Cornish rex

Cornish Rex rasa kota

Koty krótkowłose i długowłose są często spotykane, ale koty z kręconą sierścią lub w ogóle bez sierści zdarzają się rzadziej. Jedną z rzadkich ras kotów, której przedstawiciele mają nietypową budowę sierści, jest rasa Cornish rex.

Historia

Koty Cornish rex wyglądają wprawdzie inaczej niż wiele popularnych ras kotów, ale warto wspomnieć, że ich początki były dość skromne. Pierwszy kot z kędzierzawą sierścią urodził się na farmie w Kornwalii w latach 50-tych. „Kallibunker”, kocur o kremowym kolorze i kędzierzawym futrze, różnił się od swojego rodzeństwa nie tylko fakturą sierści. Ten smukły kocur, pełen wdzięku, z wąską głową i dużymi uszami oraz długim ogonem, zrobił furorę w środowisku hodowlanym w Anglii. Jego cechy były najprawdopodobniej spowodowane spontaniczną mutacją. Aby zachować te geny i stworzyć nową rasę kotów, Cornish rex został skrzyżowany z powrotem z matką. Kędzierzawe kocięta z tego skojarzenia były krzyżowane z kotami birmańskimi, syjamskimi i krótkowłosym Brytyjczykiem. Gen, który spowodował wybitnie miękką sierść jest dziedziczony recesywnie, czyli w sposób ukryty. Nosiciele mutacji tego genu nie muszą wykazywać słynnego miękkiego umaszczenia kota rasy Cornish rex. Mogą jednak przekazać je potomstwu. Jeśli oboje rodzice są nosicielami genu, a kocięta otrzymają jeden z genów recesywnych od każdego z rodziców, mutacja będzie widoczna również w wyglądzie kociąt, w tzw. fenotypie.

Rasa kotów Devon rex ma podobny wygląd do rasy Cornish rex. W przeciwieństwie do kotów rasy Cornwell, kędzierzawe umaszczenie Devon rexa jest wynikiem innej mutacji. Sierść Devon rexa składa się z podszerstka i skróconego włosa ochronnego, co prowadzi do falistej, miękkiej tekstury. Ta osobliwość jest spowodowana mutacją w genie „LPAR6”. Prowadzi do zaburzenia struktury proteinowej włosa i zmiany struktury sierści.

Wygląd

Sierść Cornish rexa przypomina sierść kreta – i to właśnie ona jest wyróżniającą cechą tej rasy kotów. W latach pięćdziesiątych ta interesująca struktura sierści pojawiła się w wyniku przypadkowej mutacji na farmie w Kornwalii w Anglii i od tego czasu jest systematycznie rozwijana. Kędzierazwe włosy u kota Cornish rex są efektem przypadkowej mutacji, która jednak różni się od mutacji powodującej loki u kota rasy Devon rex. Termin „Rex” odnosi się do tej niezwykłej struktury futra, ale używa się go głównie w hodowli królików.

Powodem falistej struktury sierści Cornish rexa jest to, że składa się ona wyłącznie z podszerstka. Sierść kota Cornish rex jest więc niezwykle miękka, porównywalna do futra sierści lub jedwabiu. Nawet włosy są poskręcane! Niezwykle delikatne futro Cornish rexa powoduje również ekstremalną wrażliwość na niskie temperatury. Rasa ta tylko warunkowo nadaje się do trzymania na zewnątrz domu – nawet w środku preferuje ciepłe miejsca do odpoczynku.

Wszystkie kolory sierści są dozwolone u rasy Cornish rex, w tym:

  • Jednokolorowa: Zgodnie ze wzorcem rasy Cornish rexy mogą być jednobarwne – czarne, Chocolate, Orange i odpowiednie rozcieńczenia Blue, Lilac i Cream są mile widziane.
  • Tabby: Zgodnie ze standardem rasy Cornish rex może być pręgowany. Różne rodzaje pręgowania to: „classic”, „tygrysowaty”, w „kółeczka” („mackrel”), „cętkowany” („spotted“) i „ticked“. W umaszczeniu „ticked” każdy pojedynczy włos jest kilkakrotnie prążkowany.
  • Dwukolorowa: Każdy kolor sierści kota Cornish rex można łączyć z bielą.
  • Trójkolorowa: Zwierzęta trójkolorowe, o tzw. „żółwiej skorupie”, są zawsze samicami ze względu na uwarunkowania genetyczne.

