Rasy kotów przyjazne dla dzieci

Rasy kotów przyjazne wobec dzieci charakteryzuje niezwykła towarzyskość, a także wrażliwość i delikatność. Koty te potrafią z reguły wiele znieść i doskonale rozumieją się z innymi zwierzętami domowymi. Najczęściej cenią sobie dzieci jako kompanów do zabawy i, kiedy mają już dość pieszczot i harców, zwyczajnie i bez agresji oddalają się, by odpocząć. Czytaj dalej

Znajdź rasę kota

Ważne cechy

Mój kot powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyszynszylowykremowyniebieskoszarybiałylilowybrązowy / czekoladowy / seal
Wzór
tabbyszylkretowy / tricolor / calicobicolor / tuxedo / vancolorpoint

Angora turecka

Wielu wielbicieli i znawców kotów twierdzi, że angora turecka to najstarsza rasa kotów na świecie. Skąd wzięła się ta opinia?

Burmilla

Srebrzyste futerko i wyraźny „make-up” na pyszczku? Burmilla to prawdziwy elegancik...

Korat

Według dawnych wierzeń Korat był zwiastunem szczęścia, bogactwa i zdrowia.

Kot balijski

Miłośnikom kotów syjamskich i birmańskich balijczyk z pewnością wpadnie w oko…

Kot birmański

W tym artykule przedstawiamy fascynującą rasę „Święty kot birmański”, będącą połączeniem kotów perskich i syjamskich.

Kot brytyjski długowłosy

Jego historia jest związana z rozwojem rasy krótkowłosej, odmiany różnią się jedynie strukturą futra. Dowiedz się więcej!

Kot brytyjski krótkowłosy

Przyjazna natura Brytyjczyka sprawia, że odnajdzie się on w niemal każdym domu, także z dziećmi i innymi zwierzętami. Poznaj rasę!

Kot kartuski (Chartreux)

Jedna z najchętniej wybieranych ras w Europie. Mimo że była bliska wyginięcia, udało się jej przetrwać. Czytaj o historii rasy!

Kot norweski leśny

Rasa norweska leśna powstała w Norwegii bez ingerencji człowieka i zachwyca swoim pierwotnym wyglądem i charakterem.

Kot perski

„Pluszowe” koty perskie są jedną z najpopularniejszych ras. W tym artykule chcemy przedstawić Ci tę lubianą rasę.

Kot rosyjski niebieski

Na pierwszy rzut oka te szaro-niebieskie koty są bardzo podobne do kartuzów i niebieskich krótkowłosych brytków. Jak znaleźć różnice?

Kot somalijski

Jesteś miłośnikiem kotów abisyńskich, ale podobają Ci się jednocześnie rasy długowłose? Na pewno spodoba Ci się kot somalijski!

Kot syberyjski

Kot syberyjski to wzorcowy przykład naturalnej rasy. Cechuje go pierwotny wygląd, umięśnione ciało i półdługie futro. Dowiedz się więcej!

Kot syjamski

Żartobliwie określa się je koto-psami, gdyż pozwalają się wytresować...

Lykoi (Kot wilkołak)

Niektórym być może trudno uwierzyć, że kot o takim wyglądzie naprawdę istnieje. A jednak! Dowiedz się więcej o rasie.

Maine Coon

Maine coon to jedna z najpopularniejszych ras na świecie. Przyczyniły się do tego ich nadzwyczajny charakter oraz wytrzymałość i zdrowie.

Munchkin

Krótkie łapki Munchkina odwołać można do kaprysu natury, to właśnie jednak ten domniemany defekt czyni tę rasę tak wyjątkową.

Neva Masquerade

Neva Masquerade to rasa pochodząca od kotów syberyjskich, z którymi dzieli większość cech, prócz jednej – charakterystycznego ubarwienia.

Ragdoll

Niezwykłe umaszczenie typu point i błyszczące niebieskie oczy… To cechy charakterystyczne uroczego Ragdolla. Dowiedz się o nim więcej!

Sfinks

Sfinks zdecydowanie wyróżnia się pośród kocich ras. Czytaj o rasie!

Snowshoe

W piersi Snowshoe zdają się bić dwa serca... Jakie sprzeczności łączy w sobie kot tej rasy? Dowiedz się!

Van turecki

Koty rasy turecki van wprost uwielbiają wodę i chętnie oddają się wodnym rozrywkom. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym kocie.

Wiele kocich ras określanych jest czasami mianem koto-psów, ponieważ krok w krok towarzyszą swoim opiekunom i zachowują się właśnie jak psy. Nie lubią na przykład długo pozostawać same w domu, dlatego w ich przypadku zaleca się trzymanie dwóch osobników.

Ragdoll

Ragdolle to bez dwóch zdań koty przyjazne dla dzieci, które niechętnie pozostają bez towarzystwa i generalnie domagają się sporej uwagi. Są więc doskonałymi towarzyszami do zabaw dla dzieci. Posiadają przyjazną i zrównoważoną naturę.

Angora turecka

Innymi przyjacielskimi kotami są koty rasy angora turecka, wyjątkowo angażujące się w zabawy i harce. Te koty zdecydowanie potrzebują ciągłego towarzystwa, dlatego dla tych kotów najlepszym rozwiązaniem jest towarzystwo drugiego, podobnego im kota.

Maine Coon

Maine coony do bardzo zaawansowanego wieku zachowują swoją pasję do zabaw. Koty tej rasy dogadują się dobrze nawet z psami. Najlepiej czują się w dużej rodzinie, dlatego doskonale sprawdzają się jako pupile rodzin z dziećmi i innymi zwierzakami.

Kot rosyjski niebieski

Także koty rosyjskie niebieskie należą do przyjaznych ras kotów. Uchodzą za elastyczne, przyjacielskie i delikatne koty. Nie są być może zbyt nachalne w swojej obecności, ale cieszą się z bliskości swojego człowieka.

Kot perski

Koty perskie to pierwszorzędne kory rodzinne. Cechuje je wprawdzie dość spore poczucie niezależności, ale są jednocześnie bardzo ufne, przyjacielskie i wierne, kiedy zżyją się z ludzką rodziną. Persy mają spokojną naturę, chętnie się przytulają i dają głaskać.

Kot birmański

Koty birmańskie, także bardzo przyjacielskie wobec dzieci, łatwo przywiązują się do ludzi, są wrażliwe i wesołe. Chętnie żyją wśród ludzi, a także z innymi kotami i innymi zwierzętami domowymi.

Devon rex

Devony zwykle same wybierają sobie swojego ulubionego człowieka i bardzo silnie się nie do niego przywiązują. Uchodzą jednak za rasę rodzinną, przyjazną dla dzieci. Są bowiem chętne do zabaw, ciekawskie i aktywne fizycznie. Za swoim człowiekiem chodzą wszędzie i najchętniej z nim przebywają, ale pobawią się również bez oporów z innymi członkami rodziny.

Kot syberyjski

Koty syberyjskie to koty bardzo przyjacielskie wobec dzieci, cenią sobie je jako fantastycznych kompanów do zabaw. Są wobec ludzi lojalne i przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny. I w ich przypadku określenie koto-pies czy pieso-kot pojawia się nierzadko.

Kot somalijski

Znany ze swojego dzikiego temperamentu oraz wyjątkowej ciekawości kot somalijski ceni sobie towarzystwo ludzi, jednak najchętniej przemierzał będzie okolicę samemu. Od towarzystwa jednak nie stroni – również dzieci czy innych kotów.