Świnka morska (kawia domowa)

Kawia domowa

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Pytania ogólne

1. Skąd pochodzi świnka morska?

Świnki morskie, czyli kawie domowe, pochodzą z terenów Andów w Ameryce Południowej, gdzie jako zwierzęta hodowlane, traktowane są jak u nas na przykład króliki, jako produkt spożywczy.

2. Jakie są rasy świnek i na czym polegają między nimi różnice, widać je tylko w wyglądzie, czy także w zachowaniu?

Do świnek krótkowłosych należą: gładkowłosa, Rozetka (Abyssinian), American Crested, English Crested, Rex, Teddy. Rasy długowłose to natomiast Sheltie, Coronet, Angora, Peruwianka, Texel, Merino, Alpaka, Moher. Wszystkie rasy wykazują najróżniejsze umaszczenia.

Istnieją hodowcy twierdzący, że widoczne są różnice nie tylko w wyglądzie, lecz także w zachowaniu świnek poszczególnych ras, jednak nigdy nie zostało to potwierdzone. Wiele z pewnością zależy od podejścia i sposoby hodowli.

3. Jakiego wieku dożywa świnka?

Przy dobrej pielęgnacji świnki morskie dożywają 6 do 8 lat, zdarzają się jednak bardziej długowieczne egzemplarze.

Pytania o kupno

4. Gdzie najlepiej kupić świnkę i jak poznać, że jest zdrowa?

Świnkę morską najlepiej nabyć od hodowcy. Nie obawiaj się zadawania mu konkretnych pytań. Każdy poważny hodowca chętnie odpowie na każde pytanie. Powinieneś także moc zajrzeć do klatek – sprawdź, czy są czyste, przestrzenne i jasne, i czy zbyt wiele świnek nie musi cisnąć się w jednej klatce.

Zdrowa kawia domowa ma błyszczącą sierść i oczy i nie jest wychudzona. Jej futerko nie jest przerzedzone, ani skołtunione.

5. Jak rozpoznać płeć świnki morskiej?

Dla niewprawionego oka nie jest to proste. Najlepiej rozpoznaje się płeć świnki, kiedy ma się do porównania osobniki różnej płci.

By rozpoznać płeć, należy wziąć świnkę ostrożnie do ręki tak, by widzieć jej brzuszek. Następnie należy delikatnie rozciągnąć palcami skórę w okolicach narządów płciowych. Jeśli narząd wygląda jak litera „Y” świnka jest płci żeńskiej, jeśli z kolei wygląda jak „I” – mowa o samcu.

Pytania o odżywianie

6. Co kawia domowa powinna codziennie dostawać do jedzenia?

Kawia domowa powinna codziennie dostawać karmę suchą, sianko i świeżą wodę pitną. Poza tym prawidłowe odżywienie zapewnią jej owoce i warzywa. Śwince morskiej nie należy podawać pokarmu dla królików. Świnki narażone są na niedobory witaminy C, gdyż podobnie jak ludzie nie są w stanie jej samodzielnie produkować. Witamina ta dostarczana jest w pożywieniu dla świnek morskich.

7. Czego nie podawać śwince morskiej?

W żadnym razie nie powinno się podawać śwince morskiej fasoli (jest dla niej trująca), kapusty (powoduje wzdęcia) oraz pryskanych warzyw i owoców.

Pytania o wyposażenie i wychowanie

8. Jak duża powinna być klatka dla dwóch świnek morskich?

Najmniejszy rozmiar klatki dla dwóch zwierząt to 100 x 60 cm. Zdecydowaną większość czasu świnki spędzają przecież w klatce, więc powinny móc poruszać się w odpowiednim stopniu.

9. Jakie wyposażenie powinno znaleźć się w klatce świnki morskiej?

Domek do spania, stabilna miska na pokarm oraz poidełko na wodę to podstawa wyposażenia dla klatki dla świnki morskiej. Poza tym w klatce powinny znajdować się dwa paśniki, jeden na paszę zieloną i drugi na sianko. Przerwy między szczeblami pasieki powinny być niewielkie, by świnka nie mogła przełożyć przez nie głowy. Paśnik powinien być także dość wysoki, by świnka nie mogła na niego wskoczyć i potraktować jako miejsce do spania. Mogłoby dojść wówczas do zranienia.

10. Jak przygotować dla świnki miejsce do zabawy?

W tym względzie fantazja nie musi mieć granic – domki, rury, rampy. Świnka morska jeszcze większą przyjemność z zabawy czerpała będzie wówczas, gdy pomiędzy przeszkodami znajdować będzie małe smakołyki, na przykład plasterek ogórka, korzeń pietruszki czy kawałek papryki.

