10 najpopularniejszych sztuczek dla psa

trening psich sztuczek

„Przybijanie piątki” to psia sztuczka, którą możesz z odrobiną wysiłku i cierpliwości bez większych problemów nauczyć swojego pupila.

Podawanie łapki, robienie przewrotów czy łapanie smakołyków w powietrzu? Dzięki poniższym 10 sztuczkom dla psów, Ty i Twój pies zabłyśniecie w towarzystwie! Psie sztuczki nie tylko wzbudzają entuzjazm publiczności, ale także stanowią potrzebne wyzwania dla psa pod względem psychicznym i fizycznym.

Kiedy pies na komendę zacznie kręcić się w kółko lub machać gościom łapą na pożegnanie, zachwycone miny obserwatorów są gwarantowane. Ale ważniejsze od zachwytu innych zawsze jest to, jak czuje się Twój pies podczas wykonywania sztuczek.

Na szczęście większość psów jest z natury ciekawska. Czworonogi te chcą być zajmowane i uwielbiają, kiedy mogą wyładować się fizycznie. Jeśli jeszcze mogą się po wszystkim spodziewać nagrody, to wszystkie te ceregiele są dla nich jak najbardziej na miejscu.

Nauka psich sztuczek: Najważniejsza jest zabawa!

Wiedząc, że ćwiczenie psich sztuczek przynosi wiele korzyści relacji pies-człowiek, wielu opiekunów psów stawia sobie ambitne cele.

Zanim jednak rozpoczniesz treningi, musisz wiedzieć, że nie każda psia sztuczka jest odpowiednia dla każdego pupila. Choć większość psów wykazuje chęć do nauki, to jednak ich wielkość, budowa czy waga uniemożliwiają im wykonywanie niektórych psich sztuczek.

Ponadto psy, tak jak my ludzie, mają indywidualne upodobania i preferencje. Na przykład, jeśli pies nie lubi kłaść się na plecach, nie ćwicz z nim turlania. A jeśli nie lubi lub nie powinien skakać, to należy też zrezygnować z „łapania smakołyków w locie”.

Podstawowym warunkiem koniecznym do ćwiczenia psich sztuczek jest to, aby zarówno Tobie, jak i Twojemu psu ćwiczenie sprawiało przyjemność. Ponadto, poczucie osiągnięcia celu i sukcesu przyjdzie znacznie łatwiej i szybciej, jeśli skupicie się na zabawie podczas treningu.

Droga do waszej pierwszej sztuczki

Ćwiczenie psich sztuczek powinno być pozytywnym doświadczeniem dla Twojego futrzaka. Przymus czy surowość są tu zupełnie nie na miejscu. Postępuj ostrożnie i ćwicz sztuczki krok po kroku. Bądź cierpliwy dla swojego psa i dostosuj wymagania do tempa uczenia się psa.

Oczywiście nie oznacza to, że musisz się poddawać od razu, gdy tylko pies nie będzie chciał współpracować lub sztuczka nie uda się za pierwszym podejściem. Czasami musi upłynąć trochę więcej czasu zanim zwierzak zrozumie, czego od niego oczekujesz.

Obserwuj swojego psa

Ważne jest, by bacznie obserwować psa i nauczyć się oceniać jego zachowanie. Jeśli traci motywację, należy przerwać trening. Z czasem będziesz w stanie wyczuć, czy pies jest nadal skupiony, czy też woli aktualnie skierować swoją uwagę na inne rzeczy. Ćwiczenie psich sztuczek sprzyja również lepszemu zrozumieniu psa.

Jeśli tylko odpowiadasz na potrzeby psa, będzie od podczas wspólnych ćwiczeń nabierał do Ciebie coraz większego zaufania. Rzeczywisty sukces podczas treningu sztuczek dla psa to nie perfekcyjnie wykonany trik, ale samo podejmowanie prób i wspólny wysiłek. Konsekwentne i stopniowe szkolenie, jak również małe doświadczenia sukcesu gdzieś w międzyczasie, wzmacniają pewność i więź między Tobą a Twoim psem.

