Devon rex

devon rex rasa kota

Devon rex jest jeszcze niezbyt popularną rasą kota domowego, która wyglądem różni się znacznie od innych kocich ras. Devon rex ma płaski kształt głowy, stosunkowo naprawdę duże, odstające uszy oraz całkiem spore oczy.

Pierwsze reakcje na kota rasy devon rex były nieco powściągliwe, a nawet negatywne, jednak devon szybko zyskał uznanie za sprawą swoich specyficznych cech wyglądu. Poza tym devona cechuje wyjątkowa osobowość, która czyni z niego doskonałego kota dla rodziny. Bardzo dobrze koty rasy devon rex nadają się również do trzymania w mieszkaniu. Może niedługo obecność tego właśnie kota wzbogaci Twoje domostwo?

Historia rasy devon rex

Tę tajemniczą rasę o niespotykanej mutacji sierści odkryto w roku 1960 w mieście Buckfastleigh w hrabstwie Devon w Anglii. Interesująco wyglądającego kota znalazła Brytyjka o imieniu Beryl Cox. Spodobało jej się jego nietypowe umaszczenie – szylkret na białej podstawie, i zapragnęła założyć celową hodowlę. Nie do końca jej się to jednak udało. Devon rex powstał bowiem troszeczkę inną drogą – pewnego dnia do ogródka Beryl Cox wkradła się ciężarna kotka i tam urodziła swoje kocięta. W miocie znalazł się kocur o niezwykłej polokowanej sierści. Pani Cox była zauroczona małym kocurkiem przypominającym chochlika i nadała mu imię Kirlee. Głowa Kirlee była szczególnie szeroka, a pyszczek wysunięty daleko. To właśnie czarno umaszczony Kirlee z lokowaną sierścią został ojcem wszystkich kotów rasy devon rex.

Beryl Cox podjęła wówczas kontakt z hodowcą cornish rexa, panią Sterling Webb. Kirlee został sparowany z córką kocura rasy cornish rex. Z niecierpliwością i ciekawością oczekiwano na narodziny kociąt tej pary. Natura jest jednak znana z tego, że często płata figle. Tym razem również tak się właśnie stało: Wszystkie kocięta z miotu miały gładką sierść! Było wówczas wiadome, że Kirlee musi posiadać inny genotyp. Powstał nowy typ rasy rex. Gen odpowiedzialny ze występowanie loków podlega recesywnemu dziedziczeniu. Oznacza to, że u kociąt loki pojawią się dopiero wówczas, gdy oboje rodziców będą mieli polokowaną sierść. Tak więc z parowania kota Kirlee z gładkowłosą kotką nie mogły powstać kocięta z lokami. W 1967 roku devon rex został uznany przez „Governing Council oft he Cat Fancy“ (GCCF), w 1968 roku przez „Féderation Internationale Féline” (FiFe), a w 1979 przez „Cat Fanciers Association“ (CFA).

biały devon rex

Wygląd kota rasy devon rex

Stosunkowo krótka sierść tego uroczego, egzotycznie wyglądającego kota jest falowana lub pokręcona. Jej struktura jest kędzierzawa, szorstka i dość rzadka, natomiast podszerstek jest gęsty. Jednak całkowita grubość szaty na różnych częściach ciała jest różna i zależna poza tym od pory roku.

Pytanie, czy kot tej rasy zalicza się do ras hipoalergicznych, wzbudza kontrowersję i znajduje wiele, często sprzecznych odpowiedzi. Niemniej jednak koty te bez wątpienia tracą w okresie linienia niewiele sierści. Z tego względu prawdopodobieństwo, że opiekun kota dostanie reakcji alergicznej, jest niskie.

Z wielkimi uszami i szeroką czaszką devon rex przypomina chochlika. Długi, cienki ogon devona zwęża się jeszcze ku koniuszkowi i pokryty jest pokręconą sierścią. Średniej długości, pofalowane wąsiki wyglądają dość masywnie w stosunku do niewielkiej głowy. Długie, szczupłe nogi zakończone są okrągłymi łapkami. Wariantów umaszczeń i wzorów dopuszczanych jest bardzo wiele.

Charakter

Wierny, przyjacielski, towarzyski charakter devon rexa czyni z niego doskonałego kota rodzinnego. Devony to rozbrykane, radosne koty, żywotne, wyluzowane i społeczne. Charakterystyczna dla devonów jest ich ciekawość wszystkiego, co dzieje się wokół. Ta wrodzona ciekowość, a także chęci do wszelkich zabaw sprawiają, że koty te szybko uczą się sztuczek – pod tym względem można je śmiało porównać do psów – i nie tylko pod tym: devony uchodzą za lojalne i przywiązujące się do człowieka koty. Wierność opiekunowi potwierdził już protoplasta rasy devon rex, Kirlee – podobno chodził z właścicielką na spacery na smyczy, nie odstępując jej na krok.

