Kot syjamski

Kot syjamski

Niewielu miłośników kotów jest w stanie przejść obojętnie obok hipnotyzująco niebieskich oczu kota syjamskiego.

Kot syjamski wyróżnia się spośród innych przedstawicieli gatunku niebieskimi oczami i charakterystycznym umaszczeniem. W opracowanym przez nas portrecie rasy dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o tym eleganckim kocie i czy rzeczywiście jest tak rozmowny, jak się o nim mówi.

Wygląd: Smukła piękność

W przeciwieństwie do kota tajskiego w pierwotnym typie, współczesny kot syjamski charakteryzuje się smukłą budową ciała oraz długim, cienkim ogonem. Za sprawą długich nóg i zgrabnych łapek, ruchy tego średniej wielkości kota sprawiają wrażenie nad wyraz eleganckich.

Jak duży jest kot syjamski?

Koty syjamskie osiągają wysokość od 20 do 25 centymetrów, a ich waga waha się od trzech do czterech kilogramów w przypadku kotek i nie przekracza pięciu kilogramów w przypadku kotów.

Oprócz sportowej sylwetki, tę rasę kotów wyróżnia długi, prosty nos oraz charakterystyczna głowa o klinowatym kształcie – patrząc z boku lekko wysklepiona na zewnątrz. Przedłużają ją stojące, szeroko rozstawione uszy o szerokiej nasadzie.

Charakterystyczne dla kotów syjamskich są także głęboko niebieskie migdałowate oczy, osadzone nieco na skos. Syjamy są częściowymi albinosami: Ich organizmy produkują niewielkie ilości melaniny, czemu koty zawdzięczają kolor sierści.

Umaszczenie kota syjamskiego: Kolory i wzory

Sierść kota syjamskiego jest krótka, posiada cienką warstwę podszerstka i przylega gładko do ciała, co sprawia, że jest bardzo przyjemna w dotyku. Wizualnie, wyróżniają ją występujące na kończynach znaczenia typu point, za które odpowiedzialny jest tak zwany gen syjamski. Pojawiają się one dopiero kilka tygodni po narodzinach – kocięta rodzą się bowiem zupełnie białe.

Kot syjamski występuje dzisiaj w różnych wariantach umaszczenia, takich jak tabby czy rudy. Typowe są jednak następujące odmiany:

  • Seal-point: W tej odmianie, na kremowej lub jasnobrązowej sierści występują czarnobrązowe znaczenia.
  • Blue-point: Ciało kotów o takim umaszczeniu jest białe, znaczenia są niebieskoszare i bardziej dyskretne niż w przypadku odmiany seal-point.
  • Chocolate-point: Podstawowy kolor sierści to kość słoniowa, a znaczenia mają barwę mlecznej czekolady.
  • Lilac-point: Na białym tle, które może posiadać odcień bladoliliowy, rozwijają się jasnoszare znaczenia z lekko różowawym cieniowaniem.
koty syjamskie parka

Charakter: Koty syjamskie bardzo przywiązują się do swoich opiekunów

Wystarczy rzut oka na kota syjamskiego, aby wiedzieć, że aktywność to jego drugie imię. Lubi wyzwania fizyczne i umysłowe.

Koty syjamskie są jedną z tych ras, które żartobliwie określa się koto-psami, gdyż w znacznym stopniu pozwalają się przez człowieka wytresować i bardzo się do niego przywiązują. Ich chęć do nauki sprawia, że są idealnymi partnerami do treningu z klikerem i generalnie wspaniałymi kotami rodzinnymi.

Jednak uczą się one do momentu, do którego chcą i kiedy mają na to ochotę. W przeciwnym razie dobitnie manifestują swoją niechęć do współpracy. Kto dzieli z nimi życie szybko się przekonuje czego najbardziej potrzebują: Uwagi i atencji. Bo chociaż są samodzielne i asertywne, nie ma niczego, co cenią bardziej niż towarzystwo i pieszczoty.

Czy koty syjamskie są naprawdę takie głośne?

Prawdą jest, że syjamy należą do wyjątkowo komunikatywnych ras kotów i lubią sobie „pogadać”. Kiedy coś im nie pasuje, głośno dają to do zrozumienia. Niemniej jednak, z tymi uroczymi inteligentami nie da się nudzić – są nie tylko gadułami, ale również świetnymi słuchaczami.

