Jazda na rowerze z psem

Psy na wycieczce rowerowej

Czy jest coś bardziej przyjemnego od wycieczki rowerowej za miasto w piękny, słoneczny dzień? Będzie o wiele zabawniej jeśli pozwolisz, by pies dotrzymał Ci towarzystwa. Jak sprawić, by nauczyć psa biegania przy rowerze? O czym należy wiedzieć, by pies cieszył się z wycieczki tak samo jak Ty?

Najtrudniej jest zacząć

Twój pies będzie czuł się obco przy pierwszym kontakcie z rowerem. Postaraj się unikać siadania na rower podczas pierwszych kilku treningów – zamiast tego prowadź pojazd obok siebie. Zanim udacie się na pierwszą wycieczkę z rowerem, powinieneś powiedzieć psu, by usiadł i czekał aż pozwolisz mu zacząć iść. Trzymaj zwierzę na krótkiej smyczy i umieść rower między sobą a nim.

kong dla psa

Wskazówki dotyczące pierwszej sesji treningowej:

  • Upewnij się, że znajdujesz się pomiędzy psem a ruchem ulicznym.
  • Nigdy nie przyczepiaj smyczy do kierownicy roweru.
  • Podczas prowadzenia roweru trzymaj psa na luźnej smyczy, ale pilnuj, by szedł on na linii siodełka.
  • Od czasu do czasu zmieniaj kierunek i prędkość. Pozwól psu odpocząć. Jeśli początkowe treningi przebiegają sprawnie, możesz przejść do następnego etapu.

Kolejny etap...

Teraz możesz usiąść na rowerze i pozwolić psu biec obok podczas jazdy. Pierwsze kilka wycieczek przeprowadź w spokojnej okolicy z daleka od ruchu ulicznego. Przećwicz poruszanie się po prostej linii, wykonywanie delikatnych zakrętów, a od czasu do czasu omijanie przeszkód. Możesz spróbować jechać przy ulicy dopiero wtedy, gdy będziesz pewien, że pies posłucha Twoich poleceń. Zmieniaj prędkość i długość tras rowerowych bardzo stopniowo.

Dodatkowe wskazówki:

  • Nie bierz ze sobą na rower psa, który ma mniej niż 12 miesięcy, jest w podeszłym wieku lub jest chory.
  • Nie zabieraj psa na wycieczkę rowerową bezpośrednio po posiłku.
  • Bieganie przy rowerze jest bardzo męczące dla psów. Nie zabieraj zwierzęcia na wycieczkę w upalne i wilgotne dni.
  • Postaraj się wybrać odpowiednie drogi, by uniknąć jeżdżenia przez długi czas po asfalcie, ta powierzchnia rani wrażliwe łapy psów.
  • Wybierz dobre i wytrzymałe akcesoria dla psa. Dobry sprzęt to podstawa w przypadku jazdy na rowerze z psem.
  • Trzymaj się z daleka od ruchliwych ulic, ponieważ spaliny są szkodliwe zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa. Wycieczka za miasto będzie o wiele bardziej przyjemna dla was obojga.

Sprawdź akcesoria rowerowe dostępne w sklepie zooplus!

Najczęściej polecane
3 min

Agility dla psa

Czym dokładnie jest Agility i czy każdy pies może trenować tę dyscyplinę sportową? Wszystkiego dowiesz się tutaj.