Pielęgnacja zębów psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
pielęgnacja zębów psa

Zdrowe zęby są niezwykle ważne dla psa – do jedzenia i zabawy.

 

Psy poznają świat za pomocą pyska, dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo dbać o ich uzębienie. Dowiedz się więcej o właściwej opiece dentystycznej dla psów!

Dlaczego pielęgnacja zębów psa jest taka ważna?

Istnieje wiele niezależnych badań, skupiających się na przyczynach występowania chorób dziąseł u psów. Badania te pokazują, że dziąsła u około czterech na pięć psów wykazują nieprawidłowe zmiany już w ciągu pierwszych trzech lat ich życia. Dlatego też później zdecydowana większość starszych psów ma poważniejsze problemy z dziąsłami.

Psy używają zębów nie tylko do przeżuwania karmy, ale także do podnoszenia i przesuwania przedmiotów. Uzębienie jest więc dla niego tak samo ważne, jak dla Ciebie ręce i palce. Ponieważ psy tak wiele rzeczy robią z pomocą swoich zębów, regularna i prawidłowa opieka dentystyczna jest dla nich niezbędna.

Jak powstają problemy z dziąsłami?

Kiedy pies je, wchłania wiele bakterii wraz z jedzeniem. Z czasem gromadzą się one szczególnie w obszarze międzyzębowym w pobliżu dziąseł. To tam właśnie lubią utknąć kawałki żywności, którymi zarazki mogą się odżywiać.

Stopniowo zarazki, wraz z resztkami jedzenia, prowadzą do powstania kleistej białej warstwy, nazywanej osadem nazębnym. Jeśli nie zostanie on usunięty, tworzy się brązowożółty kamień. Te twarde osady atakują dziąsła i otaczające je tkanki tak mocno, że mogą wywoływać stany zapalne. Jeśli bakterie zawarte w płytce nazębnej zaatakują twardą substancję zęba, powstaje próchnica.

osad nazębny u psa

Jeżeli Twój pies ma zbyt dużo kamienia nazębnego, może być konieczne jego usunięcie przez lekarza weterynarii.

Co się dzieje, jeśli zęby psa nie są dostatecznie zadbane?

Nie należy lekceważyć opieki dentystycznej u psa. Jeśli nie czyścisz zębów swojego psa, mogą one zachorować i spowodować poważne stany zapalne w jamie ustnej. Psy dotknięte chorobą szczególnie często wykazują następujące objawy:

Ból

Zapalenie dziąseł z powodu pojawienia się osadu lub kamienia nazębnego jest dla psów bardzo bolesne. Stan zapalny może się szeroko rozprzestrzeniać pod dziąsłami, powodując ich oderwanie i uszkodzenie przyzębia.

Problemy z żuciem

Jeśli pies odczuwa ból zębów, może to wpłynąć na jego zachowania żywieniowe. Może być tak, że albo w ogóle nie będzie chciał jeść, albo będzie żuł jedzenie wolniej i ostrożniej. Jeśli zarazki przeniknęłyby do głębszych tkanek i doprowadziły do powstania ropnia, to również znacznie utrudniłoby psu przeżuwanie.

Nieświeży oddech

Ponieważ bakterie znajdujące się w osadzie lub kamieniu nazębnym rozkładają pozostałości żywności, tworzą się związki siarki (volatile sulphur compounds, VSC’s). Wiadomo, że są one przyczyną bardzo nieprzyjemnych zapachów z pyska psa.

Infekcje bakteryjne

Jeżeli bakterie przedostaną się do krwiobiegu psa, mogą spowodować stan zapalny w innych narządach. Nierzadko zdarza się, że zapalenie zastawek serca lub zapalenie nerek jest związane właśnie z problemami stomatologicznymi. W najgorszym przypadku może to również prowadzić do zakażenia krwi (sepsy), które może zagrażać życiu psów.

Jeśli regularnie szczotkujesz zęby swojego psa, możesz uniknąć konieczności udawania się do weterynarza w celu intensywnego czyszczenia zębów.

Właściwa opieka stomatologiczna dla psa

Im częściej czyścisz zęby psa, tym mniej powstaje na nich kamienia nazębnego. Oznacza to, że codzienna opieka stomatologiczna jest najlepszym rozwiązaniem dla zdrowych psich zębów.

Aby zapewnić psu zdrowe zęby, połącz następujące działania w zakresie jego opieki stomatologicznej:

Szczotkowanie zębów

Regularnie szczotkuj zęby swojego psa szczoteczką dla psów. W ten sposób można łatwo usunąć grube resztki jedzenia między zębami. Specjalna pasta do zębów dla psów pomoże Ci walczyć z nieprzyjemnym nieświeżym oddechem pupila i sprawi, że szczotkowanie zębów będzie dla niego bardziej smakowite. Nagradzaj psa po umyciu zębów, wtedy szybciej przyzwyczai się do szczotkowania.

W sklepie internetowym zooplus znajdziesz odpowiednie produkty do pielęgnacji zębów dla psów.

Regularne kontrole weterynaryjne

Pomimo wystarczającej pielęgnacji zębów pies może mieć tendencję do tworzenia się kamienia nazębnego. Jeżeli Twój pies również ma tendencję do powstawania kamienia nazębnego, oprócz przeprowadzania samodzielnie rutynowej pielęgnacji zębów, regularnie zabieraj psa na kontrole weterynaryjne.

Źródło:
Kortegaard HA, Erikksen T., Baelum V.: Periodontal disease in research beagle dogs – an epidemiological study. Journal of Small Animal Practice 49, 2008.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane