Amerykański bobtail

Artykuł napisany przez Jana Schubert
Amerykański bobtail na czarnym tle

Cechą szczególną amerykańskiego bobtaila jest ogon o połowę krótszy w porównaniu do innych kotów.

Nazwa rasy wskazuje na cechę, która wyróżnia amerykańskiego bobtaila już na pierwszy rzut oka – krótki ogon, o połowę krótszy niż w przypadku innych kotów. Dowiedz się, co jeszcze czyni te zwierzęta wyjątkowymi z lektury naszego artykułu.

Wygląd amerykańskiego bobtaila

Amerykański bobtail nie jest wątłym kociakiem. Przy wadze sięgającej sześciu kilogramów i wysokości w kłębie wynoszącej około trzydziestu centymetrów, jest jednym z mocniej zbudowanych mruczków.

Występuje we wszystkich umaszczeniach i wzorach, w odmianie krótko- i długowłosej, a długowłosi przedstawiciele rasy są łudząco podobni do swoich dzikich leśnych krewnych, a nawet do rysia.

Koty te zaliczamy do późno dojrzewających. Oznacza to, że dopiero w wieku dwóch–trzech lat osiągają pełną dojrzałość.

Atletyczny i grubokościsty

Amerykański bobtail ma atletyczną budowę ciała – jego muskulatura jest mocno rozwinięta, a klatka piersiowa szeroka. Podobnej szerokości jest miednica, co zdecydowanie podkreśla ich imponujący wygląd.

Od proporcjonalnej głowy z uszami, których czubki porośnięte są niewielkimi kępkami sierści przebiega mocny grzbiet, opadający w kierunku zadu. Wrażenie opadania podkreśla fakt, że jego przednie kończyny są dłuższe niż tylne.

Różne długości ogona należą do standardu

Typową cechą i zwieńczeniem linii grzbietu jest krótki ogon, który może być prosty lub zagięty – w każdym przypadku znacznie krótszy niż u innych kotów.

Skąd wziął się krótszy ogon?

Konkretna długość ogona amerykańskiego bobtaila nie została ustalona we wzorcu rasy, ale pożądany jest ogon sięgający powyżej stawu skokowego, jednak mający więcej niż dwa kręgi.

Warto wiedzieć: W przeciwieństwie do japońskiego bobtaila czy manksa, które również wyróżniają się krótkimi ogonami, hodowla amerykańskiego bobtaila nie jest uznawana za noszącą znamiona znęcania się nad zwierzętami. Niemniej, ze względu na skrócony ogon amerykański bobtail ma ograniczone możliwości poruszania i komunikowania się.

Twoim marzeniem od zawsze był pies, ale możesz trzymać jedynie kota? Wobec tego amerykański bobtail będzie dla Ciebie idealny! Mówiąc zupełnie poważnie, przedstawiciele tej rasy są rzeczywiście znane ze swojej przypominającej psią natury.

Niezwykle silnie przywiązują się do swoich opiekunów i w kwestii miłości i lojalności mogą rywalizować z niejednym labradorem.

Z amerykańskim bobtailem zabawa gwarantowana

Również pod względem zachowania przypominają psy – aportują przedmioty, bez problemu podróżują samochodem, a po krótkim szkoleniu chodzą na smyczy i bardzo chętnie bawią się ze swoimi opiekunami.

Ponieważ koty te są niezwykle inteligentne, bardzo lubią urozmaicone zabawy. Dorosłe osobniki można nawet nauczyć pewnych sztuczek czy bawić się z nimi w podchwytliwe gry.

Mruczenie i klikanie
Amerykański bobtail nie jest krzykaczem. Kiedy jest zadowolony, wydaje z siebie bardzo subtelne odgłosy.

Chociaż koty te nie potrzebują szczególnie dużo ruchu, uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Dlatego też nie sprawdzą się w roli typowych kotów niewychodzących.

