Selkirk rex

Selkirk Rex kot

Rasa selkirk rex to jedna z nielicznych ras kotów, które posiadają kręconą sierść. Wyjątkowy wygląd tych kotów w połączeniu z łagodnym charakterem sprawił, że selkirk rexy podbiły serca miłośników kotów na całym świecie.

Historia rasy selkirk rex

Historia rasy selkirk rex swoje początki ma w pewnym schronisku w Stanach Zjednoczonych, w którym to w 1987 roku na świat przyszedł zwyczajny miot kociąt. Jedno z sześciorga rodzeństwa różniło się jednak znacznie od pozostałych, co mocno zadziwiło schroniskowe opiekunki – miało mocno polokowaną sierść i pokręcone wibrysy oraz wyjątkowo wyraziste, zielone oczy. Okazało się, że odpowiedzialna za to jest przypadkowa mutacja genetyczna. Schronisko o wyjątkowym podopiecznym poinformowało panią hodowcę persów, Jeri Newman, która zabrała kocię i nazwała je Miss Depesto of Noface. Kiedy kotka dorosła, Newman skrzyżowała ją ze swoim czarnym persem i tak narodziło się szczęść kociąt – trzy z nich miały gładką sierść, trzy polokowaną. Nową rasę Newman nazwała „selkirk rex”.

W następnych latach rasa selkirk rex rozwijała się powoli, ale kontrolowanie i celowo. Do dziś niektóre stowarzyszenia pozwalają na kontrolowane krzyżowanie innych ras, takich jak brytyjski krótkowłosy czy pers. Loki są dziedziczone z autosomalną dominacją, co oznacza, że mogą mieć je również przedstawiciele ras mieszanych. Gdy jednak skrzyżuje się dwa mieszane selkirk rexy, mogą urodzić się także kocięta bez genu sierści lokowanej. Tylko wtedy, gdy w grę wchodził homozygotyczny rodzic, wszystkie kocięta miały loki.

Koty rexy

Oprócz kota selkirk rex istnieją inne rasy kotów o kręconej sierści, ale jest to spowodowane innymi mutacjami genetycznymi. Są to German Rex, Devon Rex, a także Cornish Rex czy nowa rasa LaPerm. Nazwa „Rex” pochodzi od ras królików o podobnym, kręconym futerku, nazywanych „królikami Rex”. Hodowla kotów rasy Rex jest po części krytycznie postrzegana, a mianowicie wówczas, gdy włosy czuciowe są skręcone, a więc krótsze. Niektórzy działacze na rzecz zwierząt podkreślają, że w ten sposób ograniczona zostałaby funkcja wibrysów jako ważnego organu dotykowego kota.

Wygląd

Najbardziej uderzającą cechą wyglądu tych kotów jest oczywiście ich kręcona sierść, która może występować zarówno u odmiany długowłosej, jak i krótkowłosej rasy. Choć niekoniecznie, ponieważ skrzyżowanie dwóch niemieszanych selkirk rexów może dać potomstwo o gładkim futrze. Rasa ta jest średniej wielkości, o maksymalnej masie ciała wynoszącej siedem kilogramów i posiada silną strukturę kostną. To sprawia, że kot selkirk rex jest największym spośród kotów ras o kręconej sierści. Selkirk ma sporą głowę, szerokie policzki oraz okrągłe oczy, stosunkowo szeroko rozstawione. Patrząc na jego głowę z profilu, widać wyraźnie zarysowany stop. Sierść może być długa lub krótka, dopuszczalne są wszystkie kolory, w tym wzory, takie jak Tabby lub Point.

YT channel 1000x160

Charakter selkrik rexa

Kot selkirk rex, jeśli pochodzi od poważnego hodowcy, jest przyjacielskim, bardzo zorientowanym na ludzi stworzeniem. Kocha towarzystwo człowieka i stanowczo domaga się przytulania. Ponieważ ma tendencję do podążania za swoim dwunożnym przyjacielem wszędzie, jest również czule określany przez niektórych „koto-psem”. Z reguły wspaniale dogaduje się z innymi kotami – jeśli mieszka w mieszkaniu, zawsze powinien być trzymany razem z drugim kotem. Przyzwyczajone do wielu rzeczy jako kocięta, przedstawiciele rasy selkirk rex z łatwością przystosowują się do codziennego życia swoich ludzi i nie boją się odkurzacza czy wycieczek samochodowych.

