Kot Mekong Bobtail

kot mekong bobtail

Typowy Mekong Bobtail: Przycięty ogon i oznaczenie punktowe.

Kot Mekong Bobtail to stosunkowo rzadka rasa kotów, pochodząca z Azji. Typowy dla Mekong Bobtaila jest krótki przycięty ogon i tak zwany wzór „point”.

Wygląd kota Mekong Bobtail

Gdyby nie krótki ogon, kota Mekong Bobtail można by łatwo pomylić z kotem syjamskim. Obie rasy są krótkowłose i mają jasną sierść ze wzorem punktowym.

Koty Mekong Bobtail ważą średnio od 3,6 do 4,5 kilograma, a więc należą do kotów średniej wielkości. Ich budowa ciała jest muskularna, ale mimo to smukła i elegancka. Nogi mają średniej długości.

Typowy Mekong Bobtail: Przycięty ogon

Charakterystyczny dla tej rzadkiej rasy kotów jest krótki, zagięty ogon. Zgodnie ze wzorcem stowarzyszenia hodowców kotów „World Cat Federation” ogon musi mieć co najmniej trzy kręgi. Jego długość nie może jednak przekraczać jednej czwartej długości ciała.

Sierść z punktowym znakiem

Sierść kota Mekong Bobtail jest krótka, błyszcząca i z niewielką ilością podszerstka. Koty Mekong Bobtail można również rozpoznać po charakterystycznym kolorze sierści z typowym wzorem punktowym.

Co oznacza oznaczenie punktowe? Koty typu point mają jasną sierść. Pysk, uszy, nogi i ogon są ciemniejszego koloru.

Za tę uderzającą kombinację kolorów odpowiedzialne jest dziedziczne zaburzenie metabolizmu: W tym przypadku enzym tyrozynaza, który jest niezbędny do produkcji melaniny, działa tylko w niższych temperaturach. Do przyciemnienia sierści potrzebna jest jednak melanina.

W przypadku kotów point, ciemne zabarwienie działa tylko na chłodniejsze, zewnętrzne części ciała, czyli „punkty” (points). W środkowej części, gdzie ciało jest cieplejsze, sierść pozostaje jasna (albinizm częściowy). Tuż po urodzeniu kocięta są całkowicie białe, ponieważ w łonie matki jest tak ciepło, że nie wytwarza się melanina.

Koty syjamskie, koty birmańskiekoty tajskie, ragdolle i balijskie również należą do ras kotów ze wzorcem punktowym.

Duże owalne oczy Mekong Bobtaila błyszczą intensywnym niebieskim kolorem. Jest to kolejna cecha wspólna z innymi kotami punktowymi, takimi jak koty syjamskie.

Charakter: Żywiołowy i figlarny

Koty tej rasy są opisywane jako żywiołowe, ciekawskie i figlarne. Te inteligentne zwierzęta potrzebują jednak dużo uwagi i odpowiedniej aktywności. Jeśli się im nudzi, mogą sporo miauczeć. Podobnie jak koty syjamskie, Mekong Bobtail są stosunkowo „gadatliwe”.

Dlatego zdecydowanie należy wygospodarować czas na regularne sesje zabaw i zapewnić kociakom ciekawe możliwości drapania i wspinania się. Może uda Ci się zainteresować koty rasy Mekong Bobtail metodą klikerową.

Dzięki interaktywnym zabawkom można również zapewnić tym zwinnym egzotykom zajęcie w pojedynkę na jakiś czas.

kocię rasy mekong bobtail
Koty rasy Mekong Bobtail są bardzo figlarne.

Kot Mekong Bobtail: Łatwa pielęgnacja i niewielkie wymagania

Koty te są uważane za stosunkowo łatwe w pielęgnacji i nie stawiają swoim opiekunom szczególnie wysokich wymagań. Ponieważ jest to rasa krótkowłosa, wystarczy od czasu do czasu wyszczotkować sierść – zwłaszcza wiosną i jesienią, kiedy zbliża się czas linienia.

Oczywiście również w przypadku kota Mekong Bobtail należy zwrócić uwagę na takie podstawowe rzeczy, jak wysokiej jakości karma i odpowiednie kuwety, aby czuł się u Ciebie komfortowo.

