Niektórzy miłośnicy psów chcieliby zacząć od razu od przygarnięcia dwóch psów. Dla innych drugi pies musi pojawić się nieco później. Ale która rasa psa najlepiej nadaje się na starszego towarzysza? Oczywiście, nie tylko rasa odgrywa rolę w poszukiwaniu drugiego psa, ale wiele innych czynników, takich jak płeć, wiek i socjalizacja. Niemniej niektóre psy dogadują się ze sobą lepiej niż inne. Podajemy wskazówki dotyczące ras psów, które dobrze ze sobą współgrają.
Drugi pies: Jakie rasy psów do siebie pasują?

© KrischiMeier / stock.adobe.com
Dalmatyńczyki i spaniele karłowate lubią towarzystwo swoich krewniaków.
Psy, które dobrze się ze sobą dogadują
Są tacy czworonożni przyjaciele, którzy uwielbiają towarzystwo innych psów. Dlatego najlepiej nadają się do trzymania w stadzie. Lubią żyć z innymi przedstawicielami własnego gatunku, w swoich czterech ścianach. Wielu z nich jest też mniej przywiązanych do ludzi.
Dobrym przykładem są typowe psy nordyckie, takie jak Alaskan Malamute czy Husky syberyjski – dobrze do siebie pasują i lubią życie w większych grupach. Jako typowe psy stadne mogą żyć razem z osobnikami podobnych ras.
Dotyczy to również licznych psów biegających, takich jak angielski Foxhound, francuski Hound czy Beagle. Są przyzwyczajone do polowań i życia w stadzie. Nie jest to jednak konieczność: Oczywiście psy tych ras mogą zazwyczaj bez problemu żyć razem w mniejszej liczbie.
Te psy lubią towarzystwo krewniaków
Zakładając szeroką socjalizację w okresie szczenięcym, istnieje wiele ras psów, które dobrze dogadują się z innymi psami i lubią ich towarzystwo. Ponieważ wzrost i atletyzm również odgrywają rolę, przedstawiamy psy zgodne społecznie według wielkości.
Oczywiście małe psy mogą się też dobrze dogadać z dużymi lub sportowe z kanapowymi czworonogami. Takie kombinacje stawiają jednak szczególne wymagania przed opiekunami, którzy muszą sprostać różnym wymaganiom.
Małe psy, które lubią inne psy
- wiele ras „Bichon”, takich jak maltańczyk czy hawańczyk
- Boston Terrier
- Spaniel kontynentalny
- Chin japoński
- Cavalier King Charles Spaniel
- Shih Tzu
Towarzyskie psy średniej wielkości
- Owczarek szetlandzki
- Bearded Collie
- Pudel – we wszystkich rozmiarach
Duże psy pragnące towarzystwa krewniaków
- Retrievery, na przykład Labrador Retriever
- Dalmatyńczyk
- Pies faraona
- Collie
- Chart hiszpański
- Psy wskazujące
Bardzo duże psy, które dogadują się z innymi przedstawicielami gatunku
- Berneński pies pasterski
- Nowofundland
- Wilczarz irlandzki
- Pies gończy
Ta lista nie jest kompletna. Dlatego nie krępuj się rozglądać za podobnymi rasami. Porozmawiaj z hodowcą i pamiętaj: Zwierzęta nie zawsze mogą być dobre na niespodzianki!

© shodography / stock.adobe.com
Przeciwieństwa się przyciągają czy ciągnie swój do swego?
Sensowne jest wybranie na drugiego psa takiego czworonoga, który ma podobny temperament i podobną potrzebę ruchu jak ten, którym już się opiekujesz. Ale podobny temperament nie jest gwarancją dobrego zrozumienia.
Na przykład wiele psów stróżujących woli być samotnikami i drugi pies w domu często nie jest dobrym pomysłem. Zatem ani powiedzenie, że przeciwieństwa się przyciągają, ani że ciągnie swój do swego, nie mają w tej kwestii żadnego zastosowania.