Jeśli przygarniesz devona pod swój dach, za chwilę będziesz z nim jadać, spać i trzymać na kolanach, kiedy pracujesz na komputerze czy odpoczywasz na kanapie – devon rex weźmie udział w każdej czynności stanowiącej część Twojej codzienności. Koty tej rasy wyjątkowo cenią sobie obecność człowieka oraz wspólne zajęcia!

Devony z dziećmi rozumieją się również bardzo dobrze. Z powodzeniem może zawiązać się między nimi przyjaźń. Jeśli wywiąże się więź i kot będzie ufał dzieciom, wspólna zabawa będzie wszystkim dostarczała ogromnych pokładów radości. Devon rex powinien mieć możliwość skakania, wdrapywania się i pogoni za zdobyczą – wysokie drapaki, lasery, myszki i wędki są w przypadku tej rasy nieodzownymi akcesoriami.

kocię rasy devon rex

Pożywienie dla devona

Upewnij się, że w całym domu znajduje się odpowiednia ilość misek z wodą lub innych jej źródeł dostępnych dla kota. Weź pod uwagę, że woda nie powinna znajdować się zaraz obok miski z jedzeniem – w naturze koty nie piją wody znajdującej się w sąsiedztwie ofiary, ponieważ mogła ona zostać zanieczyszczona. Poleca się także stosowanie poidełek automatycznych na wodę dla kota, by zaanimować je dodatkowo do picia. Kot powinien pić dużo wody, ponieważ zapobiega to infekcjom dróg moczowych oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie nerek.

U devon rexów z wiekiem pojawiają się problemy z dziąsłami oraz próchnicą, dlatego zaleca się u tych kotów poza karmą mokrą podawanie również karmy suchej, która zapobiega problemom związanym z jamą gębową. Problemy tego typu mogą rzutować na kondycję zdrowotną całego organizmu, dlatego nie można ich bagatelizować.

Ważnym składnikiem w diecie devon rexa jest dostosowana odpowiednio ilość wysokowartościowego tłuszczu. Więcej na ten temat z całą pewnością będzie w stanie opowiedzieć Ci zaufany weterynarz, za którym możesz się rozejrzeć jeszcze przed adopcją kota.

karma dla kotow rasowych

Pielęgnacja devon rexa

Pielęgnacja kota tej rasy nie jest zadaniem specjalnie skomplikowanym. Najistotniejsi dla devon rexa są kochający opiekunowie oraz dostateczna ilość zabawy. By kot ten cieszył się jednak stale dobrym zdrowiem, należy koniecznie uwzględnić w pielęgnacji kilka typowych dla jego rasy potrzeb.

Przy szczotkowaniu postępuj ostrożnie, by przez przypadek nie pozbawić pupila włosów. Najlepiej używaj do tego szczotki z miękkim włosiem. Z jej pomocą możesz szczotkować swojego pupila kilka rasy w tygodniu – poza wzmocnieniem Waszej więzi oddziałuje to również na krążenie krwi kotka oraz kondycję jego sierści. Regularnie należy kontrolować także uszy devona.

Poza tym pamiętaj, że devon rex posiada cienką szatę, dlatego należy dodatkowo ochraniać go przed działaniem promieni słonecznych i mrozu, gdyż koty te mają skłonności do udarów słonecznych oraz hipotermii.

Wybór odpowiedniego hodowcy

Jeśli myślisz o adopcji devon rexa, koniecznie znajdź profesjonalnego hodowcę tej rasy. Prawdziwego, doświadczonego hodowcę rozpoznasz po tym, że przynależy do organizacji dachowej – będzie ona w stanie udzielić Ci o hodowli szczegółowych informacji, gdyż jest ona regularnie przez organizację kontrolowana. Hodowca pokaże Ci rodowód kociąt oraz dokumentację medyczną. Kocięta powinny być zaszczepione, odrobaczone i zaczipowane.

Możesz także poszukać wymarzonego kotka w okolicznych schroniskach. Tam na nowy dom czeka wiele zwierzaków, być może również koty rasy devon rex.

Niezależnie od tego, czy przygarniesz kota ze schroniska, czy kupisz rodowodowego devona, życzymy Wam ogromu wspaniałych wspólnych chwil!

Najczęściej polecane