Szkocki zwisłouchy (Scottish Fold)

kot szkocki zwisłouchy

W przypadku tej rasy kota uwagę zwracają przede wszystkim jego wiszące uszy. Na pierwszy rzut oka kot rasy szkocki zwisłouchy może się wobec tego wydawać przestraszony. Tak naprawdę jednak jego zwisające uszy są efektem występowania genu dominującego odpowiedzialnego za tę cechę. Zagięte w pół uszka oraz idealnie okrągła głowa kota szkockiego zwisłouchego sprawiają, że wygląda on wręcz trochę niewiarygodnie, jak pluszowa zabawka. Pochodząca oryginalnie ze Szkocji rasa kota ze względu na swój spokojny i przyjacielski charakter uchodzi za rasę doskonałą do domu zamieszkiwanego przez dzieci.

Wygląd

Najbardziej rzucającą się w oczy cechą szkockiego kota zwisłouchego są jego małe, zagięte ku przodowi uszka. Przez nie jego głowa wydaje się być jeszcze bardziej okrągła i przypomina głowę szmacianej lalki. Wiszące uszy zaczynają wykształcać się w formie docelowej w okolicach trzeciego bądź czwartego miesiąca życia kotka. U innych kotów w tym czasie chrząstki w uszach twardnieją i uszy zaczynają wyraźnie ostawać pionowo od głowy. Taki rozwój uszu u kotów rasy szkocki zwisłouchy nie zachodzi. Scottish foldy posiadają szerokie noski. Długość ich ogonów odpowiada długości korpusu tych zwierząt, sierść jest puchata i gęsta. Obok szkockich zwisłouchych o średniej długości sierści spotkać można obecnie także tak zwane highland foldy o nieco dłuższej sierści, powstałe w wyniku krzyżowania z długowłosymi kotami brytyjskimi. W przypadku kota szkockiego zwisłouchego dopuszcza się niemal wszystkie warianty umaszczeń, z wyjątkiem czekoladowego, lawendowego oraz syjamskiego. Samce tej rasy ważą zwykle od 4 do 5 kg, samice są nieco mniejsze i osiągają między 2 a 4 kg wagi.

kot szkocki zwisłouchy kocię

Charakter

Koty szkockie zwisłouche cechuje raczej spokojne usposobienie – to również bardzo ciche koty, które nie wydają praktycznie żadnych odgłosów. Tak więc, w ich przypadku uroczy wygląd odpowiada ich potulnemu charakterowi. Koty tej rasy chętnie się bawią, choć z rozkoszą zażyją też słodkiej drzemki na kolanach opiekuna i połaszą się wylewnie, miękko przy tym mrucząc. Miauczą rzadko i bardzo cichutko, same bardzo nie lubią dużego hałasu, zamieszania i krzyków. To inteligentne i czujne koty. Uchodzą za bardzo cierpliwe, co czyni je doskonałymi zwierzakami domowymi w domu z dziećmi. Często są również na tyle elastyczne, że dostosują się bez konsekwencji dla nich do różnych sytuacji, mogą na przykład zostawać w domu same na długi czas.

zwirek Tigerino

Historia

Na początku lat 60’ XX wieku pewien pasterz pracujący w jednym ze szkockich gospodarstw znalazł przypadkiem kota o oklapniętych uszkach. Kotka, która otrzymała imię Susie, wkrótce okociła się. Na świat przyszły kocięta… z oklapniętymi uszkami. Jakiś czas później ów pasterz postanowił skrzyżować Susie z samcem rasy brytyjski krótkowłosy, co zaskutkowało kolejnym miotem „zwisłouchych” kociąt. Tak zaczęła się hodowla rasy szkockie zwisłouche. W późniejszym czasie odkryto, co jest przyczyną takiej deformacji uszu – jest za to odpowiedzialny gen dominujący. Wystarczy, że jedno z rodziców będzie posiadało gen, a na pewno zostanie on przekazany kociętom. Ponieważ krzyżowanie dwóch kotów zwisłouchych powodowało u kociąt poważne problemy z kośćmi, dziś szkockie foldy krzyżuje się wyłącznie z brytyjczykami. Defekty chrzęści i kości nie dotykały wyłącznie uszu, ale prowadziły do mocnych bólów stawów i kości, wywoływanych najczęściej chorobą nazwaną osteochondrodysplazją. Przez wielu hodowców i wiele organizacji, w tym FIFe, rasa nie została nigdy uznana z powodu tendencji do genetycznych chorób i zwyrodnień.