Koty Cornish rex są średniej wielkości i smukłe. Kotki ważą do 4 kilogramów, kocury do 5 kilogramów. Koty tej rasy mają muskularną, ale smukłą budowę. Szczególnie zauważalne są smukłe nogi, które przywodzą na myśl przedstawicieli ras kotów orientalnych. Ogon i głowa są również długie i wyjątkowo smukłe. Uszy Cornish rexów za to ewidentnie wyróżniają się wizualnie. Są one szczególnie duże i mają szeroką podstawę. Owalne, średniej wielkości, ciekawskie oczy zdradzają, że za pluszowym wyglądem Cornish rexa kryje się kot energiczny i chętny do odkrywania nowych rzeczy.

Charakter

Cornish rex zachował pierwotny charakter kota z gospodarstwa rolnego. Ma temperament i chętnie się rusza. Niektórzy opiekunowie donoszą, że koty te nawet w dojrzałym wieku zachowują temperament młodego kota. Uwielbiają skakać, wspinać się, a nawet aportować! Niektórych przedstawicieli rasy Cornish rex można nauczyć też sztuczek. Nie bez powodu kot Cornish rex nazywany jest przez swoich zwolenników „psem w kocim ciele”! Jako inteligentne zwierzę bada wszystko z niezwykłą ciekawością, a szczególnie lubi bawić się ze swoim opiekunem, przytulać się do niego i być głaskane. Koty rasy Cornish rex są uważane za przyjazne ludziom i w pełni integrują się ze swoją ludzką rodziną. Jako zwierzęta towarzyskie niechętnie przebywają same. Dlatego też sensownym rozwiązaniem może być kupno drugiego kota.

Warto pamiętać, że Cornish rex wie dokładnie, czego chce i lubi forsować swoje – w kontakcie z innymi kotami i z ludźmi. Tutaj najważniejsza jest przemyślana edukacja, aby ten mały „krecik” nie wszedł Ci na głowę. Na szczęście edukację można połączyć z zabawami i grami. Pomyśl o treningu klikerowym – inteligentne zwierzęta, takie jak Cornish rex, uwielbiają pracować głową! Jest to o tyle ważne, że delikatna sierść kota Cornish rex sprawia, że nie nadaje się on szczególnie na kota wychodzącego. Aby te inteligentne zwierzęta nie nudziły się i nie wpadały na głupie pomysły, musisz zapewnić swojemu kotu domowemu dużo zajęć!

Cornish rex a alergia

Wbrew powszechnym pogłoskom, krótka, miękka sierść nie czyni z Cornish rexa kota hiperalergicznego, który nadaje się również dla osób uczulonych na kocią sierść. Tak zwana „alergia na kocią sierść” w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z ilością włosów, które kot ma lub traci, ale ma swoje źródło w składzie śliny danego kota. Koty rasy Cornish rex gubią futro tak jak inne koty, ich ślina, tak jak u większości ras kotów, zawiera uczulającą glikoproteinę Fel d 1. Tak więc krótka sierść nie sprawia, że Cornish rex jest lepiej tolerowany przez osoby uczulone na sierść kota niż inne rasy kotów.

Pielęgnacja i warunki utrzymania

Pielęgnacja Cornish rexa także nie różni się od tej, która stosowana jest w hodowli innych kotów. Ich miękka sierść nie jest jakoś wyjątkowo wymagająca w utrzymaniu, ale sprawia, że zwierzęta te są wrażliwe na przeciągi i zimno. Kot Cornish rex nadaje się zatem tylko częściowo jako kot wychodzący. Jednak te inteligentne, żywiołowe koty nadal chcą mieć zajęcie, zwłaszcza jeśli są trzymane wyłącznie w domu. Dlatego też musisz zapewnić swojemu Cornish rexowi różne możliwości zabawy, jak na przykład domki albo tunele. Te sprytne koty uwielbiają wyzwania. Daj im więc wiele okazji do wyszalenia się, aby nie wpadały na głupie pomysły! Na przykład możesz zaoferować swojemu kotu wielopiętrowy drapak i inne meble do drapania.

