Obliczanie prawidłowej dziennej racji pokarmu dla psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
pies widzi miskę

Do prawidłowego odżywiania psa zalicza się również odpowiednie dostosowanie ilości podawanej karmy do potrzeb czworonoga.

 

Opiekunom psów nie jest aktualnie wcale tak łatwo śledzić różne metody i zalecenia odnośnie prawidłowego odżywiania pupila. Jeśli zdecydujesz się na karmę kompletną, możesz łatwo odczytać zalecaną ilość karmy z opakowania. Ale jak obliczyć optymalną ilość pożywienia, gdy barfujecie lub, gdy łączycie różne karmy? Na szczęście można łatwo określić zapotrzebowanie na energię swojego czworonożnego przyjaciela za pomocą pewnych formuł…

Ile jedzenia potrzebuje pies?

Odpowiedź na to pytanie nie może być uogólniona, ponieważ potrzeby żywieniowe każdego psa zależą od wielu czynników. Jeśli chcesz obliczyć dokładną ilość karmy, jakiej potrzebuje Twój pies, musisz wziąć pod uwagę następujące parametry:

  • wiek,
  • rasę,
  • wagę w kilogramach,
  • czy jest to bardzo pies bardzo aktywny fizycznie lub suczka w czasie ciąży lub karmienia.

Dla zdrowego żywienia psów ważne jest, aby zwracać uwagę na zawartość witamin i składników mineralnych w ich karmie, jak również na równowagę energetyczną i białkową w każdej racji żywnościowej. Składniki kompletnych karm można odczytać bezpośrednio na opakowaniu.

Jak obliczyć ilość karmy potrzebnej dla dorosłego psa?

Dorosłe psy już nie rosną, ale zużywają zdecydowanie więcej energii niż psy starsze. Na szczęście istnieją pewne formuły, by obliczyć odpowiednią ilość karmy dla psa indywidualnie.

Jakie zapotrzebowanie na energię mają dorosłe psy?

Wymagana energia wyrażana jest w megadżulach (MJ) lub kilokaloriach (kcal). Używając formuły Meyera i Zentka, możesz obliczyć średnią ilość energii, jakiej potrzebuje Twój dorosły pies w ciągu dnia:

Potrzeby energetyczne dorosłych psów = 0,52 MJ x kg0,75 masy ciała

Przykład: Jeżeli Twój pies waży 20 kilogramów, jego zapotrzebowanie na energię oblicza się w następujący sposób: 0,52 MJ x 20 kg0,75 = 4,91 MJ na dzień.

Możesz również skorzystać z tabeli z orientacyjnymi danymi:

Masa ciała

(kilogramy)

Ilość energii

(megadżule)

Ilość energii

(kilokalorie)

5 1,74 415,87
10 2,92 697,90
20 4,92 1175.91
30 6,67 1595,17
40 8,23 1967,02
50 9,78 2337,48

Optymalna ilość białek dla dorosłych psów

Białka są niezbędne dla zdrowia psów. Są one obecne we wszystkich tkankach, a także są podstawą ważnych enzymów i hormonów. Średnie zapotrzebowanie na białko u dorosłych psów można obliczyć za pomocą poniższego wzoru:

Zapotrzebowanie białkowe dorosłych psów odpowiada około 5 g surowego białka x kg0,75 masy ciała.

Wynika z tego poniższa tabela:

Masa ciała

(w kilogramach)

Ilość białka

(w gramach)

5 16
10 28
20 47
30 64
40 79
50 94

Więcej informacji na temat żywienia dorosłych psów znajdziesz w naszym artykule: „Prawidłowe odżywianie dorosłego psa”.

 

Jak oblicza się ilość pokarmu dla psów bardzo aktywnych fizycznie?

Jeżeli Twój pies jest sportowcem lub pracuje i musi pokonywać duże odległości w ciągu dnia, zużyje naturalnie więcej energii niż zwykły pies rodzinny.

Zapotrzebowanie na energię potrzebnej przy zwiększonej aktywności fizycznej oblicza się w następujący sposób: 0,56 MJ x kg0,75 masy ciała.

Jeśli więc pies waży 10 kilogramów, potrzebuje około 3,15 megadżula na dzień. Odpowiada to około 752,87 kilokalorii.