Warunki utrzymania i zajęcie: Czy koty syjamskie będą dobrze czuły się w mieszkaniu?

Koty syjamskie mogą być typowymi kotami domowymi, ale należy wziąć pod uwagę fakt, że są to bardzo aktywne zwierzęta i lubią szukać przygód. Kiedy są na zbyt długo zostawiane same w domu, szybko się nudzą. Dlatego jeśli tylko jest to możliwe, należy pozwolić im na wychodzenie na spacery.

Jeśli decydujesz się więc na trzymanie kota tej rasy w mieszkaniu, musisz zagwarantować mu jak najwięcej możliwości zabawy i ruchu oraz aktywizację umysłową – na przykład za sprawą zabawek na inteligencję. Nie zostawiaj go za długo samego w domu – jeśli będzie się nudzić, szybko sam wymyśli sobie rozrywkę, która nie koniecznie Ci się spodoba.

Możliwość wychodzenia na zewnątrz

Jeżeli nie możesz zapewnić swojemu kotu syjamskiemu spacerów na zewnątrz, przygotuj dla niego wybieg w postaci na przykład odpowiednio zabezpieczonego balkonu lub w ogrodzie, a szybko stanie się jego ulubionym miejscem spędzania czasu. Jeśli nie masz ogrodu ani balkonu, możesz spróbować wychodzić z nim na spacer na smyczy i w szelkach – tylko pamiętaj, aby przyzwyczaić go do chodzenia na smyczy jak najwcześniej.

Jeżeli w Twoim mieszkaniu nie zabraknie udogodnień dla kota, będzie on szczęśliwy nawet na mniejszym metrażu. Nie zapomnij zatem o wysokim drapaku o kilku platformach, ponieważ syjamy uwielbiają obserwować otoczenie z podwyższenia.

Poza tym kot syjamski powinien mieszkać z innymi kotami – nawet jeśli mówi się o nim, że jest zazdrośnikiem. Na świat często przychodzi wraz z licznym rodzeństwem, więc jego zachowania społeczne są bardzo rozwinięte. Drugi kot w domu sprawi, że Twój podopieczny nie będzie czuł się samotny. Jest to szczególnie ważne w przypadku kotów niewychodzących, ale i koty wychodzące docenią towarzystwo drugiego przedstawiciela gatunku.

kot syjamski portret z profilu

Pielęgnacja: Koty syjamskie lubią ciepło

Ich charakter może wydawać się skomplikowany, za to pielęgnacja sierści jest wyjątkowo prosta. Wystarczy okazjonalne szczotkowanie – o resztę zadbają same. Jednak do dobrego samopoczucia potrzebują odpowiedniej temperatury otoczenia. Jako że nie posiadają zbyt wiele podszerstka, nie czują się komfortowo w za niskiej temperaturze i wilgoci.

Jeśli w trakcie spaceru kot zmoknie, niezmiernie ważne jest, by jak najszybciej dobrze go osuszyć. W zimie najczęściej spotkasz syjama w legowisku na kaloryferze lub innym przytulnym i ciepłym miejscu, jak najdalej od przeciągów.

Zdrowie: Choroby genetyczne

Bardzo ważne jest, aby regularnie odwiedzać zaufanego lekarza weterynarii, ponieważ syjamy często zapadają na choroby dziedziczne.

Oprócz nowotworów gruczołu sutkowego, chorób serca i chorób naczyniowych, u kotów syjamskich zdarzają się także choroby oczu – zez i oczopląs nie należą do rzadkości. Przyczyną tych dolegliwości jest najprawdopodobniej niedobór melaniny. Ponadto, powszechny u syjamów postępujący zanik siatkówki (PRA – progressive retinal atrophy) może prowadzić do utraty wzroku. Choroby te można wykryć za pomocą badań genetycznych, którym każdy kot syjamski powinien raz w życiu zostać poddany.

Koty tej rasy uchodzą także za podatne na zespół Pica, czyli syndrom łaknienia spaczonego, polegający na kompulsywnym żuciu lub jedzeniu niejadalnych przedmiotów, takich jak wełna, guma czy żwirek dla kotów. Jednak dzięki podjęciu odpowiednich działań, można opanować zagrożenia dla zdrowia wynikające z takich zachowań i ograniczyć sytuacje, które mogą je wyzwalać.

