Kot niemiecki rex (German Rex)

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
Niemiecki rex rasa kota

Niemieckie rexy występują we wszystkich kolorach i wzorach.

Kot niemiecki rex należy to nielicznych ras kotów o kręconej sierści. Uznawany jest za przyjacielskiego, oddanego człowiekowi, o spokojnym usposobieniu. Jednak jego hodowla jest nieco kontrowersyjna.

Wygląd: Znakiem szczególnym niemieckiego rexa jest falowana sierść

Charakterystyczną cechą niemieckiego rexa jest pofalowana lub kręcona sierść. Ze względu na brak dłuższej okrywy włosowej u tej rasy kotów sierść jest stosunkowo krótka, bardzo aksamitna i miękka.

Tendencję do kręcenia się przejawiają również wąsy przedstawicieli tej rasy, które ponadto są krótsze niż przeciętnie.

Niemiecki rex zawdzięcza swoją kręconą sierść defektowi genetycznemu, który jest dziedziczony w sposób recesywny. Oznacza to, że nie wszystkie koty tej rasy go posiadają. Są też osobniki o gładkiej sierści, ale nie są wykorzystywane w hodowli.

Rozwój loków to proces rozłożony w czasie, kończący się dopiero w wieku około dwóch lat, dlatego u młodych kotów sierść może być gładsza niż w przypadku dorosłych zwierząt.

Hodowcy kotów tej rasy dopuszczają wszystkie kolory i odmiany sierści.

Czy niemiecki rex jest dobrym wyborem dla alergików?

Osoby uczulone na kocią sierść nie powinny zareagować alergią na kota tej rasy, ale żeby zyskać pewność w tej kwestii, przed zakupem warto wykonać test.

Warto wiedzieć To nie sierść kotów wywołuje u niektórych ludzi reakcję alergiczną, ale białka obecne w ślinie kota, które zostają na sierści po kocich zabiegach pielęgnacyjnych. Najczęstszym winowajcą jest białko o nazwie „Fel d 1”.

Średniej wielkości koty o muskularnej sylwetce

Oprócz niecodziennej sierści, niemiecki rex nie różni się niczym szczególnym od popularnych kotów domowych: Jest szczupły, ale umięśniony, ma smukłe nogi i owalne łapy, harmonijnie okrągłą głowę, a uszy o lekko zaokrąglonych końcówkach. Okrągłe są też ich średniej wielkości oczy, a u nasady nosa znajduje się niewielkie wgłębienie.

Ile waży niemiecki rex?

Waga kotek waha się pomiędzy trzema i czterema kilogramami, natomiast koty mogą ważyć nawet pięć kilogramów.

Niemiecki rex o brązowym umaszczeniu © 文普 王 / stock.adobe.com
Niemiecki rex z dobrze widocznymi krótkimi wąsami.

Charakter: Przywiązany do człowieka i przyjacielski

Znawcy tej rasy twierdzą, że jej przedstawiciele są wyjątkowo przyjaźnie usposobieni. Uchodzą za oddanych człowiekowi i towarzyskich, uwielbiają spędzać czas ze swoim opiekunem, przytulać się i oddawać pieszczotom.

Generalnie, niemiecki rex to raczej spokojna rasa kotów, ale jak wszystkie koty doceni zróżnicowane środowisko zapewniające dużo możliwości do zabawy, wspinaczki i innych szaleństw.

W internetowym sklepie zooplus znajdziesz duży wybór drapaków i zabawek dla kotów, które na pewno spodobają się Twojemu niemieckiemu rexowi.

Utrzymanie i pielęgnacja niemieckiego rexa

Ze względu na swoje spokojne usposobienie, niemiecki rex idealnie sprawdzi się w roli kota domowego. Jak wszystkie inne koty, również on doceni możliwość wychodzenia na balkon, aby zaczerpnąć świeżego powietrza, pod warunkiem, że dobrze go zabezpieczymy, na przykład siatką.

Możemy też pozwolić mu na samodzielne spacery. Tylko pamiętajmy, żeby miał możliwość wejścia z powrotem do domu, kiedy tylko będzie chciał, zwłaszcza podczas chłodniejszych miesięcy. Jego kręcona sierść nie jest zbyt gruba, stąd też koty tej rasy są bardziej wrażliwe na niskie temperatury niż koty z tradycyjną sierścią, za to praktycznie nie gubią włosów i z tego względu nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, chociaż Twój podopieczny na pewno doceni chwile wspólnie z Tobą spędzone podczas takiego kociego spa.

