Jak dobrze ostrzyc psa?

Strzyżenie maszynką dla psa

Regularna pielęgnacja sierści należy do odpowiedniego utrzymania psa. Szczotkować sierść psa należy w zależności od rasy średnio raz w tygodniu. W czasie wymiany sierści należy sięgać po szczotkę nieco częściej. W lecie wielu właścicieli psów stawia sobie pytanie, czy powinni strzyc sierść swojego pupila. Czy strzyżenie niesie naszym czworonożnym przyjaciołom korzyści? Jeśli tak, co należy w tej kwestii uwzględnić?

Szata psa: Włosy okrywowe i podszerstek

U większości ras psów szata składa się z sierści lub włosia wierzchnich oraz podszerstka. Niektóre rasy, na przykład Maltańczyk lub York, posiadają jedną warstwę włosów, bez podszerstka. Włosy okrywowe stanowią ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promienie słoneczne, deszcz czy brud i są naturalnie dłuższe niż podszerstek. Krótki podszerstek chroni natomiast doskonale skórę psa przed mrozem. Podczas wymiany sierści na wiosnę wypada większość podszerstka. Aby jednak szata psa mogła wypełniać swoje zadania, nieodzowna jest prawidłowa jej pielęgnacja.

YT channel 1000x160

Jak pies się poci?

Pies nie posiada gruczołów potowych na ciele niemal w ogóle, dlatego też regulacja temperatury ciała psa odbywa się w przeważającej mierze poprzez dyszenie. Odparowywanie wilgoci z pyska i okolic nosa ma u psa podobny efekt, jak pocenie się u człowieka. Gruczoły potowe znajdują się u psów natomiast w podeszwach łap i służą oznaczaniu terytorium. Nie dziwi więc fakt, że latem pies nieco mocniej dyszy – w taki sposób zapewnia sobie ochłodę. Strzyżenie sierści psa latem w tym właśnie celu nie jest zawsze konieczne. Możesz wspomóc swojego pupila w znoszeniu upału za pomocą innych środków, na przykład wystawienia basenu dla psa.

Kiedy nie należy strzyc psa?

Psów z podszerstkiem nie powinno się strzyc. Usuwa się wówczas ich włosy okrywowe, a wraz z nimi narusza się ich funkcję ochronną. Na ciele psa pozostaje jedynie podszerstek, co prowadzi do przerostu tego ostatniego, a co za tym idzie do powstawania kołtunów. Wskutek niewprawnego strzyżenia może dojść ponadto do dermatozy, tak zwanej alopecji X, która objawia się miejscowym łysieniem. Aby zapobiec takim następstwom, należy sięgnąć lepiej po szczotkę dla psa, niż po maszynkę. Regularne, porządne szczotkowanie sierści psa sprawi, że z powodzeniem usunie się obumarły podszerstek, a ponadto pobudza ono krążenie krwi.

Jakie psy można strzyc?

Psy z pojedynczą szatą mogą być zasadniczo strzyżone. Uważaj, by nie przycinać sierści za bardzo, ponieważ zbyt krótka sierść nie ochroni skóry psa przed promieniowaniem UV czy inwazją pasożytów. W przypadku zwierząt starszych lub chorych, u których występują problemy z procesem linienia, strzyżenie jest jak najbardziej wskazane. Zanim jednak zdecydujesz się na ten zabieg u swojego pupila, ustal koniecznie jego typ sierści i stan zdrowia. W tym celu możesz poradzić się profesjonalnego psiego fryzjera lub godnego zaufania weterynarza.

Jak samodzielnie ostrzyc psa?

Aby strzyżenie psa odbyło się bez problemu i bez stresu, należy uwzględnić kilka podstawowych, nieskomplikowanych reguł. Prawidłowego obchodzenia się z maszynką dla psów naucz się od doświadczonego hodowcy lub od profesjonalisty z salonu dla psów. Pierwszy raz raczej nie próbuj sam strzyc zwierzęcia. Jeśli jednak jesteś właścicielem nad wyraz spokojnego psa i sam cechujesz się cierpliwością i zrozumieniem, wystarczy dokładna instrukcja.

Decydujesz się na samodzielne strzyżenie? Najpierw przyzwyczaj psa do stania nieruchomo. Postaw go na stole lub wyznaczonym skrawku podłogi i każ mu stać spokojnie – także wówczas, gdy zbliżasz się do niego z włączoną, pomrukującą maszynką. Dzięki takim próbom zyskasz jego zaufanie i doskonałą podstawę do dalszej pracy.

Kolejnym krokiem będzie wybór dobranego do długości sierści psa ostrza maszynki. Do wielu maszynek dołączany jest komplet ostrzy, które można wypróbować i używać w zależności od potrzeb. W razie wątpliwości wybierz najdłuższe ostrze – zawsze można później jeszcze dociąć włosie.

Przed strzyżeniem zaleca się rozczesanie lub usunięcie kołtunów. Dzięki temu zyskasz pewność, że maszynka bez problemów będzie przechodziła po sierści.

Strzyż psa z włosem, nie pod włos – w ten sposób zapobiegniesz ewentualnym zranieniom. Prowadź maszynkę uważnie i bez nacisku, od głowy po zad psa – w zależności od potrzeb na określonych odcinkach lub wzdłuż całego ciała.

Najczęściej polecane