Usuwanie kleszczy u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska Pantelic, Weterynarz
kleszcze u psa

Kleszcze czyhają na Twojego psa szczególnie podczas zabawy w trawie.

Po zakończeniu zimy kleszcze szybko stają się uciążliwe dla naszych zwierząt domowych. Dlaczego tak ważne jest, aby pozbyć się tych małych krwiopijców tak szybko, jak to możliwe. Jak prawidłowo usunąć kleszcze u psa? Dowiedz się z naszego artykułu.

Usuwanie kleszczy: Im wcześniej, tym lepiej dla Twojego psa

Niestety, kleszcze są nie tylko uciążliwe dla ludzi i psów, te krwiopijne pasożyty przenoszą również liczne choroby. Tak więc kleszcze u psów nie powinny być lekceważone. Dlatego też:

Im szybciej kleszcze zostaną wykryte i usunięte z ciała psa, tym mniejsze jest ryzyko przeniesienia patogenów.

Dzieje się tak dlatego, że większość patogenów znajduje się w jelicie kleszcza. Stamtąd muszą najpierw migrować do ślinianek kleszcza, aby zainfekować nowego żywiciela. Proces ten trwa kilka godzin. Jeśli więc w porę usuniesz kleszcza, zmniejszysz również szansę na przeniesienie patogenów.

Regularne szukanie kleszczy jest koniecznością

Po każdym spacerze należy sprawdzić, czy pies nie został ukąszony przez kleszcza. Aby to zrobić, należy dokładnie obejrzeć całe ciało psa: Należy zwrócić szczególną uwagę na okolice głowy, uszu, szyi, brzucha i wewnętrznej strony ud. Ponieważ kleszcze preferują miejsca z cienką skórą i niewielką ilością sierści.

Kleszcze są czasem bardziej, czasem mniej łatwe do zauważenia. W zależności od ilości wchłoniętej krwi, ich wielkość waha się od wielkości główki szpilki do wielkości pestki wiśni.

Należy również pamiętać o objawach, które mogą wystąpić po ukąszeniu psa przez kleszcza. Należą do nich na przykład gorączka lub utrata apetytu. Może to świadczyć o możliwej chorobie.

Jak prawidłowo usuwać kleszcze u psów?

Jeśli Twój pies przyniósł do domu kleszcza, ważne jest, aby usunąć go jak najszybciej. Należy postępować w następujący sposób:

  • Użyj pęsety na kleszcze lub haczyka na kleszcze.
  • Umieść pęsetę jak najbliżej skóry psa, ale nie ściskaj ciała kleszcza w trakcie wykonywania czynności.
  • Chwyć główkę kleszcza. Następnie wyciągnij go powoli, równomiernie i prosto z miejsca wkłucia (nie rozrywaj).
  • Sprawdź, czy udało Ci się całkowicie usunąć kleszcza z ciała psa.
  • Należy ostrożnie pozbyć się kleszcza, aby nie mógł zaatakować nowego żywiciela.
  • Zdezynfekuj ranę i regularnie ją kontroluj. Jeśli wokół ukąszenia utworzy się okrągłe zaczerwienienie, może to wskazywać na zakażenie boreliozą.
  • Przez najbliższy czas pamiętaj o ukąszeniu kleszcza. Jeśli twój pies wydaje się chory, otępiały lub ma gorączkę, zabierz go szybko do lekarza weterynarii.
usuwanie kleszczy u psa haczykiem
Za pomocą specjalnego haczyka na kleszcze bezpiecznie usuniesz kleszcza w całości.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Wielu opiekunów psów zastanawia się: Czy kleszcze są niebezpieczne dla psów? Odpowiedź jest całkiem prosta i niestety brzmi: Tak, są!

Dzieje się tak, ponieważ kleszcze mogą przenosić w swojej ślinie liczne patogeny. Te z kolei mogą powodować u psa bardzo niebezpieczne choroby. Zalicza się do nich:

  • borelioza;
  • anaplazmoza;
  • erlichioza;
  • babeszjoza;
  • hepatozoonoza;
  • kleszczowe zapalenie mózgu: przenoszone przez wirusy, występuje jednak bardzo rzadko u psów i dotyczy tylko zwierząt z osłabionym układem odpornościowym.

Prewencja: Profilaktyka przeciw kleszczom u psów

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – zwłaszcza w przypadku kleszczy u psów. Dlatego należy zawczasu zabezpieczyć psa przed ukąszeniami kleszczy i ryzykiem przeniesienia choroby.

