American Curl (Kot amerykański curl)

kot rasy American Curl

American Curl to kocia rasa przyciągająca wzrok: niezwykłe uszy kotów tej rasy to niecodzienny widok. W ich charakterach widoczna jest z kolei wyraźnie spuścizna kotów domowych – są grzeczne, aktywne i przyjazne dla ludzi.

Historia

Historia rasy American Curl rozpoczęła się w 1981 roku w Kalifornii. Kot o długiej sierści i wyjątkowych uszach przykuł uwagę Joe i Grace Ruga. Kot najpierw prosił parę jedynie o coś do jedzenia, potem wprowadził się do nich na dobre. Shulamith stała się matką wszystkich kotków rasy American Curl.

Po narodzinach pierwszych potomków w 1983 roku rozpoczęto hodowlę selektywną. Genetycy przeprowadzali liczne badania i odkryli, że za kształt uszu kotów amerykańskich Curls odpowiedzialny jest gen dominujący – każdy kot z tak zwanym genem „curl” posiada ten charakterystyczny kształt uszu. Brytyjski genetyk Roy Robinson wziął pod lupę zdrowie kotków tej rasy i nie stwierdził u nich żadnych defektów genetycznych. By utrzymać zdrowie kotków tej rasy, dopuszczano do hodowli również osobniki z normalnymi uszami, o ile odpowiadały pozostałym standardom rasy. Krzyżowanie z kotami europejskimi przyczyniło się do tego, że American Curls to wyjątkowo zdrowe koty. Ponieważ stają się coraz bardziej popularne, niesamowicie istotna jest odpowiedzialna hodowla.

Wygląd

Koty rasy American Curl wyróżniają przede wszystkim niezwykłe uszy – są szerokie u nasady i zaokrąglone na końcach, średniej wielkości. U kociąt uszy zwijają się po czterech do sześciu dniach – ostateczny kształt pojawia się dopiero po kilku miesiącach. Dzieje się tak dlatego, że krzywizna małżowiny usznej jest indywidualna, różni się w zależności od zwierzęcia i w skrajnych przypadkach może wynosić do 180 stopni! Słuch tych kotów nie jest jednak w żadnym razie zaburzony, ich uszy są tak samo ruchliwe jak u innych zwierząt.

Krzywizna uszu jest hodowana dla jakości kota zgodnie z normami hodowlanymi. Koty American Curl z krzywizną stopnia pierwszego to doskonałe zwierzęta domowe. Koty z zakrzywionymi uszami stopnia 2 lub 3 są wykorzystywane jako zwierzęta hodowlane do rozrodu oraz pokazowe. Idealnie według standardu rasy byłoby, gdyby uszy kota zwinęły się w półksiężyc, szeroka podstawa była w dwóch trzecich prosta, a jedna trzecia zbiegała się już ku zakrzywionej końcówce. Kąt powinien wynosić 90 do 180 stopni.

Zakrzywienie do tyłu małżowin usznych Curli zostało spowodowane przypadkową mutacją. Niezwykły kształt uszu jest dziedziczony w sposób dominujący. Uszy nie są jednak jedyną charakterystyczną cechą tej rasy. Średniej wielkości koty American Curl posiadają jedwabistą szatę niemal zupełnie bez podszerstka, która leży idealnie płasko na ciele. Rasa ta może mieć sierść różnej długości, ale także koty długowłose prawie nigdy nie gubią sierści ze względu na niewielką ilość podszerstka. W hodowli American Curl dozwolone są wszystkie umaszczenia sierści, w tym bardziej egzotyczne kolory, takie jak Lynx Point i Smoke.

Oczy American Curli ujawniają wiele na temat ich charakteru – są migdałowate i wyraziste, otwarte i przyjazne.

kot rasy american curl

Charakter

American Curl to wyjątkowo przyjazna rasa kota. Curle szukają nieustannie bliskości swoich ludzi, uwielbiają także dzieci, dlatego są szczególnie polecane jako koty rodzinne. Są bardzo aktywne, otwarte i wytrzymałe. Uwielbiają bawić się w gry na inteligencję, często nawet uczą się aportować i otwierać drzwi. Cieszą się z zabaw z wędkami, piłkami itp. Do prawidłowego utrzymania każdego kota domowego konieczny będzie także drapak, by zwierzę mogło dać upust swoim naturalnym instynktom. Koty często utrzymują swoją żywotność aż do późnego wieku! Curle są przy tym ciekawskie i często podążają za swoimi ludźmi, gdziekolwiek ci się udają. Nie są jednak nachalne czy bardzo gadatliwe, jak wiele ras kotów orientalnych.

karma dla kotow rasowych

Zdrowie i pielęgnacja

American Curle uważane są za generalnie zdrowe i wytrzymałe, jednak ich zakrzywione uszy mogą w pojedynczych przypadkach prowadzić do występowania problemów zdrowotnych. Wąski przewód słuchowy może prowadzić do zwiększonej produkcji woskowiny i stwarzać wysokie ryzyko infekcji. Regularne badanie słuchu jest najlepszym środkiem ostrożności. Nadmiar woskowiny może być łatwo usunięty za pomocą miękkiej, lekko zwilżonej szmatki. Należy jednak unikać wprowadzania ciał obcych bezpośrednio do przewodu słuchowego. American Curle występują zarówno z długą, jak i z krótką szatą.

