Nadwaga u psa – co robić?

Pies z nadwagą

Nadwaga jest w dzisiejszych czasach chorobą cywilizacyjną - także nasze domowe zwierzęta stają się coraz grubsze. Wysokojakościowe i pełnowartościowe karmy dla psów są dostępne w niemal każdym sklepie zoologicznym, jednak wiele zwierząt, a zwłaszcza psów, nie ma codziennie możliwości do dostatecznej ilości ruchu, dzięki któremu mogłyby przyjęte z pożywieniem kalorie zamienić w wartościową energię.

Zarówno u ludzi, jak i u zwierząt nadwaga może mieć podobne skutki. Przyrost wagi szybko odbija się na zdrowiu zwierząt - może prowadzić do uszkodzeń serca i układu krążenia, obciążać stawy oraz w najgorszym wypadku prowadzić do zaburzeń hormonalnych, a w rezultacie cukrzycy.

Jak rozpoznać, że pupil ma nadwagę?

W skrócie: Żebra przestały, bądź są bardzo słabo wyczuwalne i łatwo wyczuć warstwę tłuszczu na grzbiecie, brzuchu i klatce piersiowej. To wszystko objawy nadwagi. Najpóźniej nadwaga objawia się w zachowaniu zwierzęcia, ograniczając jego wolność. Tak zaczyna się błędne koło. Pies z nadwagą czuje się źle, mniej się bawi, przez co spala mniej kalorii i znacznie więcej je. To czyni go bardziej podatnym na otyłość.

Co mogę zrobić?

Szybka dieta nie jest wskazana ani dla człowieka ani dla zwierzęcia. Zbyt szybkie obniżenie ilości dostarczanego tłuszczu może szkodzić organizmowi. Dlatego w pierwszej kolejności powinno się kontrolować i zredukować ilość przyjmowanej żywności. Należy wprowadzić stałe pory posiłków, naukowcy zalecają do dwóch posiłków dziennie. Zadbaj o niskotłuszczowe pożywienie i zwiększoną ilość ruchu. Zapytaj także o sprawdzone rady Twojego weterynarza.

W naszym sklepie zooplus znajdziesz szeroki wybór niskotłuszczowej suchej karmy dla Twojego czworonoga.

Więcej informacji znajdziesz również na naszym Blogu.

Najczęściej polecane

Kastracja psa

Kastracja psa jest ważnym i trudnym tematem dla właściciela. Czym różni się kastracja od sterylizacji? Jakie są wady i zalety tych zabiegów?