Jeśli mogą spędzać odpowiednio dużo czasu na zewnątrz, wówczas chętnie dołączają do swojego ludzkiego stada w domu. Warto zainstalować specjalne drzwiczki, tak aby zwierzę mogło wychodzić i wracać, kiedy chce.

Najlepszym rozwiązaniem w ich przypadku jest posiadanie własnego ogrodu lub mieszkanie w na tyle spokojnej okolicy, aby kot mógł bezpiecznie wędrować po okolicy.

Mistrz ucieczek

Zabezpieczając ogród i drzwi, upewnij się, że zabezpieczenia dobrze działają. Amerykański bobtail jest bowiem znany ze swoich wysoko rozwiniętych zdolności do ucieczek i potrafi rozbroić nawet najbardziej skomplikowane zamki. Z prowizorycznymi zamknięciami potrafi uporać się w mgnieniu oka i tak samo szybko się wymknąć.

Kot na pełen etat

Będąc opiekunem tego towarzyskiego kota, musisz wygospodarować dla niego dużo czasu. Amerykański bobtail wymaga niepodzielnej uwagi swojej rodziny i szuka interakcji zarówno ze swoimi dwu- jak i czteronożnymi przyjaciółmi.

Szczególnie dobrze czuje się w domu z dziećmi, ale bardzo łatwo zaprzyjaźnia się również z kotami.

Wskazówka: Jeśli dużo czasu spędzasz poza domem, pomyśl o drugim kocie lub psie. W ten sposób zapewnisz swojemu pupilowi towarzystwo i nie skażesz go na stałe wyczekiwanie Twojego powrotu do domu.

Młody amerykański bobtail
Amerykański bobtail bardzo przywiązuje się do człowieka i ma psią naturę.

Duży wybór zabawek i drapaki

Ponieważ amerykański bobtail uwielbia się bawić, należy zapewnić mu odpowiednie zajęcie. W jego domu nie może zabraknąć różnego rodzaju zabawek i drapaków, które pozwolą mu się wyszaleć, naostrzyć pazury, czy po zabawie odpocząć i uciąć sobie spokojną drzemkę.

Koty te nie potrzebują żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy regularne sprawdzanie stanu ich pazurów i usuwanie zanieczyszczeń z oczu.

Pielęgnacja sierści

W przypadku długowłosych amerykańskich bobtaili na pielęgnację sierści trzeba naturalnie poświęcić więcej czasu. Długa sierść ma bowiem tendencję do kołtunienia się i dlatego wymaga regularnego szczotkowania. Poza tym w długiej sierści częściej zbiera się brud, zwłaszcza po spacerach.

Jeśli kot tarzał się w mokrej ziemi lub odchodach, możesz wykąpać go z użyciem szamponu dla dzieci.

Uwaga: W długim futrze lubują się również kleszcze. Zwróć więc szczególną uwagę na ochronę przeciwko tym pasożytom.

Przedstawiciele tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem i dożywają słusznego wieku. Nawet z krótkim ogonem koty te bez problemu wspinają się i skaczą.

Niemniej, jeśli zauważysz coś niepokojącego w ich zachowaniu czy wyglądzie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii. Zwłaszcza w przypadku długowłosych osobników, w jelitach sierść może się zbijać i prowadzić do niedrożności jelit, co zawsze jest nagłym przypadkiem, wymagającym natychmiastowej interwencji.

Jak długo żyje amerykański bobtail?

Średnia długość życia tych kotów wynosi około 18 lat.

Jakie choroby występują u amerykańskiego bobtaila?

Zaobserwowane, typowe dla rasy dolegliwości zdrowotne obejmują:

  • Nadwagę: Niektóre osobniki lubią nieco za długo leżeć na swoim posłaniu, w wyniku czego w ich organizmie zaczyna odkładać się tłuszcz. Porcjuj więc jedzenie i nie wypełniaj misek po brzegi. Amerykański bobtail zje bowiem każdą ilość karmy i będzie błagał o dokładkę.
  • Paradontozę: Zapalenie dziąseł może powodować ból podczas jedzenia i utratę zębów.
  • Dysplazję stawów biodrowych: Wrodzone nieprawidłowe ustawienie stawu biodrowego powoduje ból podczas poruszania się już u kociąt.
  • Deformacje kręgosłupa: Co jakiś czas rodzą się kocięta ze skróconym kręgosłupem i całkowicie pozbawione ogona. Są to jednak rzadkie przypadki.

