Kot egzotyczny (Exotic Shorthair)

kot egzotyczny krótkowłosy

Jesteś fanem Garfielda? W takim razie Exotic Shorthair to rasa idealna dla Ciebie. W końcu ten uwielbiający komfort i leniuchowanie, ale zarazem uroczy rudy kreskówkowy kot z krótkimi, krępymi nogami i dużym płaskim pyszczkiem był wzorowany właśnie na kocie egzotycznym krótkowłosym.

Pers dla leniwych

W USA kot egzotyczny krótkowłosy, będący wynikiem kojarzenia persa z kotem brytyjskim krótkowłosym lub amerykańskim krótkowłosym, nazywany jest z przymrużeniem oka „the lazy man’s Persian” (z ang. pers leniwego człowieka).  Kot egzotyczny krótkowłosy posiada bowiem wszystkie pozytywne cechy kota perskiego, ale dzięki krótkiej sierści jest o wiele łatwiejszy w pielęgnacji niż jego długowłosy krewniak.

Poza umaszczeniem nie ma właściwie żadnych różnic wartych wspomnienia pomiędzy kotem egzotycznym krótkowłosym a perskim. W niektórych krajowych stowarzyszeniach kotów krótkowłosych ten Shorthair jest więc wymieniany jako kot perski. Do dziś dzieli zresztą z persem ten sam standard. Fédération Internationale Féline (FiFe) uznała egzotycznego kota krótkowłosego za krótkowłosą odmianę kota perskiego w 1983 roku.

Historia kota egzotycznego krótkowłosego

Naukowcy zakładają istnienie przodków kotów perskich już w starożytności. Bez wątpienia Persy należą do najstarszych kotów rasowych w ogóle. Według najnowszych badań genetycznych nie jest jednak pewne, czy rzeczywiście pochodzą one z perskiego miasta Chorassan, skąd włoski podróżnik Pietro della Valle miał je przywieźć do Europy. Chociaż mówi się również, że Francuz Nicolas Claude Fabri de Peiresc przywiózł pierwsze koty długowłose z Azji Mniejszej do swojej ojczyzny w połowie XVII wieku, nie udowodniono, czy koty te, które wkrótce nazwano persami, są rzeczywiście przodkami znanej nam dzisiaj rasy kotów. Badania opublikowane w 2014 roku przez Uniwersytet Missouri (USA) wykazały, że dzisiejsza rasa perska powstała raczej w wyniku przypadkowego krzyżowania osobników rosyjskiego kota domowego.

Szlachetne koty długowłose zyskały światową sławę w 1871 roku, kiedy to brytyjska królowa Wiktoria zakupiła na wystawie w Londynie dwa niebieskie egzemplarze tej rasy. Również Brytyjczycy przez długi czas prowadzili hodowlę kotów perskich. Z kolei krótkowłosa odmiana persa wywodzi się z USA z lat 50-tych XX wieku. Hodowcy amerykańskiego kota krótkowłosego skrzyżowali popularne, ale wymagające pielęgnacji koty perskie ze swoimi kotami krótkowłosymi, aby zaspokoić zapotrzebowanie na kota perskiego o krótkiej, a tym samym łatwej w utrzymaniu sierści. Eksperyment się powiódł: Potomstwo persów i kotów amerykańskich krótkowłosych było tak samo towarzyskie i przyjazne jak długowłose persy – tylko z krótką sierścią. Wielu hodowców persów przyłączyło się do hodowli egzotyków krótkowłosych i rozpowszechniało nową rasę. W 1967 roku rasa Exotic Shorthair została w USA uznana jako samodzielna rasa.

Wygląd

Dziś kot egzotyczny występuje we wszystkich znanych perskich umaszczeniach. Oprócz najbardziej popularnych: białego, czarnego, niebieskiego, czerwonego, kremowego, czekoladowego i liliowego spotyka się je również w kolorze szynszylowym, w umaszczeniu colorpoint oraz we wzorach tabby, pręgowanym i cętkowanym. Pod gęstą sierścią Exotic Schorthair ma gęsty podszerstek, który sprawia, że jego szata wierzchnia odstaje od ciała, nadając mu wygląd pluszowego misia.

