Chantilly-tiffany

Artykuł napisany przez Zespół redakcyjny zooplus
Portret kota chantilly-tiffany

Koty chantilly-tiffany uważane są za supermodeli w świecie kotów, choć oczywiście każdy mruczek jest piękny na swój własny, niepowtarzalny sposób. Czasami rasa ta zwana jest tiffany, co może wprowadzać w błąd, gdyż wcale nie jest identyczna z wyhodowanym w Wielkiej Brytanii tiffany. Ze względu na czekoladowe umaszczenie, często mówi się, że chantilly to kot dla miłośników tych słodkich łakoci. Wśród kocich koneserów, ich umaszczenie porównywane jest nawet do charakterystycznego zabarwienia tabliczki czekolady od pewnego amerykańskiego producenta.

Historia

Podobnie jak sam chantilly-tiffany, jego historia jest nieco tajemnicza. Istnieje wiele spekulacji na jej temat. Według niektórych źródeł pochodzi od kota birmańskiego lub perskiego, zgodnie z innymi powstał w wyniku skrzyżowania kota abisyńskiego i krótkowłosego kota hawana. Jeszcze inne mówią o mieszance angory, kota somalijskiego i hawany. Najprawdopodobniej więc w jego żyłach płynie w równych proporcjach krew kota hawana brown, nebelunga, abisyńskiego i somalijskiego. Jedyną pewną rzeczą jest to, że nie jest to długowłosy kot birmański, jak niektórzy twierdzą. Plotka ta ma swoje źródło w fakcie, że hodowca kotów chantilly-tiffany hodował również koty birmańskie. Małe kocięta nie przejawiały żadnych cech kotów birmańskich, więc tym bardziej zaskakujące jest to, jak to błędne przekonanie mogło się upowszechnić.

Chantilly po raz pierwszy został wyhodowany w 1969 roku, kiedy to podobno osiągnięto pierwsze sukcesy hodowlane. Jednak koty te prawdopodobnie istniały już wcześniej. Do 1967 roku uważane były bowiem za wymarłe. Chantilly-tiffany miał reputację kota dla wyższych sfer. Do dziś można zauważyć w nim cechy, wskazujące na poruszanie się w ekskluzywnych kręgach. Jest bowiem dumny, wymagający i wręcz majestatyczny z wyglądu – zupełnie jak koci arystokraci z filmów Disney’a.

Historia chantilly-tiffany rozpoczęła się od pary kotów nieznanego pochodzenia, charakteryzujących się złotymi oczami oraz długą, czekoladową sierścią. W 1967 roku nowojorska hodowczyni Jennie Robinson nabyła tę parę wraz z nieruchomością. Kot „Thomas“ miał wówczas około roku, a kotka „Shirley“ była co najmniej sześć miesięcy młodsza. Przypuszcza się, że pochodziły one z dwóch różnych miotów tych samych rodziców. W maju 1969 roku Shirley po raz pierwszy urodziła potomstwo kota Thomasa. Ponieważ wszystkie koty miały taką samą, czekoladowobrązową sierść, zdecydowano, aby hodowlę kontynuować. Na początku lat 70-tych ubiegłego wieku koty z tej linii zostały zarejestrowane przez amerykańskie stowarzyszenie ACA pod nazwą „Foreign Longhair“, z której na prośbę hodowców później zrezygnowano.

Hodowczyni Tracy Oraas kontynuowała hodowlę kotów chantilly aż do początku XXI wieku, ale potem z nieznanych powodów zniknęła ze sceny hodowlanej. W 2001 roku pozostała już jedynie garść hodowców tej rasy – jedna hodowla znajdowała się wówczas w Niemczech, jedna w Kanadzie i kilka w USA.

W 2003 roku istniała tylko jedna w Stanach Zjednoczonych. Należała ona do Anne Davenport-Parini i nazywała się „Amorino Cattery”. Pani Davenport-Parini była ostatnią znaną hodowczynią chantilly-tiffany w USA. Jej kot imieniem Nugget, nazywany również Little Tabby Dude lub w skrócie LTD, był ojcem wielu urodziwych kociąt chantilly-tiffany, zanim przeszedł na zasłużoną „emeryturę”.

Wygląd

Chantilly-tiffany należy do kotów półdługowłosych. Jego sierść jest niezwykle aksamitna, a jednocześnie gruba i bujna. Taka struktura sierści stanowi ważny element wyjątkowości rasy. Podszerstek jest natomiast bardzo słabo rozwinięty. Najczęstszym umaszczeniem w jego przypadku jest czekoladowy brąz – taki, w jakim występowały pierwsi przedstawiciele rasy. Później dodano również inne maści, takie jak fioletowo-lawendowa, niebieska, czerwona, beżowa i cynamonowo-brązowa. Wszystkie kolory sierści występują zarówno w wersji jednobarwnej, jak i w odmianie tabby, ale nie jest to klasyczny, powszechnie znany tabby. Ze względu na gen rufus, czekoladowobrązowe umaszczenie jest lekko rudawe.