Trzymanie w pojedynkę to nie najlepszy pomysł

Niemiecki rex jest towarzyskim zwierzęciem i niechętnie zostaje sam. Lubi być blisko człowieka tak samo jak innych kotów. Dlatego zaleca się trzymanie go razem z innymi przedstawicielami gatunku, ale nie będzie też miał nic przeciwko przebywaniu razem z psem czy w towarzystwie dzieci.

Zdrowie: Problemy wynikające z hodowli

Niemieckie rexy uchodzą za wyjątkowo łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Problem stanowi jednak chów wsobny, towarzyszący kotom tej rasy od początku ich hodowli i który zdarza się również obecnie. Potomstwo blisko ze sobą spokrewnionych rodziców jest często chorowite i ich średnia długość życia jest krótsza niż typowych kotów domowych.

Problemem jest też ich krótka, kręcona sierść: Ponieważ nie ma okrywy wierzchniej, składa się generalnie tylko z podszerstka, który, jak odkryli badawcze, jest jeszcze cieńszy niż u innych kotów – włosy mają jedynie 65 procent normalnej grubości i są o połowę krótsze.

W wyniku mutacji genetycznej, okazjonalnie występuje również łamliwość włosów.

Ograniczona funkcjonalność wąsów

Wibrysy (wąsy) są ważnych narządem zmysłu dotyku pomocnym w orientacji w ciemności, poszukiwaniu i łapaniu zdobyczy. U kotów rasy niemiecki rex, wibrysy są zwinięte i skrócone, w wyniku czego ich funkcje są ograniczone.

Specjaliści zajmujący się hodowlą zwierząt prowadzącą do powstawania wad rozwojowych nie zalecają co prawda wprowadzenia zakazu ich hodowli, ale proponują zmianę standardu rasy. Według nich nie powinno się hodować zwierząt, których wąsy są znacznie skrócone lub skręcone.

Kupno niemieckiego rexa

Niemiecki rex skradł Twoje serce i chcesz zamieszkać w jego towarzystwie lub nawet w towarzystwie kilku rexów? Musisz liczyć się z niebagatelnym wydatkiem na jego zakup.

Ile kosztuje niemiecki rex?

Ceny rexa są zróżnicowane i wahają się od 3500 do 8000 zł.

Nic dziwnego, w końcu kot z lokami jest niecodziennym zjawiskiem. Dlatego przemyśl dokładnie czy koniecznie musisz mieć kota od hodowcy. Wraz z okazanym zainteresowaniem zwiększasz popyt na dalszą „produkcję” kotów z problemami zdrowotnymi.

Najlepszym wyjściem jest adopcja kota ze schroniska, gdzie znajdziesz zwierzęta różnych ras, a przy odrobinie szczęścia również niemieckiego rexa.

Historia i hodowla

Nazwa „rex” została zaczerpnięta z nazwy królika o podobnej do niemieckiego rexa sierści.

Oprócz niemieckiej odmiany kota o kręconym włosiu, istnieją jeszcze następujące rasy kotów charakteryzujących się tą samą cechą:

Kolejną rasą kotów o kręconej sierści, ale innej genetyce, jest kot LaPerm.

Za przodka, a raczej przodkinię niemieckiego rexa uznaje się kotkę z kręconymi włosami o imieniu Lämmchen, która mieszkała z lekarką Rosą Scheuer-Karpin w Berlinie. W 1957 roku Lämmchen urodziła kocięta, których ojcem był jej syn Fridolin. Po połączeniu z innym ze swoich synów kotka również urodziła kocięta o kręconej sierści, które zostały użyte w hodowli w innych krajach.

Historia powstania tej rasy pokazuje, że od samego początku oparta była na chowie wsobnym, a co za tym idzie związana z problemami zdrowotnymi.

Oprócz niemieckiego rexa, w Niemczech powstała jeszcze tylko jedna rasa kotów: kot niemiecki długowłosy (DLH).

Podsumowanie

Za sprawą swojej kręconej sierści, niemiecki rex jest niewątpliwym zjawiskiem wśród kotów. Nie tylko wygląda uroczo, ale ma też wspaniały charakter, jednak ze względu na typowe dla rasy problemy zdrowotne nie powinno się wspierać jej hodowli – jeśli bardzo chcemy mieć niemieckiego rexa w domu, sprawdźmy czy jeden z nich nie czeka na nas w schronisku.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane