Adopcja psa: Od hodowcy czy ze schroniska?

pies od hodowcy czy ze schroniska

Jeśli szukasz psa, masz wybór: Możesz kupić go od hodowcy albo zabrać ze schroniska.

Kochasz psy i chcesz mieć czworonożnego współlokatora? To świetnie! Zdajesz już sobie sprawę z wymagań psa pod względem czasu i wydatków? Nadal masz pewność, że Ty i Twój czworonożny przyjaciel możecie być drużyną marzeń? Jeszcze lepiej! Ale skąd weźmiesz swojego wymarzonego psa? Od hodowcy czy ze schroniska?

Od hodowcy czy ze schroniska: Jak znaleźć psa swoich marzeń?

Jeśli spełniasz wszystkie wymagania stawiane nowemu zwierzęcemu współlokatorowi, możesz zacząć go szukać. Jednak biorąc pod uwagę wiele opcji, często nie jest to takie znowu łatwe.

Może masz już swoją upragnioną rasę? Wtedy warto skontaktować się z odpowiednimi klubami ras. Warto również porozmawiać z innymi opiekunami i poczytać o szczególnych cechach danej rasy. Zanim nawiążesz kontakt z hodowcami, dowiedz się o możliwych problemach zdrowotnych, które mogą być typowe dla danej rasy.

A może chcesz dać nowy dom czworonożnemu przyjacielowi ze schroniska? Nie przywiązujesz wagi do rasy i liczy się przede wszystkim sympatia? Podajemy kilka wskazówek, jak znaleźć psa swoich marzeń.

Szczeniak czy senior?

Przygarnięcie dorosłego psa może mieć wiele zalet w porównaniu do szczeniaka. Wychowanie szczeniaka jest bowiem bardzo czasochłonne. Jednak dorosły pies może oczywiście również okazać się niespodzianką pod kątem zachowania. Zwłaszcza wtedy, gdy niewiele wiadomo o jego przeszłości. Naprawienie braku socjalizacji i podstawowej edukacji wymaga dużej wiedzy. Z pewnością nie każdy miłośnik psów się do tego nadaje. Jednak praca z czworonożnym przyjacielem o trudnej przeszłości może być bardzo satysfakcjonującym zadaniem dla doświadczonych opiekunów.

Pośrednictwo przez hodowców lub schronisko dla zwierząt

Dorosłe psy można znaleźć w dużych ilościach w schroniskach dla zwierząt i organizacjach zajmujących się opieką nad zwierzętami. Hodowcy mają też czasem starsze zwierzęta do przekazania nowemu opiekunowi lub pomagają byłym podopiecznym znaleźć nowy dom. W schroniskach dla zwierząt starsze psy zwykle długo czekają na nowy dom, ponieważ są pomijane przez wielu odwiedzających. Ale zawsze warto je poznać! Jeśli szukasz starszego rasowego psa, możesz również skontaktować się z odpowiednimi klubami lub organizacjami zajmującymi się dobrostanem zwierząt dla konkretnych ras lub grup ras psów.

Szczenięta można oczywiście znaleźć głównie u hodowców określonych ras. Ponadto wiele organizacji zajmujących się opieką nad zwierzętami, zwłaszcza tych działających na skalę międzynarodową, również pośredniczy w przekazywaniu szczeniaków. Zaletą może być to, że mimo trudnego pochodzenia psy te są nadal bardzo otwarte na nowe doświadczenia i wrażenia. Szkolenie szczeniąt jest jednak wymagającym zadaniem w każdym przypadku, bez względu na to, czy mały czworonożny przyjaciel pochodzi od hodowcy, czy ze schroniska dla zwierząt.

Urocze szczeniaki można znaleźć nie tylko u hodowców, ale czasem także za pośrednictwem organizacji zajmujących się ochroną zwierząt.

Pies od hodowcy

Jeśli szczególnie interesuje Cię konkretna rasa, najlepiej będzie poszukać poważnego hodowcy, który jest zrzeszony w klubie rasy. Rasowy pies to nie tylko czystość wynikająca z przejrzystej linii przodków, ale także selekcja według kryteriów typowych dla rasy, charakteru i wreszcie zdrowia. Hodowcy spełniają określone wymagania poprzez członkostwo w stowarzyszeniu i wykorzystują swoją wiedzę, by zapewnić typowy, zdrowy rozwój ich rasy.

W przypadku poważnego hodowcy, możesz poznać szczenięta i ich rodziców w ich domu od wieku około czterech do pięciu tygodni. Hodowca chętnie odpowie na wszystkie pytania dotyczące jego hodowli. Będzie chciał również Cię wypytać, aby dowiedzieć się, czy możesz zapewnić dobry dom dla swoich podopiecznych. Zna charakter swoich maluchów i potrafi ocenić, który szczeniak może być dla Ciebie dobrym wyborem.

W celu optymalnej socjalizacji szczenięta powinny brać udział w codziennym życiu. Powinny mieć okazję do zabawy i oczywiście zrobić na Tobie żywe, ufne, czyste wrażenie. Zwierzęta rodzicielskie również powinny wyglądać na zrównoważone.

Dobry hodowca chętnie odpowie również na wszelkie pytania przy okazji sprzedaży swojego młodego zwierzęcia. Chętnie udzieli Ci porady i pomocy w rozwoju Twojego nowego zwierzęcego członka rodziny. Przy przekazaniu szczeniaka otrzymasz oczywiście metrykę, dokumenty szczepień oraz często także mały zapas karmy, do której pies jest przyzwyczajony.