Chantilly-tiffany to średniej wielkości kot o proporcjonalnej i muskularnej budowie. Przedstawiciele tej rasy mierzą od 40 do 50 centymetrów i ważą od 4 do 6 kilogramów – w zależności od płci. Uszy tych kotów są zaokrąglone na końcach, a porastająca je sierść tworzy niewielkie kępki. Ogon jest długi i bujny. Kocięta przychodzą na świat z ciemnym futrem. Ich poduszki łap są różowe. Chantilly-tiffany przypomina nieco kota niemieckiego długowłosego, niemiecką angorę lub persa w starszym typie.

Oczy kotów chantilly są owalne i zielone. Jednak, zgodnie ze wzorcem rasy, dąży się do uzyskania złotego lub bursztynowego koloru z efektem zielonej aureoli. Z upływem czasu kolor oczu staje się intensywniejszy, udowadniając, że koty mogą być coraz piękniejsze wraz z wiekiem. Nawiasem mówiąc, nie dotyczy to tylko oczu chantilly-tiffany, ale również całego ich wyglądu.

Chantilly-tiffany w ogrodzie © lukasbeno / stock.adobe.com

Charakter chantilly-tiffany

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że przedstawicielom danej rasy przypisuje się określone cechy charakteru, jednak każdy kot jest indywidualnością i może wykazywać cechy, których inny kot danej rasy nie przejawia.

Chantilly-tiffany uważany jest za czułego, a nawet opiekuńczego, ufnego, przyjaznego, zrównoważonego, delikatnego i ciekawskiego, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. To wyjaśnia jego popularność wśród swoich ludzkich współlokatorów. Koty tej rasy zazwyczaj wybierają sobie jednego lub dwóch członków rodziny, z którymi tworzą szczególnie silną więź. Poza tym, przypisuje się im wyjątkową inteligencję – bardzo lubią bawić się, w tym interaktywnymi zabawkami, ze swoim opiekunem.

Są umiarkowanie aktywne, można umieścić je gdzieś po środku między żywotnością a potrzebą odpoczynku, z niewielką tendencją w kierunku aktywności. W stosunku do obcych chantilly-tiffany jest raczej powściągliwy i podchodzi do nich z rezerwą. Bywa także zazdrosny, na przykład, jeśli obawia się utraty niepodzielnej uwagi członków swojej ludzkiej rodziny. W końcu chantilly uwielbia być w centrum zainteresowania, do tego stopnia, że nie zaleca się trzymania go z drugim kotem, który stanowiłby dla niego „konkurencję”. Może wówczas dojść do scen zazdrości.

Jeśli więc zastanawiasz się na zakupem chantilly-tiffany, przemyśl, czy Twój styl życia pozwoli Ci na spełnienie potrzeb tego małego tygrysa. Bardzo ważne jest bowiem codzienne spędzanie z nim czasu na zabawie i pieszczotach. Lubi on zabawki takie jak na przykład wędka. Możesz także rzucić wyzwanie jego inteligencji, wykorzystując zabawki na inteligencję. Twój pupil z pewnością to doceni i będzie Ci wdzięczny za wszelkie wspólne aktywności. Koty te lubią również wokalizować i cieszą się, gdy ich głos spotka się z odpowiedzią ze strony człowieka. Ich język różni się jednak od języka innych mruczków – komunikują się miękkim, melodyjnym „ćwierkaniem”.

Zdrowie i pielęgnacja

Ze względu na dłuższą i bujną sierść, pielęgnacja chantilly-tiffany jest nieco bardziej czasochłonna niż w przypadku innych kotów, ale warto pamiętać, że regularne szczotkowanie oznacza wspólnie spędzony czas i sprzyja budowaniu więzi.

Bardzo ważne jest zachowanie spokoju podczas interakcji z kotem, na przykład w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych. Twój spokój bowiem udziela się Twojemu podopiecznemu i działa na niego kojąco, co ma z kolei pozytywny wpływ na Ciebie. W miarę możliwości zaleca się codzienne czesanie chantilly szczotką dla kotów. Nie tylko dlatego, że dzięki temu wspierasz łączące was relacje, ale również z czysto prozaicznych powodów – w ten sposób usuwasz martwe włosy, które w przeciwnym razie zdobiłyby Twój dywan lub kanapę. Poza tym, w ten sposób chronisz piękną szatę kota przed plątaniem się i kołtunami, co sprawia, że dłużej wygląda na zadbaną – a dobra kondycja sierści podkreśla reputację chantilly-tiffany jako supermodela wśród kotów rasowych.

