Szkocki zwisłouchy (Scottish Fold)

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
kot szkocki zwisłouchy

Cechą charakterystyczną szkockiego zwisłouchego są jego zwisające uszy.

W mediach społecznościowych i reklamach spotykamy obecnie coraz więcej kotów ze zwisającymi uszami – są to przedstawiciele rasy szkocki zwisłouchy, a ich angielska nazwa brzmi Scottish Fold. Kształt ich uszu jest efektem wady genetycznej, która odpowiedzialna jest za poważne uszkodzenia chrząstek i kości w całym organizmie zwierzęcia. W Niemczech na przykład ich hodowla uznawana jest za znęcanie się nad zwierzętami i w związku z tym jest zabroniona.

Wygląd: Kiedy uszy szkockiego zwisłouchego stają się zwisające?

Najbardziej rzucającą się w oczy cechą szkockiego kota zwisłouchego są jego małe, zagięte ku przodowi uszka. Kocięta rodzą się z normalnymi uszami, a wiszące uszy zaczynają wykształcać się w formie docelowej w okolicach czwartego tygodnia życia.

Za „słodki” wygląd kota odpowiedzialna jest wada genetyczna

Przyczyną tej anomalii jest dziedziczna choroba chrząstek i kości. Ponieważ uszkodzona tkanka chrzęstna nie jest w stanie utrzymać ciężaru małżowin usznych, przechylają się one ku przodowi.

Okrągła głowa kota tej rasy, jego szeroki nos i duże oczy sprawiają, że z wyglądu przypomina szmacianą lalkę, a jego oklapnięte uszy potęgują jeszcze ten nieco infantylny wygląd. Nic dziwnego więc, że koty te uważane są za wyjątkowo urocze i często wykorzystywane są w celach reklamowych.

Budowa i umaszczenie szkockiego zwisłouchego

Koty tej rasy to średniej wielkości zwierzęta o krępej budowie ciała, mocnych nogach i małym, grubym ogonie. Waga kotek waha się pomiędzy dwoma i czterema kilogramami; natomiast koty ważą cztery do pięciu kilogramów.

Sierść szkockiego zwisłouchego jest gruba, puszysta o średniej długości.

Hodowcy kotów tej rasy dopuszczają niemal wszystkie kolory i odmiany sierści, z wyjątkiem czekoladowego, lawendowego oraz syjamskiego.

kot szkocki zwisłouchy kocię

Charakter: Czy szkocki zwisłouchy to pieszczoch?

Koty szkockie zwisłouche cechuje spokojne usposobienie – to również bardzo ciche koty, które nie wydają praktycznie żadnych odgłosów. Są przyjazne, inteligentne i towarzyskie.

Mówi się, że potrafią dokładnie zarejestrować nastrój „swoich” ludzi i reagują na niego – zapraszają do zabawy lub przychodzą się przytulić.

Nie lubią hałasu, zgiełku i zamieszania. Ruszają się też niechętnie, zwłaszcza te w starszym wieku. Niechęć do ruchu nie wynika jednak z ich flegmatycznego charakteru, ale z tego, że przedstawiciele tej rasy kotów często cierpią z powodu bólów całego ciała.

Wada genetyczna

Dlaczego hodowla szkockiego zwisłouchego jest uznawana za znęcanie się nad zwierzętami?

Swoje zwisające uszy koty tej rasy zawdzięczają osteochondrodysplazji, w skrócie OCD – nieuleczalnej chorobie genetycznej, prowadzącej do bolesnych deformacji chrząstek i kości.

Na zewnątrz, uszkodzenia chrzęstno-kostne manifestują się w postaci zwisających uszu. W rzeczywistości jednak dolegliwościami objęty jest cały organizm kota. Stawy są obrzęknięte i bolesne, powodując sztywność chodu i kulawiznę.

Czy szkocki zwisłouchy odczuwa ból?

Do wrodzonych defektów często dochodzi jeszcze zwyrodnieniowe zapalenie stawów. Nietrudno wyobrazić sobie, że bieganie i skakanie staje się dla kotów torturą. Dlatego też zwierzęta te unikają niepotrzebnych ruchów, a czasem nawet reagują agresywnie na dotyk.

Poza tym uszy stanową dla kotów ważne narzędzie komunikacji, a mając załamane uszy, komunikacja z innymi przedstawicielami gatunku możliwa jest tylko w ograniczonym zakresie.

Z tych powodów eksperci zakwalifikowali hodowlę szkockiego zwisłouchego jako znęcanie się nad zwierzętami i w niektórych krajach, na przykład u naszych zachodnich sąsiadów, jest ona zabroniona. Zgodnie z wyrokiem Bawarskiego Sądu Administracyjnego w Ansbach, często praktykowane krzyżowanie z kotami brytyjskimi krótkowłosymi jest również niedozwolone.

