Kot bombajski (Bombay)

bombay rasa

Kot bombajski (bombaj, kot azjatycki czarny) jest wciąż jeszcze rzadko spotykaną krótkowłosą rasą kota domowego. Zwłaszcza w Europie kot bombajski hodowany jest jeszcze niezwykle rzadko. Bombaje są równie rzadkie, co interesujące. Mają one stanowić miniaturową domową wersję czarnej pantery. Jeśli fascynują Cię te eleganckie duże koty, jakimi są czarne pantery, być może taka miniaturowa wersja w postaci kota bombajskiego okaże się idealnym pupilem dla Ciebie. Z wyglądu bombaj być może przypomina groźną panterę, jednak z natury to przyjacielski, chętnie łaszący się kotek domowy – rasę tę bowiem opisuje się jednoznacznie jako łatwą we współżyciu.

Wygląd

Kot bombajski posiada lśniącą czarną niczym smoła sierść, która przylega gładko do jego ciała. U kotów czystych rasowo nie występują żadne oznaczenia. Sierść kotów bombajskich jest krótka i jedwabista w dotyku. Posiada bardzo niewiele podszerstka.

Organizacja CFA („Cat Fancier’s Association”) za standard rasy bombajskiej uznała duże, szeroko rozstawione, okrągłe oczy o miedzianej tęczówce. Barwa ta jest jednak bardzo trudna do wypracowania w hodowlanych staraniach, dlatego też większość bombajów ma oczy złote, żółto-złote lub ciemnożółte – i takie również w standardach rasy różnych organizacji są akceptowane. Ciemny odcień miedzi jest jednak najbardziej pożądaną barwą tęczówek u rasowego bombaja.

Niewielkie uszy kotów tej szczególnej rasy są zaokrąglone na czubkach, rozmieszczone daleko od siebie i lekko pochylone do przodu.

Głowa kota bombajskiego za sprawą wpływów rasy amerykańskiej krótkowłosej jest szeroka i okrągła. Pyszczek jest stosunkowo krótki. Nos w miejscu przejścia w czoło posiada wyraźną wypukłość. Koniuszek nosa jest delikatnie zaokrąglony. Nos i kontury oczu są czarne.

Według niektórych hodowców bombaj jest prawdziwym bombajem wyłącznie wówczas, gdy jego sierść jest, zgodnie ze standardem rasy, w całości intensywnie czarna, a drzewo genealogiczne nie wykazuje pokrewieństwa z kotami burmskimi. Takie osobniki zdarzają się niesłychanie rzadko. Kocięta bombajów mają często rdzawo-brązowe oznaczenia na sierści, które jednak z czasem ciemnieją i przestają być widoczne.

Bombaj jest kotem średniej wielkości, jego postura jest muskularna i łykowata. Średniej wielkości kot bombajski waży nieco więcej niż można na oko przypuszczać – kocury osiągają bowiem wagę około 5 kg, kotki natomiast mniej więcej 4 kg.

Charakter

Kot bombajski jest wrażliwy, inteligentny, chętny do zabaw i pieszczot, przyjacielski wobec ludzi. Zwykle rozwija głęboką relację ze swoimi ludzkimi współlokatorami i bardzo niechętnie zostaje na dłużej sam w domu.

Ten towarzyski kot lubi być w centrum uwagi właściciela, często chodzi za nim krok w krok. Bombaj potrafi też pokazać człowiekowi, gdzie stoi jego miska, a po jej opróżnieniu chętnie położy się na jego kolanach, gdyż nieustannie szuka ludzkiej bliskości. Koty bombajskie chcą być pełnowartościowymi członkami rodziny i brać czynny udział w wydarzeniach z jej życia. Jako kot rodzinny bombaj sprawdzi się z całą pewnością doskonale.

Poza zamiłowaniem do pieszczot bombaje posiadają także zamiłowanie do zabaw, wobec czego ważne jest, by zapewnić im odpowiednie do tego warunki. Kot bombajski prawdopodobnie ucieszy się szczególnie z zabawy wędką dla kota, gdyż pobudzi ona jego instynkt łowczy i zapewni tak pożądane przez bombaja zainteresowanie człowieka.

Koty bombajskie otaczają się źródłami ciepła. Jeśli masz bombaja, powinieneś upewnić się, że pupil ma cieplutki kącik do swojej dyspozycji przez cały czas bez wyjątku. Możesz zaoferować mu legowisko na kaloryfer lub parapet, gdzie za sprawą przyjemnego ciepła z całą pewnością będzie czuł się wyśmienicie. Dla kotów tej rasy bardzo mile widziane są również kocyki jako wygodna i dodatkowo rozgrzewająca podkładka do spania.

Bombaje nadają się do życia w miejskich mieszkaniach, potrzebują przy tym jednak dużej uwagi ze strony ludzi, by czuć się naprawdę komfortowo. Za zainteresowanie odwdzięczą się długimi i intensywnymi fazami pieszczot.

Z natury koty bombajskie są tolerancyjne i cierpliwe, dobrze dogadują się z innymi kotami, a także psami oraz dziećmi. Te cechy czynią miniaturkę czarnej pantery idealnym zwierzątkiem domowym, jednak wciąż mało popularnym. Poza tym bombaje miauczą rzadko, raczej cicho a przy tym wyjątkowo melodyjnie, co czyni wydawane przez nie odgłosy przyjemnymi dla ucha.