Jak zmotywować psa do robienia sztuczek

Wzajemne zaufanie i jasne komendy są podstawą każdego udanego szkolenia psa. Dotyczy to również uczenia psa robienia małych sztuczek.

Ale żeby naprawdę podekscytować psa naszymi zasadami gry i wykonywaniem sztuczkami, potrzeba czegoś więcej. Niektóre rasy psów posiadają wprawdzie wrodzoną chęć przypodobania się swojemu opiekunowi, zawsze są w tym jednak trochę samolubne. Wiedzą przecież, że pożądane zachowanie przyniesie im wiele korzyści, a niepożądane zostanie zignorowane lub nawet ukarane.

U innych ras, o których mówi się, że cechuje je pewien upór, można natomiast wyraźniej zaobserwować, że rozważają, czy wykonanie polecenia przyniesie im jakąkolwiek korzyść.

Skuteczna nauka psich sztuczek dzięki nagrodom

Potrzebę psów, by być nagradzanym, jak najbardziej należy wykorzystać w szkoleniu. Psy obierają drogę, która gwarantuje im największy sukces. Jeśli pies spodziewa się smakołyka na koniec udanej sztuczki, będzie to dla niego naturalną motywacją do kontynuowania prób.

Pozytywne wzmocnienie, w postaci smakołyków, pieszczot lub upragnionej zabawki, doprowadzi więc Ciebie i Twojego psa do celu szybciej i skuteczniej niż zmuszanie go do zrobienia czegoś na siłę.

Aby pies nauczył się, które zachowanie jest właściwe i przynosi im upragnioną pochwałę od opiekuna, nagroda powinna być podawana zawsze natychmiast po prawidłowym wykonaniu ćwiczenia. Psy zawsze odnoszą reakcję opiekuna bezpośrednio do aktualnej sytuacji.

Ważne jest również, aby zawsze kończyć sesję treningową z poczuciem osiągnięcia celu. Jeśli zauważysz, że ćwiczenie jest dla Twojego psa zbyt intensywne, zrób kilka kroków do tyłu. Wydaj polecenie, które pies może niezawodnie wykonać i nagródź go po jego wykonaniu. Dopiero wtedy zakończ szkolenie. W ten sposób następnym razem chętnie powróci do dalszych prób.

Zanim przystąpisz do nauki psa sztuczek

Podstawą do skutecznego ćwiczenia poniższych 10 psich sztuczek jest opanowanie przez psa podstawowych komend, takich jak „siad”, „leżeć” czy „zostań”. Naukę sztuczek zacznij dopiero wtedy, gdy pies potrafi bezbłędnie reagować na podstawowe komendy. Upewnij się również, że rozpoczynasz wspólny trening we właściwym czasie.

Jeśli pies jest zmęczony lub głodny, z pewnością nie wykaże zainteresowania sztuczkami. Po jedzeniu z kolei należy dać psu co najmniej godzinę przerwy na trawienie. Wypoczęty i najedzony z pewnością zaangażuje się z entuzjazmem w wasze treningi.

Poznaj 10 najpopularniejszych psich sztuczek

Podawanie łapy

Klasyczną sztuczką dla psów, która jest również podstawą wielu innych sztuczek, jest podawanie łapy. Mimo że ta sztuczka jest stosunkowo łatwa do nauczenia, potrzebujesz trochę cierpliwości (i kilku smakołyków), aż pies będzie niezawodnie reagował na Twoje polecenie, podając obie łapki na zmianę.

Jak to zrobić? Wydaj psu komendę „siad” i uklęknij obok niego. Podnieś jedną z jego łapek od spodu rozłożoną dłonią, jednocześnie wyraźnie wypowiadając komendę „daj łapę”. Powtarzaj ten proces, aż pies podniesie łapę z własnej woli, gdy tylko wypowiesz komendę.