Pielęgnacja i utrzymanie

Koty szkockie zwisłouche bardzo cenią sobie czystą przestrzeń wokół siebie. Ich kuwety powinny być codziennie, nawet kilka razy dziennie, czyszczone ze zbrylonego moczu i stolca, a raz w tygodniu czyszczone w całości. Jeśli masz możliwość przygotować dla kota zabezpieczony balkon, skorzystaj z niej! Scottish fold będzie Ci za to bardzo wdzięczny. Wprawdzie koty tej rasy śmiało można trzymać w mieszkaniu, jako koty niewychodzące, jednak każdy kot na pewno ucieszy się z możliwości wyjścia na powietrze, by poczuć lekki powiew wiatru na pyszczku. W ogólnie niezmiernie ważne jest, by koty niewychodzące miały odpowiednio dużo ruchu i możliwości, by zająć się zabawom. Różnorodność zapewnisz im dzięki zabawkom dla kotów, zwłaszcza zabawkom na inteligencję. W domu, w którym mieszka kot, nie może zabraknąć stabilnego drapaka o wielu platformach, z których kot mógłby obserwować otoczenie. Choć koty szkockie zwisłouche kochają towarzystwo człowieka, nie powinno zabraknąć im również odosobnionego miejsca do drzemki i odpoczynku.

Zdecydowanie wystarczy przeczesać średniej długości sierść kota szkockiego zwisłouchego raz w tygodniu zgrzebłem lub miękką szczotką. Sierść Highland folda natomiast wymaga nieco więcej pielęgnacji. Aby zapobiec kołtunieniu się sierści u kota tej rasy, dokładnie wyczesuj ją co najmniej dwa razy w tygodniu. W przypadku kotów wychodzących konieczne jest regularne sprawdzanie sierści i skóry pod kątem obecności pasożytów oraz zadrapań i zabrudzeń. Raz na czas sprawdzaj także stan uszu szkockiego zwisłouchego i w razie konieczności wyczyść je delikatnie wacikiem.

Jak długo żyje kot szkocki zwisłouchy?

Przy odpowiedniej pielęgnacji i prawidłowym, odpowiednio dostosowanym do potrzeb odżywianiu kot rasy szkocki zwisłouchy może dożyć 15 lat.

kot scottish fold

Odżywianie kota szkockiego zwisłouchego

Koty szkockie zwisłouche nie stawiają jakichś nadzwyczajnych wymagań względem swojego pożywienia. Podstawą ich diety może być pełnowartościowa karma sucha oraz karma mokra dla kota. Ważne, by karmy zawierały w składzie dużo mięsa. Zboża oraz produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego w karmach dla kotów powinny być zawarte w bardzo niewielkich ilościach, bądź najlepiej wcale. Jakich konkretnie składników odżywczych potrzebuje Twój kot, zależy od jego warunków życia i kondycji fizycznej, oraz kilku innych czynników. Przykładowo, kociak będzie potrzebował więcej kalorii niż kot starszy. W kwestii dostosowywania pożywienia znaczącą rolę odgrywają także przebyte przez kota zabiegi (na przykład kastracja) oraz jego stan zdrowia. Najlepiej skontaktuj się z zaufanym weterynarzem – on pomoże Ci ustalić najlepszą dietę dla Twojego kota.

Kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej. Zachęcaj go do picia jak największej ilości wody, ponieważ w przeciwnym razie zwierzęta te mogą mieć problemy z nerkami. Nigdy nie podawaj kotu zwykłego mleka, koty nie tolerują laktozy! Spożycie mleka przez kota może wywołać u niego poważne problemy trawienne. Sporadycznie możesz podawać kotu specjalne mleko dla kota, nie powinno ono jednak w żadnym wypadku stanowić zamiennika dla świeżej wody, tylko być traktowane jako dodatkowa przekąska.

Najczęściej polecane
8 min

Ragdoll

Niezwykłe umaszczenie typu point i błyszczące niebieskie oczy… To cechy charakterystyczne uroczego Ragdolla. Dowiedz się o nim więcej!