Dog Dancing czyli taniec z psem

Dog Dancing

Siad, waruj, łapa – u większości czworonogów z tymi poleceniami problemu nie ma. Ale taniec?! Poza Agility i Obedience coraz większą popularność wśród właścicieli psów zyskuje sobie właśnie ta dyscyplina.

Czym właściwie jest taniec z psem?

Taniec z psem to dyscyplina sportowa mająca swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, chociaż obecnie jej międzynarodowe turnieje odbywają się również w Szwajcarii. Polega ona na nauce psa wspólnej choreografii, bazującej na jak najdoskonalszej pracy nóg. Zdumiewające sztuczki i odpowiednio dobrana muzyka wzbogacają pokazy, przy których tworzeniu przydają się kreatywność i fantazja w każdej ilości.

Taniec to pomysłowa, sprawdzająca się metoda, by zająć psa, wspierająca dodatkowo psią inteligencję, koncentrację i czujność. Poprzez wspólne treningi wzmacniana jest także więź pomiędzy psem i jego właścicielem.

Dużą zaletą tej dyscypliny jest fakt, że nie wymaga ona specjalnych akcesoriów ani miejsca do treningu. Możesz trenować praktycznie wszędzie – na początek wystarczy salon czy przedpokój, a przy ładnej pogodzie można przenieść trening do parku lub na łąkę.

Jakie rasy nadają się do tańca?

Podstawą jest motywacja i zdolność koncentracji psa. Taniec z psem stawia wysokie wymagania zarówno psu, jak i jego trenerowi. Wiek, temperament i rasa psa nie mają tu znaczenia. Taniec mogą trenować także psy ze słabymi stawami – w ich przypadku należy jedynie zrezygnować ze skoków w choreografii.

Taniec z psem: Pierwsze kroki…

Należy zacząć od wpojenia psu określonych sztuczek. Kreatywność nie musi mieć przy tym żadnych granic! Do podstawowych tricków należą na przykład:

 • Praca nóg: chód wprzód, wstecz, w bok
 • Podskoki: nad wyciągniętą nogą człowieka, nad wyciągniętym ramieniem
 • Obroty: wokół własnej osi, wokół właściciela
 • Stanie na dwóch łapach
 • Czołganie się
 • Slalom pomiędzy nogami właściciela: wprzód i wstecz
WoW general

Przygotowanie układu

Jak tylko pies opanuje kilka sztuczek na Twój znak czy polecenie, powinno się ułożyć z nich układ choreograficzny. Znajdź odpowiednią muzykę, przy jej wyborze zwróć uwagę na tempo: powinno być ono dostosowane do przeciętnego tempa Twojego chodu.

Dodatkowe wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć szybkie rezultaty:

 • Obserwuj, jakie ruchy Twój pies wykonuje sam z siebie i trenuj je. Pracuj z przysmakami treningowymi i staraj się wydawać jednoznaczne komendy!
 • Możesz ćwiczyć poszczególne sztuczki także podczas wspólnych spacerów z psem, w celu utrwalenia ruchów.
 • Od początku przykładaj taką samą wagę do wszystkich sztuczek, nie trenuj wyłącznie ulubionych sztuczek psa.
 • Nagradzaj psa przysmakiem za każdym razem, kiedy zrobi coś dobrze – to podniesie jego motywację do dalszej nauki.
 • Długość jednej sesji treningowej nie powinna przekraczać 20 minut. Po upływie tego czasu koncentracja zwierzęcia ulega osłabieniu i mogą wkradać się drobne błędy.
 • Pamiętaj, że taniec ma być dla psa dobrą zabawą, a nie męczarnią!
Najczęściej polecane