Vilmie pokarm male zwierzeta
klatki dla gryzoni

11. Czy świnka morska może żyć także na zewnątrz?

Zasadniczo świnkę morską można trzymać w klatce także na zewnątrz. Świnki morskie tak czy inaczej powinny zażywać wybiegu w lecie, by móc w odpowiednim stopniu pozbyć się zimowego futerka. Zimą klatka musi być porządnie ocieplona i powinna być kompletnie osłoniona, na przykład za pomocą szyby z pleksiglasu. Przyda się także dodatkowa wyściółka z sianka, by zwierzę mogło się nią okryć. Poza tym należy sprawdzać regularnie, czy woda pitna nie przymarza.

12. Na co zwracać uwagę, gdy świnka jest na wybiegu?

W lecie wybieg usytuuj w zdecydowanej większości w cieniu. Zwróć uwagę, czy wybieg wystarczająco ochrania świnkę przed psami i kotami. Nie zostawiaj nigdy świnki na ziemi, gdy ta jest jeszcze zimna lub trawa jest mokra od rosy. Pierwsze spacery świnki po wybiegu nie powinny trwać zbyt długo, by mogła się przyzwyczaić do trawy i innej roślinności na zewnątrz oraz do jej mieszkańców. Najlepiej od początku karm ją często paszą zieloną.

13. Jak chwytać świnkę morską?

By podnieść świnkę morską używaj najlepiej obu dłoni i chwytaj ją pod brzuszkiem w poprzek. Można wówczas położyć ją sobie na kolanach lub nieść przytuloną do piersi. Zachowaj ostrożność, by świnka nie spadła! Być może wygląda na krzepką, lecz ma łamliwe kości. Upadek na przykład z kanapy może grozić poważnymi obrażeniami.

14. Jak oswoić ze sobą dwie świnki morskie?

Najprościej będzie oswoić ze sobą młode osobniki, ze starszymi może być nieco trudniej. By pachniały podobnie można obie potrzeć herbatą z kopru włoskiego, wówczas powinny się lepiej tolerować. Jeśli dysponujesz dwoma klatkami, przez kilka pierwszych dni możesz trzymać je w osobnych klatkach ustawionych obok siebie.

Poza tym najlepiej włożyć do wspólnej klatki najpierw nowo zakupioną świnkę, a dopiero później udomowione zwierzątko, by pozbawić je nieco pewności co do jego terytorium.

15. Czy świnki morskie potrafią mówić i co oznaczają wydawane przez nie odgłosy?

Świnki morskie wydają różne odgłosy, które mają zwrócić uwagę właściciela. Najważniejszy z nich to gwizdanie, które daje się zasłyszeć przede wszystkim wówczas, kiedy świnka morska cieszy się z podawanego jej jedzenia. Podobnym gwizdem świnka morska wita się ze swoim człowiekiem. Innym odgłosem świnek jest swoistego rodzaju „pomruk”, który wydają na przykład w trakcie pieszczot z właścicielem czy w czasie zalotów. „Kwilenie” oznacza prawdopodobnie smutek, jednak stanowi ono zagadkę dla ekspertów, którzy nie są w stanie wyjaśnić, jak świnki wydobywają z siebie ten odgłos. Ponadto kawia domowa potrafi zgrzytać zębami, czego odgłos przypomina trochę warczenie. Zgrzytanie ma miejsce często, gdy dochodzi do kłótni między dwoma samcami.

wyposazenie klatki dla gryzonia

16. Świnka rozrzuca jedzenie, jak temu zaradzić?

Przede wszystkim zaopatrz świnkę w stabilną i ciężką miskę, taką jak na przykład dla królika. Nie może ona jednak być zbyt duża, by świnka nie wzięła jej za toaletę.

17. Czy można nauczyć świnkę porządku?

Istnieją świnki morskie, które swoje potrzeby załatwiają do kuwety, tak jak koty. By takiej czystości nauczyć te zwierzęta, trening należy zacząć w bardzo młodym wieku. Sadzaj świnkę w kuwecie, mów do niej przyjaźnie i głaszcz, by wytworzyła pozytywne skojarzenia z tym miejscem.

18. Na jak długo mogę zostawić świnkę morską samą?

Czasami nie da się uniknąć dłuższej nieobecności. Świnkę morską można zostawić samą na maksymalnie dwa dni, o ile będzie miała zapewnioną dostateczną ilość pokarmu i wody pitnej.

