Siad, waruj, łapa – u większości czworonogów z tymi poleceniami problemu nie ma. Ale taniec?! Poza Agility i Obedience coraz większą popularność wśród właścicieli psów zyskuje sobie właśnie ta dyscyplina.
Dog Dancing czyli taniec z psem

© melounix / stock.adobe.com
Czym właściwie jest taniec z psem?
Taniec z psem to dyscyplina sportowa mająca swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, chociaż obecnie jej międzynarodowe turnieje odbywają się również w Szwajcarii. Polega ona na nauce psa wspólnej choreografii, bazującej na jak najdoskonalszej pracy nóg. Zdumiewające sztuczki i odpowiednio dobrana muzyka wzbogacają pokazy, przy których tworzeniu przydają się kreatywność i fantazja w każdej ilości.
Taniec to pomysłowa, sprawdzająca się metoda, by zająć psa, wspierająca dodatkowo psią inteligencję, koncentrację i czujność. Poprzez wspólne treningi wzmacniana jest także więź pomiędzy psem i jego właścicielem.
Dużą zaletą tej dyscypliny jest fakt, że nie wymaga ona specjalnych akcesoriów ani miejsca do treningu. Możesz trenować praktycznie wszędzie – na początek wystarczy salon czy przedpokój, a przy ładnej pogodzie można przenieść trening do parku lub na łąkę.
Jakie rasy nadają się do tańca?
Podstawą jest motywacja i zdolność koncentracji psa. Taniec z psem stawia wysokie wymagania zarówno psu, jak i jego trenerowi. Wiek, temperament i rasa psa nie mają tu znaczenia. Taniec mogą trenować także psy ze słabymi stawami – w ich przypadku należy jedynie zrezygnować ze skoków w choreografii.
Taniec z psem: Pierwsze kroki…
Należy zacząć od wpojenia psu określonych sztuczek. Kreatywność nie musi mieć przy tym żadnych granic! Do podstawowych tricków należą na przykład:
- Praca nóg: chód wprzód, wstecz, w bok
- Podskoki: nad wyciągniętą nogą człowieka, nad wyciągniętym ramieniem
- Obroty: wokół własnej osi, wokół właściciela
- Stanie na dwóch łapach
- Czołganie się
- Slalom pomiędzy nogami właściciela: wprzód i wstecz
Przygotowanie układu
Jak tylko pies opanuje kilka sztuczek na Twój znak czy polecenie, powinno się ułożyć z nich układ choreograficzny. Znajdź odpowiednią muzykę, przy jej wyborze zwróć uwagę na tempo: powinno być ono dostosowane do przeciętnego tempa Twojego chodu.
Dodatkowe wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć szybkie rezultaty:
- Obserwuj, jakie ruchy Twój pies wykonuje sam z siebie i trenuj je. Pracuj z przysmakami treningowymi i staraj się wydawać jednoznaczne komendy!
- Możesz ćwiczyć poszczególne sztuczki także podczas wspólnych spacerów z psem, w celu utrwalenia ruchów.
- Od początku przykładaj taką samą wagę do wszystkich sztuczek, nie trenuj wyłącznie ulubionych sztuczek psa.
- Nagradzaj psa przysmakiem za każdym razem, kiedy zrobi coś dobrze – to podniesie jego motywację do dalszej nauki.
- Długość jednej sesji treningowej nie powinna przekraczać 20 minut. Po upływie tego czasu koncentracja zwierzęcia ulega osłabieniu i mogą wkradać się drobne błędy.
- Pamiętaj, że taniec ma być dla psa dobrą zabawą, a nie męczarnią!