Cornish rex – dieta

Koty rasy Cornish rex, podobnie jak inne rasy kotów, wymagają diety dostosowanej do ich gatunku. Jako mięsożercy koty są uzależnione od dużej ilości zdrowego białka. Mogą one wykorzystywać węglowodany tylko w ograniczonym zakresie. Idealna karma dla kota rasy Cornish rex jest więc oparta na składnikach, które zawiera organizm myszy. Wyniki badań naukowych pokazują, że wrażliwe kubki smakowe kota preferują karmę, która zawiera 26 gramów białka, 9 gramów tłuszczu i 8 gramów węglowodanów, co odpowiada składowi jego naturalnej zdobyczy. Taki skład jest idealny do odpowiedniego karmienia kota. Dlatego też karma dla kotów powinna mieć najwyższą możliwą zawartość mięsa. Jako zwierzęta pustynne, koty rzadko podchodzą do miski z wodą, gdyż pobierają potrzebne im płyny głównie z pożywieniem. Dlatego idealna karma dla kota powinna mieć jak największą zawartość wilgoci – karma mokra jest bardziej zgodna z naturalnym sposobem odżywiania kota niż karma sucha, którą jednak można stosować w niewielkich ilościach, na przykład jako nagrodę podczas zabawy i treningu.

Szukasz najlepszej karmy dla swojego Cornish rexa? Odkryj naszą karmę suchą i mokrą, jak również bezzbożową, BARF oraz dietetyczną.

Oprócz podawania diety dostosowanej do gatunku, należy raz w roku zabrać swojego Cornish rexa do zaufanego weterynarza. Oprócz wykonania wszelkich niezbędnych szczepień może przyjrzeć się kotu, osłuchać serce i płuca i rozwiać wszelkie wątpliwości związane z kondycją zdrowotną kota.

Hodowla

Cornish rex należy do mało znanych ras kotów. Jedną z przyczyn jest to, że charakterystyczne umaszczenie kotów jest dziedziczone recesywnie, czyli w sposób ukryty. Niemniej są także hodowcy w Europie, którzy hodują koty Cornish rex o specjalnej, kędzierzawej sierści.

Hodowanie kotów to ciężka praca. Profesjonalni hodowcy są członkami jednego z licznych stowarzyszeń. Tak więc, Twoje zwierzęta będą miały papiery, ale to nie jedyna różnica w stosunku do „rozmnażaczy”, którzy oferują „koty rasowe bez dokumentów za rozsądną cenę”. Odpowiedzialny hodowca dba o to, by jego zwierzęta spełniały standardy hodowlane danej rasy, ale na pierwszym miejscu jest zawsze samo zwierzę. Takie podejście obejmuje również odpowiednią dla danego gatunku dietę, opiekę weterynarza i rozsądną hodowlę ze świadomością wszelkich genetycznych osobliwości i zagrożeń. Odpowiedzialny hodowca kojarzy swoje zwierzęta w sposób przemyślany. Oczywiście jego zwierzęta są odrobaczone i zaszczepione, jak również regularnie badane przez weterynarza. Ponadto, hodowca towarzyszy kotce przez całą ciążę i przy porodzie. Opiekuje się swoimi kociętami przez całą dobę, zapewniając im najlepsze możliwe pożywienie i niezbędną opiekę zdrowotną. Często obejmuje to podstawową immunizację przeciwko powszechnym chorobom zakaźnym i, jeśli to konieczne, odrobaczanie. Kocięta przekazuje dalej najwcześniej, gdy mają 12 tygodni, ponieważ wie, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy kocięta uczą się wszystkiego, co ważne dla kotów, od swoich rodziców i rodzeństwa. Tylko kocięta, którym pozwoli się spędzić ten ważny okres w rodzinie, wyrosną na dobrze zsocjalizowane, zdrowe psychicznie i fizycznie zwierzęta. Nieprofesjonalni hodowcy, którzy oferują swoje zwierzęta w niskiej cenie, nie zajmują się takimi sprawami. W takich przypadkach za rzekome okazje często płaci się zdrowiem zwierząt. Dlatego kupując swojego Cornish Rexa, zaufaj tylko profesjonalnemu, odpowiedzialnemu hodowcy.

Cornish rex – cena

Koty rasowe mają swoją cenę. Cornish rex kosztuje co najmniej 2500 złotych. Ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek, powinni udać się do lokalnego schroniska. Papiery nie chronią bowiem przed próbami i trudnościami życia – a tak wiele kotów rasowych trafia również pod opiekę obrońców praw zwierząt. Może znajdziesz kotka Twoich marzeń w schronisku lub organizacji prozwierzęcej?

Najczęściej polecane