Historia i hodowla

W latach 50. XX wieku w Louisville w stanie Kentucky miłośniczka i hodowca kotów Nikki Horner powzięła sobie za cel wyhodowanie „domowej pantery”. Krzyżowała – początkowo bezskutecznie – czarne koty rasy amerykańskiej krótkowłosej z ciemnobrązowymi kotami burmskimi. Dopiero w 1965 roku pani Horner udało się wyhodować rasę kota o czarnym futrze i miedzianych oczach, którą nazwała niczym dawne indyjskie miasto portowe – Bombay. Początkowo rasa nie cieszyła się dużym zainteresowaniem, co odmieniło się dopiero, gdy w roku 1976 CFA (The Cat Fanciers' Association) nadała mu tytuł Championa. Trzy lata później zrobiła to także TICA (The International Cat Association).

bombaj kocię

Pożywienie dla bombaja

Koty bombajskie wykazują skłonności do nadwagi. Zwłaszcza u kotów niewychodzących zdarza się owa tendencja, gdyż często jedzą one z nudy, czego wynikiem może być przybieranie na wadze. Również z tego względu tak ważna jest regularna zabawa z pupilem. Ponadto należy kontrolować regularnie wagę kota i nie zapominać o regułach w jego odżywianiu. Na przykład poziom węglowodanów w karmie dla kota, którą mu podajesz, nie powinien być zbyt wysoki. Niezmiernie ważne są jakościowe składy karm oraz odpowiednie porcjowanie posiłków.

Tigeria karma mokra dla kota
karma dla kotow rasowych

Pielęgnacja

Pielęgnacja kotów bombajskich jest stosunkowo mało wymagająca. Sierść u tej rzadkiej rasy daje się utrzymać w dobrej kondycji bez dużego nakładu pracy. By utrzymać jej połysk, wystarczy regularnie przecierać sierść ręczniczkiem, a żeby wzmocnić połysk, można rozczesywać ją gumową szczotką. Wpływ na stan sierści ma oczywiście także wyważona i jakościowa dieta.

Pielęgnacja pazurów opiera się głównie na korzystaniu z drapaka lub maty do drapania. Dzięki drapakowi kot będzie mógł ponadto porozciągać swoje dobrze rozwinięte mięśnie.

Pielęgnacji zębów bombaja sprzyjać będzie podawanie karmy suchej lub smakołyków dentystycznych dla kota.

Aby mieć pewność, że Twój kot jest zdrowy i dobrze mu się wiedzie, nie zapominaj o regularnych wizytach u weterynarza.

Ponieważ rasa bombaj powstała na drodze hodowlanej, niestety wykazuje predyspozycje do chorób typowych dla rasy. Zalicza się do nich kardiomiopatia przerostowa, czyli dziedziczona genetycznie choroba serca. Jeśli stwierdzisz u swojego kota objawy, takie jak duszności lub omdlenia, koniecznie i bez ociągania udaj się do weterynarza. Początkowe stadium choroby często jednak nie daje niestety widocznych objawów, dlatego też regularne kontrole weterynaryjne oraz odpowiednia dieta są niezbędne, by nie pozwolić kardiomiopatii na rozwój.

Bombaje mają ponadto predyspozycje do kociego kataru, dlatego należy chronić pupila tej rasy przed przeciągami i zadbać o ciepłe miejsce, w którym zawsze będzie mógł się ulokować.

Przeciętna długość życia kotów bombajskich wynosi stosunkowo wiele – od 17 do 20 lat.

my star karma mokra dla kota

Wybór odpowiedniego hodowcy

Pośród hodowców tych czarnych piękności zdarzają się też czarne owce. Jak takie czarne owce rozpoznać? Nieprofesjonalni hodowcy wrzucają często do sieci oferty o kotkach bez rodowodu lub „mieszankach”, do tego zwykle w atrakcyjnych cenach. Bombaj czysty rasowo jest wciąż rzadkością, zwłaszcza na rynku europejskim. Liczba profesjonalnych hodowców tej rasy jest niewielka.

Profesjonalnego hodowcę poznasz po tym, że przynależy do zrzeszonego w organizacji patronackiej związku hodowców. Hodowca taki przedstawia rodowód kota, zawierający opis jego przodków. Godny zaufania hodowca nie oddaje za wcześnie swoich podopiecznych w ręce nowych właścicieli, najwcześniej około 16 tygodnia ich życia. Kocięta powinny być przed oddaniem zaszczepione, odrobaczone, zaczipowane oraz ewentualnie wykastrowane lub wysterylizowane. Hodowca powinien posiadać potwierdzenia wykonania wszelkich koniecznych czynności zdrowotnych.

Niektórzy hodowcy deklarują również gotowość współpracy z nowymi właścicielami swoich zwierząt, polegającej na doradztwie i wsparciu przez całe życie kota.

Koty bombajskie to pupile doskonali – inteligentni i przyjacielscy. Wszystkim, którzy zdecydują się przygarnąć do swoich domostw te wspaniałe istoty, życzymy pociechy i szczęścia we wspólnym życiu!

Najczęściej polecane