Kot europejski krótkowłosy

rasa europejska krótkowłosa

Może dla niektórych nie do uwierzenia, a jednak prawda: Kot europejski krótkowłosy jest kotem rasowym! Nie każdy podwórkowy Mruczek jest kotem europejskim krótkowłosym — także i ta rasa ma swój standard, któremu koty muszą odpowiadać.

Pochodzenie

Kot europejski krótkowłosy jest protoplastą kota domowego, który pojawił się na europejskim kontynencie przed setkami lat. Rasa ta popularna jest dzisiaj zwłaszcza w Skandynawii. Tam również istnieje najwięcej hodowli rasy kot europejski krótkowłosy.

YT channel 1000x160

Budowa

Ciało kota europejskiego krótkowłosego jest muskularne, klatka piersiowa jest szeroka, nogi silne, średniej długości z okrągłymi łapami. Pod względem anatomicznym budowa ciała kota rasy europejski krótkowłosy nie różni się w zasadzie od budowy ciała europejskiego kota domowego. Kot europejski krótkowłosy jest średniej wielkości lub zaliczany jest do kotów dużych. Głowa kota tej rasy jest spora w porównaniu do całego ciała, raczej dłuższa niż szeroka lub okrągława, pyszczek sprawia wrażenie zaokrąglonego. Podstawową różnicą pomiędzy „dachowcem”, a rasowym kotem europejskim krótkowłosym jest posiadanie przez tego drugiego rodowodu i standardu określającego budowę i umaszczenie.

Umaszczenie

Jednobarwne koty europejskie krótkowłose mogą mieć umaszczenie czarne, białe, pomarańczowe, czekoladowe i kremowe. Wyłącznie przy umaszczeniu czekoladowym dozwolone są wzorki lub białe znaczenia. Oczy białego kota europejskiego krótkowłosego są pomarańczowe lub niebieskie. Poduszki łap i czubek nosa są różowe. U kotów europejskich krótkowłosych o innych umaszczeniach kolory poduszek i nosa są zwykle w kolorze sierści, oczy mogą być pomarańczowe, złote lub miedziane. Przy dwubarwnym umaszczeniu plamy są kontrastowe z resztą futerka i w takim przypadku najwyżej połowa sierści może być barwy białej. Koty o umaszczeniu tortoiseshell mają sierść czarną połączoną z różnymi odcieniami czerwieni. Biel w tym przypadku nie jest pożądana. Koty europejskie krótkowłose występują także w umaszczeniach tabby i pręgowanym.

Charakter

Koty europejskie krótkowłose to żywotne i bystre koty rodzinne. Kotom tej rasy powinno się zagwarantować wiele możliwości zabaw i aktywności ruchowych. Różnorodne zabawki do kotów nadają się dla tej rasy doskonale.

karma dla kotow rasowych

Pielęgnacja

Koty europejskie krótkowłose mają sierść łatwą w pielęgnacji, niekołtuniącą się. Szukasz przyborów do pielęgnacji dla kota? Zajrzyj tutaj.

Sprawdź również nasz asortyment karm mokrych i suchych, a także karm bezzbożowychdietetycznych dla kota.

Znajdź zawczasu odpowiedniego weterynarza w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Najczęściej polecane