Jeśli tak się stanie, natychmiast nagródź go smakołykiem. Alternatywnie możesz od początku schować smakołyk w dłoni i trzymać ją blisko głowy psa. Twój pies będzie próbował dosięgnąć smakołyku i prawdopodobnie w pewnym momencie użyje do tego celu łapy.

Kiedy położy łapę na Twojej ręce ze smakołykiem, daj mu pożądaną nagrodę. Ponownie, wyraźnie powiedz „daj łapę”. Z czasem twój pupil tak dobrze przyswoi tę psią sztuczkę, że będzie podnosił zarówno lewą, jak i prawą łapę na komendę.

Przybijanie piątki lub machanie łapką

Przybijanie „piątki” rękoma, znane jako „high five”, jest dość naturalnym odruchem wśród nas, ludzi. Nic dziwnego, że ta sztuczka staje się coraz bardziej popularna wśród psich opiekunów. Jeśli Twój pies umie już podawać obie łapy na żądanie, tej psiej sztuczki nauczysz go stosunkowo szybko.

Jak to zrobić? Trzymaj dłoń pionowo (nie poziomo jak przy podawaniu łapy) i wypowiedz znaną już psu komendę „daj łapę”. Teraz ważny jest odpowiedni timing: Gdy tylko pies podniesie łapę i dotknie Twojej dłoni, szybko daj mu nagrodę. Prawdopodobnie będzie trochę zdezorientowany na początku, dlaczego nagradzasz go, mimo że jeszcze nie położył łapy na Twojej dłoni.

Z czasem jednak przyzwyczai się do nowych ćwiczeń. Jak tylko wyrobi sobie pewną rutynę, możesz również wprowadzić nowe polecenie, takie jak „przybij piątkę” lub „high five”.

Później można też spróbować wydać polecenie, zwiększając dystans między wami. Odsuwaj się coraz dalej od psa, tak aby w pewnym momencie nie mógł już tak po prostu dotknąć Twojej dłoni, kiedy podnosi łapę i wypowiadaj komendę. Nagradzaj go zawsze, gdy tylko podniesie łapę. W ten sposób nauczy się, że wystarczy tylko podnieść łapę, niekoniecznie dotykać Twojej dłoni. Wreszcie, gdy staniesz dalej i podniesiesz pionowo rękę na powitanie, on „pomacha” do Ciebie łapą.

nauka sztuczek dla psa

Siadanie na tylnych łapach z przednimi w górze

Bardzo popularna jest także psia sztuczka z siadaniem na tylnych łapach przy jednoczesnym unoszeniu górnych łap. Pies musi do tego przesunąć ciężar ciała do tyłu. Odnalezienie równowagi w tej pozycji może zająć mu trochę czasu.

Ważne jest, aby pies podczas ćwiczenia zawsze siedział na tylnej części ciała. Gdyby wstał tylnymi nogami, byłaby to już inna sztuczka.

Jak to zrobić? Podobnie jak w dwóch poprzednich sztuczkach, ćwiczenie tej sztuczki rozpoczynamy z pozycji „siad”. Zbliż psa do ściany i wydaj mu komendę „siad”. Idealnie byłoby, gdyby w momencie rozpoczęcia ćwiczenia siedział z plecami przyklejonymi do ściany. Pomoże mu to na początku odnaleźć równowagę i zapobiegnie zbyt szybkiemu wstawaniu.

Teraz pokaż psu smakołyk i umieść dłoń ze smakołykiem nad głową psa. Uważaj, aby nie podnieść dłoni zbyt wysoko, w przeciwnym razie pies będzie próbował wstać. Jak tylko pies lekko przednie łapy, aby dosięgnąć smakołyka, powiedz komendę, np. „łapy w górę”. Nagródź go, dając mu smakołyk. Jeśli wstanie, powtórz komendę „siad” i nie dawaj psu smakołyku, dopóki nie uda mu się wstać tylko przednimi łapami.

Stepowanie

To ćwiczenie pochodzi z dyscypliny dog dancingu, czyli tańca z psem. Człowiek staje naprzeciwko psa i podnosi na przemian lewą i prawą nogę. Synchronicznie pies podnosi prawą i lewą łapę w pozycji siedzącej. Wygląda to tak, jakby pies i człowiek maszerowali razem w miejscu.

Jak to zrobić? Warunkiem koniecznym do wykonania tego ćwiczenia jest wcześniejsze bezbłędne opanowanie komendy „podaj łapę”. Wydaj komendę „siad” i stań naprzeciwko psa. Kiedy wypowiadasz komendę „daj łapę”, podnieś prawą nogę zamiast ręki.

Wiele psów, które przyswoiły już komendę „łapa”, instynktownie podnosi łapę, a także kieruje się w stronę Twojej nogi. Jeśli natomiast noga początkowo wprawia psa w zakłopotanie i nie wykonuje on komendy, wesprzyj go, kładąc na początku wyciągniętą rękę na swojej nodze. Pochwal go, gdy tylko podniesie łapę prawie w tym samym czasie, co Ty nogę i nagródź go małym smakołykiem.

Teraz wykonaj to samo ćwiczenie ponownie, tylko z drugą nogą. Pies musi teraz również podnieść drugą łapę. Powtórz ćwiczenie kilka razy i proś o coraz więcej kroków w zamian za nagrodę, na przykład niech pies dostaje smakołyk dopiero wtedy, gdy podniesie łapy dwa, cztery, sześć i więcej razy z rzędu, naśladując ruchy Twoich nóg.

Dotknij!

Celem tej psiej sztuczki jest po pierwsze skłonienie Twojego czworonożnego przyjaciela do dotknięcia łapą przedmiotu i przewrócenia go. Jeśli to opanuje, możesz nauczyć go nawet zamykać drzwi za pomocą łapy.

Jak to zrobić? Umieść w pokoju ciekawy przedmiot (np. plastikową butelkę lub przytulankę) i zwróć na niego uwagę psa. Teraz poczekaj i zobacz, co się stanie.

Jeśli pies zbliży się do przedmiotu i dotknie go, pochwal go obficie i daj mu smakołyk. Powtarzaj proces, raz po raz wskazując na obiekt i chwaląc psa, gdy tylko dotknie go ponownie łapą.

Następnego dnia możesz dodać do ćwiczenia polecenie „dotknij”. Teraz wypowiadaj komendę za każdym razem, gdy pies dotknie przedmiotu. Po kilku dniach sygnał ten będzie już tak utrwalony, że pies będzie reagował również wtedy, gdy wskażesz na inne rzeczy w domu i powiesz „dotknij”.

Aby nauczyć psa zamykania drzwi łapą, wskaż na drzwi do pokoju i powiedz „dotknij”. Jeśli pies dotknie drzwi łapą, nagródź go bez zwłoki. Aby naprawdę zamknął drzwi, wydłuż komendę do „dotknij! Zamknij drzwi!” i nagradzaj psa dopiero wtedy, gdy dopchnie łapą drzwi tak mocno, że się zamkną.

Turlaj się!

W tej sztuczce Twój pies powinien z leżenia przewrócić się na plecy i obrócić aż znajdzie się z powrotem w pozycji wyjściowej. Ponieważ niektóre psy nie lubią kłaść się na plecach z własnej woli, ćwiczenie to wymaga szczególnej wprawy. I oczywiście, wyjątkowo smaczne smakołyki jako nagroda również pomagają.

Jak to zrobić? Każ najpierw psu się położyć. Trzymaj wyjątkowo pyszny smakołyk bezpośrednio przed jego nosem, tak aby jego pysk lekko dotykał smakołyku. Teraz powoli przesuwaj dłoń ze smakołykiem w kierunku, w którym chcesz, aby pies się przeturlał, przesuwając ją za jego głowę i w dół jego grzbietu.