Podobnie jak wszystkie inne rasy kotów, American Curle powinny być regularnie zabierane do lekarza weterynarii na kontrolę. Lekarz weterynarii może zalecić rozsądny harmonogram szczepień i skontrolować higienę zębów.

Wysokiej jakości karma dla kotów z dużą ilością zdrowego białka jest najlepszą ochroną zdrowia dla kota rasy American Curl. Koty mogą spożywać tylko niewielką ilość węglowodanów – jako mięsożercy otrzymują niezbędne składniki odżywcze i białka z wysokiej jakości mięsa.

kocię rasy amerykański curl

Pożywienie dla rasy American Curl

Wysokiej jakości karma dla kotów z dużą ilością zdrowego białka to najlepsza opieka zdrowotna dla kota rasy American Curl. Pożywienie kota w środowisku naturalnym – mysz – składa się w około 85 procentach z mięsa i tylko w około pięciu procentach ze składników roślinnych, które znajdują się w przewodzie pokarmowym ofiary. Koty domowe powinny zatem przyjmować z pokarmem tylko niewielką ilość węglowodanów. Zwierzęta mięsożerne otrzymują niezbędne składniki odżywcze i białka z wysokiej jakości mięsa.

Właściwa karma dla kota rasowego powinna więc zawierać dużą ilość mięsa. Patrząc na etykietę karmy, pamiętaj więc, że na pierwszym miejscu listy powinno znajdować się właśnie mięso. Wiele rodzajów karm dla kotów zawiera również produkty uboczne, które same w sobie nie są szkodliwe. Jednakże termin „mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego” może również obejmować zanieczyszczone organy, takie jak wątroba i śledziona, a nawet sierść lub tkankę rogową. Trzeba zwracać na to szczególną uwagę przy wyborze karmy. Produkty zbożowe karmy powinny zawierać tylko w bardzo małych ilościach.

Wzmacniacze smaku i substancje konserwujące wywołują u wielu kotów alergie. Niestety, można je znaleźć w bardzo wielu rodzajach karm dostępnych na rynku. Postaraj się znaleźć karmę wolną od takich dodatków. Również cukier nie należy do składników pożądanych w karmie dla kota. Koty nie są wprawdzie bardzo podatne na próchnicę zębów, ale dodatek cukru do karmy obciąża nerki i może w dłuższej perspektywie prowadzić do cukrzycy. Przyglądając się uważnie etykiecie, na pewno jednak znajdziesz odpowiednią karmę dla swojego American Curla!

Poznaj naszą ofertę karm dietetycznych, bezzbożowych oraz BARF.

Hodowla

Zawodowy hodowca uważa swoje koty za członków rodziny i bierze na siebie pełną odpowiedzialność za zwierzęta rozpłodowe i ich potomstwo – ich zdrowie i dobrostan. Odpowiedzialny hodowca nie oddaje swoich zwierząt przed dwunastym tygodniem życia, ponieważ kocięta potrzebują co najmniej trzech miesięcy, aby nauczyć się od swojej matki i rodzeństwa wszystkiego, co ważne dla kotów. Faza ta jest ekscytująca i wyczerpująca nie tylko dla hodowcy, ale i dla kociej matki. Aby kotka mogła się dostatecznie uspołecznić z kociakami, powinna mieć wystarczająco dużo czasu na odpoczynek pomiędzy poszczególnymi miotami. To, co wydawałoby się mieć sens ekonomiczny, nie jest najlepsze dla zwierząt! Odpowiednie środowisko, troska i odżywianie to podstawy do utrzymania dobrej kondycji zwierzaków, a to oczywiście niesie za sobą również niemałe koszty. Nie można więc dać się zwieść „multiplikatorom” – pseudohodowcom, którzy oferują „koty rasowe bez papierów za rozsądną cenę”.

Przeczytaj artykuł: „Adopcja kocięcia: Wskazówki i podstawowe wyposażenie”.

Cena kota American Curl

Cena, jaką trzeba zapłacić za kocię rasy American Curl, zależy od jej linii hodowlanej oraz krzywizny uszu. Stopień 1 krzywizny kwalifikuje kota jako zwierzę domowe. Koty z zakrzywionymi uszami w stopniu 2 lub 3 są sprzedawane są jako zwierzęta hodowlane i pokazowe. Z reguły cena kocięcia rasy American Curl w hodowli waha się od 3000 do 4500 złotych w zależności od aktualnej podaży oraz popytu.

Najczęściej polecane