Cena za psa z odpowiedzialnej hodowli

Oczywiście taki pies ma swoją cenę – często wynosi ona sporo. Należy jednak pamiętać, że płacimy również za solidne przygotowanie nowego członka rodziny. Obejmuje ono czipowanie, rodowód, badania weterynaryjne, odrobaczanie i szczepienia, opiekę zdrowotną nad rodzicami, odbiór hodowli oraz czasem samca do zapłodnienia. Hodowca płaci również za wystawy, członkostwo w klubie hodowlanym, wyposażenie szczeniąt na dobry początek oraz ich „pierwszy domek”.

Z reguły poważna hodowla jest raczej stratnym biznesem, co jednak nie przeszkadza hodowcy pełnemu pasji. Kompetentnemu miłośnikowi rasy zależy bowiem na realizacji celu hodowlanego zgodnego z typem i zdrowym potomstwie, a nie na jak największym zysku.

Pies ze schroniska

Chcesz dać dom młodemu lub starszemu psu z schroniska dla zwierząt? Dobry pomysł, bo w wielu schroniskach dla zwierząt dziesiątki czworonożnych przyjaciół czeka na nowy dom.

Istnieją różne sposoby na znalezienie odpowiedniego psa z systemu opieki nad zwierzętami: lokalne schronisko dla zwierząt, specjalne organizacje specjalizujące się w umieszczaniu określonych ras oraz bardziej ogólne organizacje zajmujące się opieką nad zwierzętami, które zajmują się pośrednictwem swoich podopiecznych głównie przez Internet.

Oczywiście, lokalne schronisko dla zwierząt ma tę zaletę, że można łatwo złożyć mu wizytę. Najlepiej jest wcześniej dowiedzieć się o aktualnej populacji psów na stronie schroniska i zapisać wszelkie pytania, które mogą się pojawić.

Niektóre schroniska oferują również – często dopiero po odpowiednim przeszkoleniu – spacery ze swoimi podopiecznymi. W ten sposób możesz już zawczasu poznać swojego wymarzonego psa.  Jest to również dobra okazja dla przyszłych opiekunów psów do zdobycia doświadczenia. W każdym jednak przypadku schronisko powinno udzielić Ci wyczerpującej porady dotyczącej charakteru poszczególnych zwierząt i przedstawić psy, które do Ciebie pasują.

pies ze schroniska
W schroniskach dla zwierząt na nowy dom czeka mnóstwo sympatycznych psiaków.

Sytuacje szczególne w wypadku psów z zagranicy

Gdy szukasz czworonożnego przyjaciela przez Internet, zazwyczaj nie masz możliwości wcześniejszego poznania psa. Dotyczy to w szczególności zwierząt z zagranicy. Upewnij się, że organizacja zajmująca się dobrostanem zwierząt nawiąże z Tobą dialog, aby znaleźć psa, który będzie pasował również do Twojej sytuacji.

Nie każdy były pies uliczny nadaje się bowiem do życia w dwupokojowym mieszkaniu. Szczególną wagę należy przywiązywać do profilaktycznej opieki zdrowotnej i odpowiednich badań w przypadku pośrednictwa zza granicy. W przypadku zwierzęcia ze schroniska płacisz zazwyczaj opłatę, która pokrywa część kosztów ponoszonych przez organizację. Przy przekazaniu otrzymasz również pisemną umowę kupna.

Żadnych zwierząt od pseudohandlarzy!

Beagle po okazyjnej cenie lub psy pasterskie z „przypadkowych miotów”: Lepiej omijać takie oferty szerokim łukiem! Jeśli szukasz psa rasowego, udaj się do kompetentnego hodowcy, który ceni sobie zdrowie, typ i socjalizację.

Tego wszystkiego nie znajdziesz u pseudohodowcy, którego interesuje tylko rozmnażanie psów dla finansowego zysku. Za rzekomą „okazję” płacisz zwykle Ty i zwierzę – pieniędzmi i zdrowiem. Nie kupuj u nich psów z litości, gdyż to podaż reguluje popyt. „Przypadkowe mioty” również kryją w sobie te zagrożenia i nie świadczą o odpowiedzialnym podejściu do zwierząt.

Jeśli szukasz kundelka, najlepiej jest skontaktować się z lokalnym schroniskiem. Wiele psów czeka tam na swoje nowe rodziny. Ponadto wszystkie zwierzęta przed wprowadzeniem się do nowych domów przechodzą tam gruntowną kontrolę stanu zdrowia.

Hodowca czy schronisko: Przygotowania

Jeśli zapadła już decyzja po Twojej stronie i bierzesz szczeniaka od hodowcy lub ze schroniska dla zwierząt, musisz koniecznie zająć się przygotowaniami. Powszechnie wiadomo bowiem, że oczekiwanie jest jedną z najpiękniejszych radości.

Odpowiednie przygotowanie do wprowadzenia się nowego współlokatora gwarantuje dobry wspólny start. Oprócz podstawowego wyposażenia należy zawczasu zadbać o wysokowartościowe pożywienie z dużą ilością mięsa, a w razie potrzeby poczytać o tym w specjalistycznych książkach, a także w Internecie.

Szczególnie przed wprowadzeniem się szczeniaka, należy zadbać o to, by mieszkanie było dla niego bezpieczne: Usuń trujące dla psa rośliny oraz cenne i ostre przedmioty z zasięgu psa. Zabezpiecz również gniazdka i kable – szczenięta lubią skubać wszystko. W ciągu pierwszych kilku dni poświęć dużo czasu, aby dobrze poznać swojego nowego przyjaciela!

Niezależnie od tego, czy kupujesz psa od hodowcy, czy bierzesz go ze schroniska dla zwierząt, życzymy Ci dużo radości z nowym współlokatorem!

Najczęściej polecane