Ile pokarmu potrzebują ciężarne suczki?

Jeśli masz suczkę, która znajduje się w drugiej połowie okresu ciąży, będzie potrzebowała ona 1,5 raza więcej energii niż zwykle. Na przykład, 20-kilogramowa suczka potrzebuje około 7,38 megadżuli na dzień.

Zapotrzebowanie szczennej suczki na białko również wzrasta. Dlatego do makroskładników należy dodać 0,5 raza więcej białka niż wynosi jej zwykłe, średnie zapotrzebowanie na białko.

Jak obliczyć ilość pokarmu dla suczki w czasie laktacji?

Podczas gdy szczenięta ssą mleko matki, musi ona produkować dużo mleka. Dokładna jego ilość zależy od liczby i wielkości szczeniąt, które muszą zostać wykarmione. Średnio zapotrzebowanie na energię u suczki karmiącej wzrasta w następujący sposób:

Liczba szczeniąt Wymagania energetyczne
1 1,5-krotność zwykłego zapotrzebowania energetycznego
4 2-krotność zwykłego zapotrzebowania energetycznego
8 3-krotność zwykłego zapotrzebowania energetycznego

Przykład: Suczka waży 20 kilogramów i urodziła osiem szczeniaków. Jej zapotrzebowanie na energię w okresie karmienia składa się zatem z następujących elementów: 4,92 MJ zwykłego zapotrzebowania x 3 = 14,76 MJ na dzień.

szczeniaki przy misce

Szczenięta potrzebują stosunkowo więcej karmy, zwłaszcza w pierwszych tygodniach i miesiącach życia.

Ile karmy dla psów potrzebuje szczeniak?

Szczeniaki rosną bardzo szybko, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia. W tym okresie ich organy potrzebują dużo składników odżywczych, które otrzymują początkowo poprzez mleko matki, a od trzeciego miesiąca życia poprzez pożywienie stałe.

Formuła na obliczenie zapotrzebowania energetycznego dla szczeniąt małych ras to: 0,66 MJ x kg0,75 masy ciała.

Szczenięta większych ras potrzebują natomiast: 0,75 MJ x kg0,75 masy ciała.

Chociaż młode psy potrzebują stosunkowo dużej ilości karmy, nie mogą być też absolutnie przekarmiane. Jeśli pokarm jest zbyt bogaty w węglowodany, może wystąpić u psa nadwaga, zaburzenia wzrostu szkieletu i uszkodzenia narządów.

W fazie intensywnego wzrostu szczenięta potrzebują również dużo białka. Zależy to jednak w dużej mierze na przykład od rasy psa i musi być rozpatrywane indywidualnie. Najlepsze są białka z wysokiej jakości aminokwasów egzogennych.

Aby zapewnić szczeniętom wszystko, co jest im potrzebne do wzrostu, zaleca się podawanie im odpowiedniej karmy wykreowanej specjalnie dla szczeniąt.

Jak obliczyć ilość karmy dla psów w podeszłym wieku?

Od około szóstego roku życia większość psów uważanych jest za seniorów. W tym czasie potrzebują one mniej energii. Tak więc współczynnik 0,5 u dorosłych psów jest zredukowany do współczynnika 0,45 u psów starszych.

Aby obliczyć prawidłową ilość karmy dla starszych psów, formuła energetyczna wynosi więc: 0,45 MJ x kg0,75 masy ciała.

Aby uzyskać więcej informacji na temat żywienia starszych psów, przeczytaj artykuł „Prawidłowe odżywianie psa seniora”.

Ile razy dziennie powinno się karmić psa?

Układ pokarmowy szczeniąt musi w pierwszych miesiącach życia przystosować się do karmy stałej, dlatego należy je karmić częściej niż starsze psy. Z reguły wystarczy karmić szczenięta trzy do czterech razy dziennie. Wraz ze wzrostem częstotliwości podawania karmy należy oczywiście zmniejszyć wielkości porcji!

Dorosłego psa wystarczy karmić raz lub dwa razy dziennie. Najlepiej podawać psu pokarm o stałych porach każdego dnia. Nie zapomnij doliczać kaloryczności przysmaków do dziennej racji żywnościowej psa!


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.