Kot balijski

kot balijski

Miłośnikom kotów syjamskich i kotów birmańskich balijczyk z pewnością szybko wpadnie w oko…

Historia

Nazwa rasy jest w tym przypadku nieco myląca, gdyż koty balijskie nie pochodzą z Bali czy w ogóle z Indonezji.

Koty balijskie powstały wskutek nie naturalnej selekcji, lecz w wyniku celowych hodowli. Ich bezpośrednimi przodkami były koty syjamskie, które nosiły w sobie gen długowłosy. Długowłose syjamczyki, które około 1800 roku przywieziono z Tajlandii do Stanów i Anglii, nie były wykorzystywane do dalszego rozrodu, gdyż nie pasowały do przyjętych standardów rasy. W 1928 roku uznano rasę oficjalnie i zaczęto pokazywać na wystawach. Jednak dopiero w latach 50. XX wieku amerykańcy hodowcy odkryli potencjał rasy i zaczęli hodować syjamczyki długowłose w ramach celowych hodowli. Nazwa „kot syjamski długowłosy” wydawała się niektórym jednak niezbyt zgrabna, stąd pomysł na zrobienie z tych Syjamczyków kotów balijskich. Nowa nazwa nie oznacza więc pochodzenia geograficznego rasy, a skojarzenie ich charakteru i zdobionego futerka z balijskimi tancerzami.

W latach 60. i 70. balijczyki hodowane były w klasycznych umaszczeniach point: seal, chocolate, blue i lilac. Jednocześnie organizacja Cat Fanciers Association balijczyki o umaszczeniu czerwonym, kremowym, tabby i tortoiseshell nazywa kotami jawajskimi, co często prowadzi do nieporozumień.

Pierwotny wygląd kota balijskiego w staraniach hodowlanych uległ zmianie. Idealny balijczyk dziś powinien posiadać smukłą budowę ciała, trójkątną głowę oraz większe uszy. Jednak czasami można spotkać jeszcze hodowle pierwotnego typu rasy.

YT channel 1000x160

Wygląd

Koty balijskie są smukłe, ale muskularne. Te średniej wielkości zwierzęta ważą zwykle około 3—4 kg, niektóre kocury do 5 kg. Balijczyki przypominają syjamy z podłużnym ciałem i trójkątną głową, jednak ich sierść jest długa i puszysta, zwłaszcza na ogonie.

Podobnie jak koty birmańskie i syjamskie balijczyki należą do kotów o rzucającym się w oczy umaszczeniu point: przeważająca jest jasna sierść, natomiast na końcach członków — na przykład na pyszczku, nogach, ogonie i uszach — jest zabarwiona na ciemny kolor. Takie umaszczenie powoduje mutacja genetyczna, która prowadzi do zaburzonego funkcjonowania enzymu o nazwie tyrozynaza, odpowiedzialnego za produkcję melanin (grupy pigmentów). Konsekwencją tego jest półalbinizm, objawiający się znaczeniami na „zimnych” częściach ciała.

Oczy balijczyków cechuje intensywnie niebieska barwa tęczówki, nadająca tym kotom inteligentny wygląd.

kot balijski lilac point

Charakter

Charakter kotów balijskich jest podobny do charakterów innych orientalnych ras: są wyjątkowo aktywne i bardzo rozmowne. Balijczyki są ponadto bardzo przyjazne wobec ludzi i lubią być w centrum ich uwagi, którą często próbują pozyskać głośnym zachowaniem. Te bystre stworzenia lubią być angażowane umysłowo — najlepiej 24 h na dobę! Zabawki na inteligencję i skrytki na smakołyki są przez te koty szczególnie doceniane, jednak najchętniej bawią się one ze swoimi opiekunami. Mimo iż zaliczane są do ras skłonnych do dominacji, uchodzą za nadające się dla rodzin z dziećmi oraz domostw z innymi zwierzętami, również z psami. Najważniejsze, by zawsze coś się wokół nich działo.