Zdrowe pożywienie dla selkirk rexa

Jak wszyscy nasi koci pupile, koty selkirk rex jest należą do łowców – mięsożerców, dlatego ich pokarm powinien składać się przede wszystkim, wręcz niemal całkowicie, z mięsa. Zbilansowana karma mokra o wysokiej zawartości mięsa jest idealnym pokarmem, który dostarcza kotom wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Wysokiej jakości karma dla kotów nie powinna zawierać zbóż ani cukru. Jeśli chcesz rozpieszczać pupila, podawaj mu zdrowe przekąski, na przykład liofilizowane kawałki mięsa. Kotom niewychodzącym możesz sprawić kupę radochy, jeśli pozwolisz im codziennie samodzielnie zdobywać trochę suchej karmy w ramach przekąski – na przykład na drodze gier poszukiwawczych lub ze specjalną zabawką interaktywną dla kotów. Zdrową suchą karmę można stosować również podczas treningu z klikerem. Ważne jest jednak, by koniecznie wziąć pod uwagę ilość energii w przekąskach i uwzględnić ją w całkowitej racji żywnościowej na dany dzień. Co kilka tygodni dorosłego kota selkirk rexa należy ważyć, aby móc odpowiednio wcześnie przeciwdziałać potencjalnej nadwadze. Pupil zawsze do dyspozycji powinien mieć świeżą wodę – szczególnie zalecane są fontanny do picia dla kotów, ponieważ pomagają one zmotywować pupila do picia większych ilości wody.

kocię rasy selkirk rex

Zdrowie selkirk rexów

Selkirk rexy uważa się za zdrową rasę. Jeśli pochodzą ze zrzeszonej i nadzorowanej hodowli, zawsze przeprowadzone będzie jednak u nich badanie mające na celu wykluczenie wielotorbielowatości nerek (Policystic Kidney Disease). Ta choroba jest dość powszechna u persów i brytyjczyków, dlatego też stanowi zagrożenie dla selkirków, które wśród swoich przodków mają wielu przedstawicieli tych ras. Opiekując się kotem, pamiętaj, że należy przestrzegać regularnych terminów szczepień i omówić z lekarzem weterynarii konieczne odrobaczanie. Kot rasy selkirk rex może osiągnąć wiek 15 lat wzwyż.

Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja miękkiej kociej sierści jest zazwyczaj nieskomplikowana – zarówno w przypadku krótkiego, jak i długiego włosia. Szczotkuj sierść selkirk rexa przynajmniej raz w tygodniu, częściej w okresie wymiany sierści, zarówno w przypadku kota długo-, jak i krótkowłosego. Jeśli zaczniesz przyzwyczajać pupila do szczotkowania już za kocięcia, doceni to jako przyjemny rytuał. Weź pod uwagę, że może to potrwać kilka lub kilkanaście miesięcy, zanim Twój selkirk rex będzie nosił typowy kręcony płaszcz. Młodym kociętom mogą wypadać włosy, ale zazwyczaj nie ma powodów do obaw. W razie wątpliwości, porozmawiaj o tym z hodowcą, który prawdopodobnie zna ten okres przejściowy u kociąt i uspokoi Cię.

Regularnie kontroluj również uszy kota selkirk rex – przy gęsto owłosionych uszach często trudniej jest wykryć brud lub potencjalny stan zapalny. Zwłaszcza starszym kotom powinno się również regularnie sprawdzać pazury, ponieważ jeśli kot rzadziej ściera je na drapaku lub porusza się po zbyt miękkim podłożu, nie będą się regularnie zużywać. Zbyt długie pazury mogą spowodować, że kot boleśnie się skaleczy, a nawet wbije sobie pazur w poduszki łap. Skracaj je nożyczkami lub cążkami do pazurków lub poproś o to weterynarza.

Do kogo pasuje kot rasy selkirk rex?

Kot selkirk rex będzie pasował do każdego, kto może zaoferować mu towarzystwo innego kota i przyjazne im otoczenie – wtedy nie ma znaczenia, czy jesteś w domu czy poza domem przez kilka godzin dziennie. Idealny byłby balkon zabezpieczony siatką dla kotów lub przystosowany do obecności kota ogródek, gdzie pupile bezpiecznie mogliby się udać na wycieczkę. Jeśli masz dzieci, upewnij się, że Wasz selkirk rex zawsze ma do dyspozycji odosobnione miejsce, takie jak na przykład budka czy tunel dla kota. Naucz dzieci, by traktowały swoich czworonożnych przyjaciół z szacunkiem.