Pies będzie starał się utrzymać pysk blisko dłoni ze smakołykiem i w najlepszym wypadku automatycznie obróci się. Jeśli pies się waha, możesz go lekko podeprzeć drugą ręką i delikatnie doprowadzić do pożądanej pozycji bocznej.

Czołganie się lub pełzanie

Zabawnie jest też obserwować, jak pies dotyka brzuchem podłogi i powoli czołga się do przodu. Może jednak minąć kilka sesji treningowych, zanim opanuje tę psią sztuczkę. Przecież pełzanie nie odpowiada naturalnemu ruchowi psa.

Jak to zrobić? Wydaj psu komendę „siad” i uklęknij obok niego. Połóż jedną rękę lekko na jego grzbiecie, a drugą ręką przytrzymaj smakołyk przed jego pyskiem. Teraz ciągnij ją powoli i blisko ziemi z dala od niego. Kiedy pies chce wstać, delikatnie popchnij go z powrotem na podłogę. Wydaj komendę „czołgaj się” lub inne podobne słowo sygnalizacyjne.

Jak tylko uda się psu trochę podpełznąć do przodu, pochwal go i daj mu smakołyk. Powtarzaj to ćwiczenie tak długo, aż pies na Twoją komendę zacznie sam poruszać się do przodu.

Jeśli po kilku dniach opanuje ten ruch, możesz pewnie usunąć rękę z jego grzbietu i usiąść w pewnej odległości od psa. Trzymaj smakołyk blisko ziemi i wypowiedz odpowiednią komendę. Jak tylko zacznie pełzać, chwal go. Kiedy spróbuje wstać, powiedz ponownie „siad”. Daj mu smakołyk, jak tylko się do Ciebie doczołga.

Obroty wokół własnej osi

Celem tej sztuczki jest, aby Twój pies obracał się wokół własnej osi w pozycji stojącej. Na początku ruch ten jest również nietypowy dla niektórych psów, ale jeśli na końcu zostanie podana oczekiwana nagroda, większość z nich szybko podąży za tym ćwiczeniem.

Jak to zrobić? Stań przed psem i trzymaj smakołyk blisko jego pyska, podobnie jak przy wykonywaniu turlania. Teraz przesuń rękę ruchem okrężnym obok jego głowy nad jego grzbietem, tak aby pies również musiał poruszać się po okręgu, aby podążać za ręką. Podczas wykonywania tych czynności wypowiedz odpowiednią komendę, na przykład „obrót”. Kiedy pies obróci się wokół własnej osi, nagródź go.

Powtarzaj to ćwiczenie tak długo, aż pies opanuje komendę na odległość. W tym celu oddalaj się coraz bardziej od psa, aż w końcu sprawisz, że pies się odwróci, podczas gdy Ty wykonasz tylko niewielki ruch ręką po okręgu i wypowiesz komendę.

Slalom pomiędzy nogami

Slalom pomiędzy nogami opiekuna jest również popularną figurą wykorzystywaną w dog dancingu. Jednak także i te psy, które nie przepadają za „psim tańcem”, mogę się świetnie bawić przy tej psiej sztuczce. Pies powinien jednak sięgać Ci maksymalnie do kolan – w przeciwnym razie możesz czuć się bardzo niepewnie, kiedy większy pies będzie próbował przebiec Ci między nogami i możesz utracić równowagę.

slalom psa między nogami
Wyjątkowo imponująco wyglądającą sztuczką dla psa jest slalom biegiem między nogami opiekuna.