Ogólnie rzecz biorąc, egzotyczny krótkowłosy – podobnie jak związany z nim bohater kreskówki Garfield – sprawia dość przytulne i nieco ślamazarne wrażenie. Ten średniej lub dużej wielkości kot jest dość krępy i stoi na niskich, grubych łapach, które zakończone są dużymi i okrągłymi łapami, co doskonale uzupełnia jego misiowaty wygląd. Dorosłe samce kotów egzotycznych mogą ważyć nawet do dziewięciu kilogramów. Waga kotek wynosi od czterech do siedmiu kilogramów. Koty tej rasy mają dużą, mocną głowę z wyraźnym stopem, co jest typowe dla kotów perskich. Masywna, okrągła głowa, płaski pyszczek i krótki, szeroki nos nadają im charakterystyczny wygląd.

kocięta rasy exotic shorthair

Uwaga, pseudohodowla!

Nieukierunkowana hodowla w przeszłości doprowadziła niestety do powstawania ekstremalnie płaskich nosów, które utrudniały swobodne oddychanie i prowadziły do stanów zapalnych i dolegliwości w okolicach oczu, nosa i gardła u tej rasy kota. Przy zakupie egzotycznego krótkowłosego należy więc zdecydowanie zwrócić się do renomowanego i odpowiedzialnego hodowcy, dla którego zdrowie rasy, jej sympatyczny charakter i naturalny wygląd są najważniejsze!

Charakter kota egzotycznego

Dumny, czarujący i… wygodnicki

Kot egzotyczny krótkowłosy nie potrzebuje super płaskiego pyszczka, aby się wyróżniać – bo o to dba jego wyjątkowy charakter! Exotic Shorthair ma niezależną, dumną osobowość, chociaż mimo tej całej niezależności jest wyjątkowo zorientowany na ludzi. Uwielbia spokojne życie ze swoimi opiekunami i nigdy nie ma nic przeciwko smacznej drzemce na kanapie – to kolejna rzecz, która łączy go z leniwym, ale zabawnie uroczym bohaterem animowanego serialu, Garfieldem. Jego zrelaksowana i spokojna natura ma cudownie uspokajający wpływ na człowieka, którego potrafi z dużym wdziękiem owinąć wokół swojej grubej łapy. Mimo że jest mniej skłonny do psikusów niż Garfield, i tak wie, jak wywołać uśmiech na twarzach swoich ludzi i w sympatyczny sposób wyrazić swoje potrzeby.

Utrzymanie i pielęgnacja

Ze względu na spokojny charakter kot egzotyczny nadaje się również do trzymania w mieszkaniu, przy czym – jak prawie każdy kot – lubi on również ruch na łonie natury. Jednak wędrówki Exotic Shorthaira nigdy nie kończą się zbyt daleko od domu, w końcu pełna miska z jedzeniem i cudownie przytulny kocyk już tam na niego czekają. Poza tym kot egzotyczny ciągle wypatruje bliskości swoich ludzi. Jest bardzo towarzyskim i bardzo tolerancyjnym kotem, który nie daje się wyprowadzić z równowagi nawet podekscytowanym, hałaśliwym dzieciom. W przeciwieństwie do wielu innych ras kotów, równie dobrze czuje się w środku burzliwego życia rodzinnego, jak i w spokojnym domu samotnika.

YT channel 1000x160

Jego motto: Razem jest się mniej samotnym

Kot egzotyczny krótkowłosy odrzuca długotrwałe przebywanie w samotności i nudę. W związku z tym jest otwarty na towarzysza zabaw w postaci drugiego kota. Nawet z psami ten pewny siebie kot dobrze się dogaduje po zwyczajowym okresie wzajemnej aklimatyzacji.

Zgodnie z całą jego oszczędną naturą Exotic Shorthair stawia niewiele wymagań w kwestiach swojego utrzymania. Krótka sierść okazuje się być bardzo łatwa w pielęgnacji –wystarczy ją czesać raz lub dwa razy w tygodniu, częściej jedynie w okresie wymiany sierści dwa razy do roku.

Odżywianie

Rasa kota egzotycznego okazuje się być niezbyt wymagająca również w odniesieniu do diety. Aby jednak uniknąć u niego otyłości lub innych problemów zdrowotnych, należy zawsze wybierać dietę dostosowaną do potrzeb gatunku.

