Prawidłowe odżywianie dorosłego psa

Karma dla dorosłego psa

Prawidłowe odżywianie odgrywa we wspólnym życiu właściciela i jego czworonożnego pupila bardzo istotną rolę. W końcu zdrowie psa jest ściśle związane z przyjmowanym przez niego pożywieniem, bowiem wpływa ono na samopoczucie, witalność i długość życia zwierzęcia. Nieodpowiedni pokarm może natomiast pogorszyć jego stan zdrowia. Nadwaga, cukrzyca, schorzenia serca i sercowo-naczyniowe, schorzenia szkieletu i stawów, choroby nerek a nawet rak – wszystko to może zostać wywołane przez nieprawidłowe odżywianie. Nic więc dziwnego, że temat odżywiania psa jest cały czas rozwijany w literaturze fachowej, poradnikach i na forach internetowych, gdzie można znaleźć tyle opinii, ile istnieje psich ras.

Który ze sposób żywienia jest więc najlepszy dla psa? Na to pytanie nie można udzielić jednej uniwersalnej odpowiedzi. Psy przecież różnią się między sobą. Ich potrzeby żywieniowe także będą się różniły, w zależności od ich rozmiarów, wieku, stanu zdrowia, wagi i poziomu aktywności fizycznej. Idealny pokarm dla swojego zwierzęcia każdy właściciel musi dostosować indywidualnie. Ostatecznie, poza potrzebami zwierzęcia, musi on uwzględnić także swoją sytuację życiową. Co dla jednego właściciela będzie sprawdzać się na co dzień, dla innego stanowić będzie duże wyzwanie. Czynniki takie jak cena, sposób dokonania zakupu i czas, który może przeznaczyć na przygotowanie posiłku dla psa, z całą pewnością wpływają znacznie na decyzję, jakim sposobem żywić psa. Ważne, byś mógł podawać psu wybrane przez siebie pożywienie długoterminowo. Częste zmiany pokarmu obciążają znacznie organizm psa: Biegunka, wzdęcia i inne problemy trawienne mogą być skutkiem takich właśnie zmian.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o najlepsze pożywienie dla psa. Poniżej znajdziesz najważniejsze kryteria, które pomogą w poszukiwaniach optymalnej karmy dla psa.

Z karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłego psa

W swoich pierwszych trzech do czterech tygodniach życia szczenię żywi się z reguły wyłącznie mlekiem matki. Krok po kroku przyzwyczajane jest do pożywienia o stałej konsystencji, podawane mu są specjalne karmy dla szczeniąt, które pokrywają wysokie zapotrzebowane jego organizmu na energię. Jeśli nabywasz szczeniątko z hodowli, hodowca najczęściej przekazuje Ci informacje na temat dotychczasowego żywienia oraz daje porady na kilka następnych tygodni. Po szóstym miesiącu życia pieska zaleca się powolne obniżanie wartości energetycznej jego pożywienia, by zapobiec zbyt intensywnemu rozwojowi. Zbyt szybki wzrost psa prowadzi często do problemów ze stawami, takich jak dysplazja stawu biodrowego lub łokciowego, które towarzyszyć psu będą do końca życia. Po karmie dla szczeniąt możesz sięgnąć najpierw po karmę dla psa juniora (dla młodego psa) lub od razu po karmę dla psa dorosłego. Zmianę karmy przeprowadź odpowiednio po szóstym, bądź najpóźniej osiemnastym miesiącu życia psa. Małym psom karmę dla psów dorosłych powinno podawać się już po 10 do 12 miesiącach, kiedy następuje u nich zatrzymanie wzrostu.

Ważne substancje odżywcze

Białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i mikroelementy to główne substancje odżywcze, które Twój pies powinien przyjmować z pożywieniem. Dostarczają one energii i dbają o utrzymanie prawidłowych funkcji życiowych. Niedobór którejś z tych substancji może obciążyć cały organizm psa – jego kości, mięśnie i organy wewnętrzne – i prowadzić do występowania różnego rodzaju chorób.

 

Białka

Najważniejszym źródłem energii dla organizmu psa są bez wątpienia białka. Zawarte w nich aminokwasy są niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Szczególnie wartościowym źródłem białka jest mięso. Karma dla psa powinna składać się w związku z tym w minimum 70% z mięsa, obojętnie jakiego rodzaju: wołowiny, jagnięciny, wieprzowiny, drobiu czy królika. Z podrobów zaleca się wątroby, serca, nerki, śledziony i żwacze. To zapotrzebowanie na mięso u psa nie bierze się znikąd, w końcu jest on bezpośrednim potomkiem wilka, należy więc gatunkowo do mięsożernych drapieżników. Jego silne uzębienie, mocna żuchwa, relatywnie krótki przewód pokarmowy i agresywne soki trawienne przystosowane są perfekcyjnie do przyjmowania mięsa. Jako źródło protein psu posłużyć może także ryba, którą możesz podawać mu śmiało raz lub dwa razy w tygodniu. Najlepsze gatunki do uwzględnienia w psiej diecie to łosoś, dorsz, karmazyn, sardela, plamiak lub krewetki.