W tym zakresie istnieją różne preparaty przeciwpasożytnicze, które zabijają kleszcze lub zapobiegają ich przyczepianiu się. Istnieją następujące warianty:

  • Spot-on – preparaty te aplikuje się między łopatkami psa, a następnie rozprowadza po całym ciele. W zależności od czasu działania (zwykle do czterech tygodni), należy stosować ten preparat u psa kilka razy w roku.
  • Spraye sprawdzają się równie dobrze jak preparaty spot-on.
  • Obroże przeciwpasożytnicze uwalniają swoje aktywne składniki w sposób ciągły. Zazwyczaj odstraszają kleszcze i inne pasożyty przez dłuższy okres czasu (około pięciu do sześciu miesięcy).
  • Tabletki przeciw pasożytom są dostępne u lekarza weterynarii. Efekt działania waha się od trzech do sześciu miesięcy w zależności od rodzaju tabletki.
preparaty na kleszcze u psa
Preparaty Spot-on aplikuje się między łopatkami psa.

Usuwanie kleszczy: Trzy najsłynniejsze mity

Jeśli chodzi o kleszcze u psów – lub jakichkolwiek innych zwierząt – w tej kwestii nadal krążą legendy. Przyjrzeliśmy się bliżej tym najpopularniejszym:

To nieprawda. Kleszcze zazwyczaj siedzą w wysokiej trawie lub w zaroślach.

Jeśli uważasz, że łatwiej jest usunąć kleszcza lekkim ruchem skrętnym, jest to oczywiście dozwolone. Nie jest to jednak absolutnie konieczne. Przecież kleszcze nie mają gwintu.

Jeśli nie możesz usunąć całego kleszcza, to nie jest to problem sam w sobie. Sama główka kleszcza jest zapakowana przez ciało w strupek i po pewnym czasie po prostu odpada razem z nim. Dlatego należy regularnie kontrolować to miejsce i w przypadku wystąpienia stanu zapalnego zgłosić się do lekarza weterynarii.

Oczywiście, jeśli główka została w środku, teoretycznie nadal istnieje ryzyko przeniesienia patogenów, dlatego należy zawsze usuwać kleszcza bardzo dokładnie.

Czy istnieją domowe sposoby na kleszcze?

Nie może oczywiście zabraknąć tematu domowych sposobów na zwalczanie kleszczy. Ponieważ od czasu do czasu można jeszcze usłyszeć, że olej, klej, zmywacz do paznokci lub podobne produkty są pomocne w usuwaniu kleszczy.

Ale jest wręcz przeciwnie. Próba zabicia kleszczy u psów za pomocą takich środków często prowadzi do przedostania się większej ilości patogenów do rany. Kleje lub produkty na bazie alkoholu mogą podrażnić skórę psa. Ręczne usuwanie kleszczy za pomocą szczypiec jest i pozostaje jedynym bezpiecznym sposobem usuwania kleszczy z ciała psa.

Naturalne środki jako ochrona przed kleszczami?

Do zapobiegania ukąszeniom kleszczy u psów stosuje się również środki naturalne – na przykład olejek z drzewa herbacianego lub czarnuszki, olejki eteryczne, lawendowy lub miętowy czy czosnek. Chociaż istnieją doniesienia sugerujące lekkie działanie odstraszające, na przykład w przypadku olejków eterycznych, jest ono zazwyczaj bardzo krótkotrwałe. Wciąż jednak nie przeprowadzono wiarygodnych badań naukowych na temat skuteczności takich rozwiązań.

Największym problemem jest jednak to, że niektóre domowe środki zaradcze są dla psów niezdrowe. Szczególnie olejek z drzewa herbacianego i czosnek mogą mieć toksyczne działanie, jeśli dawka będzie zbyt duża. Silnie pachnące olejki są również uciążliwe dla niektórych delikatnych psich nosów.

Das European Scientific Counsel Companion Anamial Parasites (ESCCAP) – stowarzyszenie europejskich parazytologów weterynaryjnych – odradza zatem stosowanie większości z tych domowych środków zaradczych.


Franziska Pantelic, Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Pantelic

Od kilku lat wspiera Magazyn zooplus swoim bogatym doświadczeniem. Już w 2009 roku została licencjonowaną lekarką weterynarii i obecnie prowadzi mobilną praktykę dla małych zwierząt w aglomeracji Monachium.


Najczęściej polecane