Ważna uwaga dla alergików: W przypadku osób, które cierpią na jej umiarkowaną postać, rasa ta może być godna polecenia, ponieważ nie linieje silnie.

Jeśli chodzi o higienę zębów, zaleca się codzienne ich czyszczenie, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia przyzębia. Jeśli nie masz czasu, aby robić to każdego dnia, wystarczające może być także cotygodniowe ich szczotkowanie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym czy innym względzie, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Brzegi pięknych oczu chantilly należy przecierać miękką wilgotną szmatką lub bawełnianą ściereczką. Zwróć uwagę, aby do każdego oka używać innej części szmatki, aby uniknąć przeniesienia bakterii z jednego oka na drugie.

Regularnego czyszczenia wymagają również uszy – do tego celu można także użyć miękkiej wilgotnej ściereczki. Wykluczone są natomiast patyczki kosmetyczne czy inne tego typu produkty, ponieważ istnieje ryzyko, że zanieczyszczenia dostaną się zbyt głęboko do kanału słuchowego, a tego właśnie chcemy uniknąć. Uszy najlepiej po prostu delikatnie czyścić, wycierając je od wewnątrz do zewnątrz. Oczywiście użyta do tego celu tkanina nie powinna być zbyt mokra, aby do uszu kota nie dostała się woda. Przy odrobinie ostrożności nie będzie to jednak trudne.

Czarny chantilly tiffany w mieszkaniu © Evdoha / stock.adobe.com

Żywienie chantilly-tiffany

Dieta kota powinna być zawsze dostosowana do rasy oraz do jego indywidualnych potrzeb, a także wieku i stanu odżywienia. Koty z nadwagą powinny otrzymywać specjalną dietetyczną karmę, podobnie jak koty cierpiące na cukrzycę czy problemy z nerkami.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na karmę suchą czy mokrą, wybieraj taką o najwyższej jakości, która pokryje zapotrzebowanie kota na niezbędne substancje odżywcze, witaminy i minerały. Tylko w ten sposób zagwarantujesz swojemu pupilowi zdrowie i kondycję. Odpowiednia dieta ma również duży wpływ na samopoczucie kota.

Do wyboru jest kilka metod karmienia, wśród których dużą popularnością cieszą się posiłki domowe oraz barfowanie (biologicznie odpowiednia surowa dieta). Przed podjęciem decyzji dotyczącej sposobu żywienia, w każdym przypadku należy dokładnie zapoznać się z jego zasadami i poznać wymagania żywieniowa kota, aby zapobiec ewentualnym niedoborom składników odżywczych.

Wybór hodowcy

Chantilly-tiffany jest obecnie uważany za bliskiego wyginięcia.

Niewielka garstka pozostałych hodowców tej rasy, wśród których znajduje się kilku bardzo zaangażowanych osób w USA, walczą zacięcie o przetrwanie rasy. Mają nadzieję na otrzymanie wsparcia hodowców kotów, od których wywodzi się chantilly-tiffany. Ich celem jest również rozwiązanie zagadki dokładnego pochodzenia rasy.

Jeśli chcesz przyczynić się do jej zachowania, pierwszym krokiem może być skorzystanie z mediów społecznościowych lub specjalistycznych (amerykańskich) magazynów o kotach, w których można znaleźć dane kontaktowe hodowców i skontaktować się z nimi. Ponieważ celem tych hodowców jest zachowanie rasy i temu poświęcili swoje życie zawodowe, doceniają oni każdą formę moralnego i lub faktycznego wsparcia. Po spełnieniu pewnych wymogów, zasadniczo możliwe jest sprowadzenie chantilly-tiffany z USA.

Alternatywę może także stanowić jedna z innych wspaniałych ras spokrewnionych z chantilly. Warto także odwiedzić pobliskie schroniska dla zwierząt, gdzie na nowy dom czeka wiele mieszańców – niewykluczone, że znajdzie się wśród nich również taki, który skradnie Twoje serce.


Zespół redakcyjny zooplus
zooplus Redaktion

Zespół redakcyjny zooplus tworzą eksperci i redaktorzy z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie hodowli zwierząt: Florian, Luisa ze swoim białym owczarkiem szwajcarskim Elyosem oraz Franziska ze swoim maltańczykiem Emmy i koniem Rubi. Wraz z dużą siecią ekspertów ds. zwierząt pracują nad tym, aby Magazyn zooplus był zaufanym źródłem informacji dla wszystkich opiekunów i miłośników zwierząt. Celem zespołu jest dostarczanie ekscytującej wiedzy o zwierzętach oraz istotnych informacji na temat właściwej opieki nad nimi.


Najczęściej polecane