Predyspozycje do tych chorób nie są zazwyczaj powodem do rezygnowania z zainteresowania tą rasą. Niemniej, podczas zakupu zwracaj uwagę na stan zdrowia maluszka i dbaj o jego kondycję i zęby, kiedy już z Tobą zamieszka, a wówczas z pewnością będzie Ci towarzyszył przez długie lata.

Hodowla i kupno: Gdzie można kupić amerykańskiego bobtaila?

Amerykańskie bobtaile są rzadkością w naszej szerokości geograficznej. Wyspecjalizowanych hodowców również nie ma wielu, ale są!

Gdy już zdecydujesz się na konkretnego hodowcę, zachowaj czujność: Dokładnie rozejrzyj się po hodowli. Zapytaj o warunki, w jakich dorastał kotek, szczepienia i poproś od przedstawienie dokumentacji medycznej.

Ile kosztuje amerykański bobtail?

Ceny kotów tej rasy wahają się od 1.000 do 1.500 euro, w zależności od wieku, umaszczenia i pochodzenia zwierzęcia. Jeśli chodzi o bieżące wydatki związane z jego utrzymaniem, są porównywalne do tych, które należy ponieść w przypadku każdego innego kota.

Naturalna rasa kotów

Rasa istnieje dopiero od lat 60-tych ubiegłego wieku. Powstała w sposób naturalny, w wyniku wykorzystania genetycznej anomalii odpowiedzialnej za skrócony ogon. To, że od czasu do czasu na świat przychodzą koty z krótkim ogonem jest całkowicie normalnym zjawiskiem.

Jeśli skrzyżuje się je ze sobą i doda nieco krwi kotów długowłosych, uzyskuje się kota o krótkim ogonie i dłuższej sierści – amerykańskiego bobtaila.

Amerykański bobtail podczas zabawy piłką
Amerykański bobtail jest figlarnym kotem i potrzebuje dużo uwagi ze strony ludzi.

Podsumowanie

Amerykański bobtail to charyzmatyczny i inteligentny kot, który potrzebuje dużej ilości pieszczot i zabawy – natychmiast kradnie serce człowieka – mało kto jest w stanie mu się oprzeć.

Charakterystyka amerykańskiego bobtaila

W skrócie: Milusińskie, wytrzymałe koty z USA o charakterystycznym skróconym ogonie. Uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu.
Wysokość w kłębie: 30 cm
Waga: 3–6 kg
Średnia długość życia: 18 lat
Cena: 1.000–1.500 euro
Charakter: wierny, figlarny, inteligentny
Sierść: krótka i długa
Kolor sierści: wszystkie kolory i wzory
Pielęgnacja: średnio wymagająca
Energieniveau: umiarkowany
Pochodzenie: USA

Jana Schubert
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Jana Schubert

Już jako dziecko wolała przytulać się do swojego kota perskiego niż pluszowego misia. Jak nieco podrosła, tak długo prosiła rodziców o własnego konia, aż jej ulegli i pozwolili kupić swojego wierzchowca. Dzięki zwierzętom przeżyła wiele wspaniałych chwil i pomimo tego, że życie ze zwierzętami nie zawsze jest łatwe, nie wyobraża sobie nie mieć ich u swojego boku – jak twierdzi, dotykają takich obszarów jej duszy, do których nikt inny nie ma dostępu. Ten ich wspaniały czar odczuwa także, gdy o nich pisze i ma nadzieję, że choć trochę tej magii odczuwa się podczas czytania przygotowanych przez nią artykułów.


Najczęściej polecane