Koty Mekong Bobtail mogą być trzymane jako zwierzęta wychodzące, ale czują się również komfortowo w mieszkaniu. Idealny jest balkon z siatką lub zabezpieczony ogród.

Towarzyskie koty rodzinne

Dzięki swojej przyjaznej i czułej naturze, Mekong Bobtail jest doskonałym kotem rodzinnym. Mówi się, że szczególnie dobrze dogaduje się z dziećmi.

Te domowe tygrysy z zadartym ogonem są towarzyskie i dlatego w miarę możliwości powinny zamieszkać z Tobą jako para. Powinny także dobrze dogadywać się z innymi zwierzętami domowymi.

Wysoka oczekiwana długość życia pomimo ograniczeń

Niektóre choroby dziedziczne występują szczególnie często u kotów Mekong Bobtail. Należą do nich na przykład choroby oczu, takie jak drżenie oczu lub łzawienie. Dlatego też należy regularnie sprawdzać stan oczu kota Mekong Bobtail i w razie jakichkolwiek zmian niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Przedstawiciele tej rasy kotów są również podatni na guzy sutka i inne nowotwory. Nierzadkie są również choroby dróg moczowych i układu pokarmowego.

Również fakt, że koty Mekong Bobtail mają bardzo krótki i zagięty ogon, może prowadzić do problemów zdrowotnych. Koty potrzebują swoich ogonów, aby utrzymać równowagę podczas wspinaczki. Ponadto ogon jest ważnym środkiem komunikacji. Koty, którym brakuje ogona, mają utrudnioną komunikację.

Rasy bezogoniaste, takie jak koty manx, mają poważne uszkodzenia kręgosłupa i są klasyfikowane jako rasy torturowane. Eksperci uważają, że jest możliwe, iż koty Mekong Bobtail z przyciętymi ogonami również cierpią na problemy z kręgosłupem.

Pomimo tych ograniczeń, średnia długość życia kota Mekong Bobtail jest dość wysoka – wynosi od 15 do 18 lat.

Lepiej nie kupować kota Mekong Bobtail

W Polsce koty Mekong Bobtail są niezwykle rzadkie i dlatego trudne do zdobycia. Hodowców najszybciej można znaleźć w Rosji.

Nawet jeśli ta rasa spodoba Ci się ze względu na swoje urocze cechy charakteru, należy powstrzymać się od zakupu. Swoim kupnem wspierasz planową hodowlę kotów z poważnymi ograniczeniami zdrowotnymi. Być może znajdziesz to, czego szukasz w schronisku – od czasu do czasu zdarza się, że do schronisk również trafiają koty rasowe.

W każdym razie obowiązuje następująca zasada: Trzymaj się z daleka od hodowców, którzy oferują kocięta z przyciętymi ogonami na portalach ogłoszeniowych! Z reguły są to pozbawieni skrupułów „rozmnażacze”, którym zależy wyłącznie na szybkim zysku. W większości przypadków zwierzęta nie są trzymane w sposób odpowiedni dla danego gatunku, nie mają odpowiednich dokumentów, nie są szczepione ani odrobaczane.

Pochodzenie: Z Tajlandii do Rosji

Koty Mekong Bobtail wywodzą się z Tajlandii. Uważa się, że wywodzą się one od kotów syjamskich. Rasa ta zawdzięcza swoją nazwę rzece Mekong, która przepływa również przez Tajlandię. Czasami rasa ta w krajach anglojęzycznych nazywana jest również „Thai tailless”.

Ta niezwykła rasa kotów jest stosunkowo szeroko rozpowszechniona w Azji. Mekong Bobtail ma również swoje grono wielbicieli w Rosji, co wynika z ciekawej historii: W XIX wieku król Syjamu (obecnie Tajlandia) podarował około 200 kociąt rosyjskiemu carowi Mikołajowi II. Większość z nich miała krótki ogon. Do dziś rasa ta jest hodowana głównie w Rosji.

Podsumowanie: Urocza rasa kotów

Koty Mekong Bobtail to niezwykle sympatyczne zwierzęta: Inteligentne, czułe i szczególnie dobrze nadające się dla rodzin z dziećmi. Rasa ta ma wygórowaną cenę wyznaczoną przez swoją rzadkość – i może to całkiem dobrze, ponieważ przedstawiciele tej rasy kotów są podatni na różne problemy zdrowotne.

Najczęściej polecane