Odkryj nasz asortyment wysokiej jakości karm dla kotów!

Zdrowie i hodowla

Jednym z problemów rasy kotów egzotycznych krótkowłosych – podobnie jak w przypadku persów – jest zbyt krótki nos, który może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Zaburzenia oddychania, łzawienie oczu, problemy z pobieraniem pokarmu i inne dolegliwości nie są niestety rzadkością u przedstawicieli ras zwanych “pekefaced” (peke – pekinese – pekińczyk, face – twarz). Innym problemem jest niestety wciąż powszechny wśród pseudohodowców chów wsobny w rasie egzotycznej krótkowłosej, który może prowadzić do dalszych chorób typowych dla tej rasy i skrócenia ich średniej długości życia.

Powody, aby kota egzotycznego kupić od renomowanego hodowcy

Jeśli myślisz o zakupie kota egzotycznego krótkowłosego, koniecznie udaj się do renomowanego hodowcy i kupuj kocięta ze „zdrowym rodowodem”. Upewnij się, że żaden przodek nie pojawia się dwukrotnie w rodowodzie, aby wykluczyć chów wsobny. Hodowca powinien również testować swoje zwierzęta pod kątem typowych chorób dziedzicznych, a także szczepić, odrobaczać i chipować kocięta. Kot egzotyczny krótkowłosy, który jest wolny od hodowlancy błędów, osiąga wiek 15 lat lub więcej. Oczywiście odpowiedzialnie wyhodowany kot egzotyczny krótkowłosy kosztuje niemało, bo od 3,5 do 5 tysięcy złotych  – ale zaoszczędzisz na nim wiele kosztów weterynaryjnych.

Alternatywnie możesz oczywiście rozejrzeć się w pobliskim schronisku dla zwierząt, gdzie wiele dorosłych kotów, w tym persy, egzotyczne krótkowłose czy mieszane rasy, czeka na nowy dom i drugą szansę. Zapytaj w schronisku, skąd pochodzi kot i czy można wykluczyć chów wsobny lub poważne choroby dziedziczne. Zazwyczaj opiekunowie zwierząt w schronisku są przyjaźnie nastawieni i chętnie i otwarcie odpowiadają na pytania dotyczące zwierzęcia.

Czy kot egzotyczny krótkowłosy to pupil dla Ciebie?

Zanim udasz się do schroniska dla zwierząt lub hodowcy, musisz upewnić się na 100%, że kot egzotyczny krótkowłosy to właśnie Twój wymarzony, odpowiedni dla Ciebie pupil. Nie zrobisz ani sobie, ani kotu żadnej przysługi, jeśli po kilku miesiącach zorientujesz się, że wspólne życie nie wygląda cukierkowo i zrezygnujesz ze swojego nowego futrzanego przyjaciela. Zakup zwierzęcia domowego powinien być zawsze bardzo dobrze przemyślany. Poniższe pytania pomogą Ci w rozważaniach:

  • Czy mam wystarczająco dużo czasu, aby opiekować się kotem?
  • Czy wszyscy członkowie rodziny są wolni od alergii?
  • Czy wolno mi trzymać zwierzę domowe w wynajmowanym mieszkaniu/domu?
  • Kto zaopiekuje się kotem, jeśli wyjadę?
  • Czy chcę mieć kota tylko w domu, czy kota wychodzącego?
  • Czy w mieszkaniu jest wystarczająco dużo miejsca, aby kot mógł się poruszać?
  • Kto w rodzinie będzie dbał o jedzenie, pielęgnację, wizyty u weterynarza i czyszczenie kuwety?
  • Czy stać mnie finansowo na kota? Należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt zakupu, ale także koszty akcesoriów, zabawek dla kotów, karmy i wizyt u weterynarza.

Wszystkie kwestie zostały ustalone i wszyscy członkowie rodziny zgadzają się na zakup kota? Nie „boisz się” dużych kotów, lubisz ich towarzystwo i tęsknisz za spokojnym biegunem w swoim codziennym życiu? W takim razie kot egzotyczny krótkowłosy ze swoją zaraźliwym spokojem i równowagą z pewnością wzbogaci codzienność Twoją i Twojej rodziny. A jeśli nadal szukasz imienia dla swojego nowego współlokatora: Co powiesz na „Garfield”?

Najczęściej polecane