Jak obliczyć wiek kota?

jak obliczyć wiek kota

Wiek kota

Wiek psa można obliczyć łatwo: Jeden rok życia psa równa się mniej więcej siedmiu ludzkim latom, przy czym należy uwzględnić jeszcze rasę i wagę psa. Jak oblicza się wiek kota? I jak długo koty żyją? Od którego roku życia kot może być uważany za seniora?

Jak długo żyją koty?

Długość życia kotów zależna jest od wielu czynników. Istotną rolę odgrywają tutaj na przykład otoczenie, pielęgnacja czy przebyte choroby. Odpowiednia dieta oraz regularne kontrole u weterynarza są podstawą do długiego i szczęśliwego życia kota. Do dobrej kondycji kota przyczyniają się także bezpieczne dla niego otoczenie oraz regularna aktywność fizyczna i intelektualna.

kot śpi

Przeciętnie koty osiągają wiek od 10 do 15 lat, przy czym koty wychodzące statystycznie żyją krócej niż typowe koty kanapowe. Koty wychodzące narażone są na więcej niebezpieczeństw i częściej odnoszą obrażenia i zarażają się chorobami.

Za seniorów uchodzą koty powyżej 10 roku życia. W tym wieku stają się widoczne pierwsze zmiany na sierści zwierzęcia. Poza tym starsze koty stają się przeważnie spokojniejsze i więcej śpią. Rozwijają także nierzadko specjalne potrzeby, na przykład względem odżywiania — potrzebują specjalnego pokarmu dla kotów seniorów, łatwiejszego do przeżucia i specjalnie dopasowanego do ich niższego zapotrzebowania energetycznego.

etapy życia kota

Przeliczanie lat ludzkich na kocie

Przebieg lat kocich w porównaniu do ludzkich nie jest linearny. W ciągu pierwszych dwóch lat życia koty rozwijają się bardzo intensywnie. Dwa ludzkie lata w przeliczeniu na kocie to mniej więcej 24 lata. Kot osiąga wtedy dojrzałość, a krzywa wieku staje się nieco bardziej linearna — ludzki rok odpowiada mniej więcej czterem do pięciu kocim. Kot żyjący 10 ludzkich lat ma więc na kocie około 56 lat.

Naturalnie przeliczyć wiek kota można jedynie orientacyjnie. Niektóre koty poza tym nawet w zaawansowanym wieku zachowują się jak kocięta, podczas gdy inne młode koty mogą wydawać się nieco ociężałe czy flegmatyczne.

W tabeli poniżej znajdziesz orientacyjny wiek kota w odniesieniu do ludzkich lat.

Ludzkie lata
Wiek na kocie
1 miesiąc 6 miesięcy
2—3 miesiące 2—5 lat
4 miesiące 6—8 lat
6 miesięcy 10 lat
7 miesięcy 12 lat
12 miesięcy 15—16 lat
18 miesięcy 20—21 lat
2 lata 24 lata
3 lata 28 lat
4 lata 32 lata
5 lat 36 lat
6 lat 40 lat
7 lat 44 lata
8 lat 48 lat
9 lat 52 lata
10 lat 56 lat
11 lat 61 lat
12 lat 64 lata
13 lat 68 lat
14 lat 72 lata
15 lat 76 lat
16 lat 80 lat
17 lat 84 lata
18 lat 88 lat
19 lat 92 lata
20 lat 96 lat
Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?