Myszy w domu This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Mysz wchodząca do domu

Myszy mogą być urocze, ale jako nieproszeni goście mogą wyrządzić wiele szkód w domu.

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, myszy są popularnymi zwierzętami domowymi, ale czasami bywają również nieproszonymi lokatorami. Co zrobić, by uniknąć pojawiania się myszy w domu? Czy istnieją przyjazne zwierzętom środki i sposoby, aby zwalczyć inwazję myszy? Poniżej podsumowaliśmy najważniejsze wskazówki w tym względzie.

Przejawy obecności myszy: Jak stwierdzić, czy w domu pojawiły się myszy?

Inwazja myszy często pozostaje długo niezauważona – te małe gryzonie są prawdziwymi mistrzami kamuflażu. Aktywne są głównie w nocy i dlatego tak trudno je spotkać, a im wcześniej uda się wykryć ich obecność, tym lepiej.

Następujące oznaki wskazują na zadomowienie się myszy:

  • Odchody myszy: Jednym z najpewniejszych znaków wskazujących na obecność tych gryzoni są ich odchody. Mają one około trzech do ośmiu milimetrów, wrzecionowaty kształt i ciemnobrązowy kolor. Typowe miejsca, w których można je znaleźć to piwnica czy strych.
  • Odgłosy: Jeśli w nocy budzą Cię odgłosy drapania i skrobania, możliwe, że wydają je myszy.
  • Ślady ugryzień: Nadgryzione torby spożywcze czy dziury w przedmiotach oznaczają, że po Twoim domu wędrują myszy.
  • Tłustawe ślady: Poruszające się myszy pozostawiają za sobą ślady, będące połączeniem tłuszczu i brudu, które zwierzęta przenoszą na swoim futrze.
  • Gniazda: Myszy szukają w Twoim domu materiałów, których będą mogły użyć do budowy gniazda, które zazwyczaj urządzają sobie na strychu lub w ścianach działowych i zapewniają miejsce dla maksymalnie ośmiu młodych z jednego miotu.
Mysie odchody w domu © Petra Richli / stock.adobe.com
Typową oznaką bytowania myszy w domu są ich niewielkie odchody o wrzecionowatym kształcie.

Powody, dla których należy pozbyć się myszy z domu

Nawet jeśli gryzonie te wyglądają uroczo, mogą spowodować całkiem pokaźne zniszczenia. Ucierpieć może nie tylko konstrukcja samego budynku i jego wyposażenie, ale także Twoje zdrowie.

Szkody wyrządzane przez myszy

Myszy mają ostre zęby i lubią ich używać. Jeśli nie wykryjesz w porę ich obecności lub nie podejmiesz żadnych środków, żeby się ich pozbyć, zwierzęta te mogą wygryźć dziury praktycznie wszędzie.

Kable, materiały budowlane czy tekstylia – w przypadku silnej inwazji ucierpieć może wszystko. Szczególnie niebezpieczne są pożary przewodów elektrycznych, mogące powstać w wyniku nadgryzionych kabli, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia remontu i znacznymi konsekwencjami finansowymi. Koszt pozbycia się gryzoni z domu jest więc nieporównywalnie mniejszy niż koszt naprawy wyrządzonych przez nie szkód.

Choroby przenoszone przez myszy

Nie są widoczne gołym okiem, ale bez wątpienia są obecne: Patogeny w kale, moczu i ślinie myszy, które mogą zagrażać zdrowiu Twojemu i Twojej rodziny. Na baczności powinny się trzymać zwłaszcza kobiety w ciąży, osoby starsze czy chore.

Do patogenów przenoszonych przez myszy, mogących wywoływać infekcje wirusowe, należą na przykład hantawirusy. Pozostają one zakaźne przez długi czas w wyschniętym kale, moczu lub ślinie. Typowe dla takich dolegliwości są objawy grypopochodne.

Myszy mogą także przez swoje wydaliny przenosić choroby bakteryjne, na przykład wywoływaną przez leptospiry leptospirozę, która u ludzi może dawać bardzo różne objawy, łącznie z niewydolnością nerek i zapaleniem opon mózgowych.

Dlatego bardzo ważne jest, aby zapobiegać pojawieniu się myszy, dbając o czystość i regularnie sprzątając mieszkanie.

Ugryzienia myszy

Myszy to zwierzęta drapieżne, dlatego są bardzo ostrożne w kontakcie z człowiekiem, w związku z czym ryzyko zostania zaatakowanym przez mysz jest w zasadzie zerowe. Jeśli jednak podejdziemy zbyt blisko myszy i nie będzie ona miała możliwości ucieczki, może ugryźć.

Należy więc zachować ostrożność i nigdy nie dotykać gryzoni gołymi rękami. W przypadku ugryzienia jak najszybciej zdezynfekuj ranę i skonsultuj się z lekarzem. Nawet najmniejsze ugryzienie zwierzęcia może bowiem skończyć się poważnym stanem zapalnym i w najgorszym przypadku prowadzić nawet do zakażenia krwi (sepsy).

Jak pozbyć się myszy z domu: Domowe środki

Istnieje wiele możliwości pozbycia się myszy z domu. Poniżej przedstawiamy kilka przyjaznych zwierzętom wskazówek, które pomogą Ci zachęcić gryzonie do wyprowadzki:

1. Porządek i czystość

Powodem, dla którego myszy w ogóle zagnieżdżają się w mieszkaniu jest prawie zawsze pożywienie. Dlatego regułą numer jeden jest przechowywanie artykułów spożywczych w szczelnych pojemnikach. To samo dotyczy również karmy dla kotów czy psów.

