Wygląd: Duże koty o średniej długości sierści
Duże, masywne ragdolle, z szeroką klatką piersiową, muskularną budową ciała i silnym charakterem, wyróżniają się przede wszystkim swoim miękkim, jedwabistym w dotyku futrem, z małą ilością przylegającego do ciała podszerstka. Ragdolle wyglądem przypominają przytulanki, który to efekt potęguje często występujący u nich charakterystyczny kołnierz.
Głowa jest średnio duża i przechodzi od kształtu klinu do zaokrąglenia, oczy są szeroko rozstawione. Tylne łapy są odrobinę dłuższe niż przednie, co sprawia, że linia grzbietu jest lekko spadzista. Ich znakiem rozpoznawczym są błyszczące, niebieskie oczy.
Ragdoll należy do przedstawicieli dużych kotów. Jest to kot średniej wielkości, waga samic dochodzi do 6,5 kilogramów, natomiast samców do 9,5 kilogramów. Osobnik mierzący w kłębie do 40 cm osiąga długość około 1,20 metra, mierząc od nosa po koniec ogona.
Kiedy uznajemy ragdolla za dorosłego? To pytanie pada często, ponieważ w porównaniu do kotów innych ras, ragdoll potrzebuje więcej czasu, aby uzyskać swój docelowy wzrost. Przyjmuje się, że przedstawiciele tej rasy przestają rosnąć w wieku około trzech do czterech lat.
Warianty umaszczenia ragdolli
Podobnie jak koty syjamskie, ragdolle należą do kotów o ubarwieniu colorpoint. Oznacza to, że ich kolor podstawowy pojawia się jedynie na pyszczku, uszach, łapach i ogonie. Ze względu na uwarunkowania genetyczne barwa podstawowa pojawia się tylko na chłodnych partiach ciała, tzw. „punktach”. Reszta ciała pokryta jest białym włosem. Dozwolone są praktycznie wszystkie kolory: seal-, blue-, chocolate-, lilac- oraz red- i creampoint.
Oficjalnie uznane odmiany to colorpoint, mitted, bicolor, tabby, tortie oraz torbie.
- Colorpoint: Colorpointy posiadają „maskę” na pyszczku.
- Mitted: Ragdolle o tym wzorze mają biały podbródek i często białe pręgowanie na nosie, poduszeczki są różowe, dodatkowo koty o tym umaszczeniu noszą „białe rękawiczki” na przednich i „skarpetki” na tylnych łapkach.
- Bicolor: Bicolory również mają bardzo widoczne oznaczenie punktowe, ich barwa podstawowa jest jaśniejsza, na pyszczku widoczny jest wzór odwróconego V, zaczynający się na czole i kończący u nasady pyszczka, łapy są białe.
Co istotne, kocięta posiadające gen odpowiadający za ubarwienie typu point rodzą się zupełnie białe, osiągając swój ostateczny kolor dopiero w wieku 3 lub 4 lat.