Jak długo żyją koty syjamskie?

Przy odpowiednim utrzymaniu i żywieniu, koty syjamskie żyją od 15 do 20 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem wśród kotów rasowych.

Żywienie: Co lubią jeść koty syjamskie?

Odpowiednie warunki utrzymania obejmują również zdrowe odżywianie. To, na jaką karmę się zdecydujesz – mokrą czy suchą, zależy od Ciebie i oczywiście od upodobań twojego pupila.

Podobnie jak koty innych ras, koty syjamskie mogą być czasem wybredne, dlatego podczas poszukiwania idealnej karmy, warto uzbroić się w cierpliwość. Przy zmianie sposobu żywienia pamiętaj, aby nowy rodzaj karmy wprowadzać stopniowo i powoli.

Nie zapominaj o świeżej wodzie dla kota, do której powinien mieć stały dostęp, zwłaszcza jeśli karmisz go głównie suchą karmą. Warto zachęcić go do picia ustawiając kilka misek z wodą w różnych miejscach w mieszkaniu, albo nawet zainwestować w poidełko.

Pochodzenie: Z tajskich świątyń w świat

Przodkowie kota syjamskiego pochodzili z Syjamu, dzisiejszej Tajlandii, gdzie czczone były jako koty świątynne.

Pod koniec XIX wieku pierwsza para kotów syjamskich dotarła do Anglii – Pho i Mia były prezentem od króla syjamskiego dla brytyjskiego konsula generalnego i pierwszymi kotami hodowlanymi tej rasy w Anglii. W 1892 roku został opracowany pierwszy wzorzec rasy.

Koty w nowoczesnym, smukłym typie rozwinęły się dopiero w latach siedemdziesiątych i obecnie funkcjonują pod nazwą koty syjamskie, podczas gdy pierwotny typ nazywany jest kotem tajskim.

Zakup: Tylko od odpowiedzialnych hodowców

Planując zakup kota syjamskiego, poszukaj profesjonalnego, godnego zaufania hodowcy. W ten sposób nie tylko zmniejszysz ryzyko zakupu kota cierpiącego na którąś z wyżej wymienionych chorób dziedzicznych, ale również wesprzesz hodowlę zgodną z warunkami odpowiednimi dla gatunku, a także zyskasz pewność, że dobro zwierzęcia jest na pierwszym miejscu. Tak zwanych pseudohodowców omijaj natomiast szerokim łukiem – najczęściej zależy im wyłącznie na szybkim zysku.

Zanim wybierzesz odpowiedniego hodowcę, umów się na wstępną wizytę, podczas której zapoznasz się z kociętami i poznacz warunki, w jakich żyją. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie 10 pytań do hodowcy kotów, które pomogą Ci stwierdzić czy wybrany przez Ciebie hodowca jest godny zaufania i czy Twój przyszły podopieczny cieszy się dobrym zdrowiem.

Zwróć uwagę czy maluchy nie są wydawane do nowych domów za wcześnie. Kocięta powinny pozostać przy matce co najmniej do dwunastego tygodnia życia, aby wykształciły zachowania społeczne i nauczyły się od niej wszystkiego, co ważne. Nie wahaj się zapytać o papiery rodowodowe.

Ile kosztuje kot syjamski od hodowcy?

Cena kota syjamskiego od renomowanego hodowcy zaczyna się od 1500 zł, ale koty rasowe często trafiają do schronisk dla zwierząt, dlatego warto odwiedzić pobliskie przytuliska – niewykluczone, że w którymś z nich czeka na Ciebie Twój przyszły podopieczny.

Podsumowanie: Charakterny kot o szczególnych wymaganiach

Jego tajemnicze spojrzenie, elegancka sylwetka i silny charakter bez trudu podbijają serca miłośników kotów. Kot syjamski cechuje się również dużą aktywnością i „gadatliwością”. Wszystko to sprawia, że jest wymagającym towarzyszem dla każdego, kto szuka wyjątkowego kota domowego i jest w stanie poświęcić mu odpowiednią ilość czasu, miłości oraz miejsca, aby trzymać go w towarzystwie drugiego przedstawiciela gatunku.

Najczęściej polecane