Jeśli mieszkasz z psem, który jest sceptycznie nastawiony do współtowarzyszy, przed wprowadzeniem drugiego psa najlepiej skonsultuj się z ekspertem, np. trenerem psów.
Rasy wymienione poniżej powinny być trzymane razem z innymi psami rodowodowymi tylko pod pewnymi warunkami:
- Psy pasterskie, takie jak Kangal
- Teriery takie jak Parson Russell Terrier
- Doberman
- Portugalski pies wodny
- Niektóre charty, takie jak chart afgański i Borzoi
- Niektóre dogi, takie jak dog argentyński lub mastif neapolitański
- Shiba Inu
Jednak także wśród tych czworonożnych przyjaciół są wyjątki, które świetnie dogadują się z innymi czworonogami.
Społeczne psy w schroniskach
Jeśli szukasz drugiego psa, w schroniskach dla zwierząt znajdziesz wiele psów rodowodowych lub ras mieszanych, które są zgodne społecznie. Pracownicy schroniska mogą udzielić informacji, jak dobrze dany czworonożny przyjaciel dogaduje się z innymi psami. Często psy schroniskowe z zagranicy, które kiedyś żyły jako psy uliczne, są bardzo zgodne z innymi psami tego samego gatunku.
Szczególnie dobrze jest dla nich, jeśli dotychczasowy pierwszy pies towarzyszy im w nowej codzienności. Spokój pierwszego psa uspokaja zgodne społecznie psy schroniskowe.
W schroniskach dla psów są też tacy czworonożni przyjaciele, którzy woleliby być jedynym psem w domu. W ocenie mogą pomóc rasa czworonoga, ale w przypadku ras mieszanych „pozory mogą mylić”. Zaufaj ocenie pracowników placówki opiekuńczej dla zwierząt, którzy robią wszystko, aby oddać swoich podopiecznych w dobre ręce.
Jakiego drugiego psa wybrać?
Jeśli zadajesz sobie to pytanie, musisz pomyśleć nie tylko o rasie:
Jaką rolę w wyborze odgrywa płeć drugiego psa?
W przypadku psów, które doskonale czują się w domu z innymi psami, płeć nie odgrywa większej roli. Ale w wielu przypadkach będzie spokojniej, jeśli psy płci męskiej i żeńskiej będą żyły razem. Należy jednak pamiętać, że przynajmniej jeden pupil powinien być wykastrowany, aby zapobiec niechcianemu potomstwu.
Jaką rolę odgrywa wiek u drugiego psa?
Gdy chodzi o wiek, zdaj się na wyczucie. Psy w tym samym wieku częściej lepiej harmonizują ze sobą. Gdy dwa szczeniaki różnych ras dorastają razem, może nawet rozwinąć się przyjaźń na całe życie.
Jednak młode psy mogą się również wiele nauczyć od pewnych siebie starszych psów. Jeśli jednak dla psa seniora obecność szczeniaka jest zbyt męcząca, może zrobić się niekomfortowo. Zwłaszcza, jeśli temperament szczenięcia jest związany nie tylko z wiekiem, ale także z rasą.
Jaką rolę odgrywa pochodzenie?
Obszerna faza socjalizacji jest najważniejsza, jeśli chodzi o to, czy psy na późniejszym etapie życia będą dogadywać się dobrze z innymi psami. Nie zmienisz raczej samotnego teriera w zwierzę kochające towarzystwo innych psów. Jednak młody pies przyzwyczajony do towarzystwa innych łatwiej odnajdzie się w wielopieskim gospodarstwie domowym.
Jaką rolę odgrywa aktywność psa?
Niektórzy miłośnicy psów świadomie chcą zaplanować inne aktywności z drugim psem. W tym przypadku odpowiednie mogą być dwie rasy psów o różnych charakterach.
Należy jednak pamiętać, że planowanie powinno być dobrze przemyślane. Niektórzy opiekunowie wybierają się na podwójne spacery, ponieważ czworonożni przyjaciele mają zupełnie inne wymagania. Psie sporty również zajmują dużo czasu. Zaplanuj realistycznie, aby żaden z czworonożnych przyjaciół nie był zaniedbany w swoich potrzebach.