Utrzymanie i pielęgnacja

Balijczyki to łatwe w utrzymaniu, silne zwierzęta. Nie wymagają żadnej specjalistycznej pielęgnacji sierści czy wyjątkowej opieki zdrowotnej. Jak wszystkie koty jednak powinny być czesane raz czy dwa razy w tygodniu. W okresie linienia, czyli na wiosnę i na jesień, podawaj kotu trawę dla kota oraz pastę słodową, by wspomóc go w naturalnym wydalaniu z organizmu połkniętego luźnego włosia.

Należy pamiętać również o regularnych kontrolach zdrowotnych u weterynarza. Balijczyki powinny być badane zwłaszcza pod kątem chorób serca i nerek, z którymi stosunkowo często miewają problemy.

Jako inteligentne zwierzęta balijczyki nudzą się szybko. Odpowiednie utrzymanie kota orientalnej rasy zakłada otocznie oferujące mu rozmaite zajęcia i możliwości do wspinaczki, zabawy i wypoczynku w odosobnionym miejscu. Zaleca się wyposażenie mieszkania w wielopoziomowe drapaki, budki i tunele dla kotów. Dzięki nim kot balijski będzie mógł się wyszaleć do woli, a w razie potrzeby odpocząć w spokoju. Dla niewychodzących balijczyków zaleca się również przygotowanie zabezpieczanego siatką balkonu lub kawałka przestrzeni w ogrodzie.

Pożywienie dla kota balijskiego

Odpowiednio przystosowane pożywienie o dużej zawartości białka to podstawa zdrowia każdego kota. Aktywne rasy, takie jak koty balijskie, potrzebują dużej dawki energii. Ponieważ koty trawią węglowodany w niedużej ilości, najważniejszym makroskładnikiem w ich diecie są białka. Więcej na temat wysokowartościowej karmy dla kotów znajdziesz w artykule „Najwyższej jakości karmy dla kotów”.

karma dla kotow rasowych

Hodowla

Podobnie jak w przypadku kotów syjamskich, tak i w hodowli kotów balijskich występują dwa typy kotów: pierwotny, stabilniejszy typ i nowszy wariant hodowlany — dzisiaj popularniejszy, zwłaszcza na wystawach kotów rasowych. Ten typ kota balijskiego zbliża się coraz bardziej do współczesnego syjamczyka. By osiągnąć taki wariant, syjamczyki były krzyżowane w z balijczykami. Powstały w ten sposób „wariant syjamski” to krótkowłosy kot syjamski, noszący gen długiej sierści, który umożliwia późniejsze używanie tego wariantu w hodowli balijczyków.

Hodowanie rasowych kotów nie jest łatwym zajęciem, wymaga wiedzy o genetyce oraz dokładnej znajomości przepisów hodowlanych. Profesjonalni hodowcy kotów powinni być zrzeszeni w związkach podlegających  międzynarodowej organizacji dachowej. Tylko na drodze celowego, przemyślanego parowania uniknie się u kotów chorób dziedzicznych. Odpowiedzialni hodowcy zwracają jednocześnie uwagę na należytą opiekę zdrowotną rodziców i ich kociąt. Kocięta mogą zostać oddane nowym właścicielom po osiągnięciu dwunastego tygodnia życia. Powinny być wyposażone w odpowiednie dokumenty rodowodowe i zaświadczenia o przebytych badaniach. Tylko tak zyskasz pewność, że Twoje kocię jest nieobciążonym genetycznie, prawdziwym balijczykiem.

Rasowa hodowla to drogie i czasochłonne zajęcie, dlatego za każde rasowe zwierzątko trzeba zapłacić adekwatną cenę. Jeśli interesujesz się zakupem inteligentnego kota balijskiego, musisz mieć na uwadze, że to niemały wydatek. Nie oszczędzaj nigdy na zwierzętach z hodowli. Osoby oferujące okazyjne ceny za rasowe zwierzęta często nie przykładają się do ich hodowania — brakuje im wiedzy i doświadczenia, oszczędzają na ich żywieniu, pielęgnacji i opiece zdrowotnej, co odbija się naturalnie na zdrowiu zwierząt.

Istnieje jednak alternatywa dla tych miłośników kotów, którzy nie mogą pozwolić sobie na duży wydatek. Schroniska i organizacje ochrony zwierząt mają pod swoją opieką koty w każdym wieku, rasy i o każdym charakterze — trzeba tylko popytać!

Najczęściej polecane