycz, spróbuj odwrócić jego uwagę, siadając przed nim i blokując mu widok na kota. Nie popełniaj jednak błędu, próbując uspokoić psa. Pies, który nie potrafi dokładnie zinterpretować słów, a jedynie intonację, uzna taką uwagę za potwierdzenie swojego zachowania i odpowiednio je powtórzy. Dlatego chwal go tylko wtedy, gdy potrafi zachować spokój w obliczu kota. Pomocne są również smakołyki jako pozytywne wzmocnienie – ale aby to zadziałało, powinny być one podawane wyłącznie wtedy, gdy pies lub kot zachowały się dobrze.

Jak długo zajmuje przyzwyczajenie psa i kota do siebie?

Po pierwszym spotkaniu wystarczy już tylko „ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć!”. W zależności od tego, jak duży lęk wykazuje kot, w pierwszych dniach należy ograniczyć poznawanie się do kilku minut dziennie. Przez resztę czasu zwierzęta zdecydowanie powinny przebywać w oddzielnych pomieszczeniach. Początkowo zwierzęta potrzebują jednego do dwóch spotkań dziennie po pięć minut. Kiedy poczujesz, że emocje związane z pierwszym spotkaniem zaczynają opadać, możesz wydłużyć czas do 10-15 minut. Jednak czasami może to zająć dobre dwa tygodnie. Nie poganiaj swoich zwierząt i pozwól im zadecydować, kiedy będą gotowe przebywać ze sobą w tym samym pomieszczeniu przez dłuższy czas. Jako opiekun najlepiej znasz swoje zwierzęta i zauważysz, kiedy ciekawość nowego współlokatora jest większa niż początkowa obawa wobec siebie nawzajem.

Po pierwszym kontakcie

Po kilku pierwszych dniach obwąchiwania się zaczyna się właściwa faza poznawania. Psy i koty to dwa zasadniczo różne zwierzęta, które komunikują się zupełnie innym językiem ciała. Potrzeba więc trochę czasu, aby zwierzęta nauczyły się prawidłowo oceniać zachowanie siebie nawzajem. Dopiero wtedy, gdy pies przestanie postrzegać kota jako zdobycz, a kot przestanie patrzeć na psa jak na drapieżnika, będą gotowi powoli się do siebie zbliżyć. Często zajmuje to kilka miesięcy, aż jedno ze zwierząt „przełamie pierwsze lody”.

W miarę wydłużania czasu spotkań ważne jest, aby sugerować zwierzętom jak najwięcej normalności. Spróbuj czasami skierować swoją uwagę na coś innego niż Twoje zwierzęta. Możesz gotować, przeglądać gazetę, podlewać kwiaty czy pisać SMS-y na komórce – wszystko to pokazuje psu i kotu, że od teraz wspólne zamieszkanie w domu jest dla nich zupełnie normalne.

Jednak możesz „wypuszczać” zwierzęta na własną rękę tylko wtedy, gdy masz pewność, że reagują na siebie spokojnie i żadne nie krzywdzi drugiego. Nierzadko mija pół roku, zanim można zostawić zwierzęta same w domu bez opieki.

Droga do zgranego zespołu

Aby skutecznie zintegrować psa i kota oraz przyzwyczaić ich do wspólnego życia, zdecydowanie potrzebujesz wytrwałości. O tym, kiedy nadszedł koniec okresu aklimatyzacji nigdy nie decydujesz Ty, ale zawsze zwierzęta. Jednak w pewnym momencie Twoja cierpliwość się opłaci, a Twój pies i kot staną się dobrze zgranym zespołem, w którym żaden ze zwierzaków nie chciałby żyć bez siebie.

Najczęściej polecane