 

Tłuszcze

Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w rybach wspierają system immunologiczny psa i hamują procesy zapalne. Psy potrzebują przede wszystkim kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzących ze zwierzęcych tłuszczów, a także kwasów tłuszczowych omega-6, których najwięcej zawierają oleje roślinne. Oleje odgrywają znaczącą rolę w absorbowaniu przez organizm psa witamin, dlatego podając psu warzywa możesz wzbogacić je dodatkowo o olej zwierzęcy, na przykład olej z łososia. By zapobiegać nadwadze, zawartość tłuszczów w diecie psa powinna być jednak znacznie niższa niż zawartość białek i węglowodanów.

 

Węglowodany

Węglowodany znajdują się na przykład w ziemniakach i zbożach, które nie należą do niezbędnych składników w diecie mięsożernego psa. Dostępne na rynku karmy suche zawierają na tyle węglowodanów, że nie wymagają dodatkowego uzupełniania o te składniki. Jeśli podajesz swojemu psu wyłącznie surowe mięso, możesz uzupełniać je o zboża w formie płatków, na przykład z prosa lub owsiane.

 

Witaminy i mikroelementy

Witaminy i mikroelementy, zawarte przede wszystkim w owocach, warzywach i ziołach, powinny w pożywieniu psa także występować w odpowiedniej ilości. By organizm psa mógł czerpać należyte korzyści z pożywienia, musi być ono odpowiednio zróżnicowane. Zbyt jednolita dieta, na przykład wyłącznie mięsna, także nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Obok 70% mięsa w diecie psa powinno znaleźć się do 25% warzyw i owoców oraz około 5% zbóż. Seler, marchew, cukinia, dynia oraz rodzime owoce takie jak jabłka, gruszki czy jagody możesz starte lub ugotowane podawać psu z karmą lub surowym mięsem.

Optymalne porcjowanie posiłków

To, ile pożywienia pies powinien spożyć w ciągu dnia, zależy od kilku czynników: jego wieku, rozmiarów, wagi i aktywności fizycznej. Ogólnie rzecz biorąc, porcje w misce małych psów powinny być nieco mniejsze niż te u psów dużych rozmiarów. Mniejsza ilość pokarmu niekoniecznie jednak dostarcza mniejszej ilości energii. Małe psy to nierzadko prawdziwe wulkany energii, dlatego ich karmę powinno cechować wysokie pokrycie energetyczne. Psy małych ras powinny przyjmować najlepiej dwa posiłki dziennie. Także dla dużych psów korzystne jest, by zamiast jednego dużego posiłku w ciągu dnia, przyjmowały kilka mniejszych. Poza częstotliwością posiłków istotne są jeszcze dwie kwestie: stałe pory żywienia i odpoczynek po posiłku. Psy posiadają zadziwiająco dokładny zegar wewnętrzny i szybko przyzwyczajają się do określonych pór. Zadbaj o to, by Twój pies dostawał posiłki codziennie o tych samych porach. Pomoże mu to nie tylko w lepszym trawieniu, ale zatroszczy się także o to, że nie będzie odczuwał głodu przez cały czas, jedynie w porach posiłków. Być może nawet dzięki temu Twój pies zaprzestanie zupełnie żebrania o jedzenie ze stołu. Po posiłku zapewnij mu chwilę odpoczynku, by jego organizm mógł spokojnie zacząć trawić pokarm. Dzikie harce i bieganie bezpośrednio po posiłku może u psów niektórych ras doprowadzić nawet do skrętu żołądka.

Posiłek suchy, mokry czy surowy?

Wymienione składniki odżywcze możesz podawać psu z karmą suchą, mokrą lub z surowym posiłkiem. Większość właścicieli sięga po karmy gotowe dostępne na rynku. Przyczyn jest wiele: brak czasu, niepewność co do substancji odżywczych czy też po prostu wygoda. Bez obaw! Także podając psu gotowe karmy suche lub karmy mokre zaopatrujesz go we wszystkie składniki odżywcze, których jego organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Przy wyborze karmy dla swojego psa zwróć uwagę na jej, często bardzo zróżnicowaną, zawartość kaloryczną. Karma sucha ze względu na mniejszą zawartość wody jest pięciokrotnie bardziej skoncentrowana niż ta sama ilość karmy mokrej, tak więc pozornie nieduża porcja karmy suchej może szybko okazać się zbyt duża. W diecie składającej się w przeważającej mierze z karm mokrych uwzględnić należy, że w skład niektórych z nich wchodzi ekstremalna ilość białka. Coraz większą popularnością wśród właścicieli, hodowców i weterynarzy cieszy się względnie nowa czy też odkryta na nowo dieta dla psa typu BARF, czyli odpowiednie biologicznie surowe pożywienie. „Odpowiednie biologicznie” oznacza w tym przypadku dużą ilość surowego mięsa, które stanowiło pokarm wilków i pierwotnych psów, służących niegdyś w gospodarstwach rolnych jako psy pasterskie lub stróżujące. Dieta typu BARF nie musi być wcale skomplikowana, wystarczy pamiętać o proporcjach: 70% mięsa, 30% warzyw.

Niezależnie od tego na jaki rodzaj diety się zdecydujesz miej na uwadze, że musi ona wpływać korzystnie na organizm psa, gwarantować mu witalność i zdrowie i przyczyniać się do wydłużenia jego życia. Zdrowie psa przy wyborze karmy ma najwyższy priorytet!

Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.