Jak to zrobić? Stań obok swojego psa w pozycji spacerowej. Jeśli pies stoi po Twojej prawej stronie, lewą nogę daj do przodu. W tej pozycji trzymaj lewą rękę z przysmakiem daleko za nogą (jak najbliżej ziemi) i cofnij rękę do lewego boku. Pies będzie podążał za Twoją ręką lub znajdującym się w niej smakołykiem i stanie po lewej stronie, przechodząc pod Twoimi nogami.

Teraz zrób krok do przodu prawą nogą i wykonaj to samo ćwiczenie na drugą stronę. Wypowiedz komendę, na przykład „slalom”, „przez nogę”, lub po prostu „przejdź”.

Na początku musisz podawać psu smakołyk dość szybko, aby nie stracił zainteresowania. W miarę upływu czasu możesz robić coraz więcej kroków naprzód, zanim go nagrodzisz. Kiedy już zrozumie zasadę, będzie w stanie robić slalom bez pomocy smakołyków.

Balansowanie i łapanie smakołyku

Ten psi trik gwarantuje zdumione twarze widzów. Nie jest jednak taki prosty do wykonania. Wymaga trochę umiejętności ze strony psa, a po Twojej stronie dużo cierpliwości i trochę know-how.

Jak to zrobić? Pierwszym krokiem jest ćwiczenie łapania z psem. Rzuć smakołyk płasko w kierunku pyska psa i powiedz komendę „łap” lub „bierz”. Pies odruchowo będzie próbował ją chwycić. Jeśli mu się to uda, otrzymał już swoją nagrodę.

Jeśli natomiast smakołyk spadnie na podłogę, musisz z szybkością błyskawicy podnieść go, zanim pies go złapie. Z czasem możesz oddalać się coraz bardziej, a także rzucać smakołyk nieco bardziej w prawo lub w lewo, tak aby pies musiał odskoczyć, aby go złapać.

Jeśli chcesz dodać jakiś element do tej sztuczki dla psa, możesz trenować z nim balansowanie smakołykiem.

Przytrzymaj ostrożnie łapę psa ręką, a drugą ręką połóż smakołyk na jego nosie. Wypowiedz odpowiednią komendę, na przykład „trzymaj” lub „balansuj”, i powoli zdejmij rękę, nie pozwalając, by smakołyk spadł z nosa psa.

Jeśli psu uda się utrzymać głowę nieruchomo przez chwilę i utrzymać smakołyk na nosie, nagródź go. Jak tylko pies opanuje zarówno łapanie, jak i balansowanie, możesz połączyć te dwie psie sztuczki.

Aby to zrobić, połóż smakołyk na nosie psa i wydaj mu odpowiednią komendę do balansowania. Następnie powiedz „łap”, po czym pies będzie próbował dosięgnąć smakołyk, wykonując najpierw ruch głową, by smakołyk spadł z jego nosa i mógł zostać złapany do pyska. Oczywiście, ta sztuczka wymaga dużo praktyki, zanim zadziała. Wykaż się więc cierpliwością i zachęcaj swojego psa do kolejnych prób. Jeśli to nie zadziała i pies się zniechęci, zrób krok do tyłu i ponownie ćwicz łapanie lub balansowanie.

Chcesz trenować więcej sztuczek dla psa?

Wszystkie 10 psich sztuczek działa na podobnej zasadzie. Jest wyraźne polecenie, wyraźny ruch ręką i nagroda na końcu. Może to być przysmak treningowy, ale także ciekawa zabawka dla psa może również służyć jako pomoc.

Kiedy już zrozumiesz ten schemat, możesz ćwiczyć wiele innych psich sztuczek. Na przykład możesz kazać psu skakać przez Twoje ramiona lub udawać, że pada trupem na komendę „bang” czy „pif paf”. Przy odrobinie wprawy możesz również nauczyć swojego czworonożnego przyjaciela praktycznych sztuczek, takich jak „przynieś kapcie” czy „przynieś smycz”.

Życzymy Tobie i Twojemu psu dużo radości ze wspólnych ćwiczeń!

Najczęściej polecane