Jak prawidłowo wykąpać psa? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
kąpiel psa w wannie

Czasami po prostu trzeba włożyć naszych czworonożnych futrzanych pupili do wanny i porządnie umyć.

Kiedy pogoda jest deszczowa, nierzadko zdarza się, że nasze psy przenoszą zanieczyszczenia do domu. Zazwyczaj wystarczy porządnie wytrzeć czworonoga ręcznikiem, żeby pozbyć się zabrudzeń. Ale co zrobić, jeśli pies wytarzał się w błocie? W takim przypadku często jesteśmy zmuszeni do wykąpania psa. Ale uwaga: Zbyt częste mycie może być szkodliwe dla skóry zwierzęcia. Dlatego podsumowaliśmy dla Was najważniejsze informacje dotyczące kąpieli naszych czworonożnych przyjaciół – łącznie z poradami dotyczącymi zachowania ich dobrego samopoczucia.

Czy można kąpać psa?

Nie ma nic złego w prysznicu lub kąpieli psa od czasu do czasu. Zwłaszcza jeśli Twój czworonożny przyjaciel wytarzał się błotku lub zaczął nieco śmierdzieć, jest to czasem nawet niezbędne. Najlepszą zasadą jest mycie psa tak rzadko jak to możliwe, ale tak często jak to konieczne.

Jakie konsekwencje powodują zbyt częste kąpiele?

Jako największy organ, skóra pełni wiele ważnych funkcji dla organizmu psa. Na przykład, służy jako warstwa ochronna przed wpływami zewnętrznymi, reguluje emisję ciepła i może odbierać różne bodźce, takie jak ból, różnice temperatur i ciśnienie, za pomocą określonych receptorów czuciowych. Powierzchnia skóry otoczona jest warstwą lipidową. Składa się ona głównie z tłuszczów i białek – nazywana jest również sebum. Warstwa lipidowa pełni ważną funkcję ochronną. Chroni skórę przed wpływami środowiska i odwodnieniem.

Jeśli psy są kąpane zbyt często lub stosowane są niewłaściwe środki pielęgnacyjne, może to uszkodzić warstwę lipidową i spowodować problemy skórne. Objawami tego mogą być zaczerwieniona skóra i silne swędzenie. Pies po kąpieli może się bardziej drapać lub lizać. Jeśli dzieje się to przez dłuższy czas, efektem mogą być łyse plamy lub, w najgorszym przypadku, bakteryjne infekcje skóry.

Który szampon jest odpowiedni dla mojego czworonożnego przyjaciela?

Wybór odpowiedniego produktu pielęgnacyjnego jest ważny, aby uniknąć problemów skórnych u psów. Zawsze jednak najpierw należy zadać sobie pytanie, czy produkt pielęgnacyjny jest w ogóle potrzebny. Często wystarczy spłukać sierść pupila czystą wodą i jednocześnie wymasować zanieczyszczenia.

Czasami jednak niezbędny jest preparat pielęgnacyjny, który usunie nieprzyjemne zapachy lub silne zabrudzenia. W takim przypadku pamiętaj, aby używać szamponu, który jest odpowiedni dla psów. Szampony dla psów są specjalnie dostosowane do skóry naszych futrzanych czworonogów i nie zawierają żadnych drażniących składników. Jeśli Twój pies nie toleruje środka pielęgnacyjnego lub występuje u niego reakcja alergiczna, poszukaj specjalnych szamponów dla psów alergików. Są one szczególnie łagodne i delikatne dla skóry.

kąpiel psa szamponem dla psa
Wybór odpowiedniego szamponu dla psów pomaga zapobiegać problemom skórnym u pupila. Duży wybór produktów do pielęgnacji sierści znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Jak prawidłowo wykąpać psa?

Zachowujesz wszystkie środki ostrożności, ale chcesz wiedzieć, na co jeszcze zwrócić uwagę podczas kąpieli psa? Pomogą Ci w tym poniższe wskazówki:

  • Przed kąpielą psa upewnij się, że temperatura wody jest komfortowa. Możesz ją oszacować na przykład na grzbiecie dłoni, ponieważ ta część skóry bardzo wrażliwie reaguje na ciepło i zimno.
  • Wiele psów nie lubi rozpryskującej się wody i boi się, gdy strumień wody jest skierowany bezpośrednio na nie. Dlatego dno wanny można ostrożnie wypełnić wolno płynącą wodą. Następnie możesz użyć tej wody, aby poluzować brud.
  • Zacznij od nóg psa i kieruj delikatny strumień wody wyżej – w kierunku klatki piersiowej i brzucha. Gdy już się tam znajdzie, można kontynuować głaskanie pleców i szyi w celu usunięcia brudu.
  • Głowę psa myj na samym końcu. Psy reagują tam szczególnie wrażliwie i możesz wywołać u niego odruch potrząsania.
  • Podobnie jak ludzie, psy nie lubią, gdy woda, a zwłaszcza piana z szamponu dostaje im się do oczu. Dlatego okolice oczu powinny być pomijane podczas mycia.
  • Daj psu niezbędny czas na przyzwyczajenie się do sytuacji. Nie ma sensu trzymać spanikowanego psa i kontynuować natryskiwanie go strumieniem wody. Zamiast tego zrób przerwę i uspokój psa, na przykład słowami zachęty.

Mój pies nie znosi kąpieli – co robić?

Dla większości psów wizyta w łazience wiąże się ze śliską powierzchnią i dużą ilością nieprzyjemnych rozbryzgów wody. To sprawia, że wielu czworonożnych przyjaciół jest roztrzęsionych, aż do paniki. Jednak dzięki kilku sztuczkom możesz sprawić, że kąpiel stanie się pozytywnym doświadczeniem dla Twojego psa.

Przede wszystkim upewnij się, że pies jest spokojny i zachowuje się normalnie, gdy wchodzicie do łazienki. Przede wszystkim nie pozwól, by także po Tobie widać było jakiekolwiek negatywne emocje. Psy są bardzo wrażliwe i szybko zauważają, kiedy coś jest nie tak.

Aby kąpiel była pozytywnym doświadczeniem, możesz też nagradzać psa smakołykami. Na przykład daj mu przysmak, gdy prowadzisz go do łazienki, wkładasz do wanny lub gdy go myjesz. Chwalenie pokazuje też psu, że kąpiel jest czymś pozytywnym.

Maty antypoślizgowe zapewniają psu odpowiednią przyczepność w wannie lub pod prysznicem. Bez tego wiele psów szybko się przestraszy i w panice spróbuje wyskoczyć z wanny. Często prowadzi to do urazów psa lub opiekuna.

Więcej porad i wskazówek dotyczących pielęgnacji naszych czworonożnych przyjaciół znajdziesz w dziale Zdrowie i pielęgnacja psa w Magazynie zooplus.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane