Kot orientalny krótkowłosy

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
kot orientalny krótkowłosy rasa kota

Typowy kot orientalny krótkowłosy: duże uszy, zielone oczy, długie nogi.

Czas spędzony z tym kotem nigdy nie będzie nudny. Inteligentny, żywy kot orientalny krótkowłosy potrzebuje dużo uwagi i nie lubi być sam. Za to nagradza swoich ludzi ogromną dozą uczuć.

Wygląd kota orientalnego krótkowłosego

Najbardziej rzucającą się w oczy cechą kota orientalnego krótkowłosego są jego duże „nietoperze uszy”. Stoją daleko od siebie, są szerokie u podstawy, a następnie się zwężają.

Przedstawiciele tej rasy mają charakterystyczną, klinowatą głowę z długim, prostym nosem. Ich migdałowate, lekko skośne oczy są zawsze jasnozielone – bez względu na kolor futra. Tylko białe koty orientalne krótkowłose mogą mieć niebieskie oczy. Niektóre białe zwierzęta mają również jedno zielone i jedno niebieskie oko.

Budowa ciała: Kompaktowa i elegancka

Koty orientalne krótkowłose wywodzą się od kotów syjamskich i mają podobną budowę: Są smukłe i mają wysokie nogi. Ogon orientalnego krótkowłosego kota jest długi, cienki i przypomina bicz.

Przedstawiciele tej rasy należą do kotów średniej wielkości: Kotka waży od trzech do czterech kilogramów, kocur od czterech do pięciu.

Krótkie, delikatne, przylegające futro również przyczynia się do szczupłego wyglądu. Ma ładny połysk i nie ma podszerstka.

Kolory krótkowłosych orientalnych kotów

Różnorodność kolorów i wzorów sierści jest typowa dla tej rasy kotów. Oto najważniejsze kolory i wzory sierści przedstawicieli tej rasy:

 • Czarny
 • Biały
 • Niebieski (niebiesko-szary)
 • Czekolada (ciemny brąz)
 • Lilac (jasnoszary z domieszką fioletu)
 • Czerwony
 • Kremowy
 • Cynamon (czerwonawo-brązowy)
 • Fawn (matowy beż)
 • „Skorupa żółwia” (czarno-czerwony wzorzysty)
 • Tabby (pręgowane, tygrysie, nakrapiane i łaciate)

Tabby to ogólny termin dla różnych typowych kocich wzorów. Wszystkie koty typu Tabby mają na czole znak w kształcie litery M.

Charakter orientalnego kota krótkowłosego: Żywotny i „gadatliwy”

Przedstawiciele tej rasy są bardzo figlarni, ciekawscy i nastawieni na kontakt z ludźmi. Chcą być uwzględniani we wszystkich działaniach rodziny, o czym głośnie informują. Ich motto brzmi: „Biorę udział, nie jestem bierny.” Orientalny kot krótkowłosy podąża za Tobą na każdym kroku.  Nawet do toalety.

Ponadto koty orientalne krótkowłose są bardzo inteligentne. Niektóre z nich są nawet w stanie otwierać drzwi i szuflady. Dobrym sposobem na zajęcie takiego kota jest trening z klikerem.

Podobnie jak ich krewni, koty syjamskie, koty orientalne krótkowłose dużo miauczą. I kiedy Twój kot mówi do Ciebie, oczekuje odpowiedzi.

W sklepie internetowym zooplus znajdziesz duży wybór zabawek dla kota, które zapewnią Twojemu orientalnemu krótkowłosemu kotu zajęcie.

Przedstawiciele rasy orientalny krótkowłosy chcą wszędzie być z Tobą.

Kot orientalny krótkowłosy wymaga uwagi

Jeśli chcesz dzielić swoje życie z kotem orientalnym krótkowłosym, musisz mieć świadomość, że to zwierzę potrzebuje dużo czasu i uwagi.

Potrzeba towarzystwa

Przedstawiciel rasy orientalnej krótkowłosej nie lubi być sam. Do pełni szczęścia potrzebuje towarzystwa. Lubi zwłaszcza przebywać razem z przedstawicielami tej samej rasy. Jeśli więc pracujesz i nie masz dużo wolnego czasu, najlepiej zaopatrz się w dwa orientalne krótkowłose koty.

Koty są szczęśliwe, jeśli mają ogród lub zabezpieczony balkon, ale z powodzeniem mogą być również niewychodzące. Większość kotów orientalnych chętnie spaceruje również na smyczy.

