Kot syjamski

kot syjamski rasa kota

Pochodzenie

Kot syjamski jest obok kota perskiego jedną z najstarszych i najbardziej znanych kocich ras. Korzenie tej rasy wywodzą się z Azji południowo-wschodniej, konkretniej mówiąc z Syjamu, dziś Tajlandii. Tam koty syjamskie czczono jako koty świątynne. Pod koniec XIX wieku pierwsze koty syjamskie dotarły do Anglii i były tam hodowane jako koty rasowe. W 1892 został im przyznany pierwszy standard rasy. W latach 30’ XX wieku rasa rozprzestrzeniła się na inne europejskie kraje.

zwirek Tigerino

Wygląd

Koty syjamskie są kotami średniej wielkości. Posiadają smukłe ciało, długie nogi i małe łapki. Waga dorosłej samicy wynosi 3—4 kg, kocury ważną od 4 do 5 kg. Klinowatą głowę przedłużają stojące pionowo, szeroko rozstawione uszy o szerokiej nasadzie i wąskich szpicach. Charakterystyczne dla kotów syjamskich są także głęboko niebieskie migdałowate oczy, osadzone nieco na skos. Syjamczyki są półalbinosami, ich organizmy produkują niewielkie ilości melaniny. Kocięta rodzą się białe, dopiero po dwóch tygodniach pojawia się na ich sierści charakterystyczne dla tej rasy znakowanie „seal-point” w kolorze czarnym i brązowym. Reszta sierści pozostaje biała lub kremowa. Jest ona krótka, posiada cienką warstewkę podszerstka i przylega gładko do ciała kota.

biały kot syjamski

Charakter

Koty syjamskie są jedną z tych ras, które żartobliwie określa się koto-psami, gdyż w znacznym stopniu pozwalają się przez człowieka wytresować i bardzo się do niego przywiązują. Jednak uczą się one do momentu, do którego chcą i, kiedy mają na to ochotę. Nigdy nie próbuj syjamowi na siłę czegoś wpoić, ponieważ może on zapoznać Cię wtedy ze swoimi pazurami. Poza tym syjamy to bardzo towarzyskie koty. Są komunikatywne i lubią sobie „pogadać”. Kiedy coś im nie pasuje, głośno dają to do zrozumienia. Kiedy są na zbyt długo zostawiane same w domu, szybko się nudzą. Jeśli decydujesz się więc na trzymanie kota tej rasy w mieszkaniu, musisz zagwarantować mu jak najwięcej możliwości zabaw i ruchu, także aktywacji umysłowej, na przykład za sprawą zabawek na inteligencję. Poza tym koty syjamskie wykazują silne socjalne zachowania, wobec czego bardzo przychylnie patrzą na towarzystwo, na przykład drugiego kota swojej rasy. Przez całe godziny syjamy potrafią bawić się razem i wzajemnie dbać o swoje futerka. W przypadku kotów syjamskich możliwe są również spacery na smyczy. Najlepiej zacznij przyzwyczajać kota jak najwcześniej do smyczy i przećwicz spacerowanie w domu, zanim wyjdziesz z nim na zewnątrz. Przy odpowiednim utrzymaniu koty tej rasy dożywają średnio 14 lat.

Utrzymanie i pielęgnacja

Pielęgnacja kota syjamskiego jest bardzo prosta, ponieważ jego krótka sierść w zasadzie prawie nie potrzebuje pielęgnacji. Od czasu do czasu wystarczy wyszczotkować futerko, by pozbyć się luźnego włosia. Koty syjamskie nie posiadają zbyt wiele podszerstka, dlatego też w zimnie i wilgoci czują się niekomfortowo. Zwracaj uwagę, by temperatura w otoczeniu kota nie była zbyt niska. Jeśli w trakcie spaceru kot zmoknie, niezmiernie ważne jest, by jak najszybciej dobrze go osuszyć. Te kochające ciepło koty najchętniej znajdą wtedy dla siebie miejsce jak najbliżej kaloryfera. Legowisko na kaloryfer dla kota syjamskiego to super opcja. Uważaj, by nigdy nie wystawiać syjama na przeciągi.