19. Moja świnka nie pozwala się oswoić, co mogę zrobić?

Poświęcić jej naprawdę dużo uwagi. Smakołyki takie jak owoce czy warzywa podawane bezpośrednio z ręki mogą pomóc w procesie oswajania. Musisz uzbroić się w cierpliwość i poświęcić śwince swój czas.

Świnka morska:

 • Nazwa oficjalna: Kawia domowa
 • Jest gatunkiem gryzonia z rodziny kawiowatych
 • Pochodzi z terenów Andów w Ameryce Południowej
 • Żyje 6—8 lat
 • Jest roślinożerna
 • Fasola jest dla świnki morskiej trująca!
 • Zęby kawii domowej rosną przez całe jej życie, ścierają się podczas przeżuwania pokarmu
 • Istnieje bardzo dużo ras świnek morskich, dzieli się je na krótko- i długowłose
 • Niegdyś kawa domowa była zwierzęciem jadalnym
 • Ma dobrze rozwinięty węch, słuch i wzrok — rozróżnia cztery kolory: żółty, zielony, brązowy i niebieski
 • Wydaje różne dźwięki, służące do komunikowania się
 • Włosy czuciowe odpowiadają za orientację w terenie

Pytania o pielęgnację i zdrowie

20. Pazurki są za długie, jak je obcinać?

Ponieważ świnki nie ścierają dostatecznie pazurków, należy im je regularnie podcinać. Można zabrać świnkę w tym celu do weterynarza lub zrobić to samodzielnie. Za pomocą cążek należy uciąć pazur na 3 do 5 mm przed unerwioną częścią. Przy jasnych pazurkach z łatwością zauważysz nerwy. Ciemne pazurki podcinaj zawsze tylko na samych końcach, by nie przysporzyć śwince cierpienia.

21. Jak pielęgnować sierść świnki?

Przede wszystkim regularnie należy sprawdzać sierść pod kątem obecności pasożytów. Przede wszystkim długowłose kawie domowe wymagają regularnej pielęgnacji futerka. Należy je delikatnie czesać miękką szczotką. W przypadku świnek z kręconym włosiem należy je delikatnie przeczesywać palcami, by nie sprawiać zwierzęciu bólu szarpiącą szczotką.

22. Co robić w razie biegunki?

W razie biegunki koniecznie zabierz świnkę do weterynarza, ponieważ kawie domowe mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy, którego dysfunkcje mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia jelit.

23. Świnka ma zranioną łapkę (oderwał się pazur), co robić?

Najlepiej użyj do opatrzenia rany zwykłego opatrunku w aerozolu, by utrzymać ją w czystości. Wówczas rana powinna się po jakimś czasie bez komplikacji zagoić.

24. Zęby świnki wydają się być za długie, czy to możliwe i co mogę zrobić?

U niektórych świnek morskich faktycznie zdarza się, że zęby rosną za długie, gdyż niewystarczająco się ścierają. Zaradzić temu może jedynie lekarz weterynarii. Zwracaj uwagę, czy świnka normalnie je lub czy pokarm nie wypada jej z pyszczka. Regularnie waż swoją świnkę (najlepiej raz w tygodniu).

Pytania o hodowlę

25. Na co zwrócić uwagę, jeśli chcę hodować świnki morskie?

Jeśli rozmyślasz nad założeniem hodowli, najpierw zastanów się co zrobisz z potomstwem swojej parki. Jest przecież całe mnóstwo kawii domowych, które poszukują domu i nie ma się nimi kto zająć, w efekcie czego lądują w schroniskach lub zostają po prostu wyrzucane.

By doczekać się potomstwa swoich świnek, nie wystarczy tylko dopuścić je do siebie. Należy je uważnie obserwować, skrupulatnie ważyć i karmić. Po 68 dniach od pokrycia można spodziewać się młodych. Po upływie maksymalnie czterech tygodni młodziutkie samiczki muszą być odseparowane od ojca, gdyż ten zatroszczyłby się o kolejne potomstwo.

Samiczka do rozpłodu powinna ważyć około 700 g i być w wieku od 5 do 11 miesięcy przy pierwszym pokryciu. Wcześniej organizm świnki nie jest wystarczająco rozwinięty – ciąża mogłaby negatywnie wpłynąć na jej wagę i wzrost. Po pierwszym roku życia mięśnie na plecach stają się u świnki bardzo napięte, także matka mogłaby nie dać rady wydać na świat potomstwa.

Zapraszamy do sklepu dla małych zwierząt zooplus!

Najczęściej polecane
3 min

Fretka domowa

Fretki są ciekawskie i kochają rozrabiać. Potrzebują codziennie dużo zabawy. Jakie jeszcze są fretki? Dowiedz się!