Łatwa w pielęgnacji sierść

Ze względu na krótką sierść i brak podszerstka, futro kotów tej rasy jest bardzo łatwe w pielęgnacji. Przetrzyj je od czasu do czasu miękką szmatką, aby nadać mu jeszcze większy połysk.

Regularne szczotkowanie nie jest konieczne w przypadku tej rasy kotów, ale orientalne koty lubią uwagę, którą poświęca się im w związku z pielęgnacją sierści. Możesz również po prostu głaskać sierść zwierzęcia wilgotnymi dłońmi, aby wyczesać luźne włosy.

Zdrowie i oczekiwana długość życia

Koty orientalne krótkowłose są uważane za krzepkie zwierzęta. Są one jednak dość wrażliwe na zimno. Ich średnia długość życia to 15 lat.

W przeciwieństwie do swoich krewnych, kotów syjamskich, koty krótkowłose orientalne nie są znane z żadnych chorób charakterystycznych dla rasy – podczas gdy koty syjamskie są podatne na problemy z oczami, sercem, a także niektóre rodzaje raka.

Niemniej, kot tej rasy też nie jest odporny na powszechne kocie choroby oraz pasożyty. Upewnij się więc, że kot ma niezbędne szczepienia i raz w roku zabieraj go do weterynarza na kontrolę stanu zdrowia.

Gdzie można kupić kota orientalnego krótkowłosego?

Chcesz podarować kochający dom kotu orientalnemu krótkowłosemu? Kociaka tej rasy zdobędziesz u renomowanego hodowcy.

Przed zakupem należy jednak upewnić się, że zwierzęta są trzymane w sposób odpowiedni dla ich gatunku. Poważny hodowca nie ma nic do ukrycia i z przyjemnością pokaże Ci rodziców kociąt.

Upewnij się, że dostajesz komplet dokumentów, jak również, że kocięta nie są młodsze niż 12 tygodni, zanim zabierzesz je do domu. Przed przekazaniem kociaki powinny być zaszczepione, zaczipowane i odrobaczone. Jeśli nie spełniają tych warunków, rozejrzyj się lepiej w innym miejscu.

Koty tej rasy są również oferowane do sprzedaży online na różnych portalach ogłoszeniowych. Obrońcy praw zwierząt odradzają jednak kupowanie kotów online. Wynika to z faktu, że zwierzęta nie zawsze są trzymane przez takich dostawców w sposób odpowiedni dla gatunku. Często brakuje im miejsca, higieny i odpowiedniej opieki medycznej.

Ile kosztuje orientalny krótkowłosy kot?

Możesz kupić kota orientalnego krótkowłosego za cenę od 2500 złotych wzwyż.

Być może znajdziesz go nawet w swoim lokalnym schronisku. Wcale nie jest rzadkością, że trafiają tam również koty rasowe. Schroniska zazwyczaj oddają koty za niewielką, symboliczną opłatą. Opłata ma na celu – przynajmniej częściowe – pokrycie kosztów wyżywienia, zakwaterowania i opieki weterynaryjnej, a także zniechęcenie spontanicznych nabywców.

Pochodzenie rasy

Kot orientalny krótkowłosy wywodzi się od kota syjamskiego. Koty syjamskie pochodzą z Tajlandii, a więc kot orientalny krótkowłosy również ma tajskie korzenie.

Istnieją sprzeczne informacje dotyczące dokładnego pochodzenia tej rasy: Niektóre źródła umiejscawiają jej początki w Anglii, inne w USA. W języku angielskim rasa nosi nazwę „Oriental Shorthair”.

Od lat 70-tych XX wieku koty tej rasy są prawdopodobnie hodowane w sposób planowy. W Polsce rasa ta nie jest szczególnie rozpowszechniona, ale ma małą grupę entuzjastów.

Pokrewną rasą są orientalne koty długowłose. Uważa się, że pochodzą z krzyżówki kotów abisyńskich i syjamskich w Wielkiej Brytanii.

Podsumowanie

Ze swoim bardzo smukłym ciałem i dużymi uszami kot orientalny krótkowłosy z pewnością nie przypadnie do gustu każdemu. Miłośnicy tej rasy zachwycają się jednak jej eleganckim wyglądem i gibkimi ruchami.

Koty te nie nadają się dla osób ceniących sobie ciszę. Są zwinne, bardzo gadatliwe i zdecydowanie wnoszą sporo dynamiki do Twojego domu. Aby prowadzić szczęśliwe kocie życie, potrzebują więc dużo uwagi i możliwości zajęcia.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane