Sucha czy mokra karma dla psa

karma sucha czy mokra

Czy lepsza dla Twojego psa jest karma sucha czy mokra?

Asortyment dostępnych dziś karm dla psów jest większy niż kiedykolwiek wcześniej. Podczas gdy różnorodność produktów powinna zadowolić każdego psa, kupującego zadręcza ilość opcji: Która karma jest odpowiednia? Czy sucha karma jest lepsza od karmy mokrej dla psów, czy może odwrotnie?

Sucha czy mokra karma dla psa: Co jest lepsze dla psa?

Przede wszystkim: Kluczową sprawą w przypadku karmy dla psów nie jest jej postać, ale zawartość. Dlatego upewnij się, że Twój wybór to karma oznaczona jako „karma pełnoporcjowa”. Wtedy zarówno sucha karma, jak i mokra dostarczy psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Obie formy karmy dla psów mają jednak swoje indywidualne zalety i wady. Więc ostatecznie nie jest to kwestia dobra czy zła. Wybór jest raczej kwestią osobistych możliwości i wymagań. To decyduje o tym, po którą karmę dla psów sięgniesz.

Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, chcemy rzucić światło na szeroki asortyment karm dla psów oraz ukazać poniżej zalety i wady różnych rodzajów karmy.

Jakie są różnice między suchą a mokrą karmą dla psów?

Podstawową różnicą pomiędzy suchą a mokrą karmą dla psów jest przede wszystkim różna zawartość wody.

  1. Zawartość wody

Podczas gdy wilgotność w suchej karmie może wynosić zaledwie maksymalnie 14 procent, zawartość wody w karmie mokrej wynosi od 70 do 85 procent. Ta ogromna różnica wpływa również na trwałość karmy. Dlatego sucha karma jest zdatna do spożycia znacznie dłużej niż mokra.

  1. Wartość energetyczna

Ponadto można zaobserwować znaczne różnice w wartości energetycznej pomiędzy wariantami karmy suchej i mokrej.

W przypadku suchej karmy pies już przy niewielkich ilościach pochłania dużo energii. Aby osiągnąć tę samą wartość energetyczną przy użyciu karmy mokrej, pies musiałby zjeść dwa do trzech razy więcej karmy mokrej.

  1. Zdrowie zębów

Kolejną kontrowersyjną kwestią jest to, która karma jest lepsza dla zębów czworonoga. Jedna strona argumentuje, że twarda konsystencja suchej karmy czyści zęby. Druga strona natomiast twierdzi, że sucha karma za bardzo przykleja się do zębów, a tym samym sprzyja problemom z zębami.

Jakie są zalety suchej karmy dla psów?

Ze względu na wysoką wartość energetyczną opiekunowie psów potrzebują mniejszych ilości suchej karmy, aby zapewnić swoim czworonożnym pupilom odpowiednią ilość pokarmu oraz nasycenie. Dlatego jest powszechnie uważana za bardziej opłacalny wybór.

Zwolennicy podkreślają również, że jest to opcja bardziej przyjazna środowisku. Wynika to z faktu, że produkuje się mniej materiałów opakowaniowych.

Kolejnym argumentem przemawiającym za suchą, a nie mokrą karmą dla psów jest to, że jest łatwiejsza w obsłudze. Przy suchej karmie nie ma plam wokół miski. Nawet jeśli kilka krokietów znajdzie się obok miski z jedzeniem, możesz łatwo zmieść lub odkurzyć resztki. Ponadto mniej bogata w zapachy karma sucha jest łatwiejsza w obsłudze podczas podróży.

Jakie są zalety mokrej karmy?

Sucha karma przynosi zatem korzyści opiekunowi psa, zwłaszcza pod względem ceny, czystości i obsługi. Z drugiej strony zalety mokrej karmy dotyczą głównie psa. Większość czworonogów prawdopodobnie wolałaby karmę mokrą od suchej, gdyby mogły same decydować. Ponieważ bardziej intensywna zapachowo oraz smakowo karma mokra po prostu smakuje większości psów bardziej.

Pozytywny wpływ ma zwłaszcza wysoka zawartość wody: Zapotrzebowanie psa na płyny jest łatwiejsze do zaspokojenia dzięki wysokiej zawartości wody w karmie mokrej. Dlatego też zalecana jest karma mokra, zwłaszcza dla psów, które piją mało w ciągu dnia.

karma sucha dla labradora © Christian Müller / stock.adobe.com
W przypadku karmy suchej porcje dla psa są mniejsze.

Czy możliwe jest połączenie mokrej i suchej karmy dla psów?

Zarówno sucha, jak i mokra karma dla psów mają różne zalety. Wniosek jest taki, że połączenie obu byłoby najlepszym wyborem. Zasadniczo nic nie przemawia przeciwko temu. Tutaj jednak należy szczególnie uważać, aby nie przekroczyć zalecanej dziennej ilości podawanej karmy dla psa.

Jeśli Twój pies ma problemy z trawieniem, musisz zdecydować się na jeden rodzaj karmy. Ponieważ takie zróżnicowane postacie karmy mogą prowadzić do biegunki lub zaparcia w przypadku wrażliwych żołądków.

Ogólnie rzecz biorąc, łączenie obu rodzajów karmy nie przynosi żadnych korzyści dla zdrowia psa. Pies może przyswoić wszystkie niezbędne do życia substancje zarówno z karmą suchą, jak i mokrą. Dlatego gdy już dowiesz się, które jedzenie dobrze smakuje Twojemu pupilowi i jest dobre dla niego, trzymaj się go!

Sucha czy mokra karma dla psów: Czy karma półwilgotna to dobry kompromis?

Karma półwilgotna dla psa (zwana również karmą typu semi-moist lub karmą miękką) to połączenie suchej oraz mokrej karmy dla psów.

Wilgotność wynosi w przybliżeniu od 20 do 40 procent. Oznacza to, że miękka karma zawiera więcej wilgoci niż sucha karma. Niemniej jednak jest znacznie poniżej wilgotności mokrej karmy.

Dzięki delikatnemu procesowi produkcji miękka karma zawiera dużą ilość mięsa i wiele naturalnych składników odżywczych. Podwyższona wilgotność sprawia również, że krokiety są miękkie i soczyste. Lepiej zachowany jest też naturalny smak.

Wysoka akceptacja i lekkostrawność

Wiele psów bardzo dobrze przyjmuje karmę półwilgotną ze względu na zwiększoną zawartość mięsa i wilgoci. Ponadto jest lekkostrawna. Ten rodzaj karmy jest odpowiedni również dla starszych psów: Nawet jeśli ich zęby nie są już najmocniejsze, starsze czworonogi mogą po prostu chwycić i przeżuć miękkie krokiety. Jeśli chodzi o zapach, karma półwilgotna ma intensywniejszy zapach niż czysta karma sucha.

Wybierając karmę, zwróć uwagę, czy jest to karma pełnoporcjowa, czy karma uzupełniająca, jak np. przysmaki dla psów. Ta ostatnia nie zawiera wszystkich składników odżywczych, których Twój futrzany przyjaciel potrzebuje do zbilansowanej diety.

Pamiętaj również, aby zapewnić swojemu czworonożnemu pupilowi wystarczającą ilość świeżej wody, aby mógł swobodnie korzystać każdego dnia, pomimo podwyższonej zawartości wilgotności miękkiego pokarmu.

Podsumowanie: Nie liczy się postać, lecz zawartość

Wybór odpowiedniej karmy dla psa nie powinien zależeć tak bardzo od jej postaci, jak od listy składników na opakowaniu. W końcu żywienie odgrywa ważną rolę w zdrowiu psa.

Twój pies potrzebuje wysokiej jakości karmy, która zapewni mu wszystko, czego potrzebuje do zdrowego rozwoju zgodnie z jego potrzebami. Nie ma ogólnej odpowiedzi na temat dokładnych składników. W końcu każdy pies jest inny i potrzebuje odpowiednio innego pokarmu.

Szukając najlepszej karmy, zawsze należy brać pod uwagę czynniki indywidualne, takie jak wiek, waga, poziom aktywności oraz stan zdrowia. Dlatego zanim zdecydujesz, czy wybrać karmę suchą czy mokrą, spójrz najpierw na etykietę. Jeśli nie masz pewności, zawsze możesz poprosić o poradę lekarza weterynarii.

Najczęściej polecane