Socjalizacja szczeniaka

Pies przybija łapkę z człowiekiem

Łącz pochwały z surowym podejściem

Pies z natury jest zwierzęciem stadnym. Innymi słowy: hierarchia w stadzie jest koniecznością. Jasne zasady muszą być wyznaczone i przestrzegane. Przy wydawaniu komend nie chodzi tyle o głośność, co o ton głosu. Co więcej, krótkie komendy powinny być połączone z jasnymi gestami. Zawsze używaj konkretnej kombinacji komendy i gestu. Jako właściciel psa musisz pozostać nieugięty, kiedy szczeniak będzie chciał przejąć władze w domu.

Opanowywanie podstaw

Od pierwszych dni powinno się ćwiczyć ze szczeniakiem podstawowe komendy, takie jak: "siad", "do nogi" czy "nie wolno", należy jednak uważać, żeby go zbyt nie obciążać. Wystarczające są pięciominutowe ćwiczenia trzy razy dziennie, które powinny być za każdym razem wynagradzane wspólną zabawą. Ważne jest także, aby żadne ćwiczenie nie zostało przerwane i przyniosło spodziewany efekt. Za wykonane ćwiczenie pies powinien być zawsze chwalony i nagradzany. Poniżej zostały opisane poszczególne fazy rozwoju szczeniaka:

10-12 tydzień = Etap socjalizacji

Do tego czasu szczeniak powinien pozostawać z dorosłym psem. W tym czasie uczy się przez naśladowanie. Dominująca pozycja starszego osobnika jest jasno ustalona. Twoim zadaniem jest wyznaczać granice. W tym okresie ćwicz nie dłużej niż kwadrans dziennie i zawsze nagradzaj pupila za każde poprawnie wykonane ćwiczenia.

13-16 tydzień = Faza ustalania hierarchii

Jeżeli Twój szczeniak jest wychowywany z innymi psami, hierarchia została już do tej pory ustalona. Jeżeli pies żyje tylko w otoczeniu ludzi, będzie z nimi walczył o władzę. W tym czasie powinno wyznaczać się jasne granice, które muszą być przestrzegane, jeśli chcesz mieć władzę nad szczeniakiem. Nie pozwalaj, aby Twój pupil wylegiwał się na kanapie, przechodził pierwszy przez drzwi czy kręcił się wokół Ciebie w oczekiwaniu na jedzenie. Jasno daj do zrozumienia psu, czego oczekujesz i zaprowadź go z powrotem na jego miejsce. Konsekwencja i przestrzeganie wytyczonych granic są niezmiernie istotne. Twój pupil zrozumie, że to Ty jesteś przywódcą stada i chętnie będzie przestrzegał Twoich reguł.

Xmas 2020 Dog article
wszystko dla szczeniat

17-24 Tydzień = Świadomość środowiska

W tym czasie pies rozpoczyna poszerzanie swojej przestrzeni życiowej i zapamiętywanie. Teraz powinno się utrwalać wcześniej nauczone rzeczy. Ważne jest też, aby jak najwcześniej szczeniak przebywał z innymi psami, aby nauczyć się specyficznych dla tego gatunku zachowań socjalnych. Zachodzi wtedy tak zwane wdrukowanie. Służy ono do tego, aby ćwiczyć i umacniać nauczone zachowania. Między 5 a 6 miesiącem pies staje się samodzielny i wymaga twardej ręki, aby przejść przez fazę dojrzewania.

6-12. Miesiąc = Okres dojrzewania

Ta faza przypomina okres dojrzewania u nastolatków, pies buntuje się przeciwko wszystkim i wszystkiemu. Szczeniak staje się niegrzeczny i sprawdza jak daleko może się posunąć. Nie pozwól mu na to, aby warczał przy misce czy bronił jej. Uświadom mu, wszystkimi możliwymi konsekwencjami, że wcześniej ustanowione reguły nadal obowiązują. Od około7 miesiąca może rozpoczynać się u suk cieczka, a samce zaczynają zaznaczać terytorium.

Profesjonalne doradztwo przy wychowaniu psa

W razie problemów z wychowaniem lub gdy chcesz, aby Twój pupil uczył się w grupie, możesz zapisać go na kurs. Kursy te są oferowane dla prawie wszystkich ras psów oraz mieszańców czy kundli. Zapytaj o nie w Twojej okolicy. Także wiele schronisk oferuje takie kursy.

Najczęściej polecane