Zanim wprowadzi się do Ciebie para kociaków, zastanów się, kto się nimi zaopiekuje w czasie Twojej dłuższej nieobecności. Pomóc może na przykład zaufany sąsiad, który przychodziłby co najmniej dwa razy dziennie i dawał kotkom jedzenie oraz poświęcał nieco czasu na pieszczoty. Jeśli wolisz oddać swoje kociaki do hotelu dla zwierząt lub odwieźć do przyjaciół, warto ćwiczyć to już z młodymi kotami – na przykład przez weekend. Zwłaszcza koty w parze, które przyzwyczaiły się do niego od najmłodszych lat, nie mają zazwyczaj problemu z rozstaniem i zmianą środowiska, tak że możesz podróżować spokojnie bez nich i bez obaw.

Selkirk rex a alergia

Niektóre koty określane są jako „mniej uczulające” – wśród nich znajduje się i rex selkirk. Faktycznie, zdarza się ponoć, że niektóre osoby uczulone na inne koty nie reagują na kota selkirk rex. Nie oznacza to jednak, że będzie tak w przypadku każdego miłośnika kotów. Upewnij się, że obecność kota nie wywołuje u nikogo z domowników reakcji alergicznych, zanim pozwolisz mu się wprowadzić (poznajcie się u hodowcy). Możesz przedyskutować też zamiar przygarnięcia kota ze swoim lekarzem. Po umówieniu się z hodowcą często możesz odwiedzić swojego przyszłego pupila i przebywać z nim nawet kilka godzin, a także pobrać próbki sierści, które możesz przekazać swojemu lekarzowi, by sprawdził, czy masz uczulenie na jego alergeny.

Podstawowe wyposażenie

Czekając na przybycie nowych podopiecznych, przygotuj dom na ich powitanie i obecność – upewnij się, że selkirk rex będzie miał wszystko, czego potrzebuje. Oprócz drapaka podstawowym wyposażeniem domu z kotem są także miski i ewentualnie fontanna do picia, przytulne koce lub legowiska, transporter i kuweta na kota. Nie powinno też zabraknąć zabawek, a także szczotki do pielęgnacji sierści. Zawsze należy mieć w zapasie wysokiej jakości karmę oraz chłonny żwirek do kuwety. Przed podjęciem decyzji o przygarnięciu czworonożnego współlokatora należy wziąć pod uwagę cenę zakupu nie tylko wyprawki, ale i samego kota (czy dwóch kotków) u hodowcy oraz koszty bieżące, związane z ich utrzymaniem. Miej na uwadze, że koszty regularnych wizyt kontrolnych u weterynarza mogą niestety szybko wzrosnąć w przypadku ewentualnej choroby.

Gdzie kupić kota rasy selkirk rex?

Nie rozglądaj się za ogłoszeniami, w których „koty nieuczulające” są oferowane w „okazyjnej cenie”, ale skontaktuj się z poważnym hodowcą. Oni reklamują się również częściowo za pośrednictwem ogłoszeń, ale ostrożnie wybierają przyszłych właścicieli swoich podopiecznych – chodzi im o dobrobyt kociąt, a nie o szybkie zarabianie na nich pieniędzy. Nie kupuj też kociaka z litości, pamiętaj, że popyt determinuje podaż. Ponieważ kocięta dużo uczą się od matki, hodowca nie powinien oddawać ich przed 12, a najlepiej przed 16 tygodniem życia. Są one przez ten czas uczone czystości, szczepione, odrobaczane, chipowane, a następnie oddawane wraz z odpowiednią kartą szczepień.

Wskazówka: Jeśli Twój nowy kot może być trochę starszy, poszukaj rexa w schroniskach dla zwierząt. Tam też czasami można znaleźć piękności o kręconej sierści, które szukają nowego domu. Poza tym niektóre organizacje zajmujące się ochroną zwierząt koncentrują się na kotach rasowych znajdujących się w potrzebie. Możesz poszukać w internecie i skontaktować się z działaczami.

Powodzenia!

Najczęściej polecane