Koty syjamskie są bardzo społeczne i towarzyskie, dlatego optymalne jest hodowanie dwóch osobników. Posiadając dwa koty tej rasy, opiekun ma jeszcze mniej pracy, gdyż koty troszczą się o siebie i swoje futerka wzajemnie. Poza tym koty te są niesamowicie przyjazne wobec ludzi i uwielbiają zabawy i pieszczoty ze swoim najbliższym człowiekiem.

Zaopatrz mieszkanie w meble do drapania, by koty mogły należycie się wyżyć i wybawić, zaspokajając swoje naturalne potrzeby ostrzenia pazurków. Doskonale sprawdzi się wysoki drapak o kilku platformach, ponieważ, ponieważ syjamy uwielbiają obserwować otoczenie z podwyższenia. Jeśli masz taką możliwość, przygotuj także dla kota syjamskiego zabezpieczony wybieg , by miał okazję się poruszać. Jeśli nie masz ogrodu czy balkonu, możesz spróbować ze wspomnianymi już wcześniej spacerami na szelkach i smyczy.

kocię kota syjamskiego

Pożywienie dla kota syjamskiego

Również w kwestiach pożywienia koty syjamskie nie są zwykle za bardzo wymagające. Jako podstawę należy kotu podawać wysokiej jakości karmę mokrą o wysokiej zawartości mięsa w składzie. Zwróć uwagę, by wybierane przez Ciebie karmy nie zwierały środków konserwujących, wzmacniaczy smaku i tym podobnych sztucznych substancji. Jaka jest dzienna racja pokarmu dla syjama, nie da się jednoznacznie stwierdzić. Decydują o tym bowiem indywidualne czynniki, takie jak między innymi wiek, stan zdrowia, waga i poziom aktywności fizycznej kota. Nie zapominaj o świeżej wodzie dla kota, do której powinien mieć on zawsze dostęp. Nie podawaj kotu mleka! Koty nie tolerują laktozy i po spożyciu mleka mogą mieć problemy trawienne. Istnieje specjalne mleko dla kota, które można podawać koty jako smakołyk od czasu do czasu., uwzględniając dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

karma dla kotow rasowych

Choroby

U kotów syjamskich niestety często występują dziedziczne choroby. Należy do nich na przykład postępujący zanik siatkówki, który może w najgorszym wypadku prowadzić do ślepoty. U kotów tej rasy występuje również prawdopodobieństwo zachorowania na serce, zaburzenia trawienia i nowotwory. Rzadkością u kotów syjamskich nie jest także strabismus, potocznie nazywany zezem. Niezmiernie ważne jest, by regularnie umawiać wizyty u zaufanego weterynarza, by w razie zachorowania kota móc jak najszybciej podjąć odpowiednie środki.

Hodowla kotów syjamskich

Koty syjamskie dojrzałość płciową osiągają w wieku od czterech do sześciu miesięcy. Ciąża kotki trwa od 63 do 69 dni, a wielkość miotu maksymalnie do sześciu kociąt. Kocięta na świat przychodzą z całkowicie białą lub kremową sierścią.  Dopiero po upływie około dwóch tygodni pojawia się na ich ciele charakterystyczne znakowanie. Kocięta powinny pozostać przy matce do 12 tygodnia życia. Hodowca powinien w tym czasie zadbać o to, by kocięta wykształciły zachowania społeczne i nauczyły się od matki wszystkiego, co ważne. Zanim wybierzesz hodowcę, dokładnie przyjrzyj się jemu i całej hodowli. Najlepiej umów termin na spotkanie i zrób oględziny, spróbuj zapoznać się z hodowcą i kociętami. Kocięta powinny być odrobaczone i zaszczepione, a ich otoczenie powinno sprawiać zdrowe i przyjazne wrażenie. Nie wahaj się zapytać o papiery rodowodowe! Trzymaj się z daleka od pseudohodowców oferujących swoje kocięta taniej, ale bez żadnych dokumentów. Tacy hodowcy zwykle oszczędzają na czym się da ze szkodą dla zdrowia i komfortu kociąt i ich rodziców.

Najczęściej polecane
8 min

Ragdoll

Niezwykłe umaszczenie typu point i błyszczące niebieskie oczy… To cechy charakterystyczne uroczego Ragdolla. Dowiedz się o nim więcej!