Poza tym, kosze na śmieci, w których znajdują się resztki jedzenia należy zamykać lub trzymać je w zamkniętym pomieszczeniu. Jeśli masz zwierzęta domowe, takie jak króliki czy świnki morskie, regularnie sprzątaj ich klatki.

2. Zablokowanie wejść

Ze względu na swoje niewielki gabaryty i zwinność, myszy potrafią przecisnąć się przez najmniejsze otwory i szpary. W przypadku pojawienia się myszy w domu, trzeba więc poszukać ich śladów i namierzyć miejsce, w którym wchodzą do budynku. Sprawdź nie tylko fasadę, ale również szyby kablowe i okna piwniczne.

Po znalezieniu wejść, przyjdzie czas na ich gruntowne uszczelnienie. W zależności od lokalizacji, można wykorzystać do tego celu materiały takie jak tynk, zaprawa czy silikon – najlepiej poproś o poradę pracowników sklepu budowlanego.

Przed uszczelnieniem upewnij się, że w szczelinie nie znajduje się żadne zwierzę. W przeciwnym razie możesz uwięzić mysz i spowodować jej zagłodzenie na śmierć.

3. Pułapki na myszy

Pułapka na myszy ma za zadanie schwytać gryzonie bez ich uśmiercania. Po złapaniu myszy możesz bezpiecznie wypuścić ją w innym miejscu (możliwie jak najbardziej oddalonym, na przykład na łące).

Zakup i ustawienie pułapek

Pułapki na myszy można kupić w prawie każdym sklepie budowlanym za stosunkowo niewielką kwotę. Zwróć uwagę, by nie były zbyt małe i złapana w nie mysz mogła się poruszać.

Ustaw je wzdłuż ścian, ponieważ gryzonie poruszają się najchętniej właśnie tam. Jako przynętę wykorzystaj krem orzechowy, kawałki czekolady, orzechy lub słodkie substancje, np. syrop czy dżem.

Sprawdzaj pułapki regularnie, aby złapane zwierzęta móc jak najszybciej wypuścić na wolność. Nie zapomnij założyć jednorazowych rękawiczek, dzięki którym uchronisz się przed zarazkami.

Ważne: Przed wypuszczeniem myszy odejdź od domu na znaczną odległość – w przeciwnym razie szybko znajdzie drogę z powrotem. Zalecana odległość wynosi co najmniej 1000 metrów.

Samodzielnie wykonane pułapki na myszy

Jeśli w pobliżu nie ma żadnego sklepu budowlanego, pułapkę możesz przygotować samodzielnie.

  • W tym celu umieść wiadro o wysokości 25 centymetrów z otworem skierowanym do góry w pobliżu mysiej nory.
  • Na jego dnie połóż spodek lub niewielką miskę, a na nich jakiś smakowity kąsek – może to być na przykład chleb lub ser.
  • Z drewna lub książek wykonaj schody, po których myszy będą mogły dostać się do jego wnętrza.
  • Umieszczając kilka kawałeczków jedzenia na schodach zwiększasz szanse na zwabienie myszy do wiadra.
  • Jeśli mysz do niego wpadnie, jak najszybciej przykryj je gazetą lub ręcznikiem i wypuść na wolność.

4. Zapach w walce z myszami

Niektóre zapachy, takie jak zapach zużytego żwirku dla kotów, są wyraźnym ostrzeżeniem dla myszy. Możesz to wykorzystać i pozbyć się gryzoni odpowiednio rozprowadzając źródła zapachu.

W tym celu podobno dobrze sprawdza się również rozcieńczony w wodzie ocet oraz olejek z mięty pieprzowej. Niektórzy eksperci wątpią co prawda w skuteczność tych środków, ale taki eksperyment nie zagraża ani zwierzętom, ani środowisku, więc warto go przeprowadzić. Wystarczy skropić nimi podłogę w pobliżu dróg przemieszczania się myszy lub nasączyć nimi szmatkę.

Uwaga: Bardziej agresywne środki, takie jak pieprz cayenne czy chili w proszku mogą zaszkodzić zwierzętom.

5. Koty lub żwirek dla kota

Jeśli posiadanie kota zawsze było Twoim marzeniem i masz niezbędną wiedzę na temat utrzymania tych zwierząt, teraz jest najlepszy moment na jego przygarnięcie. Koty są bowiem najbardziej naturalnymi pogromcami gryzoni.

Podobno sam koci żwirek może pomóc pozbyć się tych niechcianych lokatorów. Jeśli nie masz kota, ale znasz kogoś kto go posiada, możesz poprosić o zużyty żwirek. Włóż go do torby i umieść w pobliżu miejsca przebywania myszy. Wyczują one zapach myśliwego i w obawie o swoje bezpieczeństwo będą omijać Twój dom szerokim łukiem.

Ostatnia deska ratunku: Deratyzacja

Nawet po wielu próbach może okazać się, że nie udało Ci się wytępić myszy. Wówczas warto zostawić sprawę profesjonalistom. Deratyzatorzy wiedzą, jak pozbyć się gryzoni raz na zawsze.

Przy wyborze jednego z nich miej na uwadze posiadanie przez niego ważnego świadectwa kwalifikacji. Dzięki temu zyskasz pewność, że swoją pracę będzie wykonywał tak, jak należy. Przynęty zawierające truciznę czy pułapki powodujące śmierć zwierzęcia powinny być absolutną ostatecznością w walce z myszami.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
1 min

Zrozumieć chomika

Chomiki to wyjątkowo popularne małe zwierzęta domowe. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak można zrozumieć ich specyficzny język.