Definicja hodowli będącej znęcaniem się nad zwierzętami

„Terminem tym określa się hodowlę zwierząt, w której tolerowane lub promowane jest rozwijanie cech wiążących się z bólem, cierpieniem, krzywdą lub zaburzeniami zachowań”.

Jak długo żyje szkocki zwisłouchy?

Przy odpowiedniej pielęgnacji, opiece weterynaryjnej i prawidłowym, dostosowanym do potrzeb odżywianiu, scottish fold może dożyć nawet 15 lat.

Wysokie wymagania względem mieszkania

Ze względu na problemy zdrowotne, opiekunowie szkockiego zwisłouchego powinni przygotować się na częste wizyty u lekarza weterynarii. Niektórzy przedstawiciele tej rasy wymagają podawania środków przeciwbólowych przez całe życie.

Ich specjalne wymagania należy uwzględnić również przy urządzaniu mieszkania. Nie ma sensu inwestować w wysokie drapaki – lepszym rozwiązaniem będą drapaki dla seniorów, które są niższe i dzięki temu łatwiej się na niego wdrapać.

Poza tym, zorganizujmy naszemu podopiecznemu miękkie, wygodne legowisko, które będzie jego miejscem odosobnienia.

kot szkocki zwisłouchy na drapaku

Koty bardzo cenią sobie czystą przestrzeń wokół siebie i przywiązują dużą wagę do czystości swojej toalety. Szkocki zwisłouchy jest w tym względzie szczególnie wymagający, dlatego należy regularnie czyścić jego kuwetę, która powinna być przestronna i posiadać niski próg, aby ułatwić kotu wejście do niej.

Ważne: Regularna pielęgnacja uszu

Stosunkowo niewymagająca jest pielęgnacja sierści szkockiego zwisłouchego – wystarczy ją od czasu do czasu przeczesać szczotką.

Oczy natomiast należy kontrolować codziennie i jeśli są zabrudzone delikatnie usunąć zanieczyszczenia za pomocą bezpyłowej bawełnianej chusteczki i płynu do czyszczenia uszu przepisanego przez lekarza weterynarii.

Pochodzenie i hodowla szkockiego zwisłouchego

Rasa ta ma swoje początki w Wielkiej Brytanii. Na początku lat sześćdziesiątych XX wieku pewien pasterz pracujący w jednym ze szkockich gospodarstw znalazł przypadkiem kota o oklapniętych uszkach.

Kotka, która otrzymała imię Susie, wkrótce okociła się, a na świat przyszły kocięta z oklapniętymi uszkami. Ów pasterz postanowił skrzyżować Susie z samcem rasy brytyjski krótkowłosy, co zaskutkowało kolejnym miotem „zwisłouchych” kociąt. Tak zaczęła się hodowla rasy szkockie zwisłouche.

Przez wielu hodowców i wiele organizacji, w tym Międzynarodową Federację Felinologiczną (FIFe), rasa nie została nigdy uznana z powodu tendencji do genetycznych chorób i zwyrodnień.

Spokrewnione rasy

Obok krótkowłosego szkockiego zwisłouchego, istnieje jeszcze highland fold, zwany również coupari, będący inną odmianą rasy, posiadającą półdługą sierść.

Chcesz kupić szkockiego zwisłouchego? Nie rób tego!

Jak już wspomnieliśmy, ze względu na poważne problemy zdrowotne, hodowla tych kotów jest w wielu krajach zabroniona. Niemniej jednak można je bez problemu znaleźć na różnych portalach ogłoszeniowych.

Ile kosztuje szkocki zwisłouchy?

Zakup kota tej rasy to koszt rzędu 1500 – 4000 zł.

Nawet jeśli koty te wyglądają niezwykle uroczo, pamiętajmy, że stymulując popyt na nie, przyczyniamy się do ich cierpienia. Ze względów etycznych należy więc zrezygnować z zakupu kota tej rasy, czy to od hodowcy, czy od osoby prywatnej.

Warto odwiedzić pobliskie schronisko – może akurat będzie tam czekał na nas szkocki zwisłouchy? Do schronisk coraz częściej trafiają bowiem zwierzęta rasowe, które wydawane są nowym opiekunom za symboliczną opłatą.

Podsumowanie: Nie wspierajmy znęcania się nad zwierzętami

Za sprawą swojego uroczego wyglądu, scottish fold stał się modną rasą. Jednak jego wiszące uszy są wynikiem choroby genetycznej, wiążącej się z dużym cierpieniem. Dlatego nie powinnyśmy wspierać jego hodowli.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane