Jak obciąć psu pazury: Tak się to robi prawidłowo

jak obciąć psu pazury

Psie pazury przycina się nożyczkami do pazurów.

Większość psów nie lubi gdy obcina im się pazury. Gdy tylko wyciąga się nożyczki do pazurów, wiele psów chowa się i reaguje panicznie. Aby tak się nie stało, a Twój czworonożny przyjaciel nauczył się relaksować podczas obcinania pazurów, znajdziesz tutaj najważniejsze wskazówki i triki, jak obciąć psu pazury.

Co się dzieje, gdy pazury są zbyt długie?

Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie i przycinanie pazurów u psa. Jeśli o tym zapomnisz, mogą wystąpić następujące komplikacje:

  • Zbyt długie pazury mogą się wyłamać podczas zabawy i spowodować silne krwawienie. Jeśli pies zaczepi się o przedmioty zbyt długimi pazurami, może je sobie całkowicie wyrwać. Jeśli na przykład Twój pies podrapie się po szyi, może również spowodować głębokie rany.
  • Co jeszcze przemawia za regularną pielęgnacją pazurów? Naczynia krwionośne w pazurze rosną wraz z nim! Im dłuższe są pazury, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą krwawić przy przycinaniu. Od pewnej długości bardzo trudno jest więc obcinać psu pazury bez większych komplikacji.
  • Wiele czworonogów czuje się niekomfortowo z długimi pazurami. Podnoszą bardziej łapy podczas chodzenia i wykazują zmieniony wzorzec chodu. Na dłuższą metę dochodzi do uszkodzeń stawów. Może dojść do zużycia stawów (artrozy) w palcach, co jest bardzo bolesne dla psów.
  • Jeśli pazur wrośnie w sąsiedni palec u nogi, może dojść do poważnego zapalenia skóry. Łapa puchnie i staje się ciepła. Każdy ruch boli, a inwazyjne bakterie mogą prowadzić do powstania ropnych narośli (ropni).

Jak długie mogą być pazury psa?

Pazury psa nie powinny dotykać ziemi gdy stoi lub powinny dotykać jej tylko lekko. Jeśli pies idzie po twardym podłożu i słychać głośne stukanie, to jest to znak, że pazury „ciągną się” po ziemi podczas stawiania kroków. Oznacza to, że musisz jak najszybciej obciąć psu pazury.

Co jest potrzebne do obcinania psich pazurów?

Aby przyciąć psu pazury, będziesz potrzebować jednego z następujących narzędzi: nożyczek do pazurów lub pilnika elektrycznego. Nożyczki do pazurów są trudniejsze w użyciu dla początkujących niż pilnik. Istnieje bowiem ryzyko, że za bardzo skrócisz pazur. Z kolei za pomocą pilnika możesz przycinać pazur po milimetrze.

obcinanie pazurów psa pilnikiem
Psie pazury skraca się także za pomocą pilnika.

Aby usunąć twarde krawędzie, można również użyć tradycyjnego pilnika. Jeśli zdarzy się, że Twój pies delikatnie krwawi podczas obcinania pazurów, możesz mieć w pogotowiu czystą chusteczkę i środek do dezynfekcji ran.

Odpowiednie produkty do pielęgnacji pazurów znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Jak prawidłowo obcinać pazury u psa

Nie należy lekceważyć obcinania psich pazurów. Jeśli pielęgnacja pazurów nie jest wykonywana regularnie lub jest wykonywana nieprawidłowo, pies może być obolały i zestresowany. Oczywiście możesz zlecić przycięcie pazurów u weterynarza lub w psim salonie, ale dzięki poniższym instrukcjom możesz to również zrobić we własnych czterech ścianach:

  1. Zadbaj o przyjemny nastrój zanim obetniesz psu pazury. Twój pies szybko zauważy Twoje zdenerwowanie. Aby pies był zrelaksowany podczas zabiegu obcinania pazurów, mów do niego spokojnie i ułóż go w wygodnej pozycji. Przysmaki pomogą Ci rozweselić psa.
  2. Aby pies przyzwyczaił się do pielęgnacji pazurów, można mu powiedzieć „podaj łapę”, jeśli zna tę komendę. Dzięki temu wie, że pracujesz nad jego łapami i będzie mniej przestraszony, jeśli poczuje pociągnięcie lub ukłucie.
  3. Przyjrzyj się dobrze łapom i pazurom, w tym przestrzeniom między palcami. Jeśli pazury nie są pigmentowane, można zobaczyć naczynia krwionośne wewnątrz. Pomocna będzie również latarka, dzięki której możesz zbadać pazur. Jeśli jednak nadal nie rozpoznajesz żył, to nie jest to coś złego.
  4. Skróć pazur około dwóch do trzech milimetrów poniżej końca naczynia. Nie zapomnij o wilczym pazurze. Jeśli przypadkowo trafisz w naczynie krwionośne, możesz zatamować krwawienie za pomocą gazy. W tym celu należy mocno docisnąć gazę do miejsca krwawienia na kilka sekund do kilku minut. Następnie należy zdezynfekować ranę i obserwować przez kilka następnych dni, czy nie pojawi się stan zapalny.
  5. Pochwal swojego psa po pielęgnacji pazurów. Dzięki temu Twój pies nauczy się, że obcinanie psich pazurów jest czymś pozytywnym i następnym razem będzie wydawał się dużo bardziej zrelaksowany.
Najczęściej polecane
9 min

Kastracja psa

Kastracja psa jest ważnym i trudnym tematem dla właściciela. Czym różni się kastracja od sterylizacji? Jakie są wady i zalety tych zabiegów?