Jak sprawdzić, czy mój kot mnie kocha? 10 oznak, które temu dowodzą!

dowody, że kot Cię kocha

Kot z racji swojej raczej zmiennej i tajemniczej natury czasem wyraźniej, a czasem w ogóle niechętnie okazuje, jakimi uczuciami darzy właściciela. Miłość i przywiązanie koty okazują na nieco subtelniejsze sposoby niż robią to z reguły psy. Jednak oddany właściciel i baczny obserwator i tak jednoznacznie potrafi rozpoznać znaki dawane przez pupila. Jeśli i Ty zaufasz swojemu instynktowi – podobnie, jak czyni to Twój kot – zobaczysz i odczujesz, jak bardzo Cię kocha.

Odpowiedź na pytanie „Czy mój kot mnie kocha?” jest niemal identyczna jak ta na pytanie „Czy mój kot jest szczęśliwy?”. Jeśli więc sprawisz, że Twój kot będzie w Twojej obecności szczęśliwy, jest to niemal jednoznaczne z darzoną Cię przez niego miłością. Także podczas Twojej nieobecności kot może być szczęśliwy, o ile ufa, że niebawem wrócisz. To zaufanie również jest oznaką miłości, podobnie jak w przypadku psa.

  • Twój pupil mruga obojgiem oczek

Mruganie obojgiem oczu jest u kota niczym całus w stronę osoby obdarowanej mrugnięciem i oznacza tyle, co właśnie „kocham Cię”. Jeśli chcesz podarować kotu uśmiech w jego kocim języku, mrugnij do niego obojgiem oczu na raz. Kot z pewnością zrozumie Twoją intencję.

  • Robi Ci prezenty

Naturalnie nie wkłada Ci pieniędzy do portfela, jakbyś może sobie tego życzył. Robi jednak coś, co płynie prosto z serca i jednocześnie udowadnia Ci, jak wspaniałym jest łowcą. W uroczy sposób kot pokazuje Ci, że mu na Tobie zależy i że o Ciebie dba. Być może widok martwego ptaka lub myszy nie sprawi Ci takiej radości jak prezent w postaci na przykład pary nowych butów czy innej rzeczy, o której marzysz, jednak taki gest ze strony pupila należy odpowiednio docenić. (Może smakołykiem?)

  • Jest „rozmowny”

Komunikacja werbalna kota może być wprawdzie wyrazem bólu, napięcia, stresu lub choroby, jednak miauczenie jest jednocześnie przecież jednym z naturalnych zachowań kota. Kot miaucząc może informować Cię o tym, iż docenia, że jesteś obecny. Obserwuj zawsze kontekst głośnego zachowania kota i bądź wyczulony na objawy zmian w jego samopoczuciu. Weź pod uwagę, że niektóre rasy są z natury gadatliwe. W takim przypadku powinieneś tę cechę często wzmacniać pozytywnymi reakcjami ze swojej strony. W razie wątpliwości, co do przyczyn miauczenia, najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii, by ocenił, czy ma ono podłoże pozytywne czy negatywne.

  • Śpi w pobliżu

Jeśli Twój kot zamiast legowiska wybiera sobie na drzemkę miejsce na stoliku, przy którym pracujesz i próbuje Cię miaucząc przekonać do tego, byś porzucił zadania i oddał się wspólnej zabawie lub pieszczotom, możesz być pewien na sto procent: Twój kot Cię kocha. Jego uczucie objawia się w potrzebie bliskości.

  • Pokazuje brzuszek

Podobnie jak pies, kot pokazuje uległość i zaufanie, odwracając się na plecy i odsłaniając swój brzuch. To zaufanie jest ściśle powiązane z pozytywnymi uczuciami, jakimi musi Cię darzyć.

  • Ociera się o Ciebie głową

Jeśli kot ociera się o Ciebie swoją główką lub dotyka Cię noskiem, to świadomie i z całkowitą premedytacją zostawia na Tobie swój zapach. Oczywiście jest to jak najbardziej typowe znaczenie terytorium. Twój kot chce zasygnalizować w ten sposób innym kotom, że ten człowiek jest już „zarezerwowany”. Daje całemu światu zewnętrznemu do zrozumienia: „mój, nie Twój!”.

  • Liże Cię

Jeżeli Twój kot odprawia pielęgnacyjne rytuały także na Tobie, jednoznacznie daje Ci do zrozumienia, że postrzega Cię jako członka swojej rodziny. Jednocześnie pokazuje on w ten sposób, że Cię bardzo lubi. W ten sam sposób koty między sobą okazują sobie sympatię. Dla kociej mamy jest to ponadto sposób na wzmacnianie więzi pomiędzy nią a jej kociętami. Jeśli więc Twój pupil zachowuje się tak w stosunku do Ciebie, masz powody, by czuć się przez niego doceniony i uznany.

  • Jego ogon ma kształt pytajnika

„Kocham Cię” i to z wykrzyknikiem oznacza koci ogon, gdy jest wygięty w taki sposób, że przypomina pytajnik. Także ogon postawiony sztywno do góry oznacza sympatię i zaufanie.

  • „Ugniata ciasto”

Wiesz o czym mowa? Ruch przypominający ugniatanie ciasta jest u kota instynktowny i wziął się jeszcze z jego wczesnego dzieciństwa, kiedy ugniatanie brzucha matki stymulowało wydzielanie mleka z jej gruczołów mlecznych. Takie zachowanie u dorosłego kota oznacza, że czuje się on bezpiecznie, jest szczęśliwy i zadowolony ze swojego otoczenia. To niezaprzeczalnie największy i najbardziej niepodważalny dowód miłości, jaki Twój pupil może Ci dać.

  • Łasi Ci się do nóg

Także to, że kot nie może oderwać się od Twoich nóg, dowodzi, że jest do Ciebie przywiązany i darzy Cię ciepłym uczuciem. Pocieranie się o nogi człowieka znaczy w języku kota tyle, co „Ja jestem Twój, a Ty mój”.

Życzymy Tobie i Twojemu pupilowi, byście zawsze okazywali sobie wzajemnie szacunek i miłość oraz samych wspaniałych